Mamičky vo Francúzsku

leiluska89
7. jún 2014

ahojte baby..
.Rada by som si popísala s babami zo SK žijúcimi vo FR. ....Som práve tehotná,ale manžel uvažuje nad prácou vo Francúzsku.,..teoreticky,keď sa malky narodí,tak niekedy po tom,podľa toho aký bude a tak,by tam chcel ísť. Rozumiem,že tu je ťažko a finančne nie veľmi dobre,ale je mi ťažko odísť,keď tu mám celú rodinu...sestra má tak isto len o mesiac skôr termín,a tak sa na to tešíme,že budeme spolu a ja mám teraz odísť,a byť tam sama.....nebola by som úplne,lebo by sme išli blízko LANGRES ku kamoške z detstva,ktorá tam je už 3roky,ale stále to je akoby "sama".s malým bábom...a neviem jazyk,teraz sa chcem učiť,môj manžel vie,lebo už vo FR robil pred niekoľkými rokmi....ale čo ja?
mám obavy,strach....je mi ťažko,ale viem,že by nám to pomohlo....keby nás tam bolo viac........ ☹
ako ste si Vy zvykli? ako dlho to trvalo? a čo rodina? jazyk?

ďakujem za každý názor,radu i skúsenosť.....

ivec16
8. jún 2014

@leiluska89 ahoj zijem vo francuzsku, v oktobri to budu 2 roky... Prisli sme sem s manzelom, manzel dostal pracovnu ponuku. Ani jeden sme nevedeli ani ceknut po francuzsku. Postupne sa ucime... Cakame babatko v novembri. Myslim, ze je jedno kde sme, hlavne ze sme spolu. Vsade je to v podstate o tom istom, praca domov, praca domov, ale tu si mozeme dovolit viac vyletov cez vikend, dovolenku travime vacsinou na slovensku s rodinou a priatelmi. Slovakov je tu pomerne dost, urcite niekoho najdes v okoli. Treba byt tam kde je dobra praca, nam je tu zatial dobre a ked prestane byt, kedykolvek mozeme zdvihnut kotvy a vratit sa spat na slovensko. My sme sli skusit, ved ked nebude dobre tak sa vratime... Nieco tu je lepsie, nieco horsie... Vsetko ma svoje vyhody i nevyhody...

leiluska89
autor
8. jún 2014

@ivec16 tak to je prada,ze ked su dvaja ide to lahsie....🙂 a vy konkretne kde byvate? mate tam aj nejakych slovakov? ja sa zdraham,ale stale viac nad tym rozmyslam....zacinam sa ucit nejake slovíčka....prave sa smejem,ze zacina film -Pozdravy z Paríža,tak zeto znamenie,......😀 zvykla si si uz,praca,jazyk??? a rodina?

michele11
8. jún 2014

Ahoj, my sme tu s dcerkou druhy rok, manzel uz treti. On po francuzsky nevedel, ked sem prisiel, takze zaciatky boli tazsie, ale uz sa do toho dostal. Ja jazyk ovladam, cize pre mna to problem nebol, ale viem, ze je to narocne, ked si zrazu sama v cudzom prostredi a nevies poriadne jazyk. Ale neboj, to sa podda, pozeram, ze cakas babatko, budes chvilku doma, budes mat cas na jazyk, potom, ked sa babatko narodi, budes sa stretavat s mamickami a jazyk sa naucis lahko. Dolezite je. aby ste boli spolu a nie je to na druhom konci sveta, na Slovensko sa da dostat pomerne rychlo. myslim, ze po financnej stranke nie je o com, urcite vam tu bude lepsie. My sme strasne spokojni, ze sme sa sem odstahovali, len si tlcieme hlavu o stenu, ze sme neprisli omnoho skor 😀.

ivec16
8. jún 2014

@leiluska89 my sme v parizi, slovakov je tu dost, ale radsej by som uz vyhladavala francuzskych priatelov, nech sa lepsie jazyk naucim. S pracou to je u mna tazko, v obore bez francuzskeho jazyka nenajdem, docasne som zobrala pracu nounou u slovensko-francuzskej rodiny, medzitym sa ucim. Teraz budeme mat babatko, tak dufam ze popri babatku sa naucim postupne viac... Ak aspon manzel vie francuzsky, tak to budete mat urcite jednoduchsie ako my, kedze u nas nevedel a poriadne este stale nevie ani jeden. Takze vybavovacky s uradmi su tazke... Ale mame tu par priatelov co nam s tym pomahaju...

leiluska89
autor
8. jún 2014

@ivec16 tak jaby som sla tam kde je kamoska a ona mi stale hovori.ze sa nemam bat,ze mi pomoze....z jednej strany ked uz mam niekde sa odtrepat,tak tam kde je niekto na koho sa ako tak mozem spolahnut....to som rada....preto som chcela este skusit,ci tu nieje niekto,kto je zo SR...a manzel kde pracuje?

ivec16
8. jún 2014

@leiluska89 manzel pracuje ako IT takze mu bohato staci anglictina... Urcite ak tvoj manzel vie po francuzsky a este tam mas aj kamaratku, tak sa nemusis bat... Urcite to zvladnete...

leiluska89
autor
8. jún 2014

@ivec16 tak mozno nie dokonale,ale vie.,..ja ani tuk,zatial....noo...teraz som sa naucila do 10 naratat.... 😀
ani neviem na co konkretne sa zamerat,ale pise mi nejake slovicka,ale len ako sa vyslovuju,lebo to dokial by som prisla na to ako sa to povie...🙂

ivec16
8. jún 2014

@leiluska89 hihi to ti na zaciatok staci ako sa vyslovuje, ja som sa ucila rok sama co sme tu boli, tak som sa naucila viac ako sa pise a potom som zacala chodit na kurzy a zistovala ako sa to spravne cita 🙂 este aj teraz neviem vsetko spravne precitat... Je dobre mat niekoho kto ta opravuje... Ale da sa vela naucit aj z knih pre samoukov, minimalne sa da pochopit a naucit gramatika, aj slovicka, len potom je dobre si ich vyslovnost nacvicit a odskusat v realite...

leiluska89
autor
8. jún 2014

@ivec16 tak on mi pise slovicka,ale vsetko ako sa cita....takze ja gramatiku asi az neskor..😀
skor take caste frazy...aj to niekore su pre mna nezapamätatelne.... 🙂
stiahla a hladala som na nete....takze niekde najdem ako to vyslovuju a pisu....je to pre mna tak tazke..... 😒

ivec16
8. jún 2014

@leiluska89 zaciatky su tazke... Ked som prvy krat otvorila knizku, hotova spanielska dedina... My sme nakupili kopec knizok pre samoukov a slovniky a gramatiku a z toho sa ucim, knizky s CD takze vyslovnost pocuvam a kontrolujem s textom... Postupne sa do toho dostanes... Niekolko mesiacov (asi 3-4) mi trvalo kym som zacala francustinu pocut.. Ked niekto nieco povedal na ulici tak som to nevedela ani zopakovat a nieto rozumiet a prelozit... Treba najskor vela napocuvat, kym zacnes rozlisovat co vlastne hovoria ake slovicka... Potom mozes skusit zacat prekladat 🙂...

leiluska89
autor
8. jún 2014

@ivec16 ta pre mna jak keby stale to iste hovorili....je to pre mna ako spanielska dedina... 😀

modrazaba
18. júl 2014

nuz vela stastia.... ja som prave po rokoch zivota vo Francuzsku podala staznost na Prefekturu kvoli diskriminacii, a to som tu uz roky a hovorim francuzsky plynule. Je tu lepsie, to je jasne, vyssi plat, vyssi standard; ale treba povedat aj druhu stranku veci - Francuzi vas NIKDY nebudu brat ako seberovnych, co vam do oci nepovedia, ale pocitit daju. Ak s tym dokazete zit, bude to OK. Ja by som sa pred rokmi rozhodla inak - vybrala by som si inu krajinu.

srdiecko84
7. máj 2015

Ahojte,

Zijem na juhu Francuzska uz 12 rokov a mam dve male deti, hladam mamicky v blizkosti aby sa deti mohli stretnut s detmi,ktore rozpravaju po slovensky. Snazim sa ,aby boli dvojjazycne a aby casom vedeli aj citat a pisat (tak to je zatial len sen...) ale hlavne nech sa vedia dohovorit. Ak mate skusenosti s dvojazzycnostou u Vas doma rada si s Vami vymenim nazory. Najradsej by som bola,keby sa nasiel niekto na juhu v okoli Aix en Provence,aby sme sa mohli obcas aj stretnut.
Zelam Vam vsetkym vela stastia a vela energie, lebo clovek kym neskusi nevie, ze zivot v cuzdine nie je stale med lizat...Tesim sa na Vase prispevky. Mozete sa mi ozvat aj mailom marinasynekova@hotmail.com
Nech sa Vam vsetkym dari.

nikolette75
20. júl 2016

@srdiecko84 ahoj, kde na juhu Francuzsku zijes, zijete? Sesternica ziju vo Frejus a tiez zatial nikoho nenasla. Ma maleho synceka a tiez by sa rada s niekym stretla. Manzela ma francuza. Dik za odpoved.

srdiecko84
27. aug 2016

Ahoj
Ja som od Fréjus daleko, 20-25km od Aix en Provence.

luciahaluskova
27. aug 2016

@leiluska89 ahoj tak ja som bola na tom tak.isto ako ty.Manzel tu pracoval rok a kazdy mesiac sme lietali za nim na cca 10dni ale po roku sme pochopili ze to takto dalej nepojde pretoze on tu chcel zostat,ma tu vela prac.ponuk a rozhodol sa tu otvorit firmu takze uz rok a pol tu zijeme s nim.Dokonca som tu aj rodila teraz skoro pred 3mi mesiacmi.Pre mna to bolo strasne tazke a aj stale samozrejme je ze som nechala rodinu doma.Chodia za nami aj my sa chystame tento rok este na svk ale tak ja som doma tam a nie tu.Stale to tak citim.Ale kedze chcem aby bol manzel spokojny a bolo nam dobre,nema zmysel vratit sa na slovenko.

luciahaluskova
27. aug 2016

Pardon kocky nevsimla som si ze to je uz stara tema 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre