Poraďte s výberom vysokej školy

norikk
14. okt 2013

Ahojte zienky.

Chcela by som vás prostrednictvom tejto diskusie poprosit o pomoc pri vybere VS. Nemam moznost poradit sa s nejakym skolskym poradcom. Zmaturovala som pred dvoma rokmi a prestahovala sa. Ak sa mi dufam podari najst pracu, rada by som sla od septembra do skoly. Mam len maturitu z gymnazia, praca sa mi hlada tazko.

Ale, ja do skoloy nechcem ist kvoli titulu, aby ste si nemysleli. Pokusim sa vam opisat, co ma bavi, co by som v buducnosti chcela robit a v com by som chcela najst uplatnenie. Uz ako 10r som sa zaujimala o zensky cyklus, bola som v tom jednoducho zbehla....neskor, na prelome 18/19 som mala dalsiu vlastnu skusenost a porod...tieto tri roky materskej mi dali strasne vela, ale hlavne v tom,ze som si vybrala co chcem robit, vlastne neviem presne....chcem pracovat so zenami, s dievcatami, smatkami, snazilkami.....mlade dievcata chcem viest k tomu aby spoznali a poznali svoje telo, vedeli si ho ctit, a vedeli, coho vsetkeho je chopne od menstruacie, po pocati, porod, dojcenie.......cize nejaka sexualna vychova....rada by som robila osvetu aj u dospelych zien, ucila ich inym sposobom,ako sa dnes bezne pouzivaju, od antikoncepcie,ci uz ako abortivny prostriedok,alebo ako liek, pri roznych problemoch...ja chcem ostatnym pomoct hladat i inu cestu pri rieseni problemov s cyklom a atd....napr cez upravu stravy, zivotospravy, hlavne vzdelavat.....vidim, ze vela zien ma strasne malo informacii vseobecne o cykle, a nieto este omacky, ktore by jej mohli pomoct....ked uz ma zena babo, chcem jej pomoct prehlbovat v nej jej materinsky cit, pomahat s dojcenim, nosenim, premoct strach zo vztahu matky a dietata, byt citlivou ....ano, planujem si urobit kurz laktacnej poradkyne, ale to ma moc neuzivi....potrebujem nejaku vyssiu profesiu, popri ktorej by som mohla robit poradkynu....nechcem velmi pracovat s malimi detmi, ja chcem pracovat s tymi, ktori raz budu mat deti a ktori maju deti....za gynekologicku si ist netrufam, nezvladla by som to vystudovat....tak poradte :( ..neziadam konkretnu poziciu, ale aspon svetloruzovy sajn, co by mi raz pomohlo dostat sa k tomu vsetkemu.....

ak som zle napisala prispevok prosim admin nemaz ho, presun ho, ja vazne chcem poradit s vyberom VS 😅 ....

zulusa
25. okt 2013

Ahoj, absolvovanie žiadneho štúdia Ti nezaručí pracovné miesto, aké si si (zatiaľ nejasne) vysnívala. Je to len jeden z mnohých krokov, ktoré môžeš urobiť za svojim snom. Dánam Ti do pozornosti študijný odbor Náuka o rodine, ktorý otvára Teologická fakulta KU v Ružomberku.

maria286
26. okt 2013

Prosím ešte sa nad tým zamysli - určite nechoď študovať pseudovedy typu sociálna práca. Ja pochádzam tiež z oravy a niekedy sa smejem, že tam má momentálne 50% obyvateľstva vyštudovanú sociálnu prácu. a druhá polovica ludí študuje náboženstvo na KU v Ružomberku... a potom všetci plačú že je tam nezamestnanosť a sú bez roboty. No veď plný región soc pracovníkov a teológov si asi ťažko nájde prácu v odbore. To už je naozaj naj cesta napr, tá pôrodná asistentka čo ti tu radia - je to jasný odbor po ktorého skončení je jasná pozícia. A popri tom môžeš mať kopu kurzov na laktačnú poradkyňu a môžeš viesť aj predpôrodné prípravy - to väčšinou robia PA a je to pre ženy super. Nie sú to len kurzy o samotnom pôrode ale aj o tehu, starostlivosti o bábo, djčení, cykle.... všetko čo by si chcela robiť.

atrami
26. okt 2013

Pokiaľ nevieš presne akú školu, skús sociálnu prácu. Viem, že sú na ňu rôzne názory, že je lahučká a podobne. Získaš všeobecný rozhľad a potom sa môžeš rozhodnúť, čo ďalej.

h2
26. okt 2013

@norikk Ahoj, podľa toho, čo si písala, že Ťa baví, som si hneď spomenula na to, ako som ako tehotná chodila na kurzy prípravy na pôrod. Viedla to tam veľmi milá pani, bola to pôrodná asistentka a zdravotná sestra, aj sme cvičili, aj nás vzdelávala, rozprávala o pôrode aj o dojčení, robila to u seba doma, predpokladám, že na živnosť. Myslím, že toto by bola ideálna práca pre Teba, neviem, či sa takéto niečo dá študovať aj na VŠ, ale asi by nebolo ťažké to zistiť. Ja predpokladám, že VŠ na to asi ani nebude treba, možno len nejaký kurz, čo je tiež výhoda pre Teba, keďže máš malé dieťa, chystáš sa pracovať a ešte aj študovať. Držím palce.

hallie
26. okt 2013

Ahoj, do velkej miery sa tomu, co opisujes, venuje moja znama, velmi pomohla a pomaha aj mne. Ale na to podla mma u naz skola neexistuje. Ona si porobila kurzy, seminare kadetade na SVK i v zahranici, vela samostudia to chce... A je to drahe ☹

niikoletka
26. okt 2013

Pôrodná asistencia a laktačná poradkyňa v jednom.. Len ja neviem nechcem byť zlá, ale máš rečí ako koza bobkov.. Tam sa ti nepáči to tam to tam to tam to ... popritom také javy ako nadriadený s ktorým sa nezhodneš sú v každej robote nie len v nemocnici.. Si moc vyberavá, aby si s takýmto vyberaním neskončila pri pokladni v Kauflande

mima4
26. okt 2013

@norikk

a ako si predstavujes v tom co si pisala svoje uplatnenie? Sukromna prax? Ze by si brala napr. za hodinu 20 eur od svojej klientky? Alebo by si bola zamestnana v ramci nemocnice ako asistentka mamickam?

Kym das prihlasku na VS, musis mat predstavu o svojej kariere do buducnosti... o tom co chces, kde chces robit atd..pretoze 70 % vysokoskolakov na slovensku su uplne mimo reality, potom koncia za pasom a nadavaju na system, ze s titulom toto robia... ale chyba je prave v nich.

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 lenze vysoku skolu si clovek vybera v maturitnom rocniku,kedy nema ani sajnu o skutocnom zivote.....
viem podla seba, som vdacna za tri roky materskej, za problematicke manzelstvo, lebo na to ,ze mam 21 rokov si dovolim tgvrdit,ze mam dost obzor, co sa tyka realneho zivota..ale o to nejde...ja chcem robit taku rpacu,aka mi tu chyba, a akou by som chcela opmoct, "celemu svetu"...

mima4
26. okt 2013

@norikk
ja ti rozumiem, ale ako chces sa v tej praci realizovat? Mas o tom predstavu? Ako si to ty predstavujes?

Mas pravdu, ze vela ludi nema v tom veku sajn co a ako, ale potom to aj tak vyzera, kopec vysokoskolakov nie su schopni sa uchytit v dobrej pozicii...

mima4
26. okt 2013

@norikk

inak, nakolko chces zenam radit podla ucenia katolickej cirkvi, teda ziadna antikoncepcia a podobne... neuvazvoala si ist do dobrovolnickej sluzby?

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 joj ja nemozem mat predstavu, konkretnu....clovek mieni, Pan Boh meni...samozrejme ze si mozem vysnivat, ze budem robit nejaku mudru zenu, za ktorou budu chodit ostatne zeny, niekde v kancli, ale radsej by som v nejakej organizacii, kde je vela ludi.....chcela by som skolit ostatnych....chcela by som chodit osobne za mamickami, alebo ony by chodili za mnou, pytali ma o rady,.......ja o tom snivam, ze raz budem moct predavat rady dalsim, a tym im budem pomahat....ako ralitny makler pomaha najst domov, ja pomozem najst rodinu....rada by som vzdelavala na strednych skolach, dievcata, o ich zenskosti poslani zeny, poorode, dojceni, predmanzelsku vychovu.....rada by som pracovala v nejakom zdruzeni, rozoberala trozne podobne temy......ak sa z mladeho dievcata stane zena, rada by som jej pomahala riesit problemy s plodnostou, a potom s tehotenstvom, porodom, ale hlavne po porode, s dojcenim nosenim...aleuz sa zas opakujem , moj prvy prispevok.....

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 a kde?? ja som na orave nova, neviem,ci tu nieco take je, nepochadzam odtial

mima4
26. okt 2013

@norikk
chapem, ale kedze uz mas 21 rokov, a pises, ze si v tomto smere zrelsia, skus sa zamysliet nad tym, ako by si tuto svoju "sluzbu" realizovala a z coho by si bola platena a ci by si vobec mala klientelu. 98 % strednych skol si zavola na "besedy" s damamy cloveka, ktori ich oboznami z HAK, kondomami, sexualnym zivotom... proste ziadneposlania zeny, porody, dojcenie... a uz vobec nie prirodzene metody antikoncepcie...
Kde by teda realne boli vyuzivane tvoje sluzby? By si brala peniaze za besedu, ci na osobu?

Ja viem, ze mozno divne otazky, ale velmi vela ludi ide do studia veci a konci v kancelarii prekladanim papierov - stredoskolska praca... Pravdaze je to na tebe, ja ti len davam podnety na zamyslenie sa.

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 prave preto chcem nieco take studovat, lebo som z toho nastvana aky je ten svet zvrateny!!! mozno som len male zrnko v piesku....ale prave preto chcem byt jedna z tych co sa snazia robit veci spravne.... 😵

znama ide ku gyn ze ma bolesti pocas menstruacie....odide s predpisanou HAk........zena po porode dostane extra zarucene rady na dojcenie.....zeny nemozu mat deti,lebo dlhe roky brali HAK.....to su len priklady,ktore mi teraz tak rychlo napadju.....a este do toho zamiesam to manzelstvo...ked vidim tu statistiku rozvodov, je to na plac...ale nikto s tym nic nerobi, kazdy to berie ako hotovu vec...stalo sa co uz, nehodia sa k sebe....ale figu,....ludia uz zabudli na lasku len.....podla mna je vsetko len o laske, o laske k sebe, k druhemu a v neposlednom rade k BOHU....este stale ma chapes? :D

mima4
26. okt 2013

@norikk
ja ta chapem 😀 ale spytam sa takto: chces sa tym aj realne zivit? teda dostavat za to peniazky?

Inak, pokial mas v sebe tu tuzbu sluzit v tomto, odporucam ti, zaloz si napr. aj tu na konovi skupinu o tychto veciach... o prirodzenom planovani/neplanovani tehotenstva a pod. ... na zaciatok to moze byt fajn a umozni ti to viac veci spoznat, viac komunikovat s ludmi 🙂

norikk
autor
26. okt 2013

akoze chapem, ze si nemozem nnaivne mysliet, ze dokazem zmenit svet, a nebodaj sama,ci co, alebo jednou vyskou...to viem,ze nie....ale aspon chcem k tomu prispiet......nie nadarmo sa na veci divam inac, ako mnoho mojich rovesnikov, ci spolu mamiciek,tak rada by som to aj prakticky vyuzila.....

OK beriem,mozno toto vsetko bude len moja vedlajsia praca.....cele poradentsvo a pomoc budem robit ako vedlajsiu cinnost....aleja nemam prvotnu pracu.....nemam ziadnu pracu.....a ani nioc ine ma nebavi...na gympel som sla, lebo som chcela byt earcheologicka...tento sen sa rozplynul este pocas prveho rocnika.......potom som chcela piect torty....a to robim doteraz,ale skolu si uz kvoli tomu robit nechcem.....

uvazovala som o nauke o rodine, ale kamaratka to vystudovala, 5 rokov, a a ni ona,ani nikto z jej spoluziakov, nema v tomto odbore pracu.....

mima4
26. okt 2013

@norikk
a čo tak ist na taku skolu, aby si mohla napr. robit s detickami v jaslickach ci skolke a popritom robit poradenstvo.

Vobec nie si najivna 🙂 mas srdce pre ludi, vidis v tom svoju sluzbu, je to super! 🙂

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 nie, neber ma v zlom, alebo zeby som bola vyberava, to ma akosi nelaka....ja nechcem pracovat s detmi,ja chcem pracovat s tymi,co tie deti budu mat, a co ich maju....

atrami
26. okt 2013

@norikk skús si vybrať takú, ktorá je aj blízko bydliska, lebo skĺbiť rodinu a prácu je ťažké.

mima4
26. okt 2013

@norikk
chapem. Len tym, ze chces ist v praci podla katolickeho ucenia, v beznych organizaciach to bude velmi tazke sa zamestnat. Mozno potom jedine na zivnost... ale pokial chces aj mat za to peniaze, budes musiet mat aj klientelu. Mozno by bola najlepsia alternativa pre teba studovat psychologiu, mat sukromnu prax v tom neskor...bol by to tvoj piesocek... mohla by si si robit co chces ...

mima4
26. okt 2013

@atrami otazne je, ci clvoek chce skolu, aby mal fajn karieru, realizoval sa alebo mal titul a potom skonci ako nezamestnany, lebo chodil na skolu, ktoru mal blizko domova.

norikk
autor
26. okt 2013

niekto studuje,lebo ho tam poslali rodicia, cize len pokracuje po ZS a SS....niekto studuje,lebo chce budovat karieru, zarabat, mat sa dobre....ja hladam skolu preto,lebo som nasla nieco co ma laka bavi, co chcem robit...ja beriem aj o,ze mozno nezarobim vela,akoze nechcem zit na pokraji biedy, ale rada by som bola,keby som i ja mohla prispiet do rodinneho rozpooctu.....moj manzel teraz studuje za zachranara, a tiez ma len 22...lenze ta praca si ho nasla, on nasiel ju,abvi ho to a vzdelava sa dalej.....

mima4
26. okt 2013

@norikk to je supe. Ono studovat nieco co cloveka nebavi, iba skola je blizko je strata casov a nervov, ale taktiez je dolezite, aby po sluzbach absolventa tej skoly bol aj dopyt. Dnes mame mrte absolventov socialnych prac, filozofii, andragogiky a podobne, co skoncia tak, ze robia gelove nechty 😀

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 za to,ze byt krestanom je nemoderne a tazke neznamena, ze mam nim prestat byt........nezmenim nazor len preto,lebo mi to je financne ci spolocensky nevyhodne...praveze musime bojovat za Pravdu!

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 ved to nechcem......ale to mam teraz ist studovat ekonomiu,aby som v buducnosti mohla robit soc. poradkynu?

mima4
26. okt 2013

@norikk
ja netvrdim, ze mas zmenit nazor, ja ti len davam podnety na zamyslenie sa...co sa tyka realnej praxe vykonavania toho, co chces robit. Inak veci ohladom HAK a podobne - ci skor odpor k tomu je katolicke ucenie, netyka sa to vsetkych krestanskych cirkiev.

mima4
26. okt 2013

@norikk chod studovat mozno porodnu asistenciu...

norikk
autor
26. okt 2013

@mima4 to tu teraz nerozoberam...ktorych cirkvi sa co tyka, to bola len odpoved na tvoju otazku....a vlastne to vsetko aj spolu sivisi, preto nechcem robit len sestricku u doktora, lebo ten moze mat ine presvedcenie ako ja....preto chcem robit nejaku veducu poziciu ,alebo pracu so samostatnym vplyvom, aby som mohla predavat vlastny nazor, ktory JA pokladam za spravny,......ak by som moje presvedcenie nepokladla za spravne tak sa kvoli tomu nezeniem na VS......

zuzkat1
26. okt 2013

Nechcem ta urazit ani nic podobne,ale nikto (resp.len cast skutocne nabozne zalozenej populacie ma)nema zaujem o moralne poucovanie. Vyber si skolu ako porodna asistentka alebo zdravotna sestra a tam mozes poradit nieco ine ako alternativu.ale len s tou alternativou sa neuzivis.

mima4
26. okt 2013

@norikk
ale porodna asistenka asistuje pri porodoch, nie je asistentka gynekologa.

A zas existuju aj lekari, co maju rovnake presvedcenie ako ty,nie? Je ich sice veeelmi malinko..ale zda sa mi, ze som o nejakych uz pocula.