Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Práva dospelého dieťaťa

vikusss
22. okt 2014

Ahojte som tu nová a chcela by som sa spýtať aké práva ma študent na strednej škole keď ma už 18r. Hlavne teda mám na mysli ako to je s príspevkom na dieťa keď sa chce odstavovať od rodičov. Má právo sa odstavovať kedže je už dospelý a vyživovaciu povinnosť by sme ako rodičia platili my jemu.

fidorka7
22. okt 2014

čo to znamená "odstavovať" ?

sissy27
22. okt 2014

@vikusss vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom nie je ohraničená vekom - to je prvé pravidlo... 18ročný potomok môže opustiť domácnosť rodičov a požadovať od nich výživné - ale súdnou cestou... keďže sa pripravuje na budúce povolanie dennou formou štúdia a z objektívnych príčin sa nemôže sám živiť (zamestnať sa na plný úväzok), tak súd túto vyživovaciu povinnosť pravdepodobne schváli... v akej výške - to už záleží od okolností (od potrieb potomka, od príjmu a možností rodičov) a je otázne, či to bude postačovať na samostatný život... táto vyživovacia povinnosť zaniká až rozhodnutím súdu, teda rodičia budú musieť súdne požiadať o jej zrušenie (napr. keď sa dozvedia, že potomok doštudoval)

meluela
22. okt 2014

@vikusss vyzivovacia povinnost je dovtedy, dokym bude studovat, teda aj do 26 ak by isiel na vysku ... ale rozhodne to neznamena ze on sa odstahuje a vy mu budete platit komplet cele zivobytie ... ak by sa isiel sudit tak by to zrejme stanovili podla vasich prijmov ale pochybujem ze taku sumu z ktorej by realne sam vyzil

2712sasenka
23. okt 2014

@fidorka7 Ako ked odšťavuješ pomaranc 😀

mawka
23. okt 2014

to bolo asi myslene ze odstavíš dieta od rodicov. ako ked odstavíš od prsníka. alebo odstahovat no .. boze, robite tu z toho dramu zase.
@fidorka7
@2712sasenka

lucy125
23. okt 2014

Autorka sa asi sekla v pismenkách,myslela asi odsťahovat,nie odstavovat.

2712sasenka
23. okt 2014

Ved mi vieme..ale ked pisem nejaky prispevok,tak si ho po sebe asi aj precitam 🙂

julls148
23. okt 2014

@2712sasenka tak keď píšem nejaký príspevok, tak si ho po sebe asi aj prečítam a nenapíšem - veď my vieme s i 😉
Inak súhlasím s meluela, vyživovacia povinnosť je ohraničená vekom 26

fidorka7
23. okt 2014

@lucy125 vieš ale význam má oboje /i keď to jedno je dosť čudne vyjadrené/, tak som sa chcela ubezpečiť, čo tým vlastne myslela, aby som jej mohla poradiť dobre.

fidorka7
23. okt 2014

@mawka to nie je dráma, napísala to hneď 2 x tak sa mi to zdá čudné, že by sa hneď 2 x sekla v tom istom písmenku, myslela som to tak, nech mi vysvetlí, čo presne si pod tým predstavuje, aby som jej vedela odpovedať.
Ty sa tiež nemusíš hneď navážať, ja som to naozaj nemyslela ironicky, to by som napísala inak.

sissy27
23. okt 2014

@julls148 zákon vyživovaciu povinnosť voči deťom neohraničuje vekom, stačí si ho prečítať

„Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť“ (§62 ods. 1 Zákona o rodine), tu máš link aj priamo na zákon http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rod...
táto povinnosť môže trvať aj počas celého života dospelého dieťaťa,ak je napr. zťp a nemôže sa z objektívnych príčin zamestnať... každý prípad sa posudzuje individuálne...

neviem, kto kde kedy prišiel na číslo "26 rokov", ale prídavky na dieťa môžu byť vyplácané do dovŕšenia 25 rokov (pri splnení podmienok)

julls148
23. okt 2014

@sissy27 aaaha, to je pre mna tiez novinka, lebo tety na upsvare tvrdili mojej segre, ked jej tahalo na 26 a bola bez prace , ze nema narok na ziadny prispevok,lebo ju maju este zivit rodicia a v 26 ma potom narok na hmotnu nudzu....takze sa ospravedlnujem za chybnu info

katarinamarkova
23. okt 2014

@vikusss dospely je pravo ma zit si svoj zivot po svojom, za vsetky svoje ciny je zodpovedny, ked chce moze sa odstahovat....a vy ako rodicia stale pokial studuje mate povinnost platit mu vyzivne ak on poziada na sude.

sissy27
23. okt 2014

@julls148 noo tety na úradoch vedia poskytnúť kadejaké info...je smutné, že tam, kde by mali mať informácií najviac, ich majú tuším najmenej... asi im to uľahčuje prácu, keď každého takto odpinkajú, že pýtajte si od rodičov...

vikusss
autor
24. okt 2014

@fidoano pomýlila som sa a hneť dvakrát lebo som písala po tme a trošku som bola s toho mimo keď mi to syn oznámil. Takže áno človek so slzami v očiach sa jednoducho občas môže pomýliť keď hneť aj dvakrát..... 😒

Tu začni písať odpoveď...

Odošli