Prečo ste šli na birmovku?

anonymka007
7. okt 2019

Aké ste mali dôvody ísť na birmovku ? Zaujíma ma to😀

rebeca89
7. okt 2019

@anonymka007 Peňažné dary od celej rodiny 😂

saskia_98
7. okt 2019

@anonymka007 ked nespravis birmovku, ides z domu. 😂 Myslim ze v 15tke som na vyber nemala a mamka mala jasnu predstavu o mojej birmovke 😁😁

pribinak
7. okt 2019

Nechcela som, aby babka dostala infarkt 😉

janinah
7. okt 2019

Ja som bola birmovaná pri krste,ale moje dcéry šli a nikdy som od nich nepočula,že prečo a načo.Patrí to k životu kresťana katolíka,skôr by som sa opýtala prečo sa niekto zdráha ísť,ak je veriaci.

777januska777
7. okt 2019

Prišlo to nejako automaticky, keďže vo farnosti bola príprava môjho ročníka. Počas prípravy som si uvedomila čo tá birmovka vlastne je a aj prečo sa vlastne robí a potom už na samotnú birmovku som išla z presvedčenia, že to vážne chcem. Podľa mňa by si mali mladí ľudia v tomto veku už uvedomiť čo je to birmovka a uvedomiť si aj tu zodpovednosť a neísť tam z donútenia alebo len kvôli peniazom, lebo potom to tak dopadne, že po birmovke už väčšina ľudí do kostola ani nepríde.

rozkosnica1
7. okt 2019

Ja birmovku nemam a k stastiu mi nechyba 😁

0silvia0
8. okt 2019

@anonymka007 lebo som si to slubila pri sobasi a po 15 tich rokoch som sa k birmovke naozaj dostala ako cca 40rocna

galioska
8. okt 2019

Ja nemám som evanielicka, deti katolíci nemajú ani prvé svete ani birmovku a veru sú ukrátené jedine o tie dary, mozno😝😉

airaw
8. okt 2019

Dôvody? Chodila som na základnú, na náboženstvo a celá trieda šla ma birmovku 🙂

janetinka27
8. okt 2019

@anonymka007 mala som 33 rokov, ked som isla na birmovku. priprava trvala cely skolsky rok a az vtedy som mnohe pochopila. prijatie sviatosti birmovania bolo skutocnym vyvrcholenim celej pripravy a zaroven pre mna aj novym zaciatkom. rozhodla som sa prihlasit, ked som spoznala svojho terajsieho manzela, s ktorym sme spolu chodievali na sv. omsu. som pre toto rozhodnutie velmi stastna a od tejto doby zijem ovela plnsi a intenzivnejsi duchovny zivot.

marfikchov
8. okt 2019

Birmovka je jedna zo sviatostí a praktizujuci kresťan by sa nemal ani zamýšľať, že prečo.... Birmovkou sa vlastne stáva z človeka dospelý kresťan. A dary by s tým nemali mať nič spoločné. Nikto ma do toho nenútil, šlo to samo, však na hodinách náboženstva nás na to pripravovali

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2019

@anonymka007 Lebo som chcela, tak som to citila. Ty sa rozhodujes, ci ist, ci neist? Alebo je to len dalsia tema zalozena s umyslom napr. vysmechu cirkvi?

ciarraa
8. okt 2019

Ja som sla na birmovku normalne ako 16 rocna a v tej dobe to bolo teda hlavne kvoli tomu, ze sa to odo mna ocakavalo. Jednoducho som bola vychovana v krestanskej rodine kde ma k tomu viedla hlavne stara mama, mala som normalne krst, prve svate prijmanie a tak posledny krok bol teda birmovka, tak som si ju spravila

jana_vaj
8. okt 2019

Ja sa priznám bez mučenia, že som šla preto, že to sa to proste odo mňa očakávalo. Možno teraz by som už šla aj z vlastnej vôle teda, že by to pre mňa znamenalo niečo viac ale keď som mala 16 tak som len chcela aby mi babka dala s tým pokoj už, tak som šla aby som to mala z krku

rozkosnica1
8. okt 2019

@marfikchov ...kresťan by sa nemal zamyslat nad tym, preco ist na birmovku...nikto ta do toho nenútil, vsak na hodinach nabozenstva ta na to pripravili... Prepac ale sama sebe odporujes. Nikto ta nenuti ist na birmovku ale cele detstvo do teba s tym hucia tak automaticky ides cize nic ine sa od teba ani neocakava. Preco by sa krestan nemal zamyslat ci ist abo nie? Slepo niecomu verit lebo to tak niekto niekedy urcil/povedal?

rozkosnica1
8. okt 2019

A ako tak citam, vacsina pise, ze birmovku ma bud aby mali pokoj od tych, ktory to ocakavaki, abo tam sli vsetci tak isla aj dotycna...no neviem, ale ja robim veci v zivote tak, aby som sa najprv o tom presvedcila, ci je to dobre a spravne a nie lebo to niekto odo mna chce, lebo co povedia iný ak to neurobim, babka bude do mna hucat...taketo veci by nemali byt na silu robene.

saskia_98
8. okt 2019

@rozkosnica1 potom by birmovku nemali mat 14-15-16 rocne deti ale od 18 vyssie ...

maryetta
8. okt 2019

Lebo som. Chcela.
Ale hej. Aj tie dary boli velkym prinosom a cerpam z nich uz 13rokov. Nie vsak materialne. Ale duchovne.

mimibb
8. okt 2019

No mala som snahu, koli babke a aby "nebola hanba v dedine"..... Hanba, nehanba dotyčná animátora, ktorá mala na starosť našu skupinu... Ma tak vytočila tým, že "do kostola v nedeľu ísť MUSIS!!!!", že dovi.... Nemám ju.... Prijímanie bolo na silu.... Koli babke a aj krst.... V 6tich r ma nasilu držali na stoličke, aby mi kňaz mohol zliat hlavu a "stalo sa tak zo mňa božie dieťa"..... Čiže..... Úplná averzia ku katolíckej cirkvi, neuznávam žiadne "spolky"....

maja22
8. okt 2019

Bola som len siestacka-siedmacka na ZŠ, keď som sa spolu s ďalšími pripravovala na birmovku. Tešila som sa, že už budem uznaná vo viere "za dospelú", že keby ma niekto chcel za krstnu mamu, tak môžem byť... A najmä som sa tešila, že touto sviatostou prijmem Ducha Svätého s jeho darmi. Mali sme takú knizocku s modlitbami a vzyvaniami Ducha Svätého, večer som si odtiaľ vyberala modlitby, ktoré som Bohu prednášala a keď prišiel ten deň, bola som šťastná. Jasné, že s tým boli späté aj svetské veci, napr. som mala nové šaty a mamina mi prvý raz dovolila topánky s opätkom 😀. Ale ten duchovný prínos bol na nezaplatenie. Vyzvať Ducha Svätého na pomoc môžeme hocikedy, ale pri tejto sviatosti nám akoby sľubuje, že bude na nás pôsobiť... V Cirkvi máme možnosť získať úžasné množstvo milostí, ktoré prúdia cez sviatosti, stačí mať chuť ich využívať a kŕmiť svoju dušu tým, po čom prahne... Ako to už vyjadril sv. Augustín: "Nespokojné je naše srdce, kým nespocinie v Tebe, Bože..."

janetinka27
9. okt 2019

@rozkosnica1 myslim, ze v tom veku si ani ty nerobila veci iba preto, lebo si chcela. vtedy si aj ty urcite chodila do skoly, aj ked sa ti nechcelo a nemala si az tak uplne jasno v tom, ake to bude pre teba jedneho dna prospesne. v tom veku sme este deti a robime aj tie veci, o ktorých ani nevieme na co nam budu. rovnako vela veci, ktore chceme robit, nerobime, pretoze nam ich rodicia nedovolia. babka/rodic moze chciet pre dieta birmovku, pretoze vie, co to znamena a ake je to dolezite. chce to pre dobro dietata. aj ked su aj take babky, ktore trvaju na birmovke, lebo sa to patri atd.

tehulka2011
9. okt 2019

@rozkosnica1 predstav si ze fakt existuju rodiny kde Ta do krestanstva „nutia „ od malicka.. vzdorovat sa neda kym si od nich zavisla

tesari
9. okt 2019

Keď som bola dieťa a ešte z kresťanskej rodiny bola to samozrejmosť. Dnes ako dospelá to vnímam ako zbytočnosť. Radšej sme mali chodiť viac do prírody 😀 - to by bolo osoznejsie - Boh prebýva aj tam.

marfikchov
10. okt 2019

@rozkosnica1 nikto do.mna nič nehucal, napr. chodenie v nedeľu do kostola bolo automatické, ti čo kresťansky žijú a nielen papierovo a idú do kostola len na Vianoce, aj to možno a polemizuju o slovách biblie, ti tu birmovku isto nepotrebujú. Však nikto nikoho napr nenúti ísť na strednú školu, ale väčšina z nás tam ide automaticky.

rozkosnica1
12. okt 2019

Sorry ale fakt porovnavate vzdelanie ci uz zakladne abo vyssie s birmovkou? 😁😁😁 Fakt???