Riešenie "vzdoru" a cirkusov v detstve VS. následný vzťah už dospelého dieťaťa s rodičmi.

mrkvicka060
7. okt 2019

Ahojte, zaujima ma ako mamicky uz dospelych (18+) deti riesili v detstve ich cirkusy v "obdobi vzdoru", ci len dohovaranim alebo krikom, pripadne jednou po zadku a pod. Zaujima ma, ci aj mamicky, ktore bezne dietatu jednu "strelili", ked to uz prehnalo, maju s dietatom dobry vztah a dieta je takpovediac "v pohode" a nie je to nejaky neurotik, hulvat a podobne. Ide o to, ze ja poznam ludi mojej generacie (30+), s ktorymi sa rodicia v detstve nepiplali a dostavali casto a aj takych, ktorym bolo vacsinou dohovarane, pripadne veeeelmi obcas po zadku, a pridu mi ti ludia vcelku rovnako "normalni". Ja dost po mojom hlavne starsom kricim, lebo ma vie nastvat do vyvrtky, ale na zadok dostane velmi malo, viac nanho zaberaju cierne body. Nechcem, aby sa tu teraz zeny pretekali, ktora viac dohovori a tvarili sa, ze ich ich deti nikdy nena*rali 😃 fakt ma to len zaujima preco sa z tej "jednej po riti" ked sa nevie vmestit do koze robi take haloooo. Ja som napriklad bola hoodne bita ako mala, ale nepripadam si ani nejak vysinuta, ani agresivna alebo inym sposobom vadna...

saluda
7. okt 2019

@mrkvicka060 viem si živo predstaviť, mám kamosku s takou dcérkou 😀. Pusa sa jej fakt nikdy nezastaví a ja som už po polhodine ohucana. Tam je to ale podľa mňa zufaly boj o pozornost, nakolko ma dalsich 3 surodencov. Skús sa na to zamerať, či by to aj u vás nemohol byť dôvod, prečo je taký extrémne ukecany. A zase sa to vracia k tomu aktívnemu pocuvaniu, on podľa mňa iba potrebuje viac tvojej pozornosti. Špeciálne to aktivne počúvanie, počúvanie s porozumením, spominam preto, že tam je to zamerane na kvalitu počúvania, rozhovoru. Môžeš sa s nim rozprávať cely den, venovat mu akože pozornost, ale aj tak to nebude stačiť, pokiaľ nebude cítiť, že ho vnímaš, rozumies mu, chápeš ho. Neber to prosim ako kritiku, sama som s tým bojovala a bojujem doteraz 😉. Učíme sa a pracujeme na sebe celý život. Raz mi jedna psychologicka povedala, že ak chcem zmeniť druheho správanie, musim najprv zmeniť to svoje. Najprv som si tukala po čele, ale už mi to našťastie docvaklo 🙂

modrykoniicek
7. okt 2019

Mne sa mamina priznala, že mi dala par krát po zadku.Pamätám si veci od 4 rokov.A skôr si pamätám ako ma poznačilo otcovo správanie.S ním sa nerozprávam 16 rokov.Mamina mala ten zázračný šuflík v kuchyni s varechou :D... Už jak sa otvoril som vedela, že zle je.Ale nikdy si nepamätám žeby ma zbila.S mamou mám perfektný vzťah.Mne hovorila, že ja som bola také iné dieťa.Vystrájala som ale poznala som hranice sama od seba.Vedela som predvídať aký to bude mať následok... čiže aj keď nakričala.. vedela som prečo 😂

saluda
7. okt 2019

@mrkvicka060 moj najstarší takto stále rozprával dookola, mohla som aj reagovať, kolko som vladala, odpovedať, priam do sialenosti celú rodinu privadzal. Denne sa tým dokázal dostať do vyvrtky aj 10x. Nestačil sa ukludnit a našiel si niečo ďalšie. ....a len plakal a zuril....Keď mal 4 roky, skončili sme u psychologicky, ktorá okrem adhd vyjadrila podozrenie na obsedantno kompulzivnu poruchu. Len podozrenie, keďže sa to zvykne vyskytovať a diagnostikovat najskor až okolo 7.r. Kým nastúpil do školy, ďalší 2 psychologovia, v cpppap, aj na biofeedbacku. Našťastie sa to dalej nevyvinulo, ostali "len" uzkostne stavy. A práve v tom jeho 4.roku, keď už sme nevladali, sme sa stretli s aktívnym počúvaním a to nas doslova zachranilo, konečne začal ako-tak komunikovať. Šla by som možno aj za psychologom, skús porozmýšľať. Treba mať otvorenu myseľ a pripustiť aj také možnosti, ktoré sa nám nepozdavaju, je to veľmi oslobodzujuce

mrkvicka060
autor
7. okt 2019

@saluda ved ja uz rozmyslam nad vselicim 😂 u psychologicky sme boli. Bola unesena aky je sustredeny a sikovny a aku ma slovnu zasobu a stanovila mentalny vek o rok a pol viac. No, nijak nam to nepomohlo, praveze mi povedala ze mu nemusim venovat az tolko pozornosti. Tak uz neviem fakt. Aj muz mi vravi, ze sa mu privela venujem. Je pravda, ze syn je tka dost citliva povaha, vela kresli, ide mu to...tak mozno bude umelec s depresiou... co dufam nie. Ale ma to po kom dedit... Skusim si pozriet este to aktivne pocuvanie. Ja viem aj si stale opakujem ze musim zmenit svoj pristup, ale nie je to vzdy jednoduche si to pripominat. On je inak fajn ked sa mu chce, len ma hrozne demotivuje ked sa snazim snazim a on proste ani za nic nechce riesit v klude aj ked sa rozdrapim. Zasnechcem ho ucit, ze len on je na svete, ved mam tiez povinnosti, potreby a druheho syna. On toto nechape, on chce ze povie si a ja vsetko pustim v momente z ruky a plne sa mu venujem. Ale to nejde a on a trpezlivost nie su absolutne kamosi. Ked to nie je hned tak uz zavina cirkus a stres a uz citovo vydiera, a preco mi to nedas? A preco mi to nepodas? A preco mi to nechces nakreslit? Proste velmi dobre vidi ze akurat bud jem alebo davam riad do mycky alebo cikam... minule spustil rev a hukal na mna ze necikaj nevhcem aby si bola na zachode pod tam. A takto vrieskal proste, to som uz mala chut mu riadnu vypalit. To uz nie je normalne

interneta
7. okt 2019

Och no. Ja som bola trestana - pamatam si hlavne znamky /vzdy som sa ucila super, sem tam jednorazovo nejaka horsia znamka v ziackej/, potom ne/upratovanie a posledna kategoria bola asi drzost. Pritom ja samu seba nevnimam, ze som bola zle dieta. Na druhu stranu mama bola na mna sama. Mam s nou super vztah i ked ma svojsku povahu. Vie o mne vsetko. Tu ale treba podotknut, ze okrem nej som nikoho poriadne nemala, takze aj to mohlo zafungovat. Tresty - pamatam si klacanie na kolenach v kute a nebolo to 5 min. Kolko neviem, ale viem, ze sa mi to zdalo dost dlho. Bitka s varechou, zaracha a zakaz telky. Napriek tomu, ze mame super vztah, obcas si na tie bitky spomeniem s dost zlym pocizom a v duchu jej to vycitam. Zaprisahala som sa, ze za znamky (a nieto este za take ako som mala ja) svoje dieta bit nebudem. S kamoskou sme chodili domov so strachom, (ona este viac kvoli fotrovi). Citala som, ze deti preberaju tie vzorce. Mam male dieta, ale manzel odmieta pouzivat telesne tresty. Ja som zatial dala po ruke v suvislosti s elektrickymi zastrckami. Nakoniec som cholericka po mame :/ ale snazim sa to spracovavat a krotit. Naopak, kamosku rodicia fyzicky netrestali, ozaj len minimalne. A co je pre mna prekvapenim, kedze taky vzor nemala, tak ona svoje deti potresta aj fyzicky.

mrkvicka060
autor
7. okt 2019

@interneta ja myslim ze tie vzorce clovek prebera len v extremnejsich pripadoch, kedy uz je tam nejake psychicke poznacenie a pod. Tazsie fyz. tresty a pod. Inak mam aj znamu a ona jednu dceru dost bila ze to bol maly diabol decko a druha bola vcelku fajn a ako dospele sa vymenili. S tou prvou ma super vztah a je taka fajn a zodpovedna a s druhou ze ten vztah nie je taky super. Tak asi zavisi od dietata, niektoremu mozno inak ako jednou dobre mierenou nedocvkne...

suge
7. okt 2019

@mrkvicka060 Mňa a moju sestru rodičia vychovávali podobne a každá z nás to spätne vníma odlišne. Závisí to zrejme od povahy.

interneta
7. okt 2019

@mrkvicka060 je to mozne. urcite zavisi od viacerych okolnosti. preto som pisala, ze som nemala takmer ziadnu inu rodinu. mozno by to bolo inak, ak by som si mohla vybudovat vztah este s niekym inym a na nu by som zanevrela. tazko uz teraz nad tym dumat. a naozaj som neprepadavala, aby som bola vobec bita za znamky - lebo toto nie je o povahe dietata, ci vymyslani. a doteraz mam odpor k upratovaniu, akurat ze upratujem, lebo neporiadok ma znervoznuje viac :D

mrkvicka060
autor
7. okt 2019

@interneta haha ja tiez neznasam upratovat, ale to cisto potom nedam za nic :D lebo doma sme len my s bratom upratovali, vzdy vsetko. Podobne zehlenie, k tomu mam vysloveny odpor to odkladam ako sa da (a potom to lutujem... alebo pozehli muz) 😃

kulumulu123
8. okt 2019

@mrkvicka060 a mozem sa opytat uprimne a na rovinu aky mas vztah s rodicmi teraz? Myslim tym komunikujete otvorene spolu bez stresu na akukolvek temu alebo su veci ktore pred nimi radsej utajis vyhovoris sa na cokolvek Len aby si nemusela priamo a hlavne uprimne odpovedat na otazky ktore su ti neni prilis po voli?

kulumulu123
8. okt 2019

@mrkvicka060 pises ze po nom dost vrieskas tak nechapem preco ta prekvapuje ze on robi to iste a vrieska po tebe tiez? Pozri sa na to z pohladu dietata mama vrieska vsetci su ticho a pocuvaju iba ked vrieska teraz chcem aby pocuval niekto mna urobim to ako mama ved co je na tom zle? Funguje to ked vrieskam aj ja mama pocuva super zvladol som to 👍👍👍👏👏👏....
A co sa tyka dosledkov Sama si si odpovedala v prispevku o tom aky mas vztah s matkou... Ak chces dosiahnut rovnaky efekt vo vztahu so synom do buducnosti myslim ze si na najlepsej ceste gratulujem😉

meadow1
8. okt 2019

@mrkvicka060 Otec ma neudrel ani raz, je však pravda, že u nás výchovu ťahala najmä mama. Od nej som dostala pohlavok jediný krát a vnímam to doteraz ako jej zlyhanie, nezvládnutie situácie. Podľa mňa tie deti, ktoré neboli často bité to vidia podobne a tie, ktoré dostávali bitku často, voči nej už tak otupeli, že si ani nepamätajú príčinu bitky a ani to neriešia. Asi ich to zas nejak vyznamne nepoznačilo, no podľa mňa skôr tomu podľahnú aj pri výchove svojich detí, lebo veď čo, aj mňa bili a som tu... Ja dúfam, že budem vždy vedieť zvládnuť situáciu aj bez toho, aby som svoje dieťa udrela.

vevesh
8. okt 2019

@mrkvicka060 tak na mne mama lamala varechy🙈ale dnes hovori , ze sa nas ani nedotkla🤷‍♀️ale ja som bola velmi tvrdohlave dieta (dodnes som) a tie varechy boli opravnene a bez nich, by som skoncila asi vselijako. Viac ma nicilo, ked ma bili aj za surodenca, ktoreho nemohli bit a ani sa silnejsie dotknut, tak ja som dostala 2x. Posledny krat som za neho dostala v 18tke, ked od nervou zhodil doma televizor (takmer dospely clovek). S odstupom casu ja som slusne vychovany a vysporiadany clovek, surodenec je neskutocny egoista, ktory nepozna hranic a nevie sa chovat v spolocnosti- clovek sa dost casto hanbi ist s nim na verejnost. So surodencom vdaka vychove nekomunikujeme vobec, i ked bitky nie su na vine, skor to, ako a co rodicia uprednostnovali, ked sme boli deti. A vztah s rodicmi nemam dobry, ale tam su na vine ine veci ako bitie (to s tym nema absolutne nic spolocne). Svokra a svagrine tisice km vzdialene mi vola castejsie ako moja rodina za rohom🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

diewcatqoo
8. okt 2019

@mrkvicka060 ahoj, ja mam doma presne takeho isteho syna. Moj este nema ani 3 roky, ale je to strasny zahul. Huba mu ide vkuse. Ale ze fakt vkuse, 10tisic krat za den "maamaaa".. spytam sa ze co a on, ze nic alebo vymysla za pochodu nejaku blbost. Do 2 rokov nepovedal ani slovo, ani slabiku.. uz som chcela riesit lekara, ked zrazu zo dna na den zacal rozpravat vo vetach a odvtedy len rozprava a rozprava, ci je den, ci je noc (lebo rozprava aj zo spanku). Vie ratat do 10, pozna cislice, pismena, farby, vsetky znacky aut, vsetky dopravne znacky, vie citat mapy, hydrometeorologicke radary... na svoj vek ma take otazky, ze obcas nechapem. Je neskutocne bystry, ale zaroven tvrdohlavy a neustale vyzaduje pozornost.
Rano vstanem, ze bude pekny den a za pol hodiny som vytocena do vyvrtky. Obcas musim ist do vedlajsej izby ratat do 10, aby som ho neudrela. Snazim sa nedat na sebe poznat, ze som nahnevana, lebo jeho to este viac hecuje. Ale obcas sa to jednoducho neda. Nepomaha objatie, vysvetlovanie, napominanie, vyhrazky, ignoracia.. nic. Dostal parkrat aj na zadok a nic. Snazim sa byt k nemu laskava, venujem sa na 100% a akokeby som hrach na stenu hadzala. Uz obcas zo zartu hovorim, ze ho asi zacnem mlatit jak zito, lebo asi len to pomoze.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@kulumulu123 pisala som ze mam s matkou zly vztah ale tam su ine dovody, zo s tymto nesuvisi tak to neries. Takze nemusis mi gratulovat pretoze na takej ceste urcite nie som. Tvoj prispevok bol dost protivny ale ok, ja viem ze moc kricim a musim makat na sebe, to som tiez uz niekde pisala. Ale vidim ze niekto si precita len co chce. Nevravim ze som dokonala predsa.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@diewcatqoo preboha to je presne to iste, ani nevies aka som rada, ze ma niekto chape! Akurat cez vikend som uz bola taka vytocena, ze muzovi som vravela presne toto iste, ze doprdele ved on si vobec "nevazi" ze ho clovek nemlati, ze mal by si vyskusat takych rodicov co ho budu za vsetko otlkat, ci by sa mu to pacilo. Ze zacnem ho mlatit namiesto slov. Bude vybaveny a mozno sa uvedomi. Samozrejme nemyslim to vazne, neplanujem ho otlkat. Ale uz niekedy je to fakt bezmocnost ked nefunguje nic.

bobana297
8. okt 2019

@deti95060810 presne ako moji rodicia ked dam malemu po riti povie mi nebi ho. A sama pritom vidi, ze je to cert a nepomoze nic ine. A ked som jej povedala, ze som dostavala hodne bitiek a vacsich aj ked som mala 18 rokov som mala od otca slaby otras mozgu a prasknuty bubienok povie ale to bolo ine vtedy

sense
8. okt 2019

Ako dietq som distala disliva za kazduvmalickost vychovnu....vyjadrenue nazoru uz bol vzdor rivnako ako neposluchnutie na 1x, idisla som z domu v 18 Vztah k rodicom mam vlazny... Preto som si povedala ze aj budem mat raz dieta budem hi vychovavat inak... Moja 6rocna este vychovnu nezazila....aj ked obcas zvysum hlas a zmenim intonaciu...zaberie vzdy... Ale vidim na nej kedcsne na prazdninach u mami a jej priatela ze dcera je po par dnoch nekludna.... Same prikazy,zakazy a nemize nikdy nic oovedat len byt ticho lebo dispeli sa rizpravaju a ked ostane aj ticho a chce ona nueci povedat rak hned jej skocia do reci a zas musi byt ticho lebo dospeli rizpravaju ale ju nenechaju anivdohivirit.... Takze kontakt na minime a jed tak len s mojou mamou...

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@vevesh u nas tiez dovod, ze ten vztah s mamou nie je taky dobry, vobec nie su bitky a podobne, na to ani nejak zo zastou nespominam. Problemy prisli az neskor okolo mojich 10rokov a viac, ktore prisli ruka v ruke s inymi problemami. Ale akoze normalne sa rozpravame, volame si, ale ziadne osobne veci jej nehovorim, ani nemozem povedat ze by som ju lubila ako matku, proste som mila a to je vsetko.
Ale inak tiez som castokrat dostala neopravnene, brat bol vychcany a mama mu vsetko uverila a ja som bola vzdy ta horsia, aj ked zle mi robil on. To som sa tiez az v dospelosti dozvedela preco mala mama ovela radsej brata ako mna, malo to dovod.

interneta
8. okt 2019

@bobana297 ono je to asi ine. Inak vnimas, ked ide o tvoje dietata, s ktorym si kazdy den niekolko hodin sama a vytaca ta. A inak, ked si stary rodic, vidis dieta sporadicky a nervy ti jednoducho neujdu. Jednak to nie je tvoje dieta a mas odstup. vies, ze o chvilu odides a mas pokoj. Tiez je to ine, ked vo svojom hneve kricis, capnes, ako ked to vidis niekoho ineho robit a obcas aj nechapes, ze ved co take dieta urobilo..

kulumulu123
8. okt 2019

@mrkvicka060 otazku si davala Ty ja som iba napisala svoj nazor a ocividne mas problem Ty ked nedokazes akceptovat iny nazor ako ten svoj... Viac bab ti Tu pisalo ze krikom a bitkou si autoritu navybudujes u nikoho ci dospeleho alebo dietata.... Deti maju tendenciu iba opakovat spravanie nas dospelych kedze vidia doma a maju pocit ze ak to takto robia rodicia a nikto sa nad tym nepozastavuje tak to predsa musi byt ok... Je to tvoje dieta a tvoj vztah tak rob ako uznas za vhodne, Len nechapem aky maju ludia dovod na zakladanie takto zbytocnych tem ked ich iny nazor ako je ten ich nezaujima. Pekny den prajem ☺

eliska13
8. okt 2019

@mrkvicka060 Po prečítaní si myslím, že syn s tebou manipuluje a doslovne ho baví ako Tá vytáča, kde dáva požiadavky na teba, ktoré mu vtedy nemôžeš splniť.Skus nekricat povedať raz, dva x a potom, ak to nesplní tak dôsledok.Deti sú zvyknuté, že mama zakričí poďte jesť a oni ešte dopozeraju, dohrajú sa a kým idú jesť mama to zopakuje 15x.v niektorých veciach čítam seba môj syn bol tiež zvyknutý, že som sa veľa venovala a jemu stačilo zapísať a všetko mal splnené.Skus ho motivovať k samostatnosti manipulovanim ukáž mi aký si šikovný, viem, že to vieš.....to sa Ti podarilo....chvális ho?jedno viem určite nie krik, nie bitka, vyhrážanie.....keby na mňa kričal, že nemôžem cikať a mám mu ísť splniť rozmar tak to by dostal po zadku určite.Mozno sa rozdávas až prilis a potom si to deti, muž nevážia.....a si pre každého poskok a frustrovana

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@kulumulu123 ale ved ked je to zbytocna tema tak naco reagujes? Ja zas nepochopim toto. Nepaci sa ti tema, tak si daj odchod a kasli na to. Nemusis byt protivna, ja sa tu s nikym nehadam ani nemam konflikt, nikto tu nemal potrebu byt protivny, iba ty. Ja sa tu nikde neprezentujem ako ze to robim dobre, s babami sa bavim o konkretnych veciach co z temy vyplynuli. Precitaj si este raz nazov. Odovedz na co sa pytam alebo kasli na to. Nazor sa da vyjdrit aj normalnym sposobom, tvoje komentare vsak vyznievaju, ze ta akurat tak niekto nasral a potrebujes si evidentne zvysit ego tym ze si do niekoho ineho kopnes tak podme na to v anonymite na koniku. Ja nikde nepisem ze neprijimam iny nazor, ani to podl mna nikde tak nevyznieva. Som rada ze som ti pomohla odburat stres a uspokojit potrebu si vybit hnev. Svoje si uz povedala tak teraz prosim ta opusti tuto temu, ved aj tak je taka zbytocna, tak naco s nou stracat cas? Dakujem samozrejme aj za tvoj nazor.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@eliska13 hej to s tym cikanim ma dozralo vtedy tiez, to uz je absurdna poziadavka 😂 no snazim sa ho ucit trpezlivosti aj samostatnosti. Napriklad strasne nerad sa oblieka a vyzlieka a vzdy nastoji na tom aby som mu pomahala ze on to nevie, a ked sa ho aj snazim tymto sposobom motivovat tak jemu je to fuk, on namiesto toho aby pohol rozumom pri vyzliekani ponozky, on to ani len neskusi dat si ju dolu, sadne si na postel a reve a krici ze on to nevie a musim mu pomoct lebo on to nevie. Toto robi tak 20 minut a potom ked mu asi sty krat poviem nech to este vyskusa ze proste mu nepomozem a bude tam sediet kym si ju nevyzlecie, tak za pol sekundy ma tu ponozku dolu . Ale proste z principu to neurobi hned ale musi mat svoj polhodinovy cirkus. Ale ja nemam cas sa stale von a na spanie a po spani a pod. chystat hodinu a pol. Mne to pride ze tak hrozne si vynucuje pozornost a ano aj manipuluje aby mal vsetku pozornost len on a nikto iny, ale nerozumiem preco, ved tej pozornosti ma on odmalicka najviac, este aj ked sa narodil mladsi tak som ho nechavala tak kym nic nepotreboval a venovala sa ovela viac stasiemu. Napriklad on neznas ked sa rozpravam s muzom. On zapocuje ze sme sa zacali bavit, ze nema vsetku pozornost na sebe a v momente pride k nam alebo sa postvi medzi nas a zacne nahlas akoze spievat a tancovat a cim hlasnejsie sa mi bavime tym hlasnejsie aj on. Proste len aby sme sa nemohli rozpravat aj ked on realne nic nepotrebuje. Vzdy si povieme ze ignoruj to, ale ked sa bavime o dolezitych veciach a musime nieco naplanovat a dohodnut tak to sa neda ani rozmyslat potom a suvisle hovorit.
Prosim ta a aky pouzivas napriklad ty ten "dosledok" ked neuposluchne ani na 5krat?

kulumulu123
8. okt 2019

@mrkvicka060 vies co moja mas pravdu pytala si sa tak som odpovedala.... Ja stres nemam ani potrebu si ho ventilovat krikom na svojich detoch idem radsej na plaz cas straveny s vlastnymi detmi stoji za viac ako byt obvinovana na konikovi tebe pekny den prajem a vsetko dobre v buducnosti 😘

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@kulumulu123 aj tebe, dakujem. A viem ze kazdy moze mat zly den, je to uplne v poriadku. Ja ked som podrazdena, tiez niekedy vyjadrujem svoj nazor tak neprijemne ako ty, aj ked sa to da aj inak. Ale sme len ludia takze pohoda. Je velmi jednoduche niekomu splechnut na anonymnom fore, ze si vybija hnev krikom na deti, aj ked vie o tom holy prd, ale je to zrejme ucinna forma ukludnenia pre niektorych. Hoci v tvojom veku by som uz cakala primeranejsie reakcie. No ale ako vravim, sme len ludia. Tak si uzite slnecne dni a ano, netrav cas na mobile a ntb, skodi to tebe a v konecnom dosledku aj tvojim detom. Uzivajte, oddychujte!

suzie.h
8. okt 2019

@mrkvicka060 ako keby som citala o mojom starsom synovi, je sice trosku slabsi odvar ako ten tvoj, ale velmi velmi podobny. Teraz ma 3,5 a vsetci mu tipuju tak 5... pusa sa mu nezavrie, cely den len mamaaaaa a vies co a preco? Milionkrat! Niekedy uz mam toho fakt dost, ale snazim sa mu odpovedat vzdy, vacsinou ho to uspokoji, ked dostane vysvetlenie. Tiez si trochu zacal vynucovat moju pozornost, ako sa narodil mladsi a ja sa mu musim viac venovat, a teraz skolka od septembra to rapidne zhorsila. Predtym sa hral v pohode sam, teraz ma stale vola sa hrat, ale v podstate ma k hre nepotrebuje. Tiez mam problem s tym nejako nam nastavit hranice tak, aby nemal pocit odmietnutia a zaroven sa netocilo vsetko okolo neho a hned, ked si zmysli. Aj u nas su cirkusy, ked nedostane vsetko a hned, hold, bude si musiet zvyknut. Ale stale si nemyslim, ze to robi preto, aby nas vytacal - ved doteraz skutocne bol stredobodom vsetkeho, je to stale male dieta a zjavne potrebuje cas sa vysporiadat s novou situaciou v rodine. Inak - cim viac nanho tlacim, tym viac on vzdoruje, vtedy sa skutocne nepohneme nikam. Dosledky su pre tak male deti castokrat viac trestom pre rodica ako dieta, ale skusam - kym si v pyzame, mozes lezat v posteli, ale hrat sa a ist von len prezleceny (pripadne idem bez teba / pojdes do skolky v pyzame). Jasne, ze to skusa, raz som aj odisla bez neho, stala za dverami, po chvilke rev, a potom to uz nespravil. A mam pocit, ze ked sa mu aktivne venujem, poslucha viac. A k prvotnej otazke (na ktoru si si uz ale sama odpovedala) - dostal po riti, ale vzdy to bolo len "riesenim" mojej frustracie, nim to dlhodobo nepohlo. Uz sa to snazim nerobit. Ale kricat obcas kricim.

eliska13
8. okt 2019

@mrkvicka060 Tak upútava na seba pozornosť to je jasné.Skus ho balamutit myslíš, že toto dokážeš ukáž mi ja to neviem....koľko má rokov?teraz som sa stratila to píšeš o staršom?😉som myslela, že o menšom.Nemam čas to čítať späť.Moj bol podobný aj preto som si nevedela predstaviť mať este jedno dieťa do jeho 5,6 r nemanipuloval, ale strašne vyžadoval pozornosť, pomoc so všetkým, ale bez kriku zase nekrical, nevedel sa zahrať sám,....dodnes rád povinnosti hádže na druhých a nechá sa viesť...

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@suzie.h ano to ak na mojho, akonahle uz nieco takym normalnym alebo direktivnym tonom poviem tk uz zacina vzdorovat, ak po nom chcem nieco tak veselo alebo obklukou okolo toho aby sme s dostali k veci tak s to este da, ale tiez nie vzdy. Len to musim pracovat este na sebe, lebo naozaj nie vzdy mam chut a cas jeho zbavat a ist na vsetko recickami a blaznenim a podobne. Niekedy proste potrebujem aby aj spolupracoval a nemusela som sa mu s kazdou kravinou doprosovat. Naucim sa pocitat alebo co 😂 lebo my napriklad mame aj taky problem ze hram sa s nim hodinu, dve, potom ho upozornim ze este sa par minut pohrame a potom pojdem robit to a to. Povie dobre a uz ked rpide ten cas ukoncenia tak to su neskutocne cirkusy ze on chce aby som sa s nim este hrala a pocuvaj ma mama a este sa hrajme a "preco sa nechces so mnou hrat"? Tak to mam uz dost ked toto zahlasi. A jeho nezaujima co mu hovorim ze musim ist nieco porovit a podobne, ani obraz ani zvuk, ide si len to svoje. Takze masaker. On fakt zije len pre ten dany okamih, jeho nezaujima ze sme sa prave dve hodiny hrali, alebo vonku hrali, prechadzali rozpravali. On vidi len to ze akurat v tomto momente to uz nerobime a uz som zla.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@eliska13 ano pisem o starsom, bude mat 4 roky zachvilu 😊 mladsi ten je uplne iny, sice ovela vacsie sidlo, ako bol starsi v tom velu, ale viac rozmysla a ovela lepsie sa s nim da dohodnut, takmer hned. Moj sa tiez nevie sam zahrat, hoci to ako jedine sa unho za posledny polrok zlepsilo a ked ma dobry den a najde si dobru zabavu tak sa pohra sam aj polhodinu. To je tak raz dvakrat za mesiac, ale brutalny uspech u nas 😂