Riešenie "vzdoru" a cirkusov v detstve VS. následný vzťah už dospelého dieťaťa s rodičmi.

mrkvicka060
7. okt 2019

Ahojte, zaujima ma ako mamicky uz dospelych (18+) deti riesili v detstve ich cirkusy v "obdobi vzdoru", ci len dohovaranim alebo krikom, pripadne jednou po zadku a pod. Zaujima ma, ci aj mamicky, ktore bezne dietatu jednu "strelili", ked to uz prehnalo, maju s dietatom dobry vztah a dieta je takpovediac "v pohode" a nie je to nejaky neurotik, hulvat a podobne. Ide o to, ze ja poznam ludi mojej generacie (30+), s ktorymi sa rodicia v detstve nepiplali a dostavali casto a aj takych, ktorym bolo vacsinou dohovarane, pripadne veeeelmi obcas po zadku, a pridu mi ti ludia vcelku rovnako "normalni". Ja dost po mojom hlavne starsom kricim, lebo ma vie nastvat do vyvrtky, ale na zadok dostane velmi malo, viac nanho zaberaju cierne body. Nechcem, aby sa tu teraz zeny pretekali, ktora viac dohovori a tvarili sa, ze ich ich deti nikdy nena*rali 😃 fakt ma to len zaujima preco sa z tej "jednej po riti" ked sa nevie vmestit do koze robi take haloooo. Ja som napriklad bola hoodne bita ako mala, ale nepripadam si ani nejak vysinuta, ani agresivna alebo inym sposobom vadna...

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@eliska13 a inak moj starsi bol tak do 2,5 roka anjel. Pocuval, posluchal, dalo sa s nim ist vsade, nerobil nejake prehnane prieky, no oproti inym detom co som poznala to bolo dieta za odmenu. Sice chcel pozornost stale, ale aj ju mal. Ved som sa mu venovala hrali sme sa citali. Ale akokeby mu stale bolo malo a ako isiel cas tak on pytal viac viac a este viac a uz ked to nie je tak katastrofa.

katrin21
8. okt 2019

@mrkvicka060 vobec neries, co sa robi haloo.. ano, je to prehnane..

Radsej výchovna po riti ,ako rozmaznany spratek.. poviem ti, že mam 19r dceru a 3,5r a vidim obrovske rozdiely vo výchove vtedy a dnes u mamiciek a ide to dole vodou.
Ja som bola na moju prvu veeeelmi prisna, fakt zasadova.. po prvom hodeni sa o zem som ju odtiahla do jej izby a povedala som jej, že nemoze vyliezt, kym sa neukludni.... vrieskala tam chvilu a preslo ju to, dovtedy som jej nedovolila vyjst, ani ked skusala.. toto iste radia aj psychologovia, proste dieta izolovať, dat mu cas na vyburenie emocii , nemusi to byt izba, moze to byt napr. stolicka niekde v rohu,kde musi sediet, kym sa neukludni atd...
ale izba je podla mna lepsia. SU deti, kde to spravis 3x a staci, su deti kde aj 30x kym pochopia, že si svoje nevydupu.

A o tom to je. kazde dieta je ine, kazda mama je ina.. nikto ti nezaruci,co s dietata vyrastie, lebo tam hra ulohu aj prostredie, kamarati, školsky kolektiv.... ano, vychova urcuje normy a pravidla, ale niekedy v puberte sa to može zvrtnut na nejaky cas, alebo aj navždy.
Výchovna po zadku s tým nic nema, doležite je, aby to dieta nebolo LEN BITE ! pokial si normalna a a aj ho polaskaš, pochvalis a vyhrešenie je v rovnovahe s tým, že dieta sa citi v bezpečí a milovane, žiadna ujma mu nehrozi....
Svoj vzťah k nemus skor pokazis nezaujmom, alkoholom a inymi vecami a nikdy po zadku ani nemusi dostat.

Moja dcera, samostatne vedena, prisne vychovana je sikovna, samostatna, nikdy som s nou nemala problem ani v puberte, jasne, obcas sa jej nieco nechce upratat atd. ale to je OK... ale robi mi radost, chysta sa na medicinu, ziadne traumy nema a to este aj zazila rozvod.. Vzťah pokazis naozaj skor inými vecami, alebo teda to okolie moze.... a treba brat do uvahy aj typ osobnosti, niekto je citlivejsi, iný extrovert už ako dieta.. a podla toho sa spravaj, ty si dieta poznas.

P.S. to, ako " uspesne" su dnesne kontaktne, benevolentne vychovy, kde matka pada na hubu, len aby dietatko nemalo traumu a nevie byt na neho zasadova atd.. nenauci dieta aj nieco spravit a urobit pre druhých, alebo sam pre seba , ale cakaju len rodica na telefone s kazdou prkotinou, tak to sa ukaže o 25 rokov, ked oni budu dospelí a rodicia... a poviem ti, ako pedadagog, mam vazne obavy, aka facka to bude pre tuto spolocnost.
Kontakt je jedna vec, laskavost jedna vec, ale zasady a obskakovanie je vec druha.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@katrin21 dakujem ti. Toto je presne odpoved na moju otazku. Ja casto mam pocit, ze mozno by som nemusela byt taka prisna a narocna na nich, aj ked hocikto z rodiny mi povie ze vobec nie som az taka prisna a je to akurat a v pohode, nic prehnane. Ale mam zo seba zly pocit za to kricanie, to by som asi nemusela len sa to este musim naucit. Ale na druhej strane, syn chodi od januara do skolky a ucitelky ho len chvalia, ze je sikovny, rozumny, inteligentny, nie su s nim absolutne ziadne problemy. Chodi tam velmi rad, vzdy sa tesi.... len aj ked mu doma raznejsie nieco poviem (teda to je pre mna to kricanie, nebliakam po nich ako zmyslov zbavena, to nie, ale hlas zvysujem), tak on sa potom tvari akokeby som najjorsia matka na svete az mam pocit ze bude nejaky naruseny a bude mat traumu kym bude dospely. Pritom viem ze az tak tragicky to neberie kedze si v konecnom dosledku z toho nic nerobi. A to zatvorenie do izby som robievala najprv tiez, ani neviem preco som prestala, je to urcite lepsie ako "hulakat". Raz hodil aj nejaku hracku do dveri od nervov 😃

merickat
8. okt 2019

Z pohladu dietata: my sme dostavali, nie casto a vzdy zasluzene. Nikdy nie palicou alebo varechou. Mama dost kricala. Ale ja si ziadne pocity ponizenia ani bezmocnosti nepamatam. Ked sme to ale ze fakt prehnali tak jedna letela. A nasich to bolelo mozno viac ako nas. Ale zapamatali sme si. S rodicmi mame obaja aj s bratom super vztah, mama je moja naj kamoska a tato je moj superhrdina. Viem, ze pre nas robili maximum. Ja si ich velmi vazim a dakujem im za to.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@merickat dakujem, to je krasne citat 😊 nas tato je makksi ako ja, neviem ako to robi ale on sa s nim vie skor dohodnut, uplne inak ako ja, ale aj vyhresi samozejme. Ale maju dobry vztah. Aj my s muzom mame dobry vztah aj sa pred detmi pomojkame objimame dame pusinu, takze prostredim vobec deti zatial netrpia co je fajn, tak myslim ze hadam aj maju pocit bezpecia. Hadame sa malo. Dufam ze ked budu velki bude to u nas tak ako u vas, velmi si to zelam, nechcem aby sa na nas vykaslali a sli si po svojom a nezaujimali sme ich, lebo budu mat na nas tazke sdce...

katrin21
8. okt 2019

@mrkvicka060 neboj, kazdy niekedy krici, neposudzuj spravanie iných mamiciek podla napr. ihriska.... su vonku, chovaju sa inak , kontroluju sa 🙂 .
Ja kricim dost tiež, nemysli si.. lahko mi rupnu nervy, okrem toho, mame velky dom a nie vzdy sa mi chce behat hore dole, takze u nas sa rozprava hlasnejsie , ked hovorim nieco niekomu kto je vzadu.

suzie.h
8. okt 2019

@mrkvicka060 nechodi ten moj syn k tebe? 🤔😅 podla mna dobre vies, co robit mas a co nie, ci bitka ci krik. Jasne - nervy obcas rupnu kazdemu, a to sa zas nemusis bat, ze by to nejako vazne syna poznacilo, ked trochu nakricis. Mne vtedy tiez povie, ze sa ma boji (a to tiez nezjapem ako zmyslov znamena 😅)... a o chvilku dobre. Skusaju hranice, co mozu a co nie.

@katrin21 vo vela veciach suhlasim, akurat ze netreba pliest kontaktnu vychovu resp. Nevychovu s "vychovou" bez hranic - praveze ide o nastavenie hranic aj vedenie k samostatnosti a zodpovednosti, akurat nie bezhlavou drezurou a bitkou. S tym, ze niektorym rodicom deti skacu po hlavach, pripadne vsetko podmienuju detom do odpadnutia, to nema nic. Deti hranice potrebuju, bez nich su stratene, na tom sa zhodneme 😊

katrin21
8. okt 2019

@suzie.h mne sa napr. pacia niektore zasady " výchovy nevýchovou" a niektore uplatnujem .. napr. dcerke vopred poviem, kde ideme z ihriska, že uz pojdeme , aj 2x.. lebo ani dospelemu sa nepaci, ak zrazu je vytrhnuty z niecoho, co rad robi a musi na rozkaz prestat, odist atd.. To iste robim,ked niekam ideme a hra sa... poviem,že este chvilu, nech sa dohra, dopozera, ale potom uz sa pojdeme obliekať...
PRoste treba si najst tu spravnu mieru.... ALe ver, že vidim okolo seba kopec matiek, ktore detom robia poskoka, v 12r si nevedia spravit ani ranajky ( on by to nezvladol vraj - jasne, že nie... odsekol by si prsty? kto nic nerobi, nic sa nenauci, cvik robi majstra... moja v 10r vedela spravit palacinky napr., nie to ranajky a ja chcem mat tiez uz svoj klud )..
a mnohe to s kontaktnostou prehanaju.. dieta pusti slzicku a uz su makke a ver, že v istom veku to uz vie dieta dobre zneužiť,, a maminka mojkaaa hrešenie a zasady su zrazu prec... Moja dcera je tiez pomojkana kazdy den do sýtosti 🙂, ale nevolam to kontaktna výchova, proste normalna laskava, so zasadami.. a teda tato mensia bude iny oriesok, je svojhlavejsia, ako ta prva, ale pojde to. 🙂 ALe ano, v podstate sa zhodneme 🙂

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

Prave preto ma zaujimalo, ci su tu dospele deti alebo (alebo rodicia dospelych deti), ktore aj napriek tomu ze mali dost prisnu vychovu, maju s rodicmi dobry /super vztah a doveruju im a neboja sa im zdoverit a podobne... ja to totiz z mojej strany neviem posudit, u nas bolo vela inych zlych faktorov, preto potrebujem nazor a skusenost ostatnych 😊

suzie.h
8. okt 2019

@katrin21 pravdu mas 😉 laskavost, zasady/hranice a este doslednost. Len je to obcas tak tazkeee. 😂

lala123
8. okt 2019

@mrkvicka060 on s tebou nenormálne točí.....predné ako písali dievčatá vyššie vynucuje si pozornosť...a určite má aj manžel pravdu keď tvrdí, že sa mu až veľmi venuješ ....kamoska mala veľkí podobného chlapčeka vkuse sa mu venovala vsetko vždy vysvetľovala, čo je síce v poriadku ale napr. maly sa jej vôbec nevedel hrať sám a to s ničím ešte aj pri kreslení si vyžadoval jej pozornosť .....podľa mna trosku víc k samostatnosti by si ho mala viest a nechať mu viac voľnosti v tom aby niesol zodpovednosť za svoje správanie a hlavne nenechaj sa nikdy citovo vydierať vlastným deckom ony tie deti sú potvorky niekedy a presne vedia čo si môžu ku komu dovoliť....btw chová sa takisto aj pri manželovi alebo napr. pri babke?

katrin21
8. okt 2019

@mrkvicka060 no ved na to som ti napisala,že ano, mame normalny vztah, ale to nezalezi od výchovy prisnej, alebo neprisnej,skor od povahy dietata a aj rodica... su deti, co sa zveruju a su take, co nie, a rodicia detto.. niektorí sa rozpravaju , robia aktivity s detmi, ini nie.. nema to nic s prisnostou... prilis sa zamyslas 🙂 tých faktorov je vela, co maju vplyv na vztah rodic - dieta. Niekedy ho pokazi napr samotny zly vztah rodicov.. hadaju sa, dieta ma pocit,že jeden z nich je na vine a dava mu to pocitit a vztah sa moze dozivotne nasrbit.. to mi ver.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@lala123 praveze nie, ked je s chalanmi muz sam, ze ja som prec, tak vzdy vravi ze uplna pohoda, idu sa hrat do izby a hodinu o nich nevie. On je len na mna taky ze tu pozornost odomna vyzaduje, inych nepotrebuje. Teda rozprava stale a nonstop aj pri starych rodicoch ale nevynucuje si tak. Ked sme doma vsetci tak len za mnou tak dolieza stale a so mnou sa chce hrat. Pritom ja som na nich najprisnejsia... tak neviem ci je to tym. Ale aj ho chvalim aj sa blaznime aj mojkame. Ale zas ja nam aj vymyslam najzabavnejsie hry, tatko je skor od skladania lega a stavebnic. So mnou sa hra tak ze sa zabavame aj smejeme aj divadlo robime aj tieňove divadlo... a proste to ho strasne bavi. Ale mna uz az tak nie ked vyzaduje stale viac a dlhsie a proste VZDY 😂

mikadooo
8. okt 2019

@mrkvicka060 ahojte, pridám aj ja do pléna. Deti "bijem" len keď mi rupnú nervy. Nikdy to nie je bez varovných príznakov - predtým väčšinou sa snažím vysvetliť prečo nie, niekedy dosť nahlas a keď som k tomu ešte unavená, podráždená, trebárs ma bolí hlava a tie decká nie a nie pochopiť že nemôžu ja neviem - skákať z gauča na stolík, tak áno, občas mi rupnú nervy a plesknem. A ešte ich zhučím. A vidím tie ukrivdené oduté tváre že čo si to dovoľujem. A občas ešte dostanem aj vypapuľované naspäť. Lenže aj ja som len človek. V dnešnej spoločnosti sa strašne rieši, aké traumy bude mať dieťa a rodič je úplne zatlačený. Moja mama ma zbila (=dostala som po zadku) presne z rovnakých dôvodov - jednoducho nič iné nepomáhalo, máme rupli nervy (príklad - vynadala mi, kričala na mňa a ja som sa jej rehotala do ksichtu, mimochodom to isté občas spraví moja dcéra). Nikdy sme nemali "plánovanú" bitku - bolo to vyslovene o výbuchu emócií. Tak isto je to u nás, bohužiaľ. Rada by som tie emócie zvládala, občas mi však dôjdu už všetky metódy, alebo proste blbá zhoda okolností, výbuch a plesk po zadku. Väčšinou keď sa ukľudním tak sa snažím ospravedlniť, a vysvetliť, že som proste stratila nervy.

Otec ma myslím nezbil nikdy. Našiel
Napriek tomu mám lepší vzťah s mamou. Bitky neschvaľujem, jasné že si pamätám tie blbé pocity. Ale chápem, že jej proste praskli nervy a tá ruka vyletela. Otec riešil veci dohováraním a bol doma len večer.

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@katrin21 ano ty si mi super odpovedala. Ja si to aj stale hovorim, ze doprcic snad nie som taka hyena, ze ich psychicky znicim, to by museli v inom prostredi vyrastat...ale ked sa on furt tvari ako najvacsie chudatko... a tie jeho reci do toho... no proste stale tie vycitky mam a rozmyslam o tom, to mas pravdu..

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@mikadooo super si to napisala 😊 inak u nas je to tiez tak, po vybuchu ked sa vsetko ukludni, syn vzdy pride a povie mi prepac maminka ze som nepocuval, alebo prepac maminka ze som ta nahneval, odpustis mi? Potom mam vycitky este silnejsie. Ospravedlnim sa aj ja ze som nanho kricala a ze nabuduce sa o tom skusime vklude porozpravat. A tak to ide dokola :😂

mikadooo
8. okt 2019

@mrkvicka060 presne...a stokrát si poviem že už si tú ruku priviažem a zas sa mi to stane a cítim sa mizerne... 🙂

interneta
8. okt 2019

@mrkvicka060 ja svoje dieta necham aj same sa hrat. Niekedy vymysla, az to lutujem a niekedy sa hra a ja ho sledujem co robi. Mna nebavi to iste dokola kazdy den. Venujem sa mu, ale aj poviem, ze teraz nie, lebo som unavena alebo sa mi nechce. Velakrat idem, ked ma dieta taha za ruku, ale takisto viem povedat nie a poviem dovod. Podla mna je dolezita aj ta nuda a dieta (ja si to tak myslim) pouzine aj svoju kreatitivu. Odmietam tiez robit dietatu nonstop hraci servis.

ava11
8. okt 2019

Pisem zo spomienok na moje detstvo. Ja som bola velmi tiche a poslusne dieta, dostala som od mamy tak max 3x slabu po riti. Nemam z toho ziadny pocit, nepamatam si konkretne situacie. Brat bol bity velmi casto a vacsinou v amoku (zasluzene, bol hrozne decko), aj varechou atd. Poslednykrat dostal, ked na mamu naziapal, ze ho moze aj zabit, aj tak si nepomoze. Vtedy sa uz na to vykaslala. Teraz mame obaja cez 30, vztahy s mamou vyborne. Casto sa spolu rodinne na tychto spomienkach bavime, bratovi je to teraz vyslovene smiesne, co s nim mama zazivala. Takze ziadne traumy z detstva ani narusenie vztahov. Ja mam deti dve, sem tam jedna na zadok prileti, ale cim su starsi, tym menej. Brat este deti nema.

karmen118
8. okt 2019

U nás mama veľa kričala, za všetko pomaly, otec keď sa nahneval, čo nebývalo často tak letela facka alebo pohlavok,keď sme boli menšie,sme dostali po zadku. Čo sa týka bitky ak bola zaslúžená, tak som to neriešila, ak to bolo nespravodlivé - tak to mrzelo dlho a hnevala som sa za to naňho. Čo sa týka kriku - niekedy to bolo fakt psycho - moja mama je šialenec do upratovania, všade chce mať čisto plus je veľmi urážlivá, a počúva najradšej samu seba, plus je labilný nervák a keď nie je po jej...tam je toho viac - takže ten krik, za jedno dieťa si na to zvykne, ignoruje to časom až tak, že keď naňho začne rozprávať ten rodič, čo kričí - už ho nevníma - doslova - čo spôsobuje len ďalší krik a rodič ostáva frustrovaný - dieťa má na háku, za druhé časom sa pokúsi rodiča vytočiť tak, aby zistilo, kam to až zájde...ten krik je proste na smiech lebo sa tým nič nedosiahne a čím je dieťa staršie, tak tým si to viac uvedomuje, že ten rodič, čo kričí - je vlastne bezmocný. S ocinom mám dobrý vzťah s mamou je to ťažšie, ale dá sa. Ale ostalo mi to, že nemám rada hlučné prostredie a vadí mi akýkoľvek krik. Na staršiu nekričím, to už fakt musí spraviť niečo cez čiaru, aby som zvýšila hlas. Priznám sa, na zadok už dostala párkrát lebo mi neustále vbiehala do cesty pod autá...to už bolo aj z úľaku, že ju mohlo zraziť auto...dostala takto asi 3x a od starkého raz, lebo mu urobila to isté, a odrazu už počuje aj na Stoj! Podaj ruku! pred prechodom....kým nedostala, tak bežala ako také hluché teliatko, mohli sme jej dohovárať a vysvetlovať do aleluja, kričať za ňou aby zastala - nezastala...Občas dostane varovné capnutie po plienke, keď prekročí hranicu, aby sa uvedomila, na ňu bohužiaľ dohovor zatiaľ neplatí ☹, dúfam, že sa to zmení, keď bude staršia, pretože mne samej vadí, že ju capnúť musím, ona je hrozne tvrdohlavé dieťa, a ide si svoje 😒

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@karmen118 ano ten krik je desny, nicomu to aj tak nepomoze. Najviac ma stve, ze kym som nemala deti tak som nikdy nekricala v hneve napr. pri hadke s muzom. Zvykla som sa skor od takej bezmocnosti a velkeho hnevu a sklamania rozplakat. Teraz prezmenu neplacem skoro nikdy, max raz-dvakrat do roka ma pochyti nieco hormonalne, ale zas zrazu nemam problem zvysovat hlas, neviem kde sa to vo mne nabralo. Musim sa zas nejak stisit 😃

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@ava11 toto je tiez pekny pribeh 😊 dufam ze to takto nejako raz bude aj u nas

derdia
8. okt 2019

No tak ja ti napisem z mojho pohladu....ja som dostala vzdy odovodnene!!!!!a tak ako si pamatam tu bitku,pamatam si a DOVOD a poviem ti vibec sa im necudujem a aaaaabsolutne ich neobvinujem,ze by ma mlatili hlava nehlava...ja by som za to tiez svoje deti zbila...presne preto pre cl mna zbil otec a mama😃zasluzila som si!!! Nie som ziadna padavka,aby som sa tu spustala nad tym, ako mi to ublizilo a take trapnosti...ja sa riadim heslom a vidim ako dobre slovo plati u nas v rodine...hovnako!!!ked idem na dceru milo ma ma na haku...mam vsak len jednu taku velku,druha je este mala neviem to porovnat...ale ked ma vytoci schyta raz dva...a vobec ma nezaujima,ze ci si bude nieco niest nejake dosledky....ona dobre vie,co je spravne a co nie...ako sa ma spravat a ako nie...takze sama si vybera a vie,ze spravanie ma aj dosledky....a ake to ai vybera zase sama...tak ako aj v praci...musi robit to co sa od teba ocakava...za to dostanes plat...skus robit co sa neocakava,myslie,ze sa budu s tebou maznat? Asi tazko....

derdia
8. okt 2019

Podotykam pre rypalky,vzdy sa snazim v prvom rade milo a dobrym tonom...ale ked to nejde tak to nejde😃

mrkvicka060
autor
8. okt 2019

@derdia chapeme! 😂 pri niektorych detoch sa naozaj obcas inak neda a ine na nich neplati, ako dat po zadku.

derdia
8. okt 2019

@mrkvicka060 ja ani nie ze by som ju bila, to uz ozaj musi byt,ze tolko rype rype,ze az sa prestanem ovladat.,ale to je skor vynimocna sitacia tak 3 krat do roka mozno...max.....ale musim s nou jednoducho jednat priamo a tak prisne...inak ma ani nepocuje😂😂😂