Ukončenie vysokej školy na začiatku štúdia

wearenotstrangers
10. apr 2021

Zdravím, chcel by som sa opýtať na vaše skúsenosti s ukončením vš. Momentálne som študentom v prvom ročníku, no nechal som školu a chcem ju zmeniť, teda si chcem riadne podať prihlášku na inú vš. Chcem sa opýtať či niekto z vás nemá skúsenosť s tým, že keď ma príjmu na inú školu a vyhodia z predošlej alebo teda sám ju ukončím na konci letného semestra, či sa na to obdobie (od júna do septembra) musím hlásiť na úrad práce alebo ako sa rieši to obdobie, kým budem čakať do septembra na nástup do novej školy. Ďakujem vopred za rady a poprosím odpovede od niekoho kto s tým má naozaj skúsenosti 🙂

lenkakravcova
10. apr 2021

@wearenotstrangers Musíš sa hlásiť na úrad práce hneď ako ukončia štúdium. Ja som ukončila na konci zimného semestra, potom som bola až do nástupu na inú VŠ na úrade práce (pomedzi to nejaké brigády).

lindous
10. apr 2021

Keď nesplníš podmienky na postup do ďalšieho ročníka, tak ťa automaticky vylúčia a študentom prestávaš byť dňom, kedy si toto rozhodnutie prevezmeš...medzi týmto dňom a zápisom na novú VŠ sa buď musíš prihlásiť na úrad práce a ak máš nejakú brigádu, tak budeš obmedzený v tom koľko môžeš za mesiac zarobiť alebo sa môžeš prihlásiť do poisťovne ako doborovoľne nezamestnaný a platiť si zdravotku sám a brigádovať ostošesť 🙂

konikkon
10. apr 2021

@wearenotstrangers musíš sa hlásiť na úrad práce hneď. Navyše, ak plánuješ denne štúdium, 1 rok v novej škole si budeš musieť doplatiť, keďže 1,, bezplatný "rok si si už ,, minul "

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wearenotstrangers
autor
10. apr 2021

Ďakujem za odpovede. Ak sa môžem opýtať koľko sa asi platí? A ak ste už ukončili vš tak je lepšie počkať na papier kym ma vyhodia alebo je lepšie ak si sama podám žiadosť o ukončenie? Ďakujem

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lindous
10. apr 2021

@wearenotstrangers zdravotka okolo 60€/mesačne a myslím, že je lepšie si počkať na list, lebo ten ti príde až po konci skúškového 🙂

wearenotstrangers
autor
10. apr 2021

Ďakujem veľmi pekne a máte niekto skúsenosti s cenami toho školného za jeden rok?

lindous
10. apr 2021

Školné u nás 1000€/rok, ale záleží, konkrétne info nájdeš na stránke školy 🙂 + existujú rôzne výnimky, kedy ti ho môžu odpustiť alebo aspoň znížiť, keď si podáš žiadosť napr. výborný prospech, sociálna situácia, reprezentácia školy, ... nájdeš ich v školskom poriadku 🙂

lindous
10. apr 2021

a teda platíš až v tom roku, ktorý študuješ navyše, čiže v tvojom prípade, keď je to iba jeden rok, tak až v bakalárskom

wearenotstrangers
autor
10. apr 2021

ďakujem veľmi pekne za odpovede, ak by vám ešte napadlo niečo postatné ohľadom toho budem rada ak sa podelíte o informácie

hettinka
10. apr 2021

@wearenotstrangers
Ak nechces platiť, skús štúdium v Čechách. Tam sa ten rok “neráta”.

wearenotstrangers
autor
11. apr 2021

Ďakujem pekne. Ešte by som sa chcela opýtať, či niekto z vás má skúsenosť s tým, že keď si budem teraz podávať prihlášku na inú školu, tak či tam mám napísať, že som ešte študentom na inej vysokej škole alebo tam nepísať nič, keďže ma aj tak na začiatku júna vyhodia? Ďakujem

hettinka
11. apr 2021

@wearenotstrangers aktualne ešte si študent. Uveď pravdivé údaje

jon0000000
17. feb 2022

@wearenotstrangers Úplná blbosť co ti tu rádia. Ja mam presne to iste. Začal som a pri skúškovom som to vzdal keďže to bola ekonomicka.... Keď si bol na zápise v septembri tak tam máš jasne napísané že si študentom do letného semestra. Ak skončis v zimnom semestri, nič sa nedeje pretože stále si studentom do konca letného semestra pokiaľ sa neukoncia skúšky, príde ti papier ze si bol vylúčený. Ak ti nepríde papier tak to musíš do konca augusta ohlásiť kordinatorke na fakulte. Pokiaľ ti neprisiel papier určite nechoď na úrad práce stále si zapísaní ako študent. Pretože zdravotnú poisťovňu si budeš platiť sam a ostatné veci. Ak máš v pláne ostať na tej istej škole od nového AR len zmeníš fakultu tak už máš 1 rok vyčerpaný teda dostaneš sa do 3 ročníka a ten si už hradiš sam keďže už to je nadštandardné štúdium. Ak zmeníš školu neplatíš nič.

lindous
17. feb 2022

@jon0000000 ja som mala tiež presne to isté a kontrolovali sa aj podmienky na postup do letného semestra, študenti, ktorí ich nesplnili boli vylúčení v marci ... takže to nie je blbosť, ale fakt a tiež osobná skúsenosť... samozrejme, že každá škola to môže mať toto trošku inak, niekde sa to po ZS naozaj nekontroluje, ale keďže sa autor pýtal na vylúčenie, odpovedalo sa tu na to ...

no a ak aj človek mení školu, tak ten ročník navyše aj tak platí (tiež osobná skúsenosť), na Slovensku sú proste štátom hradené 3 roky bakalárskeho štúdia (4 v prípade konverzného štúdia) ... ak by jedna z tých škôl bola v ČR napríklad, tak vtedy naozaj neplatí, ale inak je to nezmysel...

jon0000000
18. feb 2022

@lindous A na akej škole si bola???

lindous
18. feb 2022

@jon0000000 bola som na STU a teraz som na UK, kde je tiež kontrola kreditov aj po zimnom semestri, mala som spolužiakov, ktorých takto vylúčili.. A aj z príspevkov iných báb tu, vo viacerých diskusiách si myslím, že to je častejšie ako školy, na ktorých sa vylučuje až po letnom semestri, ale áno viem, že aj také sú...

jon0000000
18. feb 2022

@lindous No neviem ako to funguje na EUBA nikde som to v školskom poriadku nenašiel. Mne nič ešte vďaka bohu domov neprišlo. A kordninatorka z inej fakulty mi povedala ze ak chcem prestúpiť na ich fakultu mam podať novú prihlášku ako keby chcem ísť na novo. Ale mam počkať na vylúčenie keď tak do augusta a keď nie mam toho potom nahlásiť. Ze ona by to neriskoval teraz.