Uznanie predmetov na vysokej škole

13. aug 2022

Ahojte, chcela by som sa opýtať či má niekto skúsenosť alebo pozná niekoho kto si týmto prešiel.Musím ukončiť štúdium na VŠ po 3 ročníku kvôli tehotenstvu (prerušiť nemôžem lebo mi chýba jedna skúška takže nemám plný počet kreditov tým pádom nemám nárok na prerušenie).Chcela by som ale ísť na školu znova tak že by som zas urobila prijímačky a nechala by som si uznať predmety.Predmety uznávajú od A po C a chcela som sa opýtať či niekto neviete ako to presne funguje keď som napr v prvom ročníku mala všetky predmety v rozmedzí od A-C okrem jednej nešťastnej skúšky z ktorej som mala D a potom v 2 ročníku som tiež z jednej skúšky mala horšie hodnotenie ako C (ostatné som mala A,B) tak vlastne keď urobim prijimacky tak budem musiet prečkať celý prvý a druhy ročník len kvôli tým dvom predmetom ktore si musim zopakovat a na iné predmety by som nechodila (o tom už som sa informovala) alebo viem nastúpiť tam kde som skončila tj. 3 ročník a nejak si popri tom tie 2 predmety dorobiť?

pallacinka29
13. aug 2022

treba pozriet v ŠP VŠ, kolko kreditov sa da max. uznat

lienka.7
13. aug 2022

Odkiaľ máš ze sa uznávajú iba známky od A-C? Pokial mas predmet oficiálne absolvovany, musia ti ho uznať. je to tak nebodaj v študijnom poriadku? Detto to prerušenie? Studium mozes prerušiť kedykoľvek pocas semestra predsa, to mate taktiez stanovené akoze nie? Zo zákona kvoli tehotenstvu mozes prerušiť na 1 rok studium, a potom ešte 2 dalsie 2 roky zo zdravotnych ci osobných dôvodov. spolu na 3 roky max. Nechapem naco chces potom zase znovu študovať odznova. Je to nelogické.
Predmety sa dajú uznať max.5 rokov dozadu.

ronika19
13. aug 2022

Nie je na tvojej VS možnosť individuálneho študijného plánu ?

luliu
13. aug 2022

@lienka.7 je to úplne bežné, že sa uznávajú len skúšky A-C, ostatné treba znova absolvovať, ak sa človek prihlasuje na VS opakovane.

luliu
13. aug 2022

Treba sa informovať na študijnom oddelení, netreba určite stáť x rokov a kľudne to všetko môžeš stihnúť v priebehu 1 roka

autor
13. aug 2022

@lienka.7 neni to nelogické je to tak u nás na škole bohužiaľ keby mám možnosť prerušenia tak určite by som nešla študovať odznova.Prerušenie má tiež svoje pravidlá a jedno z nich je mať dostatočný počet kreditov v kontrolnej etape štúdia ktorý ja nemám.A áno uznávajú sa skúšky od A po C horšie nie a dáva to zmysel že ti nebudú uznávať skúšku ktorú si ledva urobil respektive takmer neurobil

autor
13. aug 2022

@ronika19 nie je bohužiaľ

autor
13. aug 2022

@luliu ďakujem, pýtala som sa na toto konkrétne na študijnom ale pani mi na to neodpovedala😅Tak asi sa pôjdem opýtať osobne

lienka.7
13. aug 2022

Mozes napísať o akú vys.skolu/univerzitu ide?

lindous
13. aug 2022

Čo sa týka uznávania predmetov, tak väčšinou musíš mať určitý počet aktívnych/živých kreditov t.j. nie prenesených.. Aby si to nemusela naháňať po rôznych výberových predmetoch, robieva sa to tak, že si predmet nedáš uznať oficiálne, ale po dohode s vyučujúcim si ho normálne zapíšeš a on ti zápise známku akoby si ho znova absolvovala.. Spolužiaci, ktorí z rôznych príčin vyleteli v tretiaku, robili od znovu bakalára 2 roky, za rok sa to myslím nedá

autor
13. aug 2022

@lienka.7 LFUK

pallacinka29
13. aug 2022

@lienka.7 nemusia, v ŠP je stanovene rozpatie znamok, ktore sa uznava aj cas, ktory moze max. uplynut od absolvovania l

lienka.7
13. aug 2022

@pallacinka29 ano, ale je to vylucne na VS ako si to nastavi.
Ja keď som študovala na UK tak sme mohli mat v pohode A-E, ale E si nemohla mať z hlavných predmetov špecializácie, z ktorých si mala štátnicu. Z iných nebol problém. Za 5 rokov si mohla mat max.5xB na červený diplom. Mali sme expertov co aj v 5.rocniku nejaký predmet si zopakovali lebo chceli ČD.
Teraz, je to uz inak samozrejme. Je delene studium, nie spojene.
@autorka napr. v Košiciach ti uznajú A-E.

pallacinka29
13. aug 2022

@lienka.7 ano, ved pisem, ze je to upravene v ŠP a ten ma predsa kazda VS svoj