Ako povedať šéfovi o tehotenstve?

kavicka33
26. sep 2006

Ahojte
som sice len v 10tt ale uz teraz ma mata myslienka ako poviem sefovi ze som tehu. 😒
Radu prosim. 😉

zottinka
8. nov 2008

ja som to sefovi tiez este nepovedala....
pocula som ze 6tyzdnov pred terminom zacina ta ochranna doba kedy ma nemoze vyhodit a potom mi pol roka musi platit 90% z platu, je to pravda??

aadula
8. nov 2008

zottinka, neviem presne, ale podľa mňa to nie je 90%, mne išlo zo sociálnej poisťovne 28 týždňom 55% z priemerného zárobku z predchádzajúceho roka ako som otehotnela..ak teda správne píšem

gapa
8. nov 2008

zottinka,
ty si nejako spojila vela vecí dokopy.
totiž
- 6týždnov pred termínom je obvyklý nástup na MD
- 6mesiacov po ukončení nemoc.poistenia počas tehotenstva (ak ti po jeho ukončení netrvá iné nem.poistenie) plynie ochranná lehota (podla zákona o sociálnom poistení), počas ktorej ked nastúpiš na MD a máš splnené aj ostatné podmienky na nárok na materské, tak ti na materské vznikne nárok
- ochranná doba podla zákonníka práce je doba, v ktorej ti nemôže dať zamestnávatel "výpoved". V ochrannej dobe si napr. počas PN-ky, čerpania MD, RD alebo počas tehotenstva (ak si ho písomne oznámila zamestnávatelovi a priložila potvrdenie od lekára, inak ta "nemusí" pokladať za tehotnú a teda nie si podla zákonníka práce v ochrannej dobe). Tvoj prac.pomer však môže skončiť počas tehotnestva, PN-ky ... napr. v skúšobnej dobe, uplynutím doby dohodnutej v prac.zmluve (pri prac.pomere na dobu určitú), dohodou, výpovedou z dôvodu zrušenia zamestnávatela, príp. jeho časti alebo výpovedou zo strany zamestnanca.

materské neplatí zamestnávatel ale sociálna poistovna.

výška materského je ako píše aadula 55% (ak nie si napr. štátny zamestnanec, myslím tých sa to týka, snád sa nemýlim), u tých je to myslím niečo viac, možno aj tých 90%?? ráta sa podla iného zákona

aadula
8. nov 2008

gapa, aj štátny majú len 55% 😉

gapa
8. nov 2008

tak neviem, či ide len o policajtov, možno hasičov ...? (neviem ako sa im hovorí, sa mi nechce teraz hladať 😖 ) ale díky, lebo sa mi to nezdalo, že aj bežný štát.úradník. 🙂 ☹

blackdaahlia
16. nov 2008

nič neboj... aj keď to možno vyznie kruto, ale nikto nieje nenahraditeľný, v práci si bez Teba určite poradia 🙂 Určite sa budú tešiť spolu s Tebou.. dnes je na trhu práce z čoho vyberať, tak sa im určite podarí včas zohnať adekvátnu náhradu za Teba. A ak nie, tak Teba to už vôbec nemusí trápiť, lebo pri kojení, prebaľovaní a rozmaznávaní malého bábätka si na prácu už ani len nespomenieš 🙂 Nech šéf zareaguje ako chce, nič nezmení na tom, že pôjdeš na MD. A len debil by sa hneval

barny
16. nov 2008

zottinka veru trochu si to dala dokopy 😉 6tt pred terminom je doba nastupu na matersju, co myslim ze keby si v robote nepovedala, kazdi by si to vsimol, a metrska je ako sa tu pisalo 28 tt zhruba, viem to lebo mne skoncila a je to 55 % z priemerneho zarobku a nie 90 % co by bolo super 😵 to byva napr v UK ale je to podstatne kratsia doba, co viem lebo moja kamoska je tam momentalne na MD 😉

olinka6226
17. nov 2008

este teda ak sa tu bavite o tych lehotach, tak odporucam nastupit na matersku 8 tyzdov pred terminom porodu nakolko materska trva 28 tyzdnov a rodicak sa vyplaca do 3 rokov veku dietata od narodenia. Cize by ste ziskali 2 tyzdne rodicaku navyse.

Inak co sa tyka policajtov tiez mi nie je velmi jasne ako to je...

berus222
18. nov 2008

ahojte baby. ja som to moju sefovi povedala az ked som mala potvrdenie z gyndy. ak mu ho ukazes, nemoze ti nic. akurat ti vyhoviet, ked chces preradit na inu pracu ako ja. a to mam sefa .....a.

clea333
19. nov 2008

ahojte, ja som to povedala asi v 15tt az ked som mala tehotensku knizku, dala som to pisomne+prefotenu prvu stranu tehu knizky + nechala som si podpisat aj prevzatie 😉

mi2
28. nov 2008

Ahojte, tato debata je pre mna velmi aktulna, nakolko som v 8tt a aj ked sa mi to zda trochu skoro, pred Vianocami by som to chcela oznamit. Tehotensku knizku dostanem pravdepodobne 18.12.
Mohli by ste mi prosím napísať ako by malo znieť písomné oznámenie o tehotnosti zamestnávateľovi?
Ďakujem 🙂

gapa
28. nov 2008

Ja som napísala.
Oznamujem Vám, že som tehotná s predpokladaným termínom pôrodu xx.xx.xx. Prikladám potvrdenie o tehotenstve - kopiu tehotenskej knižky.
(a prefotila som tú časť teh.knižky s menom + termínom pôrodu (samozrejme nemusia vidieť všetko)

olinka6226
30. nov 2008

no baby ja by som si isto dala podpisat aj prevzatie. clovek nikdy nevie, aby nakoniec zamestnavatel nepoprel to pisomne oznamenie. hoci nepredpokladam ze sa to casto stava, stat sa moze. a cim skor oznamite, tym skor ste chranene pred prepustenim, nadcasmi a pod.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre