Čakáme bábätko. Aká zmena nás čaká?

denisb
22. nov 2008

Keďže sama som bola "prekvapená" aká zmena nastala po príchode prvorodeného, určite by sme budúcim prvorodičkám pomohli trošku sa zorientovať.... 😉

Keďže s budúcimi mamičkami som v kontakte už viac ako 4 roky, stále viac sa utvrdzujem v tom, že celkovú prípravu skôr venujú výbavičke, najviac času venujú výberu kočíka a podstatné im uniká ☹ .

chasencha
22. nov 2008

a co podstatne im unika???

denisb
autor
22. nov 2008

napr.
- nie všetky bábätká sú rovnaké, poznám ich dosť, ktoré dokonca prvý polrok neboli ani v kočíku, pretože plačkali a jediné východisko bolo vak, nosič...
- spánkový deficit
......

ren1
22. nov 2008

Denisb, nechapem tuto zalozenu temu? 😕 😅 Ako moze prvorodicka vediet, co "podstatne" jej unika, ked je este len prvorodicka-cize caka svoje prve dietatko? A co vy viete, ci tie prvorodicky nechodia na pripravne kurzy, necitaju literaturu, nestretavaju sa s kamaratkami-mamickami malych deticiek. Samozrejme, ze v obchode s detskym tovarom nebudu predavacke na nos vesat svoje obavy z porodu, nebudu s nou rozoberat to, co rozoberaju s kamaratkou. Pridu si tam kupit vybavicku, tak sa zaoberaju kocikmi, postielkami... Takze preto vam pride, ze ich "celkova priprava je len o vybavicke"... A samozrejme, ze aj tak najlepsim ucitelom je sam zivot, a moze byt buduca mamicka akokolvek teoreticky pripravena, je to uplne o niecom inom, ked to uz preziva! 😉

denisb
autor
22. nov 2008

Reni ja to beriem z pohľadu mamičky...

denisb
autor
22. nov 2008

Keď sme mi čakali bábätko prvé po čom sme začali pokukovať bol kočík, možno nie každý takto začne 😉 , ale proste je to vec s bábätkom súvisiaca...

Vôbec ma nenapadlo porozprávať sa s viacerými mamičkami (a preto som otvorila túto tému) aké zmeny vlastne viej živote nastali....

denisb
autor
22. nov 2008

A päť mi trošku ušla gramatika, prepáčte....

katy1979
22. nov 2008

výber kočíka dal zabrať aj nám
a dopadlo to tak že môj syn je antikočíkový typ. odkedy chodí tak už je občas aj kočíkový typ.
u nás naj kočík je manduca. co je nosič a objavili sme ho až ked mal malý rok.

ja ako prvorodicka som nepočítala s tým že moj 1,5 ročný syn nie je schopný prespať celu noc a nevie zaspať sám.
pomaly do jedneho roka si nedal do ust sam ani len piskotu či jablko.
to v knižkách vacsinou nie je a ani na predporodnej príprave nám taku alternatívu nikto nespomenul.

ren1
22. nov 2008

...ja si skor myslim ze z pohladu predavajucej - majitelky obchodu. Ako som napisala, kocky do obchodu idu rozoberat vybavicku babatenka a to ostatne riesia niekde inde. 😉

denisb
autor
22. nov 2008

Katy, Ďakujem, práve "užmamičky" pochopia, čo som otvorenou témou chcela povedať 😉

Pre REN1 - Trošku ste sa zmýlili, ja nie som predavačka 😉

ren1
22. nov 2008

Denisb, ano my to vieme, ze nie ste predavacka, ale sama pani majitelka! 😉 😎

denisb
autor
22. nov 2008

Ren1 nemala som v úmysle riešiť to kto som, momentálne som tu ako mamička 😉

katy1979
22. nov 2008

jaj a napr. velmi dlho som netušila že klokanky nie su na nosenie až tak super. to som pochopila až vtedy ked som hladala niečo v čom môžem nosiť drobca. o tom sa velmi nehovorí a clovek na také veci príde až ked ho na to niekto iný upozorní.

denisb dám vám takto typ. co tak nepredávať klokanky alebo zaradiť do ponuky aj tieto zdravé ergonomické nosice typu Ergo, Manduca či Papatum. v predajniach to nikde nie je a je vela mamičiek ktoré by si to prisli vyskusať a podla toho by si vedeli lepšie vybrať.

denisb však ren píse že predavajucej-majitelky obchodu 😉

denisb
autor
22. nov 2008

Katy my by sme bez babyvaku boli stratený.
Ja som ho používala asi pri všetkom, ale dík za typ 😉

katy1979
22. nov 2008

vsak my sme tiež mali babyvak, ale pri druhom by som isla už do satky a máme nosič takže ten nám ostane.

denisb
autor
22. nov 2008

Poznám mamičky, ktoré zvládnu uväzovanie, no ja som potrebovala niečo rýchle...
I keď mesiac mi ležal v skrini, bola som rozčúlená, lebo som to nevedela používať, nakoniec po mesiaci som sa odhodlala,dala vak na posteľ, do vaku malú a nakoniec som sa navliekla do toho ja, a išlo to 😉

katy1979
22. nov 2008

tiež som mala obavy zo šatky ale ked som to videla tak to nie je nič komplikované, je to len o zvyku. tiež bol prvý mesiac vak v skrini. potom sme ho používali ale ked už bol vacsí tak sme museli hladať iné riesenie.
lezat tam už nechcel a bol na to aj velký a posadiť sa mi ho tam velmi nedarilo, to som sa bála že zospodu vypadne.
takto mám istotu že sa mu tam sedí dobre. a výhoda nosicov je že aj oteckovia su ochotní ho nosit.

denisb
autor
22. nov 2008

Ren1 veĎ už sa na mňa nehnevajte na ten môj komentár ku kočíku - bol to omyl, ja sa občas zapojím do rozhovoru tam kde netreba..., ale dúfam, že aspoň s fusakom ste spokojná 😉 i keď ja by som si bola radšej volila ružovučký 😉

katy1979
22. nov 2008

ja by som tiež brala ružovučký 😀 len to by sme museli mat sebastianku 😀
cierna je univerzálna hodí sa ku všetkému

denisb
autor
22. nov 2008

To je pravda, ale ja som na ružovú 😉 a moja malá tiež 😉

ren1
22. nov 2008

Denisb, ked ste nemala v umysle riesit Vas pracovny status, co ste mi tym chcela povedat, ze nie ste "predavacka", Vy ste s tym zacala, Vy to tu rada kockam na Modrom Konikovi zdoraznujete, ze nie ste "predavacka, ci zamestnanec", asi Vas tie oslovenia urazaju!?

Myslim, ze tato tema je o babyvakoch/babysatkach/babynosicoch...trosku ste odbocili od horeuvedej povodnej temy! 😉

Tak vidite, sme tu ako jedna velka stastna rodinka, sa tu vsetci navzajom pozname! A by the way, ruzovucky Wallaboo by bol zachvilocku ciernucky! 😉 A ci som s nim spokojna, ukaze az cas!

denisb
autor
22. nov 2008

Ren1 - skúste si prečítať vaše predchádzajúce príspevky...oslovenie predavač, či zamestnanec môže uraziť iba niekoho, kto si svoju prácu neváži a hanbí sa za ňu, ja som hrdá na to čím som, na to čo mám a na to čom viem 😉 , ale vy máte potrebu stále niečo rozmazávať a niečo si dokazovať...

Nie Ren1 táto téma nie je vôbec o vakoch 🙂

Je úžasné, že ste tu ako jedna rodina a všetci sa tak dobre poznáte 😉 a navzájom si pomáhate a práve preto tu vznikla táto nová téma, tak pomôžte budúcim mamičkám a poraĎte...., či výchova vašej malinkej je taká ukážková ako ste sa dočítali v knižkách, alebo ako Vám vyrozprávali priateľky-mamičky....

Ren1 skúste už radšej k téme, či stále máte problém pochopiť o čo tu ide 😉

sjuzocka
22. nov 2008

Tak teda, este ako tehu som pocula ze to nebude med lizat, aspon teda to sestonedelie. Necakala som teda ziadnu prechadzku ruzovym sadom, ale aj tak ked to nastalo, bolo toho moc. Bola som stale na nohach, ked maly zaplakal. Po dvoch dnoch bez spanku mi vyskocila z unavy teplota. Musela som to dospat. Som velmi rada ze mi pomohla moja mama a moj muz, ja som len odstriekala mlieko a sla spat. Moc mi to pomohlo. Rada - chodit spat s babom, na ostatne kaslat. Ozehli a uprace aj niekto iny. Snad.

denisb
autor
22. nov 2008

Plne so Sjuzockou súhlasím, spánok je jedna z "činností", ktoré sú pri tak malom dieťatku potrebné, viaže sa naň aj tvorba mlieka....
Všetko ostatné by malo ísť bokom, veĎ prach i špinavý riad neutečie, a ak manžel mal vo zvyku všetko nechať na ženušku, mali by ste ho na to začať takticky pripravovať...jednoducho budete potrebovať aspoň prvý mesiac-dva pomoc rodiny viac, či menej a nie je to hanba...
Pri synovi som striktne pomoc odmietala a bola to chyba, pri dcérke sme mali v prvom rade jedna druhú a až potom všetko ostatné....

norik1
22. nov 2008

Ja sa pridavam k tym sokovanym...aj ked som sa vzdelavala, chodila pol roka na pripravu, kde mi to hovorili - jedno je hovorit, ine zazit... a s tymi nosicmi je to pravda - mame kocik, babyvak a klokanku. Klokanku vobec nepouzivame - a to nas v obchode prsviedcali, ze radsej klokanku ako babyvak. Aj tak som si ho nakoniec kupila a dobre som spravila, maly ho zboznuje...

My mame zasa doma 5 zavinovaciek a 1 perinku - nevyuzili sme nic, pretoze sa maly narodil v maji a na akekolvek zaväzovanie bolo jednoducho horuco. To mi vsak nepovedali ani v jednom obchode, ani nikde. Jednu vyuzivame ako podlozku pre maleho do ohradky, lebo je hrubsia...a mohla som usetrit tisicku a plno miesta v skrini...

januliak
22. nov 2008

ahojte buduce maminy,
moja skusenost je, ze som bola pripravena vdaka MK a hlavne nasej teme a teme o porodnici, v ktorej som rodila. A taktiez mi pomohli ciastocne knihy a zname mamicky, aj ked kazde dietatko je ine a hlavne kazda mamina vsetko preziva inak po porode. Ja netusim, kde som tolko sily nabrala, zvladat vsetko sama, teda s mojim drahym, ale bola som stastna, ze sme len my traja...

Co sa tyka vybavy. Ano hladala som hned kocik, ani nie ostatne veci, ale urcite su dolezitejsie veci ako kocik. Co je kde bude spinkat, na com bude spinkat, v com bude spinkat a hlavne v com bude oblecene. My sme zavinovacku skoro vobec nepouzivali, kedze sme v byte a je tu teplo. Jedine v tom, ked sa velmi strhavala a lahsie tak zaspavala, ked bola zavinuta, ale potom som ju rozbalila, bo sa potila. A velmi rada malu nosim v manduce a to stale. Neviem sa zbavit toho pocitu ju mat pri sebe. Klokanka mi nevyhovovala, bo ma velmi bolel chrbat. A co je super, co aj mam, tak je babyvak. Pokial bola malinka, tak sme v nom uspavali, ked ju bolelo brusko, alebo nemohla zaspinkat.

A nam velmi pomahal pupik, co je emulzia na masirovanie. A oplatia sa kupit termo tanieriky, kedze jedlo neskutocne rychlo chladne 😝 😀

Kedze som kojila tak som vyuzila pri popraskanych bradavkach, tie chranice.

No ale toho je velmi vela, takze pytajte sa na vsetko co vas zaujima 😉

horalka7
23. nov 2008

Denisb perfektná temá 🙂

Ren1 asi veľmi denib nemusí 😉 alebo , že by jej závidela 😉

Pri konverzácii s kamoškami som mala tiež, že riešia iba kočík a pomaly i to aké topánky sa im ku nemu hodia 😉
Juj na chvíľku sim musím odskočiť, ale určite sa sem vrátim...

anickaajanko
23. nov 2008

horalka presne tak
kamaratky riesili len co sa hodi ku kocaru, v com je maly cool
nik mi vsak nepovedal aka je to zaberacka
prve tyzdne som bola hotova
nevedela som kde mi hlava stoji
ale postupne sa to spravilo

je ine pocuvat a ine zazit
deti kamaratok a znamych som natahovala
a vravela ze ake je to super mat male, venovat sa mu
az sama som zistila ze to su aj starosti
ale aj kraaaaaaaaaaaasne radosti!

🙂

sassi
23. nov 2008

Myslím že každy nastávjúca prvorodička sa na materstvo pozerá trošku cez ružové okuliare (ja som nebola iná 😉 )
Asi najviac pred príchodom babatka riešia či zvládnu pôrod, a aký bude kočík a oblečko pre babo
Myslím, že niektoré to s výberom kočíka fakt preháňaju ... akoby nekupovali vozítko pre dieťa, ale skor modny doplnok pre seba 😕 . Rovnako je to s oblečením, nepozerajú, čo by bolo pohodlne pre dieťatko, ale čo je pekné a moderné (ako si inak vysvetliť nákup košele a riflí vo velkosti 56 či 68 ??? 😒 )
Samozrejme, chodia aj na predporodne kurzy... (možno aj preto, že je to "in") a k porodu vlečú nič netušiaceho manžela...
Majú predstavy, že budu bez problemov kojiť, malinke väčšinu času prespí (ved v knižke bolo že novorodenec prespí až 16 hodín 😀 ), nebudu ho natriasať v kočíku, alebo uspávať na rukách, v 5 mesiacoch mu navaria tanierik polievky, ktorý bez problemov spapá, od plienok si odvykne tak v roku a pol, budu chodiť na prechádzky a do MC, kde sa stretnú s inými detičkami a kym oni budu piť kavu, deti sa budu samé hrať .... no priala by som každej, aby to tak bolo... aj ja som mala podobne pomýlene predstavy... ale žial, nie vždy je to tak...
Pri dcere sme si užili "modrý zázrak"
porod sice prebehol bez problemov ani velkých bolestí
ale 16 hodín spala len 2 týždne ... potom 16 hodín vrieskala
zaspávala zásadne v kočíku (do 3 rokov!) a v noci medzi nami v manželskej posteli (čo dosť narušilo moj sexuálny život 😀 )
kojenie nevyšlo, napriek nadludskej snahe, nemala som mlieko, dieťa chudlo, takže UM sa nam nevyhlo (a problemy s tým spojené - tuhá stolica, vrackani a pod.)
od 5 mes. príkrmy - nop kapitola sama o sebe, naše dieťa totiž do 5 rokov nezjedlo 90% jedla, čo som uvarila
od plienok sa odučila behom 2 týždnov - sice až v 2 rokoch - aj to považujem za super úspech
... a tú kávu som pila zásadne studenú (aspon budem krásna 😵 )

Syn je super babo, papá, spinká, hrá sa sám ... sice mame par problemov, ale je to po dcerke oddychovka, teraz si MD vyslovene užívam, aj ked par problemov sme tiež mali, napr. sa mi tiež nepodarilo kojiť dlhšie ako 3 mesiace 😢

Proste sú knižková teoria a prax na míle vzdialené, na to sa pripraviť nedá, ale myslím, že každa mamina na to musí prísť sama, tiež je každy babo iné, takže to nemusí byť zasa až tak zlé.
Mam kamošku, čo bola zasa uplne pesimistka a cele tehotenstvo riešila, ako to zvládne a nezvládne. A babo mala vemi dobré, len troška živé.

januliak
23. nov 2008

Horalka Ren asi tazko... Tazko podla nazvu temy a predslovu skonstatovat co chcela touto temou zakladatelka povedat, co chcela,aby sem baby pisali, ci chcela materialne veci alebo povzbudenie buducich mamiciek z psychickej stranky...

abetka
23. nov 2008

ja som bola neskutocne sklamana z ludi, ktory ma nechali v stichu a moje deti povazovali za totalne uvazovanie sa k rodine a ziadne vyhliadky do buducna. Jednoducho ich beru ako pritaz a na to som vobec nebola pripravena a nik okrem MM a mamy sa ma nespytal, ci nieco nepotrebujem . Zvladli sme to , ale ja som to druhe materstvo brala akosi horsie ako prve ☹ . Mozno, zepreto, ze sme mali viac zdrav. problemov a pri prvom som vlastne zila s tym, co nam novy den prinesie a tu som to viac prezivala, ale rodina MM mi dala vela pocitit a ja som bola taka hrda na moje deti a oni nie ☹
A co som riesila???Nic! Jednoducho som chcela , aby sme boli zdravi a velmi som sa bala, ze nebude nieco ok, ale to preziva kazda mamina

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre