Dala som výpoveď. Čakám dieťa. Môžem ísť na PN?

petra81
9. okt 2008

Na fotke z ultrazvuku mam napisane 8w - co podla mna znamena 8 tyzden. Do tehu knizky mi doktor napisal 8+2. Ale povedal mi ze som v 5 tt. Poslednu MS som mala 2.augusta.
Prosim, mozete mi vysvetlit ako sa to vlastne pocita? Nechapem to ja, alebo sa doktor pomylil ked mi to hovoril?

A este jedna vec: V praci som dala vypoved, cize som nezamestnana. Nerobila som tam dlho. Doktor spominal, ze je mozne ze ma vypise na PN. Budem dostavat nieco zo socialky, ci nemam narok?

Vsetkym dakujem za odpoved 🙂

petra81
autor
9. okt 2008

lienocka235

Dakujem za radu.

1. nie je to sice vela,ale lepsie ako nic, a som rada ze mam na RP narok
2. ano, o tomto viem, a aj to potesi 🙂
3. Mam narok na PN aj ked som robila 2-3 dni? A na podporu nemam narok, to viem.

A myslim ze s mojim lekarom by sa dohodnut dalo. A stacilo by to az na buducej poradni 3.11? Ci by som mala ist za nim skor?

A nevies kolko priblizne by to mohlo byt za tu PN?

krasulka
9. okt 2008

ja som trosku mimo...Ked si neni zamestnana, ani nikde evidivana..ako UP a podobne...tak je jedno ze ta doki necha doma nie? Lebo nemusis sa bat ziadnych kontrol, ked ti PN nikto neplati...

petra81
autor
9. okt 2008

krasulka
na UP som evidovana
a ked by som sa snim dohadovala na PN (v pripade ak by on povedal ze nutna nie je), tak len vetdy ak by som mala narok na nejake tie peniaze, inak sa mi to neoplati

krasulka
9. okt 2008

petrus aha ved to mi neslo do hlavy 🙂 🙂 🙂 tak chod to vyzistit na socialku a mas pokoj.

petra81
autor
9. okt 2008

ano, jasne ze pojdem...len som chcela vediet aj tu od bab co sa vyznaju 🙂

lienocka235
9. okt 2008

Peta...
najlepsie je dat sa vypisat co najskor.. kazdy den co nie si PN vlastne tratis...
zajdi co najskor za lekarom daj si vypisat PN tak ako som ti povedala.. ako zamestnavatela uved toho co si u neho robila tie dva dni... odfot si to a chod s tym na socialku..

narok na PN mas preto lebo si v ochrannej lehote a ta je 6 tyzdnov odo dna rozviazania prac. pomeru.. staci ze si pracovala jeden den.. resp. ze ta prihlasil na soc. poist. co bola jeho povinnost...
kolko to je ti z hlavy nepoviem.. a nemam tolko udajov.. /mzdu v zmluve a pod../ dostanes urcene na papieri od SOc. poist. na kalendarny den..
vzdy to bude viac ako to nic co dostanes.. ked si na UP

petra81
autor
9. okt 2008

lienocka235

dakujem! ja som to potrebovala vysvetlit takto po lopate 🙂

petra81
autor
9. okt 2008

lienocka235,

vies,ja za nim nechcem ist a sama mu povedat dajte ma na PN. Ved kebyze idem az toho 3.11, tak aj vtedy plati este ta ochranna lehota

petra81
autor
9. okt 2008

lienocka235
ty pracujes v socialnej poistovni?

petra81
autor
10. okt 2008

takze mile moje radkyne 🙂

Inforovala som sa v SP a tam mi povedali ze na PN narok nemam. Ze ochranna lehota bola len tolko, kolko som robila, cize 2 dni.

gapa
10. okt 2008

petra, v tom majú v sociálke pravdu, ale to by platilo, ak by si "v čase ukončenia tohto nem.poistenia=prac.pomeru nebola tehotná".
Ale ty si vtedy tehotná bola!!! Predpokladám, že budeš potrebovať o tom potvrdenie od tvojho lekára.
Ak si tehotná v čase ukončenia nem.poistenia, tak tvoja ochranná lehota je 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia a to bez ohladu na dlžku trvania prac.pomeru. No a neplatí to len pre uplatnovanie nároku na materské ale pri každej nemocenskej dávke.

Myslím, už som ti to podrobnejšie písala v inej téme. Mám s tým konkrétnu skúsenosť a zaoberám sa týmto nem.poistením napr. aj na porade už vyše roka. Tiež som si vtedy nebola istá tou ochrannou lehotou 6mesiacov, ak PP trval len 5 kalend.dní. Som kvôli tomu ani nespávala, lebo to bola odo mna rada pre kamarátku. No mali s tým na sociálke dosť problém to pochopiť a nárok na dávku uznali až po dvoch mesiacoch a viacerých telefonátoch. Potom som volala ja po dvoch mesiacoch a pekne jej peniažky doplatili spätne.

Takže ak ozaj nechceš ostať bez penazí a dokonca aj lekár ti povedal, že možno by ta vypísal, tak podla mna každká koruna dobrá. A hlavne nemusíš sa hlásiť na UP a hladať si prácu, čo myslím je tiež dosť stres (teda aspon pre mna). Lebo ako tehotnú ta ťažko niekto zoberie. Tá PN-ka je tvoja ospravedlnenka aj voči UP.

Ešte k tomu, že ak nemáš nárok na materské, nebudeš mať ani na nemocenské: tak to platí len u dobrovolne nemocensky poistených osob. Tam treba aj na nárok na materské splniť podmienku 270dní. Ale ty si bola nem.poistená ako zamestnanec a pre zamestnanca takáto podmienka neplatí (ak chceš pozri zákon o sociálnom poistení § 33 ods.1 zamestnanec a ods.2 DNPo)!!!
Ty nárok na nemocenské máš, ak dokážeš, že si tehotná t.j., že pre teba platí ochranná lehota podla § 32 ods.2 písm. b) zákona o sociálnom poistení= 6mesiacov.

Výška tvojej nemocenskej bude rátaná z denného vymeriavacieho základu za kalendárne dni trvania prac.pomeru. (ak chceš presné číslo, napíš dátumy od a do kedy tvoj PP trval, záleží napr. či ide o prechod mesiaca, či sú tam víkendy... a akú si mala za tieto dni hrubú mzdu).

Ešte tu bola info, že dni povinného nem.poistenia SZčo a napr. zamestnanca sa nesčítavajú. To platilo len pri nástupe na MD do 31.12.07. Od 1.1.08 to už neplatí, len treba aby bolo to predchádzajúce nem.poistenie ukončené.

Odporúčam ti pozrieť témy o ochrannej lehote na www.porada.sk (zaregistruj sa a do vyhladávania daj napr. slová: ochranná lehota). Je to predsalen odbornejšia stránka. Do sociálky si prípadne zavolaj, či nestačí v takom prípade napr. tehotenská knižka ak chceš preukázať tehotenstvo alebo musíš mať extra potvrdenie, čo predpokladám.
Ak by si sa rozhodla ísť na PN a mala problémy s tým v SP, tak prípadne mi napíš. Ono od sociálky sa v takýchto prípadoch nedá čakať, že ti hned všetko odsúhlasia, ale bohužial zväčša presný opak. Hlavne záleží, na ako príjemnú, ochotnú a skúsenú osobu natrafíš. No záleží len od teba, čo vlastne chceš. Ak ti to za to nestojí, je to tvoje rozhodnutie. No a taká rada: dobré je sa na sociálke vyjadrovať presne, t.j. napr. nie, že "si tehotná", ale: "v čase ukončenia tvojho nemocenského poistenia ako zamestnanca si tehotná bola". potom s tebou možno budú rozprávať inak, lebo budú predpokladať, že sa v tom vyznáš. No ale ozaj záleží, na koho natrafíš.

A over si aj na porade, že ozaj máš na nemocenké nárok.
Aspon by si mala nejaký zážítok z naších uradov 🙂 😅 😀

gapa
10. okt 2008

ak sa chcete pozrieť priamo do toho zákona o sociálnom poistení, tak tu je (je napr. ale aj na porade)

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

gapa
10. okt 2008

Ešte som si našla chybu v 4-tom odstavci. Druhá veta mala znieť:
"Tam treba aj na nárok na nemocenské splniť podmienku 270dní nem.poistenia."

petra81
autor
10. okt 2008

Gapa,
dakujem! Tehotensku knizku mam od 29.9., cize to by mohol byt jeden doklad, a predpokladam,ze lekar by mi dal aj iny doklad ak by bolo treba.

Do SP som volala a presne som povedala: V case rozviazania prac. pomeru som uz bola tehotna a v takomto pripade by ochranna lehota mala este trvat a nie len 2 dni ako vy hovorite.
No ta pani si trvala na svojom, ze to plati len tolko dni kolko som bola zamestnana, cize 2 dni!

Dalej, ty mi hovoris, ze ta lehota je 6 mesiacov a nejaka ina kocka mi tu spominala ze je to 48 dni...?

Prac. pomes trval od 1.10 do 2.10 a hruba mzda bola dohodnuta na 18,000 Sk.

Takze co mam podla teba urobit? Mam ist do nich zasa hucat?
Este som rozmyslala, ze by som zavolala do SP do ineho mesta, ze co mi povedia tam.

gapa
10. okt 2008

Ochranná lehota je
1. ak tvoje nem.poistenie nebolo ukončené v tehotenstve:
a) 42kalend.dní - ak tvoje nem.poistenie trvalo 42kalend.dní a viac
b) tolko dní, kolko trvalo nemocenské poistenie - ak nem poistenie trvalo kratšiu dobu ako 42dní

2. ak tvoje nem.poistenie bolo ukončené v tehotenstve, tak vždy 6mesiacov (len samozrejme musíš preukázať SP tehotenstvo v čase ukončenia nem.poistenia)

V tom prípade, čo som už spomínala trvalo nem.poistenie zamestnanca 5kal. dní a po 71dnoch si uplatnovala nárok. Popredu mi dokonca ich vedúca povedala, že nárok mať nebude. No nedali sme sa, žiadosť poslali aj s vysvetlením, že si uplatnuje nárok v ochrannej lehote, ktorá jej plynie vzhladom na to, že jej PP (NP) bol ukončený dna xx.xx.xx počas tehotenstva.

No a tu máš presne citáciu zákona z porady.

Zákon o sociálnom poistní § 32 Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

(3) Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.

(4) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

(5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

petra81
autor
10. okt 2008

ok, dakujem! takze tam zase pojdem a odrecitujem im tento zakon....

gapa
10. okt 2008

K výpočtu nemocenského:
Takže výplatu za 10/08 ešte nemáš. Podstatné je, že si odpracovala tie 2dni, t.j. nemala si absenciu (prerušenie nem.poistenia).

Tvoja HM za tieto 2dni by mala byť = 18000 : 23 prac.dní v okt. x 2 odprac.dni = 1566,-

Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet nem.dávok, vzhladom na to, že tvoje NP zaniklo 2.10.08 je len jeden jediný den = 1.10.08

Denný vymeriavací základ (DVZ) je 1566:2 = 783,-Sk

takže nemocenské:
- za prvé 3kalendárne dni je 25% z DVZ na den = 195,75 Sk/den
- za každý další den od 4-tého dna je 55% z DVZ = 430,65 Sk/den

takže na mesiac (ak nerátam tie prvé 3dni) je to cca 13000,-Sk (430,65 x 30dní resp.31dní)

petra81
autor
10. okt 2008

takze mesacne by som mohla dostat kolko?

gapa
10. okt 2008

petra, asi by som sa tým nezaťažovala im to recitovať. Odrecituješ to jednej, dávky ti bude robiť aj tak dalšia. Dala by som sa vypísať, ak uzná lekár, radšej si vyžiadala aj doklad o tom, že som bola v čase 2.10.08 tehotná (asi budeš musieť za to potvrenie zaplatiť, nič nie je zadarmo) a s listom by som im to odniesla. Ak by nechceli uznať, tak cez vedúcu a povedať, že ak ti to neuznajú, sa odvoláš.

Len tak pre perličku, teraz bol na porade prípad, ked nechceli uznať materskú, lebo vraj od pondelka do pondelka neuplynie týžden=7dní!!! oni vraj prvý den prihlásenia sa na poistné nerátajú. 😨 už mamičke prišlo aj rozhodnutie, že materské zamietli. A nechceli to uznať, aj ked tam viackrát volali. Až napísali odvolanie, tak zrazu bolo všetko inak a tá pani jej volala domov a sa jej ospravedlnovala. Takže nedaj sa! Aj takáto je prax so SP!!! 😠

Nemáš čo stratiť. Samozrejme môžeš rátať s kontrolou, no to sa dá pri vychádzkach a tiež ak máš spriazneného lekára.

gapa
10. okt 2008

nemocenské vyplácajú mesiac pozadu.
a mesačne (okrem prvého mesiaca) by to bolo:
- 12920,- ak mal predch. mesiac 30kal.dní,
- 13351,- ak mal predch. mesiac 31kal.dní.

petra81
autor
10. okt 2008

gapa,
si naozaj velmi mila ze mi to vsetko trpezlivo vysvetlujes!

Mas pravdu, v SP mozem cakat asi vselico. Aj si myslim ze ta pani s ktorou som volala, ma bud oklamala, pretoze si myslela ze sa v tom nevyznam, alebo sama nevedela ako to vlastne je.

A to ako si mi to vyratala, tiez dakujem!
A podla tych vypoctov, by osm mohla mat mesacne kolko?

petra81
autor
10. okt 2008

az teraz som ti to precitala...

takze by to bolo okolo 13,000? to sa mi ozaj nechce verit...to je nejako vela

petra81
autor
10. okt 2008

este jedna otazka: tu PN budem musiet poslat aj mojmu byvalemu zamestnavatelovi??

gapa
10. okt 2008

nie, len od neho budeš potrebovať vypísané "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, kde ti vypíše tvoj vym.základ.

asi bude mzdárka dosť prekvapená a nebude si vedieť hned rady (ta len upozornujem, nech s tým rátaš) Lebo aj my sme s tým mali problém a sme to nevedeli správne vypísať so zamestnávatelovou mzdárkou (kedysi som
robila mzdy tiež). Samozrejme sme to vypíslali zle, ale v SP si to ani nevšimli. Až na porade som potom čítala taký podobný prípad ako sme mali my, ale ich pracovníčka v SP upozornila a museli to opraviť. No výsledok, teda nemocenské to neovplyvnilo.

Správne by sa malo postupovať podla § 54 ods.3 + ods.2 písm.b) zákona o sociálnom poistení (tieto § si prípadne opíš, možno mzdárke pomôžeš) a teda by ti mala určit rozhodujúce obdobie akoby tvoja PN-ka vznikla v den zániku nem.poistenia t.j. 2.10.08. A rozhodujúce obdobie by malo byť teda len 1den= 1.10.08.

V tom potvrdení vypíše bod 9 (tabulku), kde by mala vypísať vym.základ v rozhodujúcom období. U teba je to ten jeden den 1.10.08 (dobré by asi bolo, keby do tabulky napísala aj tento dátum, lebo zase tuším nedorozumenie v SP, aby ti to nevydelili 2-mi dnami) a vym. základ 783,-. No môže sa stať, že ti vypíše aj obdobie dvoch dní (1.-2.10.08 takúto chybu sme spravili aj my) a VZ 1566,-.

asi je to na teba privela a úprimne ti poviem, rátaj s problémami a naťahovaním (už som to párkrát absolvovala), no ak vydržíš a nedáš sa, aj dosť získaš ... a o tom to je ... 😉

gapa
10. okt 2008

som na všetko tuším nezodpovedala.
PN-ku (2diely : červený a čierny - vypísané a podpísané) odnesieš spolu s potvrdením od zamestnávatela na soc.poistovnu podla sídla zamestnávatela (zelený si necháš pre prípad kontroly zo SP a pre kontroly k lekárovi).
Všetko si prefoť a daj opečiatkovať prevzatie.

petra81
autor
10. okt 2008

cize ked som robila v BA, musim ist na SP do BA? Jejda, asi si dobre rozmyslim ci mi to stoji za to behanie kade tade...ja som z TT

gapa
10. okt 2008

môžeš to zaslať aj poštou doporučene, tak isto ako ti to môže zaslať aj mzdárka poštou to potvrdenie. Tiež nie som z BA ale 40km od nej. V prípade problémov som všetko vybavovala telefonicky alebo mailom a tá žiadosť, čo som už spomínala, bola zaslaná poštou.
To na teba netlačím. 😉
Osobne je síce lepšie odniesť papiere (k okienku, neodnášaš to priamo pracovníčke, čo ti to bude robiť - aspon ja som nešla priamo za nou, no možno aj tak sa dá), lebo máš na nich razítko. Už samotné vybavovanie, aj tak nevieš, ak tam pôjdeš, či aj vybavíš.

petra81
autor
10. okt 2008

gapa,
takze volala som aj do inej SP a je zaujimave, ze tam mi uz pani tvrdila nieco ine a to, ze na PN samozrejme mam narok, a datum na PN moze byt kedykolvek pocas ochrannej lehoty 6 mesiaocv!
A ano, aj to mi povedala, ze vsetko staci vybavovat prostrednictvom posty v positovni zamestnavatela, cize v mojom pripade v BA.

Gapa, moze sa stat ze mi tu PNnapr. aj vobec neuznaju???

A este raz sa pytam ohladom tej sumy co si mu tu pocitala. Naozaj by tovychadzalo okolo 13,000? Mne sa to zda dost vela.

gapa
10. okt 2008

to som rada, že si nasla aj osobu, čo to potvrdila. a ešte k tomu v sociálke 😅 (zapíš si určite meno, nech sa máš na koho odvolať v prípade potreby)

a za tú sumu. áno je to tak. Tak vela to vychádza z dôvodu, že si v tzv. rozhodujúcom obdobní nemala žiaden víkend a víkendy znižujú denný VZ, lebo za ne nedostávaš mzdu, t.j. nemáš žiadny odvod.
Ak by si robila celý mesiac a ukončila PP napr. 1.11.08, tak by bol tvoj denný VZ bol len 580,6452 (mesač.mzda 18000 : 31lkalend.dní v oktobri)

sa ma pýtaš, či PN-neuzanjú. Tak možné je všetko, preto som ti to tak obsiahlo všetko popísala, aby si sa vedela brániť v prípade neuznania. V prípade potreby si všetky moje príspevky znovu popozeraj a opíš potrebné info predtým, než budeš telefonovať. Ale nárok na nemocenské máš. NO nikto ti nezaručí, že aj tá pani, čo bude rátať a posudzovať práve tvoje papiere bude vedieť to, čo vedela tá pani, čo si s nou telefonovala.

Ake kvôli 13000,- mesačne sa ti snád oplatí zabojovať, alebo nie?

Tiež si to skús zistiť napr. na porade, nech to nemáš len od jedného človeka (odo mna), ktorého nepoznáš. Ja ti na porade už neodpoviem (môj nick tam je "brčko"). Sice dnes je piatok, taký dosť hluchý den, no tebe odpoved aj tak nesúri, máš čas.

petra81
autor
10. okt 2008

gapa
takze este raz velmi pekne dakujem!
Ja som si o uz zistovala aj od jednej sestrinej kolegyne a ta hovori to iste co ty.
Takze spravim to co mi radis, napisem byvalemu zamestnavatelovi a poziadam o to potvrdenie. A budem si to vybavovat cez SP v BA. Samozrejme, stat sa moze vselico,ale ja sa odvolam ak by bolo treba. Ved za vyskusanie nic nedam.

Maj sa pekne, diky za rady 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre