Mladé tehuľky. Ktorá ste najmladšia?

annjelik
25. júl 2006

ahojte chcela by som vediet ak vam to neprekaza ze ktora mamicka alebo buduca mamicka je najmladsia?

grettka
15. feb 2007

tu nejde, o "inu generaciu" ja mam tiez 30, a pred par rokmi som sa pozastavovala nad velmi mladymi maminami (16 a pod), ale stava sa.. tak som to jednoducho prestala odsudzovat.. treba sa naucit byt trosku tolerantnejsim clovekom... nescvalujem skory zaciatok intimneho zivota, ale su veci, ktore tolerujem...
a nemyslim si, ze v zahranici je to lahke, ale precitaj si svoj prispevok s poznamkou, ze na Slovensku sa tazko zije.. ja som reagovala iba na to...
nuz a co sa tyka "dobreho vzdelania" a "dobrej prace". ktora zabezpeci standard.. tak to je velmi relativny pojem..tak na tento standard, ma kazdy ine meradlo.. niekto potrebuje viac, iny menej.. su aj deti zo skromnejsich pomerov, ale maju bohatsi zivot ako tie z majetnejsich rodin.. vsetko je otazka priorit.. a tie ma kazdy ine... a je vecou kazdeho, kedy si trufne dieta priviest na svet...

emmaelzer
15. feb 2007

Ja nikoho nesudim mimi aj ked je to velmi tazke citat o pripradoch ked 16-ka otehotnie pretoze nevie co robi a ked pojdes na stranku o potratoch uvidis tam milion zien, ktore by dali neviem co za babo...
inak mimi tvoje babo je krasne

emmaelzer
15. feb 2007

ved to ked si trufne dieta priviest na svet...

chelsee
15. feb 2007

myslim ze pripad ked otehotnie 16 co tu bol pisany aj celkovo bol o tom ze to nebolo lanovane, no stalo sa a rozhodla sa na potrat neist, ja tiez neviem asi by som tiez nesla ale to zalezi od situacie kazdej jednej z nas....

papula
15. feb 2007

emma nehnevaj sa na mna,ale podla mna tymito recami trosku aj urazas.Moja mamina ostala v 16-tke tehu a dokazal mojmu bratovi dat taku lasku aku nedokazu dat teraz este niektore maminy svojim detom nehovorim konkretne,ale poznam zo par takych ☹ Vies,ked vedela,ze sa dokaze o dieta postarat aj v takom skorom veku tak si myslim,ze to nieje nezodpovedne a mojmu bratovi nechybalo nikdy nic a doteraz nebol ani jeden okamzik v ktorom by to moji rodicia lutovali.Ja mam 20 a na dieta pripravena som,viem ze ho dokazeme s priatelom zabezpecit po vsetkych strankach.A stym vyblaznenim ja som vyblaznena dost a ked sa citim na rodicovstvo tak sa na to citim a nech si kazdy hovori co chce je mi to ukradnute.
Je mi velmi luto,ze si prisla o dietatko,ale pripada mi to ako keby si si vybijala zlost na nespravnom mieste.

verulka
15. feb 2007

emma, len jedno nedokazem pochopit. Ked je tvoj brat s amnzelkou stastni a lubia sa a k tomu maju babo, nechapem ako to mozu lutovat 😕 to mi nejde do hlavy- sudiac podla sbea. Mam uzasny zivot, mozno trosku iny ako moji rovesnici...V zivote som nic nelutovala

gabriell
15. feb 2007

ked sa môžem k tejto téme vyjadriť, myslím si, že žena sa sama rozhodne kedy chce alebo nechce mať dieťa a baviť sa o tom či je to skoro alebo nie je úplne zbytočné... podľa mňa to síce neni bohvie čo ked začínať s intim. životom napr. v 15-16, ale asi si aj dobre uvedomuje, že ak chce mať s niekým sex, tak si asi uvedomuje aj možnosti otehotnieť 😔 nemôže sa na nikoho vyhovárať a obhajovať sa potom. ja mám síce 21 a zo začiatku, ked som sa dozvedela, že som tehotná som najskôr stresovala a hlavou mi chodilo o čo všetko prídem ked budem mať dieťa, ale potom som si uvedomila, že toto bude vlastne to najkrajšie čo ma v živote stretne... veď diskotéky, chaty, dovolenky a podobné veci som už zažila mierou vrchovatou, a to hororím vážne, že som toho postíhala dosť 😀 a toto? toto bude niečo úplné NOVÉ a o to sa na to teším viac! či máte 16 alebo 30...ked matka miluje svoje dieťa a snaží sa preň urobiť maximum, je poďľa mňa každá tá naj. mama na svete 🙂

emmaelzer
15. feb 2007

lutuju, pretoze su odkazany len na to, kdo im ako pomoze, svagrina sa nemoze pohnut do roboty a braz nestiha jednym platom zarobit na byt...(pravdaze dcerku by nevymenili za nic)
papula ja si nevybijam zlost na nikom,nemam pricinu ja som mala krasnu mladost, uzila som si ju, cestovala som, studovala a presla viacerymi vztahmi kym som dozrela. Teraz mam dobreho manzela, dobru robotu a mimi bude.
To , ci sa rozhodnete mat deti teraz alebo neskor zalezi na vas, ja som sa vydala dost neskoro v 27-ke a to sme este 2 roky nechceli babo, lebo sme si chceli byt isty, ze ked ho budeme mat, dame mu vsetko a nebudeme sa musiet na nikoho spolehat...a okrem ineho, sme si chceli uzit svoj manzelky vztah a svoju lasku

papula
15. feb 2007

ema ja som to nemyslela v zlom,len to co si pisala sa nas niektorych trosku dotkol to je vsetko 😉

levon
15. feb 2007

jeeeej tu je to husté 😲 čo to tu čítam?!!
emma myslíš že sem patríme so svojim vekom, hááá? Prečo ich deptáš, veď ako tak čítam, sú tu mladé mamuľky, ktoré sú na svoj status patrične pyšné a myslím, že k svojim dietkam zodpovedné...Nemyslím si, že také o ktorých sa zmieňuješ vo svojich príspevkoch trávia voľné chvíle za PC na tomto fóre a vymieňajú si svoje skúsenosti s tehotenstvom a tak...
Matky sú hociaké či už majú 16, 20, 25, 30, 35 rokov, v každej skupine sa nájdu také aj onaké..
MAteriálne zabezpečenie síce v mnohom uľahčí život, ale kedy je ho dosť, vieč na to odpovedať? Každý má inú predstavu o tom, čo je podpriemer, štandard, nadpriemer, luxus...
Vo svojom okolí poznám dosť veľa žien, ktoré žili podobnou schémou akou ty - vzdelanie, partner, zábava, práca, zabezpečenie sa atd... a keď konečne usúdili, že už nastal správny čas na dieťa, prišla veľká zrada - ono to dáko na požiadanie nešlo...teraz si žijú vo svojom zabezpeční a trápia sa vo vzťahu s manželom, ktorý by tiež rád dieťatko, ale ono dáko nechodí...a potom nastupuje kríza, napätie, nesúlad....
A k tvojmu bratovi a švagrinke, no to že ľutujú sa týka čoho - že žijú spolu ako dvaja ľudia, alebo že splodili dieťa a vzorne sa oň starajú alebo že sa nemôžu len tak slobodne poflakovať, alebo študovať alebo čoho? Nechápem!!!!
Milionkrát viac by ľutovali, keby dali svoje dieťa zabiť na interupcii.
Je to smutné vidieť tehotnú šestnástku ale omnoho smutnejšie je vidieť tú šesnástku ako kráča na potrat s diagnózou spackaný psychycký život!
Moja mamina mala segru v 18 a mňa v 21 rokoch a je tou najlepšou maminkou pod slnkom!!!! Maturitu si dorábala keď bola v deviatom mesiaci a postupne s ocinom nadobúdali "materiálne zabezpečenie", nikdy nám nič nechýbalo, chodili sme na dovolenky spolu, každé leto aj zimu sme niekde boli a robili to všetko pre nás a z lásky!!!
Ja som mala prvého synčeka v 27 a cítila som sa už veru dosť opozdilá, a o sny sa myslím starám dobre, a na tom, že ho "šupnem"

levon
15. feb 2007

doplním: že ho šupnem sem tam k babke nevidím nič zlé...
A poznám pár, čo má tri deti a ona má dobrých 40, pričom posledná dcérka má 3 roky...Tie neskutočné prachy čo obaja zarábajú sú im zhruba na to, aby si odovzdávali deti po detských kútikoch v obchodných centrách, aby si platili staršiu cudziu pani na opateru detí, aby tú najmladšiu vodil tatinko do práce kde ju zavesí na krk kolegyni, alebo ju nechá "spinkať" v aute, kým má on jednanie...Nič z tohto si nevymýšľam, takíto rodičia žijú a myslím že nie sú jediní...Preto opatrne s vhodným vekom a dostatočným zabezpečním, nie je to správne kritérium...
Inak biologicky je najvhodnejší vek pre matku 24 rokov 😉

emmaelzer
15. feb 2007

levon, ty hovoris o komunizme...aj moja mama mala nas dost mlada, ale oni nemali problem s bytom a z robotou...
moj brat sa rozhodol mat dieta bez bytu v podnajme,svagrina mala 17 rokov a oni si dieta naplanovali, lebo chceli potom stratil robotu a co myslis, kde skoncili, u nas v malom 2 izbovom byte...ja som musela uvolnit izbu a chodila som spavat po rodine, mala som statnice bolo to huste...teraz je tomu 7 rokov, a stale nemalu peniaze na byt. Mohli obaja prist zamnou, robit a nemali by taketo problemy...
co sa tyka toho, preco som vlastne zacala tuto debatu...kedy je zena psychycky zrela na dieta? Ked sa pritrafi v 16-ke (a to je tiez huste, dieta sa ma planovat, a nepovedz mi, ze 16 dieta je zrele na dieta)zalezi to hlavne na jej rodicoch ci su ochotny pomoct, pretoze to nie je vek, ked mozes zabezpecit dieta. A okrem ineho, nemala by sa 16-ka venovat skole, ci uz zodpovedna alebo nie? Nie je nahodou 16-ka vek na romanticke poblaznenie?
Ja osobne by som isla na potrat.
V kazdom pripade, tato tema sa mi zdala, ako by to boli preteky, kdo je najmladsou mamickou...
Levon, podla mna je spravne zabezpecenie aspon mat priestor pre dieta, pretoze, ono je to co najviac zalezi, mat peniaze na plienky, mlieko, vecicky...istotu, ktore dieta potrebuje

zrzuska
15. feb 2007

ja len zareagujem na jednu vec.
podla mna ani zena ani chlap nie je nikdy poriadne pripraveny na dieta.
vzdy su tam obavy, vzdy su tam nejake starosti...

arabeska
15. feb 2007

emm.no nemam slov.ale verulka ma pravdu ja sa citim tiez velmi dobre v takto ako to je a nic nelutujem.ako ono je to aj o cielavedomi.moj muz zaraba velmi dobre.ked som bola na materskej tak on xodil na vysku ja som si dorobila gympel a teraz xodim na vysku aj ja a cakame druhe babo.jasnacka ze tie prve roky neboli prexadzka ruzovou zahradou ale vsetko sa da ked sa xce.a nie lamentovat nad rozliatym mliekom.my osobne niesme odkazany na nikoho pomoc(myslim financne)jasne ze babky si z radostou beru ix milovaneho vnuka,ale je to cisto dobrovolne nikto im ho nedava na silu.je jasne ze nam neuveritelne pomahlai nez sme sa osamostatnili a za to im budem zvdacna do konca zivota.ale ja sa im to snazim vsetko vratit napriklad aj mo0jimi uspexm v skole

mimi109
15. feb 2007

emm dakujm

simela
15. feb 2007

Chybný názov témy je to?
Najmladšie tekulky?

barunka
15. feb 2007

hmmm, baby, prečítala som si, čo sa tu písalo...
chcela by som povedať len jedno, nie vek matky či otca rozhoduje o tom, ako bude o dieťa postarané, aké bude mať finančné zázemie a či bude dieťa šťastné...
ja osobne mám 21, otehotnela som v 20-tke a vonkoncom nie plánovane, chcela som robiť ešte kopu vecí predtým, ako budem mať bábo. Ale stalo sa a teraz som tou najšťastnejšou matkou na svete.
Mám 21, 2 roky som pracovala, môj manžel pracuje tiež a môžem povedať, že môjmu dieťatku nechýba nič. Má jedlo aké potrebuje, plienky, vždy čisté oblečenie a to najdôležitejšie, má rodičov, ktorí by za ňu aj umreli ak by jej to malo pomôcť
A hlavne moje dieťa nikam neodkladám, moja dcérka bude mať budúci týždeň 10 mesiacov a za tento čas som nestrávila bez nej ani chvíľočku, ak nerátam prehliadku po šestonedelí. Nikto mi ju nepostrážil, nikto ju nevzal na prechádzku, nikto sa neponúka že mi pomôže. a to aj moji rodičia aj moji svokrovci bývajú v tej istej dedine ako my.
NO mne to nevadí, dieťa nie je hračka aby som ju odkladala ak sa mi zunuje, dieťa nás potrebuje. Ani nie tak materiálne veci, ako pocit, že ho niekto ľúbi a ochraňuje. Zamyslite sa, dieťa sa nechváli, či máte vlastný byt alebo bývate s rodičmi či v podnájme. Dieťa ráno vstane a pritúli sa k vám, dieťa sa udrie a uteká za mamou, dieťa je choré a potrebuje mamu. Podľa mňa je najdôležitejšia láska.
A tak ako každého dospelého bavia iné veci, tak každý má odlišný názor na to, kedy je správne mať dieťa. Mne je jedno či je to 16 alebo 35 ročná matka, hlavne že sa o dieťa stará....

simela
15. feb 2007

barunka, pekne a pravdivo si to zhrnula.

verulka, teba uprimne obdivujem. Klobuk dole pred takou maminou ako si ty.

katika1
15. feb 2007

Barunka, to isté si myslím aj ja.. pekne povedané 🙂

zuzanat
15. feb 2007

ja vas len tak citam a mam pocit ako keby sa chcel niekto len hadat. Ja keby mam v 30r. za sebou potrat, tak by som nikdy nepovedala, za v 16r by som radsej sla na potrat. Radsej by som mala dieta v 16 ako nikdy! Staci si pozriet album verulky a vidiet na nich aka su stastna rodinka! Netreba taketo mamicky odsudzovat, nie vsetky su rovnake a vela z nich sa o svoje dieta postara lepsie ako ktorakolvek starsia matka. Moja svokra mala dieta tiez v 17 a keby sa rozhodla vziat si ho, tak nemam vedla seba takeho super manzela!

zrzuska
15. feb 2007

ja poznam par ktory je starsi a uz nemaju trpezlivost so svojimi dlho vytuzenymi malymi detmi a tak isto starsi par ktory vychovava svoje deti uplne uzasne.
takisto poznam takych ktori su mladi a vychovavaju svoje deti uzasne.

myslim si, ze je to veeelmi individualne a ked by som mala cakat kedy budem skutocne pripravena na dieta (psychicky, financne...) tak v dnesnej dobe by som uz bola neplodna ked by som sa dockala. a ako som povedala psychicky nikdy nikto nie je 100% pripraveny. vzdy su tam nejake ale...

samozrejme velmi obdivujem dievcata, ktore si aj napriek mlademu veku svoje dietatko nenechali vziat (potrat). to klobuk dole. fakt.

emm, ked uz sa tak stalo a ostali tehotne, tak mali ist podla teba na potrat, lebo vsak nie su pripravene na dieta a su rozlietane...?
vies, to sa asi nemoze tak brat. ale asi rozumiem co tym chces povedat (to co si pisala)

katusha
15. feb 2007

vyjadrim sa radsej len strucne - mudrost neprichadza s vekom

emmaelzer
15. feb 2007

zuzanat nikto sa tu nechce hadat, lebo kazdy je opravneny mat vlastny nazor.
A pravdu povediac, radsej by som nemala mat dieta (aj ked po potrate v 30-ke) ako ho mat v 16-ke a nedat mu to, co potrebuje.

A pravdu povediac, keby som mala 16 hambila by som sa aj povedat svojej mame, ze vobec som sexualne aktivna...

emmaelzer
15. feb 2007

katusha mozno nie mudros, ale skusenosti

zrzuska
15. feb 2007

takze by si sla na potrat emma?

emmaelzer
15. feb 2007

v 16-ke ano, ale urcite by som sa snazila predist tehotenstvu v takom veku...a ked uz aj mlady ludia zacinaju so sexom skoro, tak ked vedia, ako na to, mali by sa aspon patricne chranit pred necakanym tehotenstvom.
Mala som zaujimavy rozhorov s mojou 15-rocnou neterou, ktora uz v jej veku velmi tazko narazi na pannu, a ona sa len vyjadrila o sebahodnote a sebaucte...ani nehovoriac , ze synovec ma 17 rokov a pozna len 2 dievcata, ktore su panny. A ked som tu sposobila take poburenie svojim nazorom, ze 16-ky ani len nemju pomysliet na tehotenstvo, tak sa ani necudujem, ze tolko mladych dievcat vobec tehotnych je...preco sa deti len pritrafia...to je fakt zodpovednost a mudrost

cucuska
15. feb 2007

tu je to ostré !!!

simela
15. feb 2007

toto je inak super tema, dobre sa tu bavim a drzim palce mladym maminkam. Ja mam už 28 a 2 mesacneho syna, ale neodsudzujem ani jednu dobru maminu, aj ked porodila v 15tich. Mlade maminky nedajte saaaaaaaaaa!!!!!!!

pipi1211
15. feb 2007

normalne s udivom citam tieto strany... normalne neviem co napisat snad iba to ze pochybujem 16rocne dievcata babo planuju a take co sa im to stane a rozhodnu si babo nechat tak je to len obdivuhodne...ked uz sa stalo tak sa stalo.ja mam 19 babo prislo naozaj necakane a ani financne na tom nie sme uplne super ale babo sme sa rozhodli nechat si a starat sa on ako budeme vediet 😀 a som stastna ze malinku mam v brusku a tesim sa na nu... 🙂

zrzuska
15. feb 2007

ja neviem co by som urobila v 16tich rokoch. myslim si, ze vtedy to zalezi od rodicov danych dievcat. pretoze ak ich podrzia, dieta si aj nechaju, ak ich ale nepodrzia a nutia ist na potrat tak v tom veku bohuzial nemaju inu moznost.
ja pisem diplomovku o interrupciach a prave aj zodpovednost za nenarodeny zivot tam chcem dat. teda vychova musi byt. ak dvaja pohlavne ziju musia vediet aj o dosledkoch a byt zodpovedni.
ja sice nemam 16 ale tiez nie 30. trosku sa ma to dotklo. ja som teraz v mojich 23zacala tuzit po babatku. aj ked ostatni si myslia, ze si mam uzivat...bla bla ja chcem mat prve dieta najneskor v 26. neskor nie. aj to sa mi uz zda moc neskoro na prve babo.
myslim si, ze kazdy je "pripraveny" na dieta inokedy. neda sa povedat kedy je ten spravny vek. ale ak hovorime o 20rocnom dievcati tak preco nie.
ak o 16tke tak to je uz ine

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre