Musím ísť v prvých mesiacoch tehotenstva k lekárovi?

rybecka
3. máj 2006

Ahojte kocky,
otvaram tuto temu lebo som sama tu v cudzine som tehotna a nikto este o tom s rodiny nevie lebo chcem sa im pochvalit osobne.Ale mam troska z toho strach lebo neviem kedy sa musi ist k lekarovi ja to nejak tu v Anglicku nezvladam ist k lekarovi lebo ani neviem kde mam ist. Nevidela som tu nijaku ambulanciu . A domov idem az koncom juna. Da sa to vydrzat aj bez lekara? Alebo su tam nejake nutne vysetrenia. Poradte mi.

lara1znk
3. máj 2006

Ahoj Rybecka, myslim ze k lekarovi by si ist mala, prve 3 mesiace su kriticke. Normalne chod k svojmu GP.

rybecka
autor
3. máj 2006

ahoj ale ja tu nemam ziadneho lekara. ja som tu vobec nebola nikde proste som bola zdrava 🙂 takze som nevyhladavala lekara.A vraj tu nie su gynelogike ambulancie iba obvodny a hospital. A ako mam najst toho svojho obvodneho lekara.ked je to tu take velikanske mesto.

lara1znk
3. máj 2006

Kde presne si? Najdes si ho podla miesta bydliska, je to rozdelene na oblasti, ako u nas bolo niekedy na obvody.

rybecka
autor
3. máj 2006

Som v Manchestri

lara1znk
3. máj 2006

V casti kde byvate urcite je zdravotne stredisko a tam patris podla tohto ich systemu tu. Ja tu mam lekara od zaciatku ako som tu a je to fajn. Sice nie je to ako u nas, stale sa chodi len k vseobecnemu ale niekedy je lepsie ist a mat istotu o co ide.
Registracia prebieha hladko, vyplnit formular, ides na prehliadku a je to. Mozes aj do IP ak mas nejake otazky. 🙂

newyorkgirl
3. máj 2006

jeej, rybecka, tak ja som uplne v tej istej situacii, ale v USA 🙂 ale kedze som uz v 14tom tt a domov idem az v auguste, rodicia vedia, ale inak surodenci a ostatni nie, lebo ich chcem s bruskom prekvapit 🙂

lara ma podla mna pravdu, aj tuna su zdravotne strediska, kliniky, kde su gyn. alebo ti aspon poradia, kde najblizsieho hladat, ale podla mna az tak surne k lekarovi ist nemusis, teda nemas sa coho bat, pokial nemas ziadne problemy ako krvacanie alebo silne krce... nevolnosti, zavrate a troska spinenie je normalne, ja idem na prve poriadne vysetrenie tiez az teraz, lebo je tu poradovnik 😒 co je zasa riadna blbost podla mna, ale inak ti nemaju co vysetrit extra, akurat tlak a krv, aby ti poradili vitaminy, tie by si mala uzivat ako pre tehulky, ale nemusis, staci kyselina listova, folic acid 400mg to je proti birth defects mne dali vitaminy pre tehulky ale moj zaludok ich absolutne neznasa, pokial sa stravujes normalne, vela ovocicka a zeleninky, vsetko v pohode, neboj sa teda aj ked toho lekara nenavstivis, nic sa ti nestane 🙂 taak drzim palceky!

zuz11
3. máj 2006

rybecka, do 12tt musis stihnut aspon 1.navstevu...... 😉 drzim palce aby sa Vam darilo a vsetko bolo ok 😉

liska
3. máj 2006

rybecka,ja som bola v podobnej situacii,ale vo Svajciarsku...ked som otehotnela,sadla som si k internetu a hladala gynekologov v nasom meste-potom som obvolavala tych,co boli najblizsie k mojmu miestu bydliska a podla ochoty,ktoru som sa snazila intuitivne vycitit z telefonu,som sa rozhodla pre jedneho...a zatial mozem povedat,ze to bolo vyborne rozhodnutie 🙂 ako to ale funguje v Anglicku bez gynekologickych ambulancii si neviem predstavit,kazdopadne zoznam lekarov v tvojom meste iste najdes aj ty lahko na internete,drzim palce 😉

rybecka
autor
4. máj 2006

ahojte kocky, dik za tipy najviac sa mi paci to ze nemusim ist k lekarovi 🙂 ked pridem domov tak budem v 13 tt.
Ale uz som jedno stredisko nasla tak tam skocim pozriet ale to sa musim fakt dobre vyspat aby som mala odvahu no ja som proste posera 😖 Doma s tym problem nemam ale co ked im tym anglickym frazam nebudem ani rozumiet? problemy zatial nemam len trosku tazko na zaludku a som unavena nevladzem makat v praci ani nazvraciam zatial. Vitaminky uz som si kupila v lekarni aj tu kyselinu listovu.Ale naberiem odvahu a pojdem tam. Potom dam vediet ako to dopadlo. este raz dakujem vam za vsetko.Drzte sa kocky 🙂

zuz11
4. máj 2006

rybecka a to kto ti dal radu ze nemusis ist? 😉 do 12tt by si mala stihnut 1x sono 😉 drzime ti palce 😉

ikke
4. máj 2006

rybecka, a domov prides natrvalo? resp. do konca tehotenstva? tak potom to mozes "vydrzat" do toho 13tt, ale asi maloktora to riskne, lebo mozu byt aj take komplikacie ako mimomaternicove tehotenstvo (dufam, ze nieeee, nechcem ta strasit, ale zas brat to na lahku vahu...) a pod.
ale ak sa chystas na slovensko len na navstevu a planujes navrat do britanie, a nebodaj aj porod, potom ti urcite stoji za to najst si tam aj lekara pripadne babicu (neviem, aky je britsky system, ale v holandsku sa o tehotne staraju "babice", proste porodne asistentky alebo ako ich nazvat).
to ze nehovoris 100% plynulou anglictinou (aspon tak som pochopila) sa neboj, urcite daj doktorovi na zaciatku navstevy na javo, ze si cudzinka. urcite sa ti bude snazit vsetko vysvetlit a bude trpezlivejsi (snad). 🙂
vela stastia a odvahy!!! 😉

newyorkgirl
4. máj 2006

zuz11 to asi odo mna 🙂 ale ja som len napisala, ze sa nic take nestane, ked pojde k lekarovi az doma v 13tom tyzdni, ja som uz v 14tom a ultrazvuk mam naplanovany az na 16ty, co je tu v USA strasne, ale bezne, myslim, ze som kludnejsia, ked oni to tak beru, ze ked nemam ziadne problemy, vsetko by malo byt OK, ktovie, ale rozhodne by som uz bola rada videla malicke aj skor 😉

rybecka, neboj sa anglictiny, aj ked ja som dobra v AJ a su veci, ktore ma prekvapia, hlavne pri prvom vysetreni sa pytaju na vselijake mozne choroby v tvojej a "ockovej" rodine a to da v AJ zabrat niekedy, ale inak nic take, ved sa potom opytaj az nebudes comusi rozumiet, alebo si kup tehotenske knizky, tam su vacsinou aj obrazky a nakresy, takze slovicka rychlo pochytis 🙂

rybecka
autor
5. máj 2006

ikke
Idem na Slovensko uz na trvalo. Dnes som hovorila s jednou ktora tu uz bola tehotna a povedala mi ze teraz ma len zaregistruju potom mi daju nejaku midwife a to tako 3 tyz. ta vyplni somnou tehotensku knizku a az potom ma poslu na vysetrenie tak to aj pojdem domov no nie 😉 Ale kocky v stredu predsa idem k tomu lekarovi tak drzte palce ved ide o zdravie mojho maleho a to predsa nebudem sebecka ved chcem byt dobra mamicka no nie 🙂 tak tam pojdem.potom napisem ako to dopadlo.

maryja
5. máj 2006

Ja myslim, ze to v pohode vydrz az na SLovensko. Ked pojdes v 13 tt je to OK. Ja som v Cechách, a tiez som cakala na vybavenie zdravotnej poistovne - robia tu problem s vysetrenim na europreukaz. A bola som tam u gynekologicky v 12 tt. a akurat mi spravila vysetrenie a aj ten ultrazvuk - zvnutra. Dala mi fotku. Nic mi ani o vitaminoch nehovorila, akurat ma objednala o 2 tyzdne na riadny ultrazvuk. A tiez som sa bala aby to nebolo mimomaternicove - ale ked som to babatko videla, jak hybe rucickami a nozickami, a jeho hlavicku, tak som plakala dojatim a stastim. Ak nemas nejake extra problemy (unava atd... to su uplne bezne priznaky - snad zelezo a tu kyselinu listovu - ale to si kupis v kazdej lekarni). Tak blahozelam k miminku.

tweety22
5. máj 2006

maryja, ani ja som nemala v tehotenstve ziadne extra problemy, citila som sa uplne v poriadku a nedopadlo to zrovna ruzovo... takze rybecka sup sup k doktorovi aspon na jeden ult. nech vies, ze je vsetko ok... ved to nerobis len pre seba, mas zodpovednost za druheho cloveka

rybecka
autor
23. máj 2006

ahojte kocky,
chcem Vam napisat ako som dopadla tu v Manchestri.Zaregistrovala som sa oni ma objednali k sestre ta mi zmerala len tlak.Potom som im dala vzorku mocu a zase som cakala tyzden a dnes som bola u lekara po 3 tyzdnoch a ten mi potvrdil tehotenstvo a zase ma objednali k midwife a to az na 28. juna a to uz som vlastne na Slovensku.Takze ziadne vysetrenie sa tu v anglicku nekona 😒 Pojdem teda az k lekarovi na Slovensku.Chcem sa Vam podakovat za Vase nazory. Tak sa drzte tehulky 🙂

newyorkgirl
23. máj 2006

rybecka, tak tuna v USA sa tiez nejdu pretrhnut... dokonca som citala, ze ultrazvuk tu mava len 70 percent zien, aspon raz v tehotenstve, vraj nie je potrebny ak nie su problemy 😒 je to tu divne, tiez uz sa tesim domov 🙂

zuzula
23. máj 2006

No co ja viem, v Anglicku ta beru ako naozaj tehotnu az po prvych 3 mesiacoch, kedze dovtedy moze vela zien spontanne potratit. Takze dovtedy ti fakt maximalne odmeraju ten tlak. Potom sa o teba nestara gynekolog, ale midwife, ktora je aj pri porode (leka je pritomny len ked su problemy) a pride ta pozriet aj po porode domov, ukaze co a ako s babom a ako kojit.
Tolko co som pocula, nazivo az tak za rok/rok a pol 🙂

lara1znk
23. máj 2006

Zuzula, tak mozeme o chvilu zalozit temu snazilky v zahranici a potom si vymienat nase skusenosti tu. 🙂
Anglicanky sa nestazuju, uz si na takyto pristup zvykli. Som zvedava ako to budem prezivat ja.

zuzula
23. máj 2006

Lari a planujete hned?? Ja niekedy by som babo brala aj zajtra a niekedy mam pocit ze este mame cas (mam skoro 26). Takze asi to nechame na prirodu a bude.
Inak co tu rodilo par znamych tak no problem, takze asi az take zle to nebude 🙂

majagimesova
23. máj 2006

Ahojte, prepacrte, ze skacem do temy. Nie ste nahodou niekto v Leicester?
Maja

aljexija
6. júl 2006

babenky. ja este neviem ci som tehotna. ale ak som tak pri mojom navrate z Londyna zaciatkom septembra budem uz v 15 tyzdni. vy ked ste sli k lekarovi tak ste uz vedeli ze tehotne ste? alebo az on vam to potvrdil? a kolko ste priblizne platili? mozno hlupa otazka, ale nechcem byt zaskocena, ked mi povie sumu. dakujem

sunny6
6. júl 2006

aljexija-a kde si?Za doktora by sa nemalo platit,aspon ja som nikdy nic neplatila,mozno ak chces sukromnika 😉

aljexija
6. júl 2006

sunny6
nechcem sukromnika, som v Londyne niekde pri Finsbury parku. Ja vlastne ani neviem co so mnou je, ci ozaj tehotna som alebo nie. ved diskusia Som tehotna? je vlastne o mne. ale urcite najneskor buduceho tyzdna ak sa nic nezmeni odbornika najdem. aj ked ako niekto pisal oni sa o buducu mamicku nejak extra staraju az od 3. mesiaca, ale aspon mi potvrdia, alebo vyvratia ci vobec mamickou budem.

sunny6
6. júl 2006

ja som tiez v UK,ale ked som isla k doktorovi vedela som,ze som tehotna podla testu,a priznakov,tak som sa uz len objednala,zalozili mi knizku,zobrali krv a vsetko samozrejme bezplatne.Urcite ti zistia ci si tehotna,ak mas podozrenie,chod k doktorovi,neodkladaj to 🙂

aljexija
6. júl 2006

sunny6
pozrela som si fotoalbum tvojho synceka, prekrasne dietatko. aj ja chcem jednoooo 😅
hned ako budem mat volno tak za tym doktorom teda zajdem. ale napadaju ma rozne myslienky.co ak mi ale povie ze... no ale ved uvidim. potom dam vediet ako som dopadla...

newyorkgirl
6. júl 2006

aljexija bez veru nech viete na com ste 🙂

lara1znk
7. júl 2006

Zuzula, presne take iste pocity mam aj ja. Takze to iste, nechavame to na prirodu. 😉

aljexija
11. júl 2006

No. uz som sa zacinala pomaly tesit. Lekara som nasla v pohode, nebolo to ani daleko. objednal ma na tento stvrtok. ale uz ani asi nema vyznam tam ist, to co tu (vtipne) nazyvate mrcha sa s mesacnim meskanim dostavilo. Len neviem ci sa mam tesit alebo ako. nejako som uz zacinala rozmyslat nad vsetkymi tymi milymi vecami ohladne tehotenstva. no co uz, asi bude ozaj lepsie skoncit skolu a tak sa do niecoho takeho pustit uz naostro. dakujem vam za rady a podporu. ;.)

zuzula
11. júl 2006

aljexija, tebe MS meskala az mesiac? a robila ti si tehotensky test? lebo mozno si aj bola tehotna ale nejako sa to neuchytilo...to sa stava dost casto.
na tvojom mieste by som k lekarovi predsa len isla, vysvetlila mu o co ide a nech ta pozrie.
tak vela stastia 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre