Pripútanie sa vo vozidle. Od ktorého mesiaca nemusím byť pripútaná?

vanili
20. nov 2006

Ahojte tehulky,

chcem sa opýtať, či viete od ktorého mesiaca už nemusí byť tehotná žena pripútaná vo vozidle. ďakujem za Vaše odpovede

alias313
4. feb 2009

neriesim len modrinu, keby som to bola ja s mojim bruchom mohol by mi ten pas sposobit dooost velku skodu..a neviem si velmi predstavit, ze by airbeg mohol miminku ublizit, vystreluje v hornej casti tela..ale kto chce a ma vacsiu bezpecnost pri priputani je to na nom 😉

luciauk
6. feb 2009

vanilli, určite také nič vo vyhláške nie je. pripútať za každých okolností! ja som havarovala v 7.mesiaci a neviem si predstaviť, že by som nebola pripútaná 😉

dicinka1
6. feb 2009

mna pas na skodovke uz neobide 😀 😀 😀 takze ja sa neputam 😉

katka1981
9. feb 2009

29.1. 2009 som si robila vodicak a policajt mi pri skuske povedal, ze tehotne nemusia mat pasy.

sirinka
9. feb 2009

tehotne pasy mat musia! iba ak vam da lekar potvrdenie, ze vas zdrav. stav vam pouzivanie pasov nedovoluje, nemusite si ich dat...

zuzula25
9. feb 2009

ja som chodila priputana v aute do konca tehu,aj ked mi potom ten pas vadila astale som si ho napravala pod brusko.vo vyhlaske nie su spominane tehotne zeny ci musioa mat pas,aiba pas nemusia mat ludia,ktorym tom to zdravotny stav nedovoluje.ak by ste nechceli mat pas v aute musite mat od dokiho potvrdenie,nosit zo sebou tehu knizku a hadam ked uz je to na zene vidno,tak policajti nepytaju ani tehu knizku...aj ked policajti.....no neviem
a existuje specialny pas do auta pre tehulky

katka1981
10. feb 2009

sirinka ma pravdu, hoci kazdy policajt si to vylozi po svojom, niekomu staci tehot. knizka, niekomu potvrdenie od gynekologa. Ja zatial pas pouzivam.

sophie1981
14. feb 2009

ja pas pouzivam stale....pred dvoma tyzdnami sme pricestovali s londyna autom, a riesili sme to specialnou tehotenskou podlozkou k pasu, kde sa spodna cast zaklapla na oboch stranach, cize ma nic netlacilo a v pripade narazu, kedze male uz je dole hlavou nehrozilo poskodenie hlavicky, kedze pas som mala pro stehnach....bezpecnostny ucel to stale plnilo..... 😉

bianca
14. feb 2009

alias313 este si asi nevidela co dokaze airbeg ze?

my sme precestovali az do konca tehu kazdy mesiac viac ako 1000 km a v pohode.

bubinko83
14. feb 2009

tak ja mam manžela policajta a viem,že pas v tehu vie byt velmi nebezpečny.Nie pre teba ale pre babatko.Takže pas v žiadnom pripade nedavat a stači sa preukazat tehotenskou knižkou.Už pri menšom naraze je to ako kopanec dobrucha.Pričom ked nie si priputana tak si nanajvyš udrieš hlavu 😒

bubinko83
14. feb 2009

pas tebe neubliži,ale babtku určite v každom pripade.Ja som nenosila pas hned ako som sa dozvedela že som tehu.Bolo mi to neprirodzene ale vedela som že robim dobre a pokial je človek viac opatrny tak je to v poriadku. 😵

habibi78
15. feb 2009

a niečo také ako používať pás pre tehotné, ktorý ide popod bruško vás nenapadlo???? radšej ohrozíte svoje dieťa nárazom pri havárke?? Ale každý sme strojcom svojho šťastia.....

sirinka
15. feb 2009

bubinko no tak taky uder do hlavy, ked prerazis predne sklo a skoncis niekde na betone...diky, ale neprosim... 😉 tvoj mm je sice policajt, ale budem viac verit crash testom a ked sa uz niekto skutocne boji, ze mu ten pas tak hrozne ublizi, neh zainvestuje cca 2000sk do specialneho tehu pasu a tak zabezpecit bezpecnost v pripade havarie pre oboch...
a tvoj mm asi neovlada celkom dobre predisy, lebo tehu knizka sama o sebe skutocne nato, aby si nemusela mat zapnuty bezpecnostny pas...

bianca airbag vystreluje smerom na hrudnik, takze brusko nie je az tak ohrozene uderom ako prave pri naraze na volant...to je najhorsie.

prasiatko30
15. feb 2009

sirinka - ved nechat mozog na vozovke je omnoho bezpecnejsie ako priptutat sa pripadne pri nizsej rychlosti len otrepat brusko o palubnu dosku a tak aj pri 50tke rozmliazdit plod a pouzit brusko ako airbag je predsa omnoho zaujimavejsie ako si dat popod brucho pas alebo teda zohnat si ten tehotensky - a este ak sedis na zadnych sedadlach tak polamat krcne chrbtice tym co su vpredu - vsak to je adrenalin - kde sa hrabu adrenalinove sporty 🙄

mneme
15. feb 2009

Sirinka, Prasiatko, hovorite mi z duse 😉 . Baby, nechapem, ako mozete jazdit nepriputane - kvoli bezpecnosti svojej a svojho babatka, nie kvoli predpisom alebo "zhovievavosti" policajtov ☹ Pred casom som tu na fore zistovala, ci niektora ma skusenost s tym specialnym tehotenskym pasom pre vodicky. Bohuzial, reakcie sa tocili len okolo toho, ze ci sa mam alebo nemam priputat, co pre mna nie je otazka. Pas sa mi zda mi dost drahy na to, ako na fotke vyzera, ale na druhej strane zacinam mat trochu obavy, ze do mna nejaky frajer buchne a mne sa pas (ktory sa snazim nosit pod bruskom ale predsa sa moze posunut) zareze do bruska. Okrem toho nie som prave najvyssia, takze aby som dociahla na pedale, musim mat sedadlo dost blizko k volantu. Preto odhliadnuc od (podla mna) nezmyselnej diskusie priputanie - ano-nie?, co si myslite o pouzivani tehotenskeho pasa? Nie su to nahodou iba vyhodene peniaze?

lalupa
15. feb 2009

nechcem byt sprosta, kazdy ma vlastny nazor ,ale nazory policajtov, uf, oni aj maju predstavy,co je tehotenstvo a cim vsetkym si zena prejde,pokial porodi 😠 ...nie zo srandy su vtipy o policajtoch 😖
a davat pozor a jazdit opatrne? to kde zijete? niekde, kde je pocet obyvatelov 15 aj so psami?!!!
pre pana jana, trochu rozmyslaj, pozri si anatomiu ludskeho tela a crash testy,ako to v skutocnosti vyzera,ked ides len 50-kou...a myslis,ze kazdy dava pozor, lebo ty si tehu a nepriputavas sa?
je to smiesne, je tu kopec odovodnenych nazorov a argumentov, ak niekto po tomto vsetkom zasadi takuto hovadinu...
dviha mi adrenalin, ked ide o male babatko v brusku a jeho mater riskuje, prepacte, jak niekto moze byt taky naivny...
apropo, treba si ten pas dat spravne,ak si ho das na brucho, tak si naozaj v haji...
a treba mat aj dobre auto k tomu vsetkemu...
necudovala by som sa,keby to napisal ten 12-rocny cerstvy otec, ktory nema paru o nicom...

lalupa
15. feb 2009

mneme, ja som niekde citala, ze staci aj malilinky vankusik, len si ho musis dat spravne, nebuda ta tlacit a ochrani

suem
15. feb 2009

Prasiatko, mneme, lalupa - absolutny suhlas
Bublinka si si ista ze manzel je policajt? On vedome ohrozuje zdravie a zivot svojej manzelky a nenarodeneho dietata ked ti tlaci do hlavy taketo bludy. 😢
Mimochodom, chcela by som vidiet policajta ked mu ukazem tehuknizku s tym, ze sa nepriputavam lebo som tehu. Ci mu skor nenapadne ma pomaly zalovat, zato ze ohrozujem babo.
No ale co si kto vyberie, nech ma.

sue
15. feb 2009

..lepšia mŕtva matka a nerozpučené dieťa ako použiť tehotenský bezpečnostný pás...
...podobne riešená je už vedľa téma o autosedačkách a ich nepotrebnosti... hlavne, že tu vyhadzujeme peniaze na značkové handry z UK - kvôli Nextu sa polovica matiek ide do...ť ale 2000 Sk na pás a vajíčko nevie nájsť štvrtina z nich... hanba 🙄 🤐 🙄 🤐 🙄

suem
15. feb 2009

Sue trocha od temy, ale ako si to myslela o nepotrebnosti autosedaciek? To akoze ich netreba? A to ako dotycne prevazaju svoje deti? Asi som pribrzdena, ale neviem si to predstavit... 🙄 😕
Uz minule som mala debatu s mamou ze ako nas vozili, ked neboli sedacky. Ze si radsej ani nespomina, ale ze sa podstatne menej cestovalo, a jazdilo sa ovela pomalsie.

kili
15. feb 2009

suem, nie, tá téma bola o niečom inom. sa pýtala, či jej je treba, keď autom nikam nechodí 😉

petusaaa
15. feb 2009

baby, ved sa uvedomte 😅 keby ste si precitali odkazy, ktore dala sirinka vyssie, tak by ste sa docitali aj toto
Pásy neublížia
Strach z toho, že bezpečnostný pás poraní dieťa v lone matky je neopodstatnený, ak je žena správne pripútaná. Riziko zranenia dieťaťa vplyvom veľkého tlaku je minimálne, najmä ak pás neprechádza stredom brucha (maternice). Budúce matky by si mali v prvom rade uvedomiť, že hlavnou príčinou smrti dieťaťa býva smrť nepripútanej matky. Prvoradou úlohou bezpečnostného pásu je zaistiť stabilnú pozíciu matky vzhľadom k sedadlu a smeru nárazu. Preto je viac ako dôležité správne pripútanie.
„Riziko smrti nenarodeného dieťaťa pri havárii je u nepripútaných tehotných 2,8 krát vyššie než u pripútaných.“

a tiez ze v prvych mesiacoch chrani babo plodova voda 😉 nie je to sice stavane na naraz v 100km/h ale nieco vydrzi 😉

podla mna je tato tema uplne zbytocna a kazda zena by mala vediet, ze sa MUSI priputat...

bubinko a zazila si niekedy havarku? pretoze ja ano a viem, aky je to naraz. to je ako nazor, ze dieta udrzis na kolenach pocas havarie... je mi smutno, ze este aj taketo neinformovane matky existuju a bezvyhradne veria manzelovi ako keby si to overili napriklad u dr 😔

lenka1108
15. feb 2009

petusaaa tak stebou 100%%%%%%%%% suhlasim...vzdy sa priputavam aj som sa priputavala aj ako tehotna.ked mi pas blizil na brusko vzdy som si ho nejak chytila rukou ale posunula.a moja mala ma 2 a pol roka a este ani raz nesedela v aute nepriputana.nikomu za volantom neverima ani sebe nie.nemusite to byt zrovna ja co zavinim nehodu.je kopa bezohladnych vodicou.

ja som jednoznacne za pas.a kazdeho vzdy na to upozornujem a upozornovat budem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bihan
16. feb 2009

Ja sa tak isto čudujem, že niekto vôbec takéto otázky riešiť! Nemám chuť to znovu opakovať, aké je riziko nepoužívania pásov ale zaráža ma, akí môžu byť niektorí ľudia hlúpi a riskovať život seba a svojho dieťaťa len kvôli tomu, že jedna pani povedala (alebo jeden neinformovaný policajt), že v tehotenstve byť pripútaná nemusím... No.. jasné, že nemusím.. ale som zvedavá, kedy niektorým ľuďom konečne docvakne, že pásy sa nezapínajú kvôli tomu, že nám policajti za to môžu dať pokutu, ale kvôli tomu, aby sem sa v prípade zrážky nezabili seba a celé osadenstvo v aute vrátane miminka.
Keď som bola tehotná, bez pásu som nevyšla ani z dvora, nieto ešte šoférovať v meste alebo na diaľnici.. 🙄

Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách musia byť osoby, ktoré sedia na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom, takýmto pásom pripútané. Mnohé testy ukázali, že je to v záujme ochrany života a zdravia osádky motorových vozidiel. "Z policajných skúseností vieme, že tehotné ženy si často počas jazdy bezpečnostné pásy nezapínajú. Niektoré z obavy, že by si v prípade nárazu mohli poškodiť nenarodené dieťa, iné preto, lebo s narastajúcim bruškom je to pre ne nepohodlné," uvádza Bujňákaová. Zákon o premávke na pozemných komunikáciách však tehotné ženy ani vo vysokom štádiu tehotenstva nezbavuje povinnosti používať bezpečnostné pásy. Ten totiž dokáže účinne chrániť v prípade dopravnej nehody život nielen ženy, ale i jej ešte nenarodeného dieťaťa. "Treba si uvedomiť, že pri náraze vozidla do pevnej prekážky aj pri relatívne veľmi nízkej rýchlosti 50 km/h je nepripútaná osoba doslova vymrštená dopredu silou, ktorá je 60-krát vyššia, než je hmotnosť jej tela," upozorňuje Bujňáková. Dodáva, že podľa nórskych odborníkov je riziko nehodovosti u tehotných žien 15-krát vyššie než u ostatných vodičov, preto za mimoriadne dôležité považujú, aby si budúce mamičky počas jazdy vždy zapínali bezpečnostné pásy.

petusaaa
16. feb 2009

aha a tak ma este v noci napadlo, ze ja som bola priputana aj ked som sla do porodnice a rodila som. a fakt ma ani nenapadlo sa nepriputat... bola to automatika 😀 😝

audreyd
16. feb 2009

baby, to hádam nie?! 😕

čítajte tu http://www.maderna.sk/vsetko-pre-tehotne/zide-s...

a toto objednajte, ak vám nie je pás v aute dostatočne pohodlný 🙂 http://www.maderna.sk/vsetko-pre-tehotne/zide-s...

audreyd
16. feb 2009

sorry, ten prvý link mal byť tento 🙂 http://auto.sme.sk/c/3369187/Tehotne-zeny-za-vo...

livi
7. máj 2009

no priznám sa, že i ja som váhala, či sa pripútavať v aute alebo nie. väčšinou sa ale pripútam, keď som za volantom ja, tak vždy. ale asi na tom niečo bude. nechce sa mi síce kupovať drahý špeciálny pás do auta, ale dám si ho tak, aby som ho mala pod bruškom a aby ma netlačil.
a čo sa týka autosedačiek pre deti, tie sú povinné tak či tak, aj keď ide o mamičku, ktorá ide s bábätkom z pôrodnice. ja osobne by som svoje dieťa nikdy nenechala nepripútané. nebudem predsa hazardovať s jeho životom 😔

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre