Pripútanie sa vo vozidle. Od ktorého mesiaca nemusím byť pripútaná?

vanili
20. nov 2006

Ahojte tehulky,

chcem sa opýtať, či viete od ktorého mesiaca už nemusí byť tehotná žena pripútaná vo vozidle. ďakujem za Vaše odpovede

zuzula
20. nov 2006

Prosim ta, vzdy sa priputavaj. Jeden pas pod brusko a druhy nad, tak to netlaci. Vzdy lepsie ako vyletiet pri buracke z auta, nemyslis??? 🙂

expertka8
20. nov 2006

Väčšina žien môže počas tehotnosti bezpečne cestovať. Najvhodnejším časom na cestovanie je II. trimester, teda čas od 15. do 28. týždňa tehotnosti. Rannú nevoľnosť budete mať už za sebou. V tomto čase sa vyskytuje v tehotenstve najmenej problémov.

O cestovaní v tehotnosti je vždy potrebné hovoriť s vaším gynekológom, ktorý zhodnotí váš aktuálny stav a poradí vám.

Bez ohľadu na spôsob cestovania je vhodné dodržiavať nasledovné pokyny:
- používajte bezpečnostné pásy
- pri ceste autom si každú hodinu – hodinu a pol urobte prestávku a poprechádzajte sa
- noste voľný odev, pohodlné topánky
- na cestu si vezmite dostatok jedla a tekutín
- neužívajte bez porady s vaším lekárom lieky proti nevoľnosti ani preháňadlá
- majte vždy pri sebe tehotenskú knižku
- po dohovore s vaším lekárom môžete pred odcestovaním absolvovať kontrolné vyšetrenie
- ak cestujete do cudziny, nezabudnite na poistenie liečebných nákladov

alena22
20. nov 2006

moj muz jazdil dlhe roky ako instruktor v autoskole a povedal ze nejlepsie je ako pise zuzka pod brusko a druhy nad
sestra nepouzivala ale neviem ako je to zo zakona ci je nejaka vynimka ked pride muzik z vencenie sa ho spytam

expertka8
20. nov 2006

..pásy..tehotenstvo...a povery...

http://zena.centrum.sk/clanek.phtml?id=100000585

vanili
autor
20. nov 2006

ďakujem Vám za odpovede, no mám taký pocit, že je niečo vo vyhláške, že sa tehotné ženy nemusia pripútavať. Ide o to, že aj keď si dáte pod bruško pás, tak aj tak je tam velmi velké riziko, že pri náraze ho stlačí a môže sa mu ublížiť. tak ja už neviem :(

laurita
20. nov 2006

vanili, v žiadnom prípade neplatí, že tehotné sa nemusia pripútať. Dokonca minule bola v telke relácia o tom, neviem, či to nebolo v televíznych novinách, že za žiadnych okolností nesmie ostať tehuľka nepripútaná. Jednak dostane pokutu a jednak riziko ohrozenia života je omnoho vyššie ako s pásmi. Tak, ako písali baby, keď sa dá správne pod bruško, môže zachrániť oboch. Nepodceňovať to!!! Je plno debilov na cestách... 😠

malalady
20. nov 2006

vanili ano je to pravda, ze sa musia dat pasy.. a je to dobra vec lebo tak vlastne bruskom narazis viac ako ten pas ti ublizi

expertka8
20. nov 2006

..vanili...
...Riziko smrti plodu pri havárii je u nepripútaných tehotných 2,8krát vyššie než u pripútaných.

...pásy musia byť použité správne spodný pás pod maternicou, ramenný pás umiestnený medzi prsiami, nad vrcholom maternice ďalej potom mať správnu funkciu samonavíjacieho zariadenia a popruh nepoškodený. Ramenný pás by nikdy nemal skĺznuť z ramena!

...Pripútať by sa mali tehotné vodičky aj tehotné spolucestujúce, a to na prednom i na zadnom sedadle. I malý náraz môže znamenať veľké nebezpečenstvo pre budúcu mamičku i dieťa.

katrin
20. nov 2006

vanii, bolo to kedysi (tuším ešte za socializmu) vo vyhláške. Ja osobne ti odporúčam sa vždy a za každých okolností pripútať... veď si predstav, resp. pozri si hocijaké crashtesty a predstav si, čím asi tak narazíš prvým do palubnej dosky... 🙄 🙄 🙄 🙄 mysli na svoje bábätko !!!!!!

barunka
20. nov 2006

baby, čo ja viem, tak to vo vyhláške je, ale potrebuješ potvrdenie od gynekologa, že pripútanie ohrozí ako tvoje tak i zdravie tvojho dieťaťa... a myslím, že ak by toto malo byť aktuálne, tak lekár rovno radšej zakáže cestovať...
toť moje poznatky zákonov...

bubonic
21. nov 2006

ja som čítala, že tehotná žena by mala byť stále pripútaná, v prípade zrážky dieťa v brušku chráni plodová voda, ale ak si nepripútaná tak ... no neviem asi by som to nikdy neriskla.

danciacik
21. nov 2006

Vanili aj ja som toho názoru, že pripútať sa treba. A ak náhodou nevieš vydržať pripútaná obyčajným bezpečnostným pásom, tak som počula o tom, že existujú bezpečnostné pásy špeciálne vyrábané pre tehotné ženy. Len neviem kde ich dostať kúpiť. A potom stačí už len ten klasický vymeniť za špeciálny.

mimec
21. nov 2006

Caute babeny, ja chodím každý deň autom 25km do práce a 25 späť a pripútam sa vždy.Už som toho toľko zažila, že človek musí mať oči aj "na zadku". 😔 Na zač. tehu mi pás nevadil, ale teraz keď som guľatá mám na páse takú zarážku a povoľujem si ju ako treba. 😉 Takže ked mám zapnutý pás,ani ho necítim a keby niečo, tak nás ochráni ako treba.Tá zarážka sa dá kúpiť bud niekde na vrakovisku alebo v obchode s autosúč. 😎 Všetkým držím palce a šťastnú cestu..... 😵

tigri
21. nov 2006

viete mi povedat, ako je to s airbagom? vacsinou sedim ako spolujazdec, ale tam je airbag tiez, tak uvazujem, ci sa neskor nebudem radsej vozit iba vzadu

myslite si, ze moze airbag ublizit, aj ked mam spravne nastavene sedadlo a som priputana?

emjee
4. feb 2009

Bezpečnostný pás pre tehotné

mneme • 26tt • Včera o 22:29
Mate skusenosti s bezpecnostnym pasom pre tehotne soferky? Pripadne co si o nom myslite - nie je to len dalsia hovadinka na vylakanie penazi od nadsenych tehuliek? Nejazdim sice casto, ale na druhej strane, staci narazit len 1x Budem rada, ak sa podelite o nazor.

dinduska • Včera o 22:49
mneme a ty by si chcela ten pas?lebo ak nahodov nevies tak tehotne,zeny s bruskom nemusia byt priputane

kesinka • 28tt • Včera o 22:52
to pocujem prvy krat? A je to niekde napisane? Aj soferky aj spolujazdkyne?

dinduska • Včera o 23:04
to neviem mne to hovorila moja znama ta ma kamarata policajta a ten jej to povedal,ze nemusi.a malo by to platit pre soferky aj spolujazkyne

emjee • 39tt • Dnes o 01:09
je ovela bezpecnejsie pre tehulku aj dieta ak jazdi priputana! ved ten pas (obycajny, netreba speci) si netreba dat cez brusko, ale popod brusko

zuzana581
4. feb 2009

Aj keby zrovna bolo vo vyhláške, že tehotné sa nemusia pripútavať, tak ja sa pripútam určite vždy. Je to bezpečnejšie aj pre mňa aj pre miminko. Dokonca si myslím, že je nezodpovedné nepoužívať bezpečnostné pásy.

zuzik25
4. feb 2009

tehotne sa musia priputavat! zakon chrani v tomto pripade zivot matky pred dietatom v brusku. mam to priamo od policajtov ked ma zastavili, rovno som sa ich na to pytala. ich nezaujima ci je vodicka alebo spolucestujuca tehotna. ja pouzivam pasy stale. spodny si dam co najnizsie, aby netlacil na brusko.

janajanajana
4. feb 2009

Pasy urcite pouzivajte, mojej dcerke zachranil zivot , ked som bola v 5.mesiaci, nebyt pasu, tak ten naraz do bruska pri autonehode by urcite neostal bez nasledkov, a ten pas je treba mat co najnizsie, az cez panvu. Aj ked som mala modriny od pasu, na dcerke to nezanechalo ziadne nasledky, to vymrstenie a naraz je ovela silnejsie nez stisnutie pasom a airbag ma byt vypnuty.

mneme
4. feb 2009

Dinduska, podla zakona priputana musis byt vzdy,ci si alebo nie si tehotna. Ale bez ohladu na zakon, je to absolutne nezodpovedne aj voci babetku nebyt priputana. Capy, zuzana, zuzik - neriesim dilemu priputat sa ci nie, ale ci obycajny bezpecnostny pas nemoze eventualne pri naraze ublizit miminku a preto radsej nezainvestovat do podobnych pomocok, ake spomina capy. Alebo to vyriesit ako janajanajana. Nie je mi luto prachov, ale tolko ich nemam, aby som minala na blbosti. To radsej nieco kupim krpcovi 😉

dupinka
4. feb 2009

toto som nedavno riesila, kedze som si robila vodicak:
Nemusis byt priputana, ak Ti lekar vystavi doklad, ze si tehotna a nie je pre teba pas vhodny... Inak musis byt priputana.
Mne to lekar odmietol vystavit, s tym, ze aj ked pas sice trosku tlaci na podbrusko, drobcek sa vie velmi rychlo presunut v brusku tak, aby ho nic netlacilo a pas chrani v pripade narazu.
Len si treba davat pozor na prudke brzdenia...Tak pas pouzivajte!!

Ak sa chystas viac jazdit, investuj do bezp. pasu pre tehotne, nie je to az taka draha zalezitost v porovnani s bezpecnostou, aku prinasa....

janajanajana
4. feb 2009

Mneme, ani pas nezarucuje uplnu bezpecnost pri naraze, myslim, ze ak by som bola vo vyssom stadiu tehu, v 3. trimestri, tak by mi naraz pravdepodobne vyvolal predcasny porod alebo sposobil nejake komplikacie, preto byt hlavne velmi opatrna. Mne pas prechadzal dole pod bruskom, ale napriek tomu som bola sledovana, pas totiz mohol zdeformovat hlavicku a aj moze, lebo ten pas sa pri naraze posunie troska vyssie, neudrzi sa len na panve. U mna nastastie vsetko dopadlo dobre, no a pri tomto tehu este stale soferujem, a nepouzivam ziadne pomocky, aj som zvazovala kupu toho tehotenskeho pasu ale nebola som si ista ci plni tu funkciu ako by mal.

mneme
4. feb 2009

jana, vsak to - podla fotky nepresvedcil velmi ani mna, ale kedze u nas som soferom ja, muz ma to toho pasu tlaci tak predtym, nez podlahnem som chcela vyspionirovat nejake skusenosti 😉

evulik6
4. feb 2009

presne ako pise dupinka.... clovek nemusi byt priputany, ked ma doklad od lekara (zo zdravotnych dovodov)...tiez si myslim ze je lepsie priputat sa aj s bruskom (babo si poradi)... ja som bola priputana vzdy a bolo to v pohode...ani som si nekupovala tie specialne vecicky... 😉

zucha
4. feb 2009

ja som priputana vzdy, za kazdych okolnosti. Ani esi neviem predstavit dovod, kedy by mi lekar dal potrdenie, ze nemusim. Asi by som ho ani nechcela.

zucha
4. feb 2009

janajanajana, naraz v tretom trimestri nech radsej vyvola porod kvoli pasu, akoby mala zomriet matka aj dieta.

segricka
4. feb 2009

vobec by som neriesila otazku, ci ma byt tehulka priputana - jednoznacne ano. aj ked moj brat tvrdi, ze sme s manzelom maniaci do bezpecnosti, ja sa zapinam, aj ked prechadzam z jednej ulice do susednej o nasich na dedine - viem urcite, ze am policajti nebudu - vsak by tam ani netrafili 😉
jednoducho nestastie sa moze stat vzdy, nezavisle od toho, ako bezpecne jazdis TY. do nas nabural jeden debil vo vyse 100km rychlosti pri odbocovani na parkovisko 😒

alias313
4. feb 2009

minule bolo v telke, hovoril to Packa v tom tuším na jojke "ako to nespackať", že tehotná žena za volantom pripútaná nemusí byť. Vždy som si zapinala poctivo pas, ale ako som tehotná, tak sa pripútam málokedy.Proste mam strach z toho, ze ked do mna niekto tresne pas ublizi miminku... minule sla kamaratka na aute a odzadu do nej jeden blazon nabural a pasy jej spravili az modrinu cez brucho...nastastie nebola tehotna.i ked je tazke byt aj nepriputana v tehotenstve-aj vtedy hrozi riziko pri naraze.ja vsak povazujem za mensiu hrozbu to, ked priputana nie som.

bianca
4. feb 2009

hojte

uz som to niekam na kona pisala ze my sme mali a aj mame na pasoch bezpecnostne zaklopky.Proste som si nastavila dlzku pasu a zaklapla poistku a pas drzal a neskrtil.V pripade narazu by zaklopka mala povolit a pas splni svoju ulohu.Kupili sme ich myslim v tescu asi za 100 .-

a pokial tu riesite modrinu na brusku od pasu tak vas mozem ubezpecit ze je bezpecnejsie pas zapnut ako narazit s bruchom do volantu,prip.palubnej dosky.Najhorsi je aerbeck.

pri kazdej ceste sa putajte

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre