Som tehotná. Kedy to oznámiť rodine?

pami2
20. sep 2010

ahojte, ja som bola este pred mesiacom medzi snazilkami a teraz sa mi nechce verit, ze som tehotna...proste citim sa uplne paff..my sme totiz ratali s tym priemernym snazenim sa aspon pol roka, ze dovtedy v pohodicke dokoncime byt atd..a ono sa nam podarilo na prvy sup.samozrejme strasne sa tesime, ale sme z toho aj taky vystraseni..ake boli vase pocity, ked ste sa to dozvedeli?

A..co teraz? jasne, ze chodit k lekarovi, na prehliadky atd..ale je toho tak vela informacii, ze sa mi z toho kruti hlava🙂
Kedy ste to oznamovali rodicom? kedy zacat vyberat vecicky pre babo? Viete mi odporucit nejaku dobru literaturu, ktora vam pomohla pocas tehu aj dojcenia?
ved ja nic neviem!!pomoc!

pami2
autor
20. sep 2010

mozete mi prosim poradit, co si mozem dat proti bolesti krizov? strasne ma bolia :(

sharlotta
20. sep 2010

@pami2 v tehotenstve si mozes dat paracetamol, ale v prvom tirmestri by si sa mala radsej vyvarovat akychkolvek liekov, no jeden paralen ti neuskodi. Ja som bola tiez v soku, ked som zistila, ze som tehu, ale ja som hned volala mojej mame a mama to vedela hned od zaciatku. Svokre sme to oznamili, az ked som zacinala 3. mesiac a v praci az na konci 1. trimestra. Mala by si sa teraz setrit, vela spat, prilis to neprehanat s fyzickou namahou, hlavne ak tvoje telo nie je na to zvyknute. Odporucam si kupit kyselinu listovu. Ja osobne beriem Femibion cele tehu, ale ten je dost drahy, su aj ine vitaminy. 😉

sharlotta
20. sep 2010

@pami2 v tehotenstve si mozes dat paracetamol, ale v prvom tirmestri by si sa mala radsej vyvarovat akychkolvek liekov, no jeden paralen ti neuskodi. Ja som bola tiez v soku, ked som zistila, ze som tehu, ale ja som hned volala mojej mame a mama to vedela hned od zaciatku. Svokre sme to oznamili, az ked som zacinala 3. mesiac a v praci az na konci 1. trimestra. Mala by si sa teraz setrit, vela spat, prilis to neprehanat s fyzickou namahou, hlavne ak tvoje telo nie je na to zvyknute. Odporucam si kupit kyselinu listovu. Ja osobne beriem Femibion cele tehu, ale ten je dost drahy, su aj ine vitaminy. 😉

katuskad
20. sep 2010

@pami2 ahoj. no tak to je super, že sa vám takto zadarilo, to ti verím, že si z toho sama prekvapená a preto aj tie pocity, nakoľko si to nečakala, ale neboj. ono to prejde a tehu si budeš užívať, ak samozrejme nebudú žiadne komplikácie.
no rodičom sme to oznamovali ked nám to lekár v 6tt potvrdil a ked som mala knižku, tak aj ostatným.
na tie kríže, tak to ti neviem. pamätám sa, že mňa na začiatku tehu stráááášne boleli, ale pomohol mi len oddych. lieky by som neodporúčala, prípadne sa skús poradiť v lekárni ohľadom nejakých homeopatík a vitamínov. prajem krásne tehu, aj my sa chceme začať snažiť, tak pevne dúfam, že aj nám sa zadarí.

katecameron
20. sep 2010

my sme to oznamovali asi v tom 8tt ked som mala prve vysetrenie za sebou u prveho dietatka ,u 2 to bolo asi neskor okolo 10tt a u 3 presne nepamatam ale nejake signaly som davala v tom 6-7tt a nik nepochopil povedala som malo nas je bude nas viac nepochopili nuz casom potom pochopili 😒 a to vam poviem vobec neboli nadseny ostala som s toho 😒 sklamana ja som sa aj na 3velmi teslila a vsetci do nas rypali ze naco vam to bude to je vela atd....ale ja som bola stale zatazena na vela 🙂 tak ich mam vela a som stastna ze ich mam

pami2
autor
20. sep 2010

dakujem za rady, sharlotta aj ja beriem uz Femibion, naozaj je dost drahy ale ze vraj aj najlepsi..stoji do 14 eur mesacne, no ked si pomyslim, ze je to prve tehu a 14 eur necham hocikedy v obchode, tak mi to nie je luto..

uz ma to stale laka oznamit to rodicom, ale sme len v 6tt a bojim sa, ze by sme to mohli zakriknut..teda neviem ako vy, ale v mojom okoli skoro kazda druha baba mala spontanny potrat...neviete v ktorom tyzdni( alebo do ktoreho tyzdna) je najvacsie riziko potratu?

je normalne, ze zatial nemam absolutne ziadne priznaky? ani unava, absolutne nic..mozno len trocha citlive bradavky..kedy ste mali vy prve tehu priznaky?

pami2
autor
20. sep 2010

@pami2 no jasne, a samozrejme tie krize, ale to ma bolia hocikedy, takze to nepovazujem za priznak tehotenstva

iva87
20. sep 2010

@pami2 ja som na zaciatku tiez nemala ziadne priznaky, prave naopak, stale som mala pocit, ze uz uz dostanem menstruaciu 😉 v podstate cele tehotenstvo som sa citila uplne fit, ziadne nevolnosti ani unava, jedine okolo osmeho mesiaca sa mi zacali nalievat prsia dovtedy vsak uplne nic, samozrejme az na stale sa zvacsujuce brusko 🙂
Najvacsie riziko potratu je v prvom trimestri, hlavne sa nestresovat, oddychovat, ale zase nezlenieviet, tehotenstvo nie je choroba 🙂 Ja som brala vitaminy centrum, femibion sa mi zdal predrazeny, ber ho v prvom trimestri a potom uz kludne prejdi na nejake lacnejsie vitaminy, mne povedala doktorka, ze v podstate okrem kyseliny listovej su vsetky tie vitaminy len marketingovy tah 😉 Drzim palce nech vsetko dobre dopadne, uzi si tehotenstvo lebo je to naozaj krasne obdobie a oddychni si kolko mozes lebo potom uz nebude cas 🙂

sharlotta
20. sep 2010

@pami2 riziko MA je do 13tt, ale nestresuj sa, neboj sa, vsetko bude ok. Ja som tiez nemala ziadne priznaky, ani prsia mi nejak nenarastli, ani zle mi nebyvalo....Len sa mi strasne chcelo spat. U kazdeho je to individualne, takze sa vobec neriad tabulkami. 😉

katecameron
20. sep 2010

moje priznaky boli bolest v podbrusku presne ako keby som mala dostat menzes ale samozrejme ze som nedostala takto ma bolelo brucho dost dlho a potom mi zacalo byt zle hlavne vecer pri 1dietatku a neskutocne som bola smadna furt som pila ako besna vsade som s flaskou vody chodila 🙂 naopak u 3dietatka som nic necitila nic ma nebolelo nebolo mi zle proste vobec ziadne priznaky vsetko ok az do 9mesiaca 🙂

katuskad
20. sep 2010

@pami2 no tak tak ako tu už bolo písané, tak riziko je do toho 13tt. podľa mňa, rodičom to kludne oznám, ani ja som to nevydržala a vytárala hned, ale okoliu a v práci až po skončení rizikového obdobia.
veru potratov je veľa, aj ja som si dvoma prešla, ale na to sa vôbec nezameriavaj, ty si len užívaj tehu, a tie príznaky určite prídu. mne začali po tom 6 týždni, bolo mi zle, boleli ma prsia, muž sa ich nesmel ani dotknúť a vadili mi rôzne vône a o únave ani nehovorím. a mala som aj bolesti krížov, ale po tých prvých troch mesiacoch to už bolo fajn.

katuskad
20. sep 2010

@pami2 a u lekára si už bola?

pami2
autor
20. sep 2010

@katuskad nie, prave som tam volal. haluz je, ze on ma objednal az na 6.okt. podla vypoctov na internete to budem uz v 8-9tt. nevadi, ze pojdem tak neskoro?

katuskad
20. sep 2010

@pami2 nie, nevadí, ak nebudeš mať žiadne komplikácie, krvácanie alebo veľké bolesti, tak stačí, ak pôjdeš až vtedy ked ta objednal. asi ta objednal neskôr pre to, aby si bol istý, že tam už bude plod vidieť, môže byť, že ešte v 6tt nebude vedieť zachytiť ani akciu srdiečka, tak preto to odložil na neskôr, kedy už s určitosťou vie povedať, že plod tam je a aj mu srdiečko bije. ale ak by si mala nejaké problémy, tak určite za ním choď. ja som bola tiež taká nedočkavá a utekala som hneď lebo som si chcela byť istá že je všetko ok, ale bolo vidieť len mini bodku, tak ma tiež objednal na neskôr, ked už vie aj akciu zachytiť. tak ti želám, aby bolo všetko ok a potom určite napíš ako si dopadla.

pami2
autor
20. sep 2010

@katuskad katuskad, dakujem, upokojila si ma. podla teba/vas by bolo moc blbe keby na ten prvy ultrazvuk isiel aj moj priatel? on je z toho totiz strasne nadseny, a chce sa vsetkeho zucastnit..no neviem ci u nas je to bezne.

a este jedna otazocka, prepacte, ze som otravna...mozem teraz pokracovat v cviceni? doteraz som sportovala 3-4x do tyzdna: posilovna, bicykel, aerobik..vsetko mozne. Mozem v tom pokracovat? samozrejme by som asi mala vynechat cviky na brucho (?) a dvihat tazke veci.

co ste cvicili vy? alebo je lepsie zapisat sa na kurz pre tehotne? no z roboty ma urcite neuvolnia kazdy tyzden, byva to velmi skoro. okolo 3 a ja normalne koncim az 5:30

dakujem pekne

katuskad
20. sep 2010

@pami2 určite to blbé nie je ak tvoj priateľ chce byť pri všetkom čo sa tehotenstva týka. závisí len od lekára, či ho tam pustí. môj manžel bol až pri ultrazvuku v 30tt, lebo vždy tam bolo veľa mamičiek, tak ho nechceli púšťať dnu, aby zbytočne nezdržoval 😠 takže treba sa spýtať, možno ho pustia a ked nie tak najbližšie.
no cvičenie by som trocha obmedzila, hlavne ako píšeš, cviky na brucho a také namáhavejšie cviky. ale napr. plávanie, lahší aerobik to môžeš, samozrejme nie skákanie, posilovňu by som vynechala a bicykel neviem, ja som napr. bicyklovala ale len tak do práce a pod, takže nie nejaké dlhé trate. neviem čo ešte, mrkni si cez google šport v tehotenstve alebo niečo také.
a vôbec neotravuješ, kludne sa len pýtaj a pýtaj, musíš byť predsa informovaná 😉

mofer
20. sep 2010

tak v prvom rade gratulujem 🙂 hneď ma napadla moja reakcia, keď som zistila, že som tehotná...no bola som v šoku...ja viem to je asi každá....ale ja som bola v podobnej situácii ako ty...tiež sme už bábo chceli...no ostala som tehotná na prvý krát a bol to pre mňa obrovský šok..tehotenstvo som si vobec neužila, bolo mi veľmi často zle a hlavne som bola strašne unavená. Teraz mám krásneho 15 mesačného synčeka a keby som vedela, že mám v brušku toto malé šidlo, tak by som to celé brala asi oveľa lepšie. Ja som si totiž nevedela predstaviť, že budem mamou...ale je to to najkrajšie, čo žena može zažiť...byt maminkou 🙂 Tak sa teš , usmievaj sa , rozmaznávaj a užívaj.....

alca85
20. sep 2010

no ja si na svoju reakciu pamätám ako by to bolo dnes....mali sme mať firemný večierok a ja som mala ešte nejaké zvyšné testy, tak som si urobila hodinu pred odchodom, reku nech zbytočne nepijem 😕 , ak by som bola tehu (v čo som vôbec nedúfala, lebo o bábo sme sa snažili 3 roky ☹ )...no akonáhle boli //, tak som si urobila ešte jeden s hrozne sa trasúcimi rukami a keď aj tam sa ukázali //, tak som sa rozrevala akoby mi práve niekto zomrel 😎 . No a mohla som sa nanovo maľovať 😀 😝 ...ešte dnes mi je do plaču, keď si na to spomeniem. No a samozrejme som hneď zavolala mužovi, mame, napísala svokre, švagrinej, kamoške 😀. Aj keď som to chcela pôvodne chvíľku tajiť, radosť bola väčšia a nevydržala som to 😕 . Prajem krásne tehuľkovanie 😉

ani3012
20. sep 2010

@alca85 krásne 😵 😵 😵 😵 😵

alca85
20. sep 2010

😔

alexandrah
24. sep 2010

pami, ja som cele tehu nemala vobec ziadne priznaky, az posledny mesiac opuchy noh, a trpnutie ruk ... je to normalne ... my sme to rodicom oznamovali az v polke 4. teho mesiaca, lebo do konca 1. trimestra je najväcsie riziko ... ak ta bolia, krize, tak fakt len oddych, tie sa ani masirovat nemozu ... a inak, kde a ako info?, vsetko cez modry koni, alebo cez internet ... veci som zacala kupovat az uplne na konci, mozno posledne 2-3 mesiace ... vela najmänsich ani nekupuj, tych 56 tiek, nam vydrzali 3 tyzdne ...

a este k priatelovi, praveze je to super, ak pojde aj on, lekarom to nevadi, naopak, vidia, ze babo bude mat milujucich oboch rodicov ... a cvicit mozes, ja som cvicila aktivne do 5. mesiaca, ale to som robila aktivne korculovanie ...inak lekari ak je vsetko oki cvicit odporucaju, je to ovela lepsie pre matku, aj pre babo, + telo je lepsie pripravene na porod ...

ak si cvicila "normalne", tak neviem, ci ta cvicenie pre tehotne bude bavit, mna teda nie ... kurzy su fajn, ale moc na vela nie su, lebo pri porode aj tak zabudnes, ako mas dychat, a lekari ti budu aj tak pocas toho vsetko vraviet, a po porode ti sestry v nemocnici ukazu, co a ako ... je to len ze sa stretnete tehulky, pokecate, z toho mas ovela viac ...

inak, ani ja som prvy krat absolutne ale vobec nic nevedela, ale vsetko najdes na internete, som sa vyskolila poriadne!! drzim palce!! 😎

kazdovci
24. sep 2010

@pami2 hlavne kluuuuuud🙂 casu dost. ono to vsetko pride postupne. hlavne nic neuponahlat, my sme rodicom oznamovali hned ako to potvrdil test a Dr. povery ze az po 12 tyzdni....ja som nevydrzala tajit taku radost pred mojimi najblizsimi🙂 a s literaturou to neprehanaj, kolko autorov tolko nazorov, iba ta mozu domotat a pre babo je najdolezitejsie ze bude pokojna, uzivat si tehu a tesit sa na neho. vsetko ostatne sa postupne naucis. daj si len pozor na stravu, alkohol, kava, vnutornosti a pod....a BLAHOZELAM!!!!

alexandrah
24. sep 2010

tak pozor, povery su napr. ze nemozes mat doma kocik, vanicku a podobne pred porodom, ale to, ze do 12 tyzdna je to najrizikovejsie, lebo vtedy sa vlastne vyvija cele babo, vsetky organy vnutorne, chrbtica sa zaceluje, rozdeluju sa prsty, a podobne, potom uz babo len rastie, ale je vyvinute, a hrozi dovtedy najväcsie riziko potratu, to neni predsa povera!!! tak preto ... vselico sa moze stat, aj ked samozrejme, pokial neni tehotenstvo rizikove, a mamicka je ok, a v klude, tak sa v drvivej väcsine nic nestane ...

tereza79
2. okt 2010

@pami2 aj mňa boleli,chodím plávať,odporúčam.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre