Tehotná po potrate. Bojím sa

froschka
16. okt 2006

Ahojte babenky.
Pisala som asi pred 2mes ze asi som tehu a aj som bola-ano zial bola lebo som potratila.Som z toho vonku lebo priatel mi velmi pomohol.Mam ale strasny strach teraz.4.9.som spomtanne potratila hcg bolo 2400.o mesiac som sla na kontrolu 9.10 a hcg 1048.doktorka ma poslala na ultrazvuk kde nasli nove tehotenstvo.Bola som sokovana pretoze som este od potratu nemala menstruaciu a planovali sme babo az o pol roka ked bude vse ok.Doktorka ale povesala ze nicoho sa nemam bat maternica a sliznica su ok.nechcem ale zase prezivat to kazdy tyzden na sono a cakat ci bije srdiecko.Prosim vas ak mate skusenosti alebo poznate niekoho kto zazil podobnu situaciu povzbudte ma....Vemi sa bojim a strasne verim ze budem mat zdrave miminko.Dakujem

chomica
3. nov 2010

@milka2008 ja jeden den som kludna, dalsi nervozna, potom dalsi mi je do revu. Je to taka synusoida. Raz je tak, raz inak. Je to tazke ale citim ze teraz to bude super, musime byt pozitivne 🙂
A ten tvoj gyndos, ach jaj neviem preco niektori maju tendenciu cloveka vystrasit namiesto povzbudenia. Inak ja som bola v nemocke na centralnom prijime a vobec som necakala, bola som tam jedina, ale to asi preto lebo som bola v sobotu rano pred 8mou. Ale kasli na gyndosa, bude dobre, uvidis 😉

buburka
3. nov 2010

@milka2008 - ako tak citam tvoje riadky, presne sa viem vzit do tvojej situacie. Toto vsetko, prezivanie, dufanie a najhorsie to, ze clovek nevie na com je... ☹ Som rada, ze 2x som isla k Dr. az po mesiaci meskania menstruacie a uz by som to inak ani neurobila......tam bol verdikt jasny po 2 meskaniach. Bud bude mimi s tlcucim srdieckom na Usg, alebo tam nebude a ja musim znova podstupit cistenie. Takze po 1 navsteve bolo rozhodnute. Za normalnych okolnosti by som letela aj ja hned k Dr., ale mal letnu dovolenku (mesiac) a k inemu som velmi nechcela, tak som sa rozhodla pockat s vedomim, ze aj tak nic nepokazim. Teraz ked sa zamyslim, tak som sa takto naozaj vyhla akymkolvek podozreniam (ci ako to vyjadrit) o svojom tehotenstve....ci skutocne je, alebo nie je.
@vavrenka a @embabuli co je s vami? Ako sa mate, co noveho u lekara?

milka2008
3. nov 2010

@buburka - dakujem, si zlata 🙂 . Ja som tiez bola povodne nachystana ist na prvy uzv az v nejakom 8 tt, teda od ukonceneho 7 tt, co bude tuto nedelu Hlavne aby som sa vyhla tymto stresom a pochybnostiam. Ale uz sa raz tak stalo, tak musime bojovat.
A vidim, ze ty uz tahas 16.tt, to je nadhera, to budes o chvilu citit aj pohyby 😉 , a s tym monitorom srdiecka som aj ja uvazovala, este pri vlanajsom tehu, teraz ma to akosi nelaka. V tomto tehu ma mnohe veci az tak nelakaju ako pri vlanajsom tehu. A pre mna je trochen zahada, ze my uz jedno dieta mame, narodil sice o nieco skor ako mal, ale inak zatial v pohode a vlani zrazu bum bac... prislo to ako blesk z jasneho neba , a teraz, este uvidime.

@chomica - veru ako na hojdacke . no ono v tej nemocnici je to asi lepsie, zrejme tam maju aj kvalitnejsie ultrazvuk. Ale uz to je za nami a teraz uz iba musime verit a bojovat 😉 . A po vlanajsej skusenosti, ked som isla na cistenie, pytala som si este jeden kontrolny uzv, ci predsa... a robili mi ho uz takmer na operacke, ze dobre, tak to pozrieme. Ja som im stale hovorila, ze ak je tam co i len naznak zlepsenia, odchadzam bez zakroku. A tvrdila mi dr., ze to by si ani nedovolili, urobit zakrok bez mojho suhlasu, ale s tym ultrazvukom straaasne otalali. Tak teraz sa v tom vyznaj.

ozaj @vavrenka - ako sa mavas? ako uzv? babatko sa ukazalo?

buburka
3. nov 2010

@milka2008 - aj ja som tentokrat menej hrrr vrrr do vsetkeho. ...ani sme dlho nikomu nic nevraveli, keby znova ☹ Ja este dietatko nemam a tak rodicia oboch stran cakaju velmi na prve vnucatko....dufam, ze nam to dievcata tentokrat naozaj klapne tak ako ma 🙂

milka2008
3. nov 2010

@buburka - 😉

erika12345
3. nov 2010

Ahojte, dievcata, som rada, ze ste sa tak rozpisali.
@buburka, @zojka05 aj mne to pride velmi nespravodlive, ze mnoho zien dieta chce a fakt sa zo vsetkych sil snazi tehu zachranit a nepodari sa a niekto dieta odhodi, zabije, ide na potrat... Alebo ked vidim, co niektore zeny robia v tehotenstve a dieta sa im narodi zdrave...V tomto spravodlivost neexistuje. ☹ Ale verim, ze sa nasich pokladikov dockame.
@buburka aj suhlasim , aj nie ohladom ultrazvukov. Si zober, ak ma napr. zena bolesti a nie je vidno, ze je plodik v maternici, hrozi jej mimomaternicove... Alebo ked spinis a krvacas, je podla mna dobre to skontrolovat, ale jasne, ze nie kazdy den... A aj co si pisala, ze si cakala 2 mesiace, to som napr. ja nechcela. Musela som ist hned kvoli injekciam, aj ked ma vtedy este lekar nevysetril, lebo aj tak by nic nevidel, no a o tyzden som zacala spinit, tak som isla nech mi da progesteron. Neviem, ako by to dopadlo, keby som hned neisla, aj sme boli dohodnuti, ze sa budem testovat co najskor, i pred ms... Ale ono asi zavisi od konkretneho pripadu. A nerobili mi ultrazvuk vzdy, napr. raz, ked som krvacala, ale uz som mala lieky, tak som volala so sestrickou a sme sa dohodli, ze ked mam lieky, tak nepojdem do nemocnice, lebo ked ma zacnu vysetrovat, moze sa to rozkrvacat. No len to bolo vtedy take mensie krvacanie, keby som krvacala vela, tak jasne, ze idem. No ale ked som potom isla na ultrazvuk po viac ako tyzdni, mala som strasne nervy, lebo som si myslela, ze je koniec..
Ale ak si to myslela tak, ze si neisla, aby si sa nestresovala kvoli srdiecku a tomu, ci plodik rastie, tak to mas pravdu. A ak si nemala ziadne problemy, tak to samozrejme tiez. 😉
A kedy si vlastne rodinke povedala o tehotenstve? Ja chcem este chvilu vydrzat. S rodinou nemam problem, ale nechcem ich sklamat, skor sa to bojim povedat okoliu, dost to tajim a neviem, dokedy. 😉
@milka 2008, @chomica tiez mavam take stavy, uz som sa niekolkokrat chystala do nemocnice, ze je koniec... Prerevala som cely tyzden... Ked som po ultrazvuku, citim sa perfektne, aj ked tiez placem, ale od radosti. Ale ked idem po dlhsiej dobe, tak idem ako na popravu a jedina moja otazka je, ci zije.... Snad to neskor budem prezivat inak a zacnem sa tesit, takto mam casto strach.
@milka2008 mne v 6tt bol vidno len vacok, kt. mal 9mm, nic ine, bola som vtedy 5+3, ale lekarka mi to nedavno posunula o 4 dni spat, ale 5+3 som mala podla ms a v nemocnici mi lekarka hovorila, ze to nemoze byt 6tt a ja som mala nervy, ze bude len vacok. Nastastie, ked som bola 6+1 tak bol vidno plodik, ale este sa nedal odmerat, az o tyzden..Tak sa neboj, nemusi byt vidno zltkovy vak, mne teda nebol, aj ja som bola z toho sklamana, ale ono sa to vsetko meni kazdym dnom, len treba vydrzat.

milka2008
3. nov 2010

@erika12345 - dakujem 😉

buburka
3. nov 2010

@erika12345 - ja som to Usg rozoberala v suvislosti koly tej kupe doppleru co sme sa bavilia pisala som, ze usg je slabsie...ale nie je treba ho robit ak to nie je nutne. Idealne sa uvadza 3x pocas celeho tehotenstva...ale je jasne, ze sluzi aj na to, aby sa monitoroval plod ak su tazkosti (cize terapeuticky ucinok prevazuje rizika 😉 ) Mala som robene do 3mesiaca usg 5x pretoze som krvacala, tak by som to teraz chcela obmedzit aj koly tomu, ze sa dietatku teraz vyvyja sluch a nechcem ho poskodit.
Inac ja som mala test pozitivny uz tyzden pred ocakavanou MS, 11 dni po poslednom nechranenom styku 🙂 a hned som sa objednala k hematologovi, kedze robim v nemocke tak som odbehla z prace, povedala co je vo veci a bolo. 🙂 no a ako som pisala na gyn. som isla az ked dosiel z dovolenky 🙂
Nasim sme to povedali len nedavno v 13tt po podrobnom usg na zistenie odchylok a meranie NT....aj tak mam stale z toho nedobry pocit, kedze to aj oni dost zle znasali, ked sme o 1mimi prisli....no ale ved maju tiez pravo vediet co sa deje a preco som doma a nechodim do prace 😉

zojka05
3. nov 2010

@erika12345 no ja mám tiež riadne nervy pred sonom,a potom zasa revem od radosti že bolo zatial všetko ok!,dnes idem na dalšie a tiež sa cítim ako pred popravou,strašne sa bojím,že tam niečo nebude v poriadku,ten strach je hrozný,už aby bola jedna hodina a mala som to za sebou....tá neistota je hroznáááá.ale tak sa asi cíti každá jedna ktorá o svoj pokladík už prišla ☹ som velmi rada,že sme sa tu takto stretli,hrozne mi pomáha vediet,že nie som v tom sama,díky vám babenky že ste!

erika12345
3. nov 2010

@buburka aha, tak som ta zle pochopila. 😉 A inak ste o tom okrem vasich este nehovorili? A v praci vedia, preco nepracujes, nepytaju sa ta? Lebo u nas som to v praci nehovorila, len som oznamila, ze budem PN... A chcem im to povedat az tak v januari, mozno neskor ... Viem, ze budu nahnevani, ale ak by som to povedala teraz, viem, ze by o tom hovorili a vedeli by to deti, rodicia....nechcem riskovat, u nas v praci sa totiz rozobera vsetko...

erika12345
3. nov 2010

@zojka05 uplne si to vystihla, mne je tiez tak, uplne viem, ako sa citis... Strasne moc ti drzim na dnesok palceky, myslim na teba, musime to zvladnut. Na mne mm nevedel po sone odhadnut, ze ako, cakal ma v aute a videl, ze som urevana, potom zas usmev a zase bez slova revy...Je to hrozne, u mna od posledneho potratu ubehol rok, tak som si myslela, ze to uz budem lepsie znasat, ale strach je obrovsky.

buburka
3. nov 2010

@erika12345 - ano v praci vedeli hned, kedze som Pn listok niesla na podpis svojej vrchnej a je na nom cislo Dg , takze som ani nemusela hovorit nic 🙂 ale nasi byvaju 80km od mesta v ktorom ja...takze sa vidime len na navstevach a vedia len o tom, co im sama poviem. 😉

erika12345
3. nov 2010

@buburka ved na tom papieri, co davas do prace, nie je cislo diagnozy, to je len na tom, co mas doma..To som si ista, lebo ja som o svojich tehotenstvach nikdy nehovorila a v praci videli len peciatku lekara a podpis..Vzdy som si pozorne pozerala obe tlaciva. Vsak to by bolo blbe, aby zamestnavatel vedel Dg, ved do toho ho nic...A navyse, je to vrlmi osobne...

zojka05
3. nov 2010

@erika12345 no naposledy som aj ja vystašila manžela,lebo som vyšla urevaná,ale ked som mu ukázala obrázok nážho malinkého,tak si vydýchol,a poriadne nahlas 🙂 a dnes by som chcela aby bol pri tom,ak ho doki pustí,ja hlavne kôli podpore,lebo som dnes úplne nepoužitelná,teraz sa to vlastne celé opakuje som presne v tom týždni ako som bola pred tým,ked mi povedali,že malinké už nežije,tak pre istotu chcem aby stál vedla mna,ked mi bude hovorit ako sme na tom...

buburka
3. nov 2010

@erika12345 - no to ano, ale ak tvoj Pn papier nesie tvoj muz, tak ho polozi va stol tak ako je, no a caka, co mu vratia nazad 😀 Ja som ho neniesla prave koly tomu, ze prva otazka by bola, ze co mi je a ci myslim ze to bude na dlhsie...uz ich poznam...a klamat a vyhovarat sa mi nechcelo. No ale co uz...aj tak by sa to roztrusilo, kedze stale niekoho znameho v nemocke stretnem, ked som tam 🙂 Najviac mi zalezi na nasich a svokrovcoch, no a tam sme cakali prave na to Usg a vysledky krvi, kedze sme to povazovali za taky prvy signal o tom, ci je vsetko ok...

erika12345
3. nov 2010

@zojka05 no ja ho tam prave pre toto nechcem.... inak by som velmi chcela, aby ho videl, ale bojim sa sklamania, tak sme sa dohodli, ze pride az v 20tt.. Tiez mam na 12tt zle spomienky...Som tam vtedy prisla cela natesena, ze sme tak daleko, ze najhorsie za nami....

buburka
3. nov 2010

@zojka05 - neviem odkial si, ale my sme boli na usg v 13tt s muzikom spolu. Bol to krasny zazitok, kedze videl 1x mimi ako sa hybe a to hned na velkej obrazovke a tiez sme poculy nahlas srdiecko, ked dr kontrolovala prietoky 🙂 Bol to krasny zazitok pre nas oboch a muzik tyzdeno inom nerozpraval 😀

erika12345
3. nov 2010

@buburka niesla mi ho kolegyna, ja som len zavolala, tiez sa pytali, ci na dlho, ale som to ignorovala, lebo ozaj som na zaciatku nevedela, ci o tyzden nebude koniec, po 2 tt som im povedala, ze je to na dlhsie, nech rataju mesiac, dva, tak zohnali nahradu... Asi aj zalezi od toho, kde pracujes, ale ja si neviem predstavit, ze by to zle dopadlo a nejake dieta sa ma spytalo, kde mam babatko...Nie je mi prijemne, ked o mojich potratoch ludia vedia, jasne, ze napr. ked som lezala v nemocnici a potratila a bola tam znama, tak o tom niekt. ludia vedeli...Alebo sa to dozvedela cast vzdialenej rodiny len kvoli tomu, ze to jedna pani, co robi v nemocnici s papierami roztrubila, na tu som bola dlho nahnevana, lebo ta sa prva stale dookola pytala mamy, ci nie som tehu, aj niekolko mesiacov po potrate, lebo v paieroch videla, ze som tam bola hospitalizovana, vtedy na udrziavanie...Takze tak.

buburka
3. nov 2010

@erika12345 - no to je naozaj neprijemne. Ja som to zazivala, ked som sa vratila do prace a ludia sa na mna usmievali, pytali v ktorom mesiaci som a tak.....pretoze samozrejme vedeli, ze som tehu, ale to, ze som o dietatko prisla sa k nim uz tak skoro nedostalo, kedze ta sprava sa sirila pomalsie a tichsie....tak som si to musela 1 mesiac v praci pekne odtrpiet s oznamovanim ☹

zojka05
3. nov 2010

@buburka no mm bol pri prvom pôrode,tak tiež to bol pre neho zážitok...tiež o inom nehovoril,že to bolo hrozné vidiet ma trápit sa,ale aj nádherné ked uvidel malého...takže myslím,že nebude problém pre dokiho aby ho pustil na sono,myslím,že tam bežne chodia páry spolu...
@erika12345 no aj ja som bola na tom tak,tiež som tam išla natešená,že uvidím bábo mrvit sa a miesto toho šok,a to som si mysle la že tiež máme to najhoršie za nami.....hm v mnohom to máme podobné,ja som sa aj tešila na tehu knižku a miesto toho hned domov pre veci a naspat do nemocnice,lebo mi už hrozil zápal,sestrička po zákroku mi povedala,že už som mala najvyšší čas....

erika12345
3. nov 2010

@buburka smutne, neviem si to predstavit. ☹

zojka05
3. nov 2010

@buburka nazaj to muselo byt pre teba tažké o me to tiež vedelo len zopár najbližších,ale len kôli tomu ,že som bola ešte na materskej ,tak som sa z toho mohla potichučky dostat,ale najhoršie bolo počúvat od tých blízkych slová typu,ako :to tak malo byt,budeš mat dalšie ,si ešte mladá tak to prežiješ....a pod...to som dost nezvládala ☹

erika12345
3. nov 2010

@zojka05 ja som vtedy akurat dostala tehu knizku, lebo som uz mala vysledky testov, tak mi ju sestricka podala, ze doktor mi ju vypise. Tak som si ju pozerala cela vytesena, ze konecne a o 5 min na ultrazvuku doktor hovori, ze je mu to luto....Zrutil sa mi svet, bolo to otrasne, tak preto mam teraz strach verit..

erika12345
3. nov 2010

@zojka05 ludia nevedia, co by v takej chvili povedali, mne napr. troska vadilo, ze ani najblizsi, co o tom vedeli, nepovedali, ze ich to mrzi, proste na to nereagovali, ako keby to ani nebolo....

zojka05
3. nov 2010

@erika12345 presne viem o čom hovoríš...

buburka
3. nov 2010

@zojka05 - ano to som si tiez vypocula...a este od kolegyne kt. nevie uz 5 rokov otehotniet (nam to trvalo 2roky) som si vypocula vetu: aspon vies, ze vies byt tehotna......no to bola fakt utecha 😒 tak som jej surovo povedala, ze som zvedava aka bude hrdinka ak konecne otehotnie a nasledne potrati....bolo to krute odomna, ale naozaj mi rupli vtedy nervy..potom ma to trosku aj mrzelo...ale bol to naozaj obrovsky napor na psych. ☹
Dufam, ze to uz nebudem musiet viac zazit.....ale u nas zdravotnikov je proste situacia taka, ze sa to proste neutaji ☹

zojka05
3. nov 2010

no zatial sa majte ,idem sa pomaly chystat,kým sa dostanem ku dokimu,tak mi to nejakú hodinku zaberie,takže pa pa a držte mi palce aby som mala len dobré správy.....ozvem sa ked prídem .pa!

ginger01
3. nov 2010

mna tiez utesia iba kamosky mamky, co potratili...ale potom im to vyslo....verim aj ja , ze to raz vyjde.
fakt, kto to nezazil, nevie si to predstavit, preto tie vase kolegynky a kamosky reaguju tak ako reaguju...
aj je smutne vediet fakt, ze kazde piate tehu konci potratom ☹ ...to jest 20 %...brrr
asi to treba brat k zivotu...nuz, nie vsetko je idealne..hoc sme zdrave

buburka
3. nov 2010

@zojka05 cakame dobre spravy 😉

erika12345
3. nov 2010

@buburka toto mne povedala svagrinka, 3 roky sa pokusaju otehotniet a my sme vzdy hned otehotneli, ako nam dovolili lekari, lenze dopadlo to blbo... Tiez , ze aspon viem, ze mozme otehotniet. Mala som co robit, aby som sa jej nespytala, ci si to nechce vymenit... Bolo mi to luto, ved ja by som si rada aj trosku uzivala i sex. zivot bez strachu, ze teraz som tehu, tak sa uz nesnazme, aby sa nieco nestalo....Kludne by som sa chcela snazit pol roka, rok, keby to vyslo a narodilo sa nam babatko. A ak nemam mat dieta, teda ak mam potratit, tak radsej neotehotniet. Ved to je otrasny pocit bezmocnosti. Po prvom potrate som casto prosila Boha, aby som neotehotnela, ak sa to ma opakovat, lenze mi to nedovolil. Asi som touto skuskou musela prejst, aj ked stale nerozumiem preco... A preco tolkorat, raz nestaci???

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre