Tehotná po potrate. Bojím sa

froschka
16. okt 2006

Ahojte babenky.
Pisala som asi pred 2mes ze asi som tehu a aj som bola-ano zial bola lebo som potratila.Som z toho vonku lebo priatel mi velmi pomohol.Mam ale strasny strach teraz.4.9.som spomtanne potratila hcg bolo 2400.o mesiac som sla na kontrolu 9.10 a hcg 1048.doktorka ma poslala na ultrazvuk kde nasli nove tehotenstvo.Bola som sokovana pretoze som este od potratu nemala menstruaciu a planovali sme babo az o pol roka ked bude vse ok.Doktorka ale povesala ze nicoho sa nemam bat maternica a sliznica su ok.nechcem ale zase prezivat to kazdy tyzden na sono a cakat ci bije srdiecko.Prosim vas ak mate skusenosti alebo poznate niekoho kto zazil podobnu situaciu povzbudte ma....Vemi sa bojim a strasne verim ze budem mat zdrave miminko.Dakujem

zuszana
21. dec 2011

tak u doktora všetko ok, dokonca nám dovolil sa aj snažiť 🙂

yasmin0001
21. dec 2011

@zuszana Tak super. Mne povedal hned doktor, ze necakajte, tak dufam, ze vie o com hovori.
No stale som zvedava ci sa na to budem psychicky citit.
Neviem ci chcem byt hned znovu tehotna, aj kvoli strachu, aj kvoli praci, kde boli na mna vsetci nabruseni, ze som ich nechala 3 tyzdne v stichu... Obavam sa, ze ja budem musiet byt hned po otehotneni na PN a bojim sa toho, necitim sa na to, lezat tak dlho doma, ale nechcem ani pracovat. Mam narocnu pracu na stres a vycerpanie a veeeeelmi tazko sa mi pracovalo ked som bola tehu. Dnes som bola prvykrat v robote po PN a teda sa mi robilo uplne inak ako v tehu, mala som plno energie a aj som toho viac stihla. A ked znovu budem, uz sa nechcem tolko namahat, bolo to pre mna velmi tazke, aj rano vstavam a aj sa 8-10 hodin denne sustredit.
Neviem ci mi rozumiete, ale stojim pred volbou:
pracovat a nebyt tehotna, alebo byt tehotna a lezat doma 😒

yasmin0001
21. dec 2011

Inak, vy ked budete tehotne po potrate planujete pracovat? Ja som sa pytala lekara, ci je predchadzajuci potrat dovodom na rizikove tehu, a on povedal, ze to sa bude posudzovat po otehotneni (ale to bol ten zly doktor ktoreho som vymenila a noveho som sa nepytala). U mna je skor dovodom na rizikove ta moja dvojroha maternica.

marecek1
21. dec 2011

@yasmin0001 rozumiem ti. mne lekár povedal, že by ma určite nechal minimálne prvý trimester doma na PN. ak by to bolo nutné, tak by som zostala celé tehotenstvo, tiež mám náročnú prácu, a nechcela by som riskovať, aby stres nejako uškodil môjmu tehotenstvu. v práci by to museli zvládnuť bezo mňa, každý je predsa nahraditeľný - zo začiatku by tiež niektoré kolegyne neboli nadšené, ale už sme viackrát v práci zvládali situáciu, že niekto z nás vypadol, a museli sme ho zastúpiť, takže viem, že by to v práci zvládli aj bezo mňa.

poisonblu
21. dec 2011

@yasmin0001 ja som PN uz teraz...lebo mam blbeho sefa...takze ja PN budem asi az do MD...mne zistili vysoku zrazanlivost krvi, a gynekolog mi povedal, ze kludne mozem prejst z tejto PN na PN od neho, ze on si to vie odovodnit potom u posudkovej lekarky...takze asi tak....uvidime, lebo ja asi pridem o pracu a mozno pojdem na UP, a budem 6 mesiacov poberat podporu..musim si to prepocitat, ze co mi vyjde lepsie, ale asi PN vyjde viac

atap
21. dec 2011

@yasmin0001 ahoj aj ja mám dvojrohu maternicu, som po sekcii pri ktorej mi museli tehotenstvo ukončiť a teraz mám 3 mesačne bábätko... Je pravda že som bola mesiac v nemocnici ale za ten poklad to stojí!! A s tou maternicu je to vážne na začiatku kedy sa plod musí uložiť na správnom mieste a na konci kedy hrozí odtrhnutie placenty. Preto som bola vlastne v nemocnici. Nemusíš totižto stihnúť dôjsť do nemocnice.... Netreba nič zanedbat!

zuszana
21. dec 2011

@yasmin0001 ja neviem, či by ma hned dal na pn, ale môj gynekolog má názor, že tehotná žena by nemala pracovať, takže stačí jedno moje slovo a bez problémov ma dá na pn, ale to sa uvidí až potom, ako to bude vyzerať, ako sa ja budem cítiť, lebo robotu náročnú nemám...

yasmin0001
21. dec 2011

@atap ale pozeram, ze mala sa drzala celkom dlho az do 38 tt a este mala aj pekne miery, tak to je celkom pozitivne...gratulujem ti! Ved prave, viem, ze s touto diagnozou toho uz vela nenapracujem. Keby som o tom vedela skor, mohla som sa vyhnut prvemu potratu, pekne by som oddychovala od zaciatku.

@poisonblu ani ja to nemam v praci idealne. Moja sefka bola doslova urazena, ze som si dovolila otehotniet a neprejavila ani naznak lutosti, ked som potratila. Predpokladam, ze ked otehotniem znovu, ani so mnou neprehovori a po materskej sa mozem s touto pracou rozlucit. Ale pokial mam pracovat s takymto clovekom, tak to tak bude asi lepsie. Alebo mozno ma vyhodia teraz preventivne, aby som im znovu neotehotnela 😒

yasmin0001
21. dec 2011

@zuszana Veru ja zdielam nazor tvojho lekara, ze tehotna by nemala pracovat. Teraz som sa o tom presvedcila. A nehovorim len o rizikovom. Aj pri normalnom tehu mas zmenene naroky.
Mne napriklad velmi vadilo, ze som nemohla rano spat do kedy som chcela, poobede som mala potrebu si aspon na chvilku lahnut a odpocinut, nehovoriac o nevolnosti, potrebe chodit viac na WC, potrebe sa kvalitne stravovat, poprechadzat sa na cerstvom vzduchu, nestresovat sa.
Ja by som brala taky zlaty stred, napriklad pracovat 4 hodiny denne, byt v kolektive, ale nemat znizeny plat, poberat plat ako pri plnom uvazku.
Lebo zase byt stale doma a este aj sama zavreta tiez nie je zdraviu prospesne podla mna a nehovoriac o tom, ze na PN dostavas len almuznu.

zuszana
21. dec 2011

@yasmin0001 no tá zlatá stredná cesta by bola super, ale obávam sa, že na Slovensku to nikdy tak fungovať nebude ☹ lebo tu ak chceš zarobiť tak musíš makať ako fredka, ja by som to možno brala tak, že aspon tie prvé tri mesiace byť doma a ak by bolo všetko v poriadku tak by som išla do práce... zas každá žena znáša tehotenstvo inak, ja mám kamošku, ktorá sá cíti super, je učiteľka, behá v škole hore dole po schodoch a zvláda to a verím, že aj úspešne dokončí tehotenstvo, takže je to individuálne 🙂

yasmin0001
21. dec 2011

@zuszana jasnacka, je to indi vindi.
Ale zober si ten paradox, ze ked otehu a pojdes na PN, tak zarobis viac, ako keby si ostala pracovat na polovicny uvazok. Takze to valanie sa viac oplati 😒
Zvazovala som moznost vybavit si polovicny, mozno by mi to aj odklepli, ale nebudem fakt pracovat za menej ako keby som nepracovala. Tak velmi nasu firmu zase nelubim.

atap
21. dec 2011

@yasmin0001 no dlho... ;) ešte by vydržala možno dlhšie ked by nebola sekcia. Nooo ved aj mieram neverili ked ju vazili. Tipovali max. 2500 g. Poradim ti, vydržať... Ja som cele tehotenstvo prelezala, chodila len zo začiatku von, potom mi Dr. prikazal ležať s nohami hore do 34 tt, chodiť len na wc a potom má uz zobral do nemocky. Mala som super Dr. Ktorému zalezalo na tom aby sme to dotiahli

yasmin0001
21. dec 2011

@atap vidis a prave o tomto nie som presvedcena, ze som momentalne na to pripravena ☹
Ked uz, tak by som chcela byt tehu na jesen a nie na jar a celu jar a leto prelezat v nemocnici.
Ale jasne, ked budem tehu a vsetko dobre dopadne, moze mi byt fuk ake je rocne obdobie, hlavne aby sa podarilo.
Necham tomu tehu asi volny priebeh, lebo sama neviem co robit. 😝

atap
21. dec 2011

@yasmin0001 jasne, netreba plánovat. Presne ako hovoríš, ja som bola v lete v nemocnici a sledovať z okna ako vonku svieti slniecko, nie je moc prijemne.... ;)

marecek1
22. dec 2011

@yasmin0001 taký zlatý stred by som brala aj ja... odpracovať si 4 hodiny za bežný plat, ráno sa vyspať, poobede oddýchnuť, prevetrať sa. ale u nás žiaľ nemožné. naozaj iba varianta byť PN, doma, alebo v práci.

bambi2
25. dec 2011

tak dnes sa mi rozbehla mrcha, presne pred mesiacom som mala nestastny den ale som prekvapena, ze presne na den je tu... a to uz po 4 tyzdnoch... dva dni som este spinila predtym a dokonca vysla este dnes mala zrazenina krvi a dufam, ze posledna... a mozme ist coskoro na vec...

cillamilla11
26. dec 2011

ahojte,ja som bola 20.12.2011 na cisteni ci ako sa to povie, bola som teho. a lekar mi povedal ze plod je moc maly a ze nerastol ale sa zmensoval od poslednej uzv neviem z coho to moze byt ☹ ale nehovoril mi lekar vobec nic co mam teraz robit a co nie, ci mozem mat sex, atd. nedal mi ani tabletky ani vitaminy nehovoril ake mam brat takze vsetko teraz citam na nete,cim skor by som chcela otehotniet lebo velmi chcem babatko 😢

happy8051
26. dec 2011

@cillamilla11 maternica sa musi zregenerovat a ty sa musis dat do poriadku, vycistit.... s babatkom by bolo dobre pockat minimalne tri menstruacne cykly

monika2712
26. dec 2011

@cillamilla11 no lekar ta mal o vsetkom informovat, o 14 dni by si mala mat vysledky z kyretazi, zvykne sa robit nejaka histologia alebo nieco z odobrateho plodu, aby sa zistilo preco doslo k jeho odumretiu, takze mu urcite potom zavolaj.
Nemala by si sa 6 tyzdnov kupat (vana,bazeny) ani mat sex, kym ti nepride prva menstruacia, ktora by mala prijst najneskor do 8 tyzdnov. Kup si alchemilkovy caj a pi ho kolko sa ti bude dat, 2 denne .. je na regeneraciu maternice, mozno ti aj urychli prichod menzesu. teraz po cisteni by si mala spinit, ale mozno ani nie, a tyzden po kyrete sa vacsinou chodi na kontrolny ultrazvuk, aby pozreli ci bolo vycistenie dobre spravene a neostali tam ziadne zvysky, alebo nevznikol zapal. Takze asi by si sa mu mala ozvat uz o tyzden.

cillamilla11
26. dec 2011

@monika2712
diky za info.no ten lekar mi naozaj nic nehovoril dokonca ani papier som nedostala od neho ze ide mi robit kyret. ci take nieco 😒 .to az 6 tyzdnov sa nesmie sexovat?? 🤐 ani s gumou?? pre mna to nebude problem no musim aj svojho partnera nato pripravit :D ten caj uz pijem a beriem aj listovku,a este si kupim vitamin E vraj je to na plodnost .ja som mala inak cystu 6x5 cm no lekar mi stym nic neurobil akoze ani antibiotika mi nedal nato neviem ale mne sa zda ze to uz nie je mala cysta nemohla som ptratit aj z toho??ci cysta a tehotenstvo to je v pohode?ja neviem,ten lekar sa mi zdal ze je dobry ale no neviem co si mam onom mysliet 😕

usacek79
26. dec 2011

helou baby, tak uz nemusim tajnostkarcit, opat sa mi podaril MA, takze zjavne az do tretice to vyjde 😕
plodik bol totaaalne oneskoreny, malicky, sice rastol, ale mizerne - lekar mi chcel kyretovat uz pred 10 dnami, som ho ukecala, ze po vianociach nuz a vcera zo mna zacali vypadavat kusy sliznice a to zjavne nie je velmi pozitivny signal, takze game over - na kyret idem 29teho..
ale som nejako uplne v pohode, akoby sa nic nestalo, mam zapnuty taky obranny mechanizmus, az mi to je cudne 🙂 ja som asi fakt cvok, ale proste stalo sa, nevadi, do tretice to dame 😉

monika2712
26. dec 2011

@cillamilla11 no asi by som porozmyslala o tom ci ho netreba zmenit.. ak kvoli tej cyste, aj kvoli tomu ze ti nic nepovedal, lekarsku spravu ti urcite mal dat, ze ti robil kyretaz, ved to je ako operacia... no niektore baby sexuju aj skorej, po tych 3-4 tyzdnoch, ono zalezi aj kedy ti pride prva menstruacia, malo by sa az po nej, lebo vtedy uz je maternica zotavena. inak hrozi nejaka infekcia, a tu mozes dostat aj z kondomu, ked sa obchyta pred tym necistymi rukami a podobne.. myslim ze chlap mi mal byt tolerantny a nechciet po tebe aby si nieco riskovala.. s tou cystou ti neporadim, ale nemyslim ze sa na cysty davaju lieky, skor sa bud odstrani ak je to potrebne, alebo sa len sleduje.

monika2712
26. dec 2011

@usacek79 jejda moja, no neverim!!! ☹ ☹ ☹ uz som na teba tolko myslela, aj som ti pisala.. uz sa na teba ja ine pytali... pocuj a testy ti nebudu robit? ked uz je to druhy? boze mrzi ma to moja zlata..ale super ze to takto beries.. ono mozno aj ja by som uz druhy brala inak,lebo uz s tym pocitam a viem ze sa to moze stat znova... asi je to ine, ked clovek nieco take zazije .. ach jo. no ja beriem lieky teraz vselijake, takze tento mesiac nejak neriesime.. tak kto vie kedy sa znova podari.

cillamilla11
26. dec 2011

co si myslite o tom ze po takomto zakroku sa lahsie otehotnie ? nieco take mi hovoril ten moj gynekolog.

monika2712
26. dec 2011

@cillamilla11 je to hlupost, mozem povedat z vlastnej skusenosti, som od kyretu 5 mesiacov, vtedy sme otehotneli na prvy krat, a teraz uz 4 cykle nic.. je to velmi individualne, ale odporuca sa otehotniet znova od 3-6 mesiacov po kyrete, lebo vraj vtedy je najvacsia sanca na zdrave babo, uspesne tehu... no ja to uz akosi nestiham.. ostava mi posledny mesiac ... ale tak to je jedno. aj neskor je sanca, len sa odporuca cim skor znova otehotniet.

usacek79
26. dec 2011

@monika2712 ano, prepac, ze som ti neodpovedala, ale nechcela som davat ciastocne info, pockala som si, kym je to jasne..
ale ved ja som si viacere testy dala robit uz po prvom (som to prefikane spravila 😉 ), takze mne uz velmi nemaju ani ake robit, som ako rybicka 🙂 aj s muzom sme geneticky uplne kompatibilni.. 😉 teraz mozno dame skontrolovat jeho semeno, mozno tam bude pes zakopany, ale zas ono ani dva MA nie su nic strasne a neobvykle, nejako to neriesime, proste opat sa priroda rozhodla a ako vzdy, iste spravne 🙂 hoci sa nam to nemusi pacit, nic s tym neurobime..
ja som teda nejako nedramatizovala ani ten prvy MA, ale tento uz vobec... tak nejako sme s muzom boli pripraveni na vsetko, hoci sme boli totalne pozitivne naladeni.. ja si predsa len pockam na to moje jarne dieta, takze pojdeme do toho asi az v juni 🙂 ak sa podari skor, prezijeme to, ale nejako sa do toho uz nehrnieme, nemam ani ten pocit, ze "jeeezos, musim rychlo otehotniet, lebo neviem co.."
teraz som uz naozaj uplne uvolnena, ziadne silenie, ziadna nedockavost, proste ideme do Noveho roka, ktory bude radostny, tento sa akoby nestal 😉

monika2712
26. dec 2011

@usacek79 jasne moja chapem, vedela som ze asi na to mas dovod ak neodpisujes, som zabudla ze uz si mala testy.. no mozno fakt sa nieco zisti u muza, preto aj ja chcem mojho poslat v januari.. tiez to uz teraz dako nesilim kvoli tym vsetkym liekom co mam teraz. ale ked sa podari tak sa podari.. uvidime .. uz ani nemeriam teplotu, len dnes mam brutalne bolesti, aj krize aj podbrusko a som len 9dc, tak nechapem, lebo ovulacne bolesit taketo nemavam obvykle, tak neviem ze co to ma byt..
nuz moja, tak ideme do noveho roku pozitivne naladene, a uz dufam 2012 bude uspesnejsie pre nas vsetky.

usacek79
26. dec 2011

@monika2712 tak veru, rok 2012 bude nie koniec sveta, ale novy zaciatok 😉
no rada pocujem, ze si sa prestala sledovat, to je urcite lepsie, ked uplne zabudnes, ze "treba" tehotniet, tak to bude uplne super 😉
mna teraz tiez kramovo boli maternica, ako sa mi z nej odtrhava, len skoda, ze sa mi nechce spustit komplet prirodzeny potrat, tak som dufala, ze nebudem musiet zase do narkozy - ja nelubim taketo chemie a invazivne zakroky 😒

monika2712
26. dec 2011

@usacek79 no to je skoda ze sa ti to same nevycistilo ale este mas dva dni ci to uz nehrozi ze by sa to same spustilo este? ja by som tiez nechcela znova na kyret celkovo nemocky nemusi
a potom to obdobie cakania na mrchu bolo strasne, som mala mesiac a pol PMS tak to by som nerada zazila znova, ja zacinam v januari znova cvicit, chcem daco schudnut kym nebudem tehu, po sviatkoch touo zas bude viac.

usacek79
26. dec 2011

@monika2712 nuz neviem neviem ci sa samo spusti, kiez by - ale nejako to tak necitim, len kde tu nejaky kus sliznice, ani nekrvacam...
ja som dostala menzes po 25 dnoch, takze u mna cakanie nebolo a PMS som nemala nikdy v zivote, takze pohoda 🙂 opat sa budem ladovat alchemilkou a presne ako hovoris - idem sa ryyyychlo dat do formy, lebo sak som sa vyzrala ako besna svina, tie hormony a tie cokolady mi dali zabrat 😀
takze mam pol roka na cvicenie o dusu, co mi staci na velmi slusny vysledok 😉 vsetko zle, je na nieco dobre, budem sa citit lepsie, krajsie, zdravsie - kazde babo by chcelo prist do takeho tela 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre