Tehotná po potrate. Bojím sa

froschka
16. okt 2006

Ahojte babenky.
Pisala som asi pred 2mes ze asi som tehu a aj som bola-ano zial bola lebo som potratila.Som z toho vonku lebo priatel mi velmi pomohol.Mam ale strasny strach teraz.4.9.som spomtanne potratila hcg bolo 2400.o mesiac som sla na kontrolu 9.10 a hcg 1048.doktorka ma poslala na ultrazvuk kde nasli nove tehotenstvo.Bola som sokovana pretoze som este od potratu nemala menstruaciu a planovali sme babo az o pol roka ked bude vse ok.Doktorka ale povesala ze nicoho sa nemam bat maternica a sliznica su ok.nechcem ale zase prezivat to kazdy tyzden na sono a cakat ci bije srdiecko.Prosim vas ak mate skusenosti alebo poznate niekoho kto zazil podobnu situaciu povzbudte ma....Vemi sa bojim a strasne verim ze budem mat zdrave miminko.Dakujem

kvietocek55
1. dec 2010

@vavrenka no podľa mňa materská by sa ti nemala krátiť, veď sa predsa posudzuje predchádzajúci rok.. teda u teba to bude rok 2010..
...ale opravte ma ak sa mýlim

vavrenka
1. dec 2010

@winipega no vsak to - bez vyhcdzok to je na porazenie. a teraz je vonku tak krasne... a aj by som isla kupit darceky, hm..
@kvietocek55 fakt? no to si musim poriadne zistit. to by bolo super, hned by som od januara poziadala o polovicny a bola by pohodka... ja som zas myslela, ze sa to vyratava 270 dni pred porodom, ak by to bolo ako vravis ty, to by bolo super 😉

kvietocek55
1. dec 2010

@vavrenka no tak sa mi mari že to tak je, ale neviem to iste.. ja som si teraz chcela zvýšiť základ na dobrovoľnom poistení a povedali mi že ak porodím v 2011 tak sa mi to už neoplatí lebo sa to vyratáva z prechádzajúceho roka..

chomica
2. dec 2010

@vavrenka asi fakt zalezi na konktretnom lekarovi, ja som tiez v poriadku aj babo a predsa ma nechava dalej na PN a aj ma necha cele tehu, lebo ja som zivnostnik a musela som ukoncit pracu. Mam totiz minijaslicky kde aj normalne robim s malymi detickami ktore su non stop chore a soplave a su to male deti ktore si vyzaduju aj na ruky a celkovo to je narocne. Pred tym ked som bola tehu som normalne robila dalej ale totalne ma to vycerpavalo, bola som hotova. Bolel ma cely clovek.Nemala som cas si za den ani raz sadnut. Takze teraz som sa uz dala vypisat a lekar ked som mu povedala ze co robim tak v pohode mi dal PN. Kazdy lekar je iny ale moj dava tehu zeny na PN aj ked maju stresujucu robotu.

chomica
2. dec 2010

@kvietocek55 presne ako hovoris, materska sa vypocitava z predchadzajuceho roku. Kedze my budeme na materskej od roku 2011 tak sa nam vypocitava z predchadzajuceho roku cize 2010. A neznizuje ju ani PN. Ja si platim dobrovolne nemocenske z maxima takze mne sa to bude ratat z toho, aj PN mi z toho chodi.
@vavrenka tych 270 dni znamena ze tuto podmienku musi zena splnit aby vobec mala nejaky narok na matersku.Ty kedze pracujes tak to splnas. Ja napr. som zivnostnik a kebyze si neplatim to dobrovolne tak ani nemam narok na matersku, pretoze nemam zo zakona povinnost platit poistenie. Takze esteze som si to dobrovolne platila a takto pekne to vyslo. 270. den mi vysiel na koniec septembra.

chomica
2. dec 2010

jej ake sme pekne nevesticky.. 😀 ako tak pozeram na fotecky..

erika12345
2. dec 2010

@vavrenka to je zle, ze ta nechce nechat na pn...Kludne si zajdi za obvodnym lekarom, ked mu vysvetlis situaciu, mozno by ta nechal on, ma obvodna nechala doma asi mesiac...a o pol uvazku radsej neuvazuj kvoli materskej.
@usjak no praveze u mna sa to stalo, ja som vraj pocas kyretu strasne krvacala a asi nebolo vsetko dobre vidiet, neviem, no ale v stredu ma cistili, vo stvrtok som isla domov a v piatok sa na ultrazvuku zistilo, ze tam este nieco je, zostali mi tam zvysky plod. vajicka, tak ma opat cistili. A bolesti som nemala ziadne, teda take male, ale to je po zakroku normalne, mozno by boli neskor, neviem.

buburka
2. dec 2010

@vavrenka - som velmi prekvapena s pristupu tvojej lekarky.
Mne Dr uz hned po prvom potrate povedala, ze dalsie tehotenstvo (ak sa podari) mam pocitat s tym (aj po finacnej stranke), ze budem PN pocas celej doby. A vychadzky nemam ani ja, ale s nasou Dg. kontrola nechodi (aby sa mamicky nestresovali) preto je davat vychadzky zbytocne..teda aspon som to tak mala vysvetlene...no a za 5 mesiacov este naozaj nebola 😉

kvietocek55
2. dec 2010

@chomica @vavrenka áno to pripoistenie je super, ja to tiež mám ale platím len zo základu 1000.. ale i tak dobre. A teraz keď som otehotnela, som chcela zvýšiť, ale vraj už zbytočne.. mne 270 dní uplynulo teraz v novembri.. tak už môžem byť aj PN. Ale inak aj mňa sa môj dr. hneď opýtal či nechcem ísť na PN, no ja som nechcela, lebo ma tu potrebujú a zase momentálne nemáme stresové obdobie.. Ale vavrenka ja si myslím, že keby si povedala, že sa cítiš vyčerpaná a práca ťa veľmi stresuje vypíše ťa. Veď u tehotnej je to dôvod na PN.. keby si napr. robila vo firme pri páse, kde stále dvíhaš niečo ťažké.. to mala moja švagriná a vypísal ju na PN a mala pokoj...

manula
2. dec 2010

Ahojte dievcata, ja mam informaciu, ze matersky pridavok sa vypocitava z pradchadzajuceho roku, ktory predchadza nastupu na MD. Takze, ked ja nastupim 2.4.2011, budu mi zohladnovat obdobie od 2.4.2010-2.4.2011, a kedze sa do vymeriavacieho zakladu nezaratava PN. OCR atd., tak len zrataju pocet skutocne odpracovanych dni. Potom sumu ktoru si za tieto dni zarobila vydelia poctom dni a z toho by mali vypocitat 60 % (z hrubej mzdy). Aj ja chcem ist od januara na PN, takze som sa pytala na soc.

milka2008
2. dec 2010

Ahojte,
základ pre materskú bude pre nás rok 2010, ale @manula trochu tomu nerozumiem, veď keď si zamestnaná, tak podľa mojich informácií, aj z nášho mzdového, základ pre výpočet materskej bude rok 2010, ale ak nemáš splnených tých 270 dní, tak vtedy to môže byť inak, toto však neviem isto.

Tehulky-chcem sa Vás spýtať, oznamujete zamestnávateľovi aj písomne, že ste tehotné? Vraj po písomnom oznamí sa na nás vzťahuje ochrana. Ja som to oznámila zatiaľ iba ústne a keďže odvtedy som na PN, tak písomne to oznámim až po skončení PN.


meusicka
2. dec 2010

@erika12345 no aj moja predstava bola ina, a bola som dost prekvapena, ked ma nevysetril- kyret mi robil moj dr, ale bolo to v tom cetre jednodnovej chirurgie a na kontrolu som isla tam, ale on akurat nesluzil. vedela som ze tam nebude, lebo to mal akurat u seba ordinacne hodiny. on sa schvalne nechcel montovat do ich systemu, stacilo uz to, ze mi kyret robil on. primar na oddeleni sa ma aj pytal, ci mi kazal ist na kontrolu k kemu alebo nie, ale kedze mi nic take nepovedal, atk som sla do toho JASu a dopadla som takto. potom som bola zaniest paiere k nemu, ale bola tam len sestricka. mozno keby am bol, tak ma aj hned vysetri. on totiz nevyzera na flakaca. ale urcite mu poviem ako to tam prebiehalo a spytam sa ci to je tam normalne, lebo mna to dost prekvapilo. a pritom moje prve tehotenstvo krasne odsledoval a staral sa, takze si nemyslim ze s tym postupom bude suhlasit. ved este on sam nechcel ronit kyret unahlane, a stale omielal oneskorenu ovulaciu 😒 skoda ze nemal pravdu.

zuzula221
2. dec 2010

@kvietocek55 no to ti verim... aj ja som bola uz netrpezliva 🙂
@chomica @milka2008 dakujem 😉

@vavrenka to mi je luto, ze ta nenechala tvoja dr na PN... skus ist za nou opat za tyzden, ale aj s drobnostou (kavou, bombonierou)... teraz su lekari taki 😖
@usjak to chod na kontrolu a to hCG kontroluju presne kvoli tomu ci si dobre vycistena, ci tam este nieco neostalo alebo nebodaj ci neslo o mimomaternicove... pockaj este jeden alebo dva mesiace a mozete sa snazilkovat a neboj vyjde to... ja som po potrate mala len dve mrchy a pokusali sme sa s muzickom o dalsie babatko...

usjak
2. dec 2010

@zuzula221 mimomaternicove to nebolo, bola som tyzden pred na ultrazvuku a to by asi bolo vidno, po potrate mi doktor povedal ze po cisteni na kontrolu nemusim prist, ak nebudem mat nejake problemy... na jednej strane nechcem byt otravna, ked mi povedal ze netreba, inac ma dost vela pacientiek tak mozno aj preto... ale na druhej strane by som to urcite mala radsej potvrdene ze je vsetko ok.. a dakujem za povzbudenie, ten mesiac dva vydrzime a potom pojdeme na to 🙂
ja som dnes dostala prvu mrchu po a je dost silna, mali ste niektora take iste skusenosti?

kvietocek55
2. dec 2010

babulky je mi nanič.. dnes také nejaké divné kŕče v podbrušku.. a tiež ma bolia kríže.. Hádam sa to znova nespúšťa ☹ myslíte že mám zajtra utekať k dr?

lilik15
3. dec 2010

Ahojte byby, rada by som sa pridala do vasej debaty ak mozem
V maji som potretila bola som 10tt..stale sa s toho spamatavam,je to trosku lepsie, ale niekedy mam take dni ze placem,drzi ma nad vodou len moj manzel...snazime sa uz 3mesiace a stale nic.Zmenila som svoju gynekologicku lebo stale mi meska menzes a ona s tym nic nerobila.Vcera som bola u noveho doktora a ten mi zistil ze mam otocenu maternicu dozadu a cystu v maternici velkosti 8x9cm je mi hrozne teraz cakam na vysledky..mate tu niekto skusenosti s cystou ?dakujem za odpovede.Ahojte :(

erika12345
3. dec 2010

@meusicka je dobre , ze ho nechcel robit unahlene, ale to by si s tym asi ani ty nesuhlasila, vsak na kyret musis dat suhlas. Ja som si raz nebola na 100%ista , ci nahodou babo nemoze zit, tak mi 1 zlata doktorka vysvetlila, kolko v takom obdobi musi narast, o kolko asi sa musi zvacsit po niekolkych dnoch, ze porovnavaju aj hcg a to mi klesalo....Som sa tiez bala, aby to nebolo unahlene.
@kvietocek55 ako ti je? Isla si k doktorke? Radsej chod, nech ti nieco predpise, drz sa. 😉
@lilik15 skusenosti s cystou nemam, ale s potratomi ano...Z vlastnej skusenosti ti mozem povedat, ze boliet to bude este strasne dlho, ale nesmies sa tomu poddavat, musis ist dalej, aj ked tie zle dni este obcas pridu..Je to hrozne smutne, ze sa to deje zenam, kt. o babatka stoja a dali by za ne vsetko..Prajem ti vela sil, aby si sa co najskor zbavila cysty a potom uspesne donosila babatko. 😉

vavrenka
3. dec 2010

@buburka tebe sa zije... vobec sa mi nechce ist do prace, uz teraz z toho nemozem spavat...

vavrenka
3. dec 2010

@kvietocek55 nuz, ja manualne nepracujem, robim personalistku, mam na starosti vybery novych zamestancov, a je to mentalne dost velky objem prace, tlak na vykon, v celej firme somnato sama a mame 1500 zamestancov, takze uz teraz mam z toho uzkost...

vavrenka
3. dec 2010

@milka2008 musis to oznamit pisomne, vypytaj si od doki, potvrdenie, ze si tehu, inak tvoje oznamenie nema pravnu hodnotu, a nemusia s tebou zaobchadzat ako s tehotnou. ak to das pisomne, tak sa na teba vztahuje tzv. ochranna lehota - nemozu ta prepustit a mas pravo na tolko "P-éčiek" (mi tomu hovorime "eL-ká, cize celodenna navsteva u lekara), kolko len chces, nie len 7 do roka, ako je stanovene v zakone.
ja sa ta zas chcem spytat, ci sa fakt berie pri vypocte materskej priemerna mzda za minuly rok. Lebo uvazujem, kedze nemozem byt na PN o polovicnom uvazku od jaunuara..

lilik15
3. dec 2010

erika12345 dakujem za povzbudzujuce slova...dnes som volala o vysledky je to v poriadku a v januari mam ist na kontrolu..velmi sa bojim ze nebudem moct otehotniet..chcemem velmi babetko :(( a dufam ze nebude aj velky problem ze mam otocenu maternicu dozadu papa

erika12345
3. dec 2010

@lilik15 praveze po potrate otehotnies raz dva, neboj. 😉

milka2008
3. dec 2010

Ahojte,

@kvietocek55 - možno už si bola u dr., ja by som tiež radšej išla. Mne takéto podobné pocity, pravidelné začali so synom , ale to som bola už v 30. tt, som si myslela, že falošné kontrakcie, boli dosť pravidelné a potom som zbadala krv, hneď som volala sanitku - to bolo v noci - a o týždeň sa syn narodil.

@vavrenka - ďakujem ti veľmi pekne za radu. A to oznámenie si môžem napísať vlastnými slovami a dať potvrdiť môjmu gyndr.,, či je na to predpísané tlačivo? a stou materskou je to naozaj, že z roku 2010, mám to potvrdené od našej mzdárky. teda ak si pracovala celý rok 2010, prípadne aj v roku 2009. A k dátumu nástupu na MD tiež musíš byť zamestnaná, myslím, že jedne mesiac alebo teraz to chcú zvýšiť až na 90 dní.

@lilik15 - mrzí ma to, ja som mala zatiaľ iba "folikulárne" cysty, teda neprasknutý folikul, ktoré odišli s menštruáciou, dobre, že si zmenila gyndr. držím palce.

milka2008
3. dec 2010

@vavrenka - aha, teraz čítam, že mi to vydá môj gyndr. tak hneď ako sa zlepší počasie utekám ku gyndr. a vybavujem. Ozaj a v BA ete sneží? u nás už iba poletuje taký slabý poprašok.

vavrenka
3. dec 2010

@milka2008 moja kolegyna mi vravela, ze nech si vypytam od doki povrdenie. idem volat svojej kolegyni na MD, ako to to potvrdenie znelo a dam ti vediet, ok?

vavrenka
3. dec 2010

@milka2008 rano bola romantika 😵 , teraz uz nic.. modlim sa , aby na vianoce snezilo a mrzlo aj v BA. Inak, ja by som chela ist byvat do ineho mesta. blizsie k horam.. pezinok sa mi velmi paci, teda niektore casti.. dnes v noci som kvoli tomu plakala. chyba mi vo vyhlade z okna les, pahorkatina... ach jaj, ach jaj..

milka2008
3. dec 2010

@vavrenka - ďakujem 😉 ozaj, a v ktorej pôrodnici by si chcela rodiť? ja s najväčšou pravdepodobnosťou budem v ružinove.

vavrenka
3. dec 2010

@milka2008 hej? a preco? idu o nej zle chyry..ja premyslam na antolskou, aj ked je to OTRASNA nemocnica, ale lekari gyndosi su velmi fajn... ruzinova sa bojim, aj ked tu byvam a na kramaroch ma strach a paniku...

milka2008
3. dec 2010

@vavrenka ja by som najradšej na antolskej, v petržalke som vyrastala, to prostredie mi je tam bližšie, a aj kamošky tam rodili, boli spokojné. no len ja mám pľúcne chronické ochorenie, a v ružinove je pľúcna nemocnica, tak hlavne preto, keby dačo, nech sú lekári po ruke. a kramáre... no tie absolútne nemusím, ale to sú len moje subjektívne pocity. o každej pôrodnici sa šíria plusy aj mínusy.

vavrenka
3. dec 2010

@milka2008 , milka, pamatas este na nase zaciatky? 😉 ako sem sa bali, ake si mala nervy, lebo tvoj doki nemal poriadny ultrazvuk? a teraz sa bavime o porodniciach 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre