Tehotná po potrate. Bojím sa

froschka
16. okt 2006

Ahojte babenky.
Pisala som asi pred 2mes ze asi som tehu a aj som bola-ano zial bola lebo som potratila.Som z toho vonku lebo priatel mi velmi pomohol.Mam ale strasny strach teraz.4.9.som spomtanne potratila hcg bolo 2400.o mesiac som sla na kontrolu 9.10 a hcg 1048.doktorka ma poslala na ultrazvuk kde nasli nove tehotenstvo.Bola som sokovana pretoze som este od potratu nemala menstruaciu a planovali sme babo az o pol roka ked bude vse ok.Doktorka ale povesala ze nicoho sa nemam bat maternica a sliznica su ok.nechcem ale zase prezivat to kazdy tyzden na sono a cakat ci bije srdiecko.Prosim vas ak mate skusenosti alebo poznate niekoho kto zazil podobnu situaciu povzbudte ma....Vemi sa bojim a strasne verim ze budem mat zdrave miminko.Dakujem

bambi2
29. jan 2012

@kacena85 urcite bude tehu!!!!! ja neviem, ale ja si myslim, ze bylinky by tiez pomohli!!! a zabaly. ja mam jednu mudru knizku, mozem to v nej pozret.. 😉

kacena85
29. jan 2012

@bambi2 no od decembra fnukam ze tam nechcem ist a teraz sa jej neviem dockat, ako sa mi uz niekolko krat potvrdilo vsetko ma svoj zmysel, a ten sa ukaze az po case. 🙂 som od decembra pn a tak uz mam nejaky ten denny plan dr mi dal konecne vychadzky lebomi uz sibkalo

kacena85
29. jan 2012

@bambi2 ok pozrisom zvedava, ja som bola u bylinkarky, kazala mi pit caj gynastan, vit E a taky zabal na vecer, urobit take ako cesto a dat na spodok obalit utierkou a spat s tym, nic pohodlne ale da sa to

usacek79
29. jan 2012

@yasmin0001 😀 😀 hahaaa, to mi tu uz viacere baby hovorili, ja som uz taky gynekolog-amater 😀 ale zas praveze mi vsetko never 😉 treba overovat, lebo zatial tu atestaciu veru nemam 😀
ja som taky maniak, ze vzdy, ked sa mi nieco v zivote deje alebo ma zaujme, tak si to nastudujem v najsirsej moznej miere, co internet, literatura a dokumenty daju 😉 moj muz sa uz zo mna smeje...

a neboj, ovu urcite nabehne, ak bola do potratu, tak bude aj po 😉 len sa musi telo unormalnit 😵 zakladom je menstruacia 😵 je inak sranda, ze nieco, co nas cely zivot otravuje, nam v tomto momente robi taku radost 🙂 a zase ked budeme cakat na ciarky, tak ju budeme neznasat 😀

kacena85
29. jan 2012

@kacena85 ja som z nitry, objednavali ma priamo v nemocnici na hysterku a tam mi robili aj kyret

yasmin0001
29. jan 2012

@zuzik1983 aj si mala nejake vonkajsie prejavy tej stitnej zlazy? Ci len cisto z krvy to zistili?

margarita
29. jan 2012

baby, neda mi nezapojit sa.
poznam dost doverne, co mate asi za sebou, ja mam za sebou doteraz 3 potraty, dva spontanne, a jeden missed.
Vdaka Bohu uz mam aj jedno zdrave donosene dietatko a dalsie - dufam, ze tiez dozijem az do porodu.

aj ja som si myslela, ze druhy a treti kyret uz nie je taky potrebny, lebo sa tvarili, ze ved je to skoro vsetko vonku samo...lenze potom ako som bola na pozorovani v nemocke, mi strasne pomaly klesalo hcg. akoze este po kyrete som ho mala dost vysoke, tak doki vravel, ze to kludne mohlo byt aj mimomaternicove tehu, a ze lepsie spravit "akoze zbytocne" kyret, nez ho nespravit, a stacilo by aby tam ostal malilinkaty zhluk buniek embrijka, a mohol by sa zacat nekontrolovane mnozit - ja osobne beriem radsej ten kyret nez rakovinu 😎
hoci tiez nie som zastancom prilisneho rypania sa v tele od gynekologov.

a k tym liekom na stitku, ja som dceru donosila bez nich, po nej som posledny krat potratila a okrem inych vysetreni aj mne zistili problemy so stitkou. Brala som L-Thyroxin, stale ho beriem, aj davky mi zvysuju v tehu, a mozno aj vdaka tomuto lieku som teraz neprisla znovu o babo.
Stitka robi neplechu, najma v 1.trimestri udajne, lebo vtedy este tvori hormony pre babo ona, potom uz prebera funkciu vyvinuta placenta. ak je tych hormonov malo, telo skratka "odbura" to, co vnima ako zataz, cize plod, aby udrzal pri zivote mamicku. Takze podla mne nie lieky, ale nedostatocna funkcia stitky skor sposobi potrat.

a k liekom co mozu sposobit potrat - brala som aj v minulom tehu aj v tomto take na krv - ktore by sa v tehu nemali, ale ja musim, lebo inak potratim. V pribalovych letakoch sa popise vselico, dolezite je, ci prinos liekov pre vas a pre tehu nie je vyssi nez potencialne statisticke riziko, ktore pisu, aby sa chranili pred zalobami...

nechcem aby toto vyznelo, ze mudrujem, len sa chcem podelit s vami o svoje "pocetne" zazitky a skusenosti z nich vyplyvajuce.

Vsetkym vam drzim moc moc palce, nech je tento potrat pre vas uz posledny v zivote.
a keby daco - ja sa este stale bojim, aj v polke tehu, aj ked uz citim pohyby, skratka, zle skusenosti neprebijem...len cakam, kym porodim zdrave a zive dietatko a az potom si /dufam/ vydychnem 😉

kacena85
29. jan 2012

@usacek79 heh odpisala som ti a pozeram napisala som sama sebe 😉
ja som z nitry, objednavali ma priamo v nemocnici na hysterku a tam mi robili aj kyret

yasmin0001
29. jan 2012

@usacek79 ja som nikdy ovu nejak neriesila, ale tak ked som otehu, asi som ju mala, ci? 😀 😀 😀

bambi2
29. jan 2012

@margarita neda mi neodpisat. je to blbost, ze radsej kyret ako rakovinu 😉 mna dr. na kyret neposlal. nechava to vzdy na prirodu. treba jej dat sancu a ak by to nebolo po prvej mrche ok, este stale sa da na kyret ist!!! takze ja nevidim v tom problem! skor risk- je zisk! treba to vyskusat a ak sa telo nevycisti same, na kyret ist... 😉 ale inak v ziadnom pripade nie! myslim, ze nasi svajciarski dr. taki posadnuti peniazmi nie su ako sk a preco na kyret neposielaju automaticky, vedia, co robia, ze je za tym aj riziko... a vedlajsie ucinky...

zuzik1983
29. jan 2012

@yasmin0001 citila som sa viac zadychana, pri chodzi do kopca, ale to som vobec stitnej zlaze nepripisovala
@margarita ja beriem propycyl, nemam nedostatocnu funkciu ale nadmernu. . no ktovie ako to bolo, len mne stale vrta hlavou, ze sa to stalo v tyzdni, ked som tie lieky zacala brat

bambi2
29. jan 2012

ako som uz pisala, telo je uzasny pristroj, je v nom vsetko uz naprogramovane prirodou.. aj kedysi sa kyrety nerobili a zeny neumierali po potratoch...

margarita
29. jan 2012

@bambi2
ok, ako myslis, opakujem, ze som pisala len a len moju vlastnu skusenost. aj u mna najprv cakali a cakali, dva dni som nesmela jest, lebo furt "uz mozno pojdem na kyret"...nakoniec som tam tak ci tak musela.
Podla mna je i tak horsia ta psychicka nez fyzicka trauma - ale nikomu svoj nazor nevnucujem 😉

margarita
29. jan 2012

@bambi2
jasne, ale ja by som kedysi v zivote nedonosila dieta, a nikdy by sa - nebyt genetickych testov dneska - neprislo na to, ze preco 😉 skratka by som potracala a potracala nie 3x, ale mozno aj 10x.

@zuzik1983
ten nepoznam, no ci je nieco nadmerne alebo nedostatocne, tak ci tak to nie je ok.

usacek79
29. jan 2012

@margarita juuj, po tych potratoch ti drzim veeeelmi palce k majovemu prirastku 😉
presne to, co pises, je typicky priklad strasenia, to aj mne hovorili, litanie hororov som si vypocula..
lekari ti asi nepovedali, ze hcg po potrate klesa az 3-4tyzdne na nulu..?
akoze chciet, aby klesalo zavratnym tempom ihned po potrate je v podstate nemozne a samozrejme, ze hcg pouziju ako argument, ked si chcu "vrznut" 😖
mne po kyrete krv na kontrolu hcg vobec nebrali.. po spontannom mi brali a teda nejakych 8 dni po potrate som mala 400hcg, lekar povedal, ze to je OK, ze to je bezna zostatkova hodnota..
a co sa tyka bujnenia buniek po zvyskoch... je to pravdepodobnost mozno 1%?
na to su kontroly, ktore by mali byt tyzden a mesiac po kyrete - na poziadanie mozes ist na kontrolu hocikedy.. ved predsa by videli, ze sa tam deju nepatricne veci a ak by to bolo nutne, mohli by to riesit..
ale nedat ani sancu prirode, ze si to vyriesi sama, to je podla mna uplne zle.

a ze na zapade sa kyret robi len vynimocne, v krajinach beneluxu ci skandinavii ani nehovorim, to ozaj len ak je to velmi nutne - tak potom tam by malo bujnenie a rakovina prekvitat, nie...? a zeny by mali umierat na rozne otravy a zapaly jedna radost, ci..?
nuz zrejme ti nasi lekari nebudu najmudrejsi na svete 😠

zuzik1983
29. jan 2012

@margarita ved jasne, teraz to uz je jedno, pri druhom si dam pozor a budem doktora upozornovat, aby nic nezanedbal 😉

usacek79
29. jan 2012

@yasmin0001 no moja ovu vzdy bola ako hodinky a teda oovela silnejsia ako ms bola vsetkymi prejavmi, takze ja som ju prehliadnut ani nemohla 😉
po prvom potrate som si vsak pre zaujimavost zacala merat bazalnu - prave preto, ze bola sanca, ze cyklus trochu zblbne a tak sa aj stalo.. tak som aj vedela, ze v oktobri som ovulovala, hoci priznaky boli mizerne - a otehotneli sme 🙂
pred 3 dnami mi skoncila prva ms po potrate a teda blbne mi to sialene, skace mi teplota hore dole, dnes padla na taku hodnotu ako nikdy - som asi polomrtva 😀

yasmin0001
29. jan 2012

@usacek79 no paaaaaaaaaaaani, budes asi upirka 😀. Ja na meranie rano v rovnaku dennu hodinu nemam. To by som urcite vela krat zabudla a vynechala... a mm by si asi myslel, ze mi sibe, keby ma rano videl, ako si tam picham teplomer. Ale nevylucujem, ze ked budem hodne zufala, dam sa na to meranie. Skusim najprv tie ovu testy...

usacek79
29. jan 2012

@yasmin0001 to nie je meranie v rovnaku hodinu 😉 to je meranie ihned po zobudeni - moze byt plus minus max hodina 🙂 no a pod perinou, muz ani nevidi co robim..
ale ak nemas problemy s cyklom a najma sulozite pravidelne, tak nie je dovod robit ani ovu testy, ani merat bazalku 😉 ja ju meriam naozaj len pre zaujimavost, ved ani nechcem teraz otehu v blizkej dobe - je to len sucast pripravy na atestaciu 😀 😀
aaaano, upirka - to by sa mojmu muzovi pacilo, on ich zboznuje 😀

bambi2
30. jan 2012

@usacek79 hovorim, u nas kyrety nejdu ako na beziacom pase... mam tu jednu kamosku, tiez prekonala potrat a vobec ju neposlali na kyret. zrejme vedia preco a a aky je kyret nebezpecny... inak by to nerobili, neriskovali by... ale ako mne povedal moj dr. ked sa telo nevycisti same, tak ma na ten kyret posle. ale on povedal, ze to iba mizive percento zien treba docistit, lebo priroda si to väcsinou odprace "SAMA", dokaze to!!!!!!
ale ja mam stale taky pocit, ze na sk ide iba o prachy... o nic viac!!!! a ludia su az moc pohodlni, vsetko nechavaju na na dr., nechavaju za ich za seba mysliet, rozhodovat atd. vlastne "klienti" sa nemaju moznost rozhodnut sami co chcu a co nie, co mozu a co nie lebo ich nikto o nicom neinformuje a oni sa nepytaju... a ak ich aj niekto informuje tak im dava zle informacie...
ani na nete sa moc o tom nepise. a ja som bola "AZ" prekvapena, ked mi povedal moj dr. ze na kyret nemusim. a keby to bolo az take NEBEZPECNE tak by to ani nasi dr. nerobili... a to my tu mame medicinu trosku na lepsej urovni ako na sk... 😉

zuzkat1
30. jan 2012

@bambi2 ja tam kde mi robili kyret som dostala do ruky letak, kde bolo pisanych milion veci ako vedlajsich ucinkov a musela som podpisat ze suhlasim... dali mi to domov precitat den pred kyretom...takze zavisi od lekara a institucie aki maju pristup

bambi2
30. jan 2012

@zuzkat1 moze byt... ale to tiez pocujem prvykrat... nebola si na nejakej sukromnej klinike?

zuzkat1
30. jan 2012

@bambi2 ale hej bola..na statnu som ist ani nechcela a ani mi to neodporucal moj gyndos... vraj mam ist na sukromnu povedal...

bambi2
30. jan 2012

@zuzkat1 tak urcite na tych je iny pristup... potrebuju sa nejak ubezpecit, nechcu mat problemy... a urcite aj vedia preco to robia... 😉

zuzkat1
30. jan 2012

@bambi2 no hlavne tam maju vraj menej invazivne metody..nejake novsie... bolo tam so mnou par zien nie na kyrete ale na inych zakrokoch a ze ich tam ich lekari poslali lebo ze tam robia setrnejsie...comu verim..v statnych nemocniciach su masiari...

zuzkat1
30. jan 2012

@bambi2 plus ten pristup - tam sa citis ako clovek a nie ako maso.. a fakt je ze tam bola jedna zena co jej robili zakrok uz niekolkykrat a prvykrat bola na sukromnej a nevedela si to vynachvalit ze v statnej ju to vzdy este tyzden bolelo a teraz uz hned po zakroku necitila ziadnu bolest

usacek79
30. jan 2012

@zuzkat1 no to rada pocujem, ze aspon tie info niekde daju 🙂
ja som bola na Kramaroch - statna, ale teda nastastie ten gynekolog je naozaj dobry a kyret urobil velmi dobre 🙂 sice som pacientka sukromnej kliniky (Koch), ale tam si za to pytali 120eur, co sa mi zda byt nehoraznost najma v tom ohlade, ze to je zakrok, ktory som si dobrovolne nevybrala.. Proste sa mi to "stalo", je to hnusna udalost a este za to platit taku sumu (nepoviem, keby nejaku symbolicku - 20-30eur max) sa mi zda byt chore.. Najma ked to komplet preplaca poistovna 😠

zuzkat1
30. jan 2012

@usacek79 ja som platila 45 za zakrok...plus mi museli dat injekciu kedze ja som krvna skupina B neg. a to som musela zaplatit cenu ten injekcie to bolo 55 teda dokopy 100

bambi2
30. jan 2012

@usacek79 to je svinstvo, na co teda platime zdravotnu poistku?? kedze to nie je choroba, by to mali pekne preplacat, ci uz sukromna klinika alebo nie!!! ja tiez nejdem dr. jak je rok dlhy, tak naposledy som bola asi pred 2 rokmi na gynde, potom min. rok.. kam idu tie prachy??? a stale zvysuju poistky... nechapem 😖 😠 😠 😠

zuzkat1
30. jan 2012

@bambi2 sukromna je od toho sukromna ze vies ze sa tam plati a sumu si urcuju sami....hej svinstvo to je,ale zas mozes ist do statnej ak sa ti nepaci...lenze to uz je na tebe ci si vyberies prachy alebo zdravie.,.ja po skusenostiach so statnymi som radsej zaplatila...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre