Tehotná v 40 rokoch. Mali ste aj vy zlý pocit?

trogir
18. jan 2009

dovolim si najs damy, ktore otehotneli v styridsiatkke, hladaju zodpovednost voci svojmu dietatu, obe etuju karieru a situuju sa do pozicie zeny v domacnosti. Ja osobne som pracovala ako fitness trenerka, momentalne som doma, v piatom mesiaci tehotenstva nemozem dvihat cinky a velmi behat po vonku, nakolko baby je nizko, od momentu, ked som zistila, ze mam pozitivny test mam negativny pocit, ze baby sa nenarodi, alebo budem mat problemy velke problemy, nedokazem si uzit radost z tehotenstva, aj moja rodina je rezervovana a irituje ma to. Mam po amniocenteze a cakam na vysledky. Neviem, cim to je, mozno najdem mamicku v rovnakej poziciil.Mam dospeleho syna, na male sa velmi tesi.

elne74
19. aug 2015

@amaxima vela som tu toho precitala, ani som netusila, kolko zien je v rovnakej situacii ako ja. Otehotnela som tesne po 41 a teraz mam obavy ci je to spravne. Potesil ma prispevok z roku 2009 a nasledne prispevok od tej istej pani - fitnes trenerke v roku 2013. Manzel ma 49. Mam strach, neplanovali sme to, prihodilo sa. Ste niekto na tom tak ako ja?

katrin21
19. aug 2015

@lenadka leni, gratulujeeem!

balinka
19. aug 2015

ja som mesiac po porode a mala som pred par dnami 37.mam druhe dietatko a preco nemat tretie?ja by som este chcela a kedze sa mi s prvym nedarilo otehotniet 10 rokov a mala som ho az po ivf.druhe sa podarilo prirodzene,aj ked po troch MA a mozno tretie pride tak,ze staci ked na mna mm hodi boxerky😂drzim vsetkym palce☺

katrin21
19. aug 2015

moja kamoska zacala rodit cca. v 34 rokoch , teraz ma 40 a tri deti a vsetko zvlada a to ma este muza pilota, co nie je aj tri tyzdne doma , proste stale prec....
Sice doma nema mozno vzdy ako zo skatulky, casto je nevyspata, ale deti su stastne , spokojne, su po sebe, takze sa zahraju , aj poklbčia :D a posledne ma rok .
vraj by nemenila 🙂

kpt
19. aug 2015

ja mam 40 a polrocneho syna. super je to 🙂

vydrnik
19. aug 2015

Ja som mala ked mi bolo 36 a syna v 44.a preco tak neskoro? Celkom som mala 3x samovolny.a delsi cas som nemohla otehotnet.a bola doba ked nebolo s kym.dceru mam z byvalym priatelom.a syna z terajsim uz manzelom

daren1
19. aug 2015

Ahojky

Ja som si "darovala" na moju 40 ten najkrajsí darcek dcerku. Tiež som to neplanovala, starsia sa mi narodila ako 30 ročnej, velmi som chcela mat deti s malým vekovým rozdielom, lebo medzi mnou a sestrou je 15 rokov. Ale clovek mieni panboh mení. A tak sa nam malička narodila po 10 rokoch a pocit? Skvelé, užívame si ju a je krasne že aj starsia sestrička, ta je do nej zblaznená a mala sa už odteraz po nej " opičí". Žiaden strach zvladnete to, omladnete a prinesie Vám vela stastia do rodinky. Držím palce, užívaj si tehotenstvo a aj maličké 🙂

dena10
19. aug 2015

Ja som tiež zvažovala ďalšie dieťatko (mám 36), len pravdu povediac mám strach...
Na škole každé postihnutie detičiek dokladali štatistikami (určité postinutie sa vyskytuje v pomere 1:20 u mamičiek po 40-ke, pri ďalšom je to 1 :40 a pod.).
Toľko poznám zrelých mamičiek so zdravými detičkami a bojím sa riskovať.
Čo ak by som to bola práve ja?

Tak ak je u vás všetko v poriadku môžete si blahoželať a kariéru, vek a pod. by som neriešila.
Tak si to užite 😉

mima177
19. aug 2015

Zienky, ak citam,ze sa niektore hanbite,ze cakate babo v 40 tke,tak mi je az luto,aku mame spolocnost.Pre ludi je do 30 tky este skoro a v 40 tke uz neskoro.Nech si ostatni myslia co chcu! Vsak 40 nie je vela.Je to krasny a zrely vek.Dietatu date urcite vsetko. Ak sa vam tak postastilo,urcite je to spravne a ma to tak byt! Uzivajte si tehotenstvo naplno s hrdostou,ze opat darujete niekomu zivot.Nic krajsie neexistuje.Prajem vam vsetko dobre ;)

nevesta1974
19. aug 2015

@elne74 zrejme sme rovnaky rocnik 🙂, ja cakam stvrte babo v marci, mame 18r. dceru, 15r. syna, malu 2r4m a velmi sme jej chceli surodenca- rovesnika, no a zadarilo sa 🙂
Napriek tomu, ze to nebolo neplanovane a vela sme sa o tom predtym rozpravali mam velky strach a obcas aj pochybnosti o spravnosti rozhodnutia, ale cuvnut sa neda 🙂 uz je cesta len dopredu, tak snad s Bozou pomocou nase deti vychovame. Inak velmi zle znasam toto tehu. Trosku mi dodava entuziazmus, ze manzel je mladsi odo mna a on este vela vladze aj pomaha a tesi sa na drobca prevelmi, len tak ziari 🙂

daren1
19. aug 2015

@dena10 aj ja som s velmi prave bala tejto situacie, a ironiou je,že mame znamych a v obidvoch prípadoch sa nodili detičky s dawnom maminkam okolo 35. Ja som v prvom trimestri absolvovala vsetky možné vysetrenia, vratanie specialneho kde už v prvom trimestri z krvi a z ultrazvuku vedia určit, ak ide o postihnutý plod. Velmi mato upokojilo a aj pri triple testoch mi vysiel dawn vysoký, vzhladom k veku matky, ale prave vdaka týmto ultrazvukom som vedela ze diattako dawna nema a plus este nejaké dalsie dve-tri poskodenia vedia urcit.

balihara
19. aug 2015

@lenadka aj ja som otehotnela v 38 rokoch a vôbec som si nepripadala stará 🙂.Výsledky na Downov syndróm mi vyšli samozrejme zlé,čo vyplýva z veku matky,ktorý sa zadáva pri tomto vyšetrení.Amnio som odmietla lebo na sone bolo všetko OK.Dnes má malý 2 roky a všetci sa z neho nesmierne tešíme a ľúbime ho veľmi 🙂 Vôbec som nemala zlý pocit,keď som v takom veku zostala tehotná,naopak tešila som sa a aj naše tri ostatné deti 🙂

elne74
20. aug 2015

@nevesta1974 petesila si ma. Do vcera som mala vselijake pocity, no ako keby sa vo mne nieco zlomilo a chcem ist uz len dalej. Len dufam, ze bude vsetko v poriadku. Doma mam 19 rocne dvojicky, ktore sa nesmierne tesia. Len mam obcas nejake problemy, ale ked citam co tu pisete, tak vidim, ze nie som sama.
Do minuleho tyzdna som bola mimoriadne pracovne vytazena a teraz len oddychujem, som na odporucanie lekara PN, mala som nejake problemy, co pred tym v tehotenstve nie a to ma vystrasilo. Tebe zelam vela sily do toho stvrteho, normalne si mi pomohla, ved ked sa niekto odhodla na stvrte dieta, je to super. Drzim palce.

gabusssa
20. aug 2015

@elne74 Veru len oddychuj a snaž sa na strach nemyslieť. Moja kamarátka mala tesne pred 40-kou, keď otehotnela. Absolvovala rontgen, operáciu (keďže nevedela, že je tehotná), mala chripku, jej mamina v tom čase vážne ochorela ..... a dnes má krásneho zdravého dvojročného fičúrika. Pýtala som sa jej, či nemala strach, pretože ja som na nej videla úplne pohodičku. Odpovedala, že mala, ale vždy si spomenula, čo hovorievala jej mamina, keď tu to dieťatko má byť aj tak tu bude, môže byť hocičo. Ja som bola tehotná pred pol rokom a hrozne ale fakt hrozne som sa bála, čomu som nerozumela, pretože do istého času som nemala žiadne problémy, teda okrem únavy a vracania. Ale problémy prišli, najprv zlé tripple testy (nie kvôli veku) následná amniocentéza - znovu obrovský strach (dopadla ok) a napokon malinká zaostávala v raste, až nám odišla do nebíčka. Niekedy zvažujem, či som neprispela k mnohému aj svojim strachom, ktorý ma opantal.... Dieťatko ešte chceme a ja dúfam, že čoskoro sa nám aj zadarí. A budem sa intenzívne snažiť o to, aby moje myšlienky putovali iba pozitívnym smerom, bez ohľadu na to, čo sa môže stať, pretože keď sa to dieťatko má narodiť, tak sa narodí.....Elne pocity odhoď stranou, teš sa na bábätko, užívaj si to, nemysli na nič zlé, svojim pozitívnym prístupom podľa mňa mnohé prekonáš... A ak Ti môžem poradiť nečítaj tu o žiadnych problémoch, lebo toto aj mne nerobilo dobre...

evaveva1
22. aug 2015

@red_cat A ako si sa cítila,keď sta sa stretli s rodičmi tvojich kamárotok? To by mňa zaujímalo.

evaveva1
22. aug 2015

@mima177 Je to to najlepšie povzbudenie pre všetky maminy,ktoré majú,alebo čakajú dieťatko po 40.tke

red_cat
22. aug 2015

@evaveva1 no neviem ako to prežívala moja mamina, ale ja som dosť cítila rozdiel🙂 Kamošky na strednej chodili s maminami aj na rôzne retro párty, grilovačky, nakupovať.. no u nás nič také nehrozilo. Mama už od 50tky potrebovala neustále svoj pokoj, bola unavená...U nás to bol dosť extrém, takže asi nie som dobrý vzorový prípad. Na dovolenke so mnou neboli nikdy, pretože oni si to všetko oddovolenkovali ,,zamladi,, s mojou staršou sestrou 🙂
ALE!! Aj tak sú to tí najlepší rodičia na svete🙂 ...ľubim ich veľmi, nedám na nich dopustiť a neviem si predstaviť, že o nich prídem. A myslím, že zo mňa vychovali slušného človeka. Drogy či cigarety som neskúsila nikdy:-P Nepijem....zatial čo kamošky mladších rodičov berú život liberálnejšie..
Takže teraz v mojom veku, je pre mňa asi najhorším dôsledkom toho, že ma mali tak neskoro to, že sa obávam o ich zdravie a život. Mám 25 a už niekoľko rokov počúvam reči typu, že tu nebudu večne, že ocko chce ukončiť podnikanie lebo už to nie je preňho, nevládzu...toto mi spôsobuje najväčšie starosti. Zatial čo môj manžel je odomňa starší o 3 roky a rodičov má mladších o 10 rokov, tí sú plní sily, užívajú si život, bicyklujú, chodia na dovolenky...atď.

jahodka11
22. aug 2015

@trogir aj ja moc drzim palce!!! snaz sa to uzit a vychutnat, nemysliet na zle veci....stavaju sa zle veci aj mladsim!!! a kedze to nie je tvoje prve tehu,podla mna je vsetko tak ako ma bat 🙂

ukulela
22. aug 2015

ono k tomu vekovemu rozdielu rodic - dieta ...ja som mala extremne mladu mamu, mala ma ako 18rocna. Ale nikdy som nezazila s nou spolocne nakupy, party, grilovacky, vylety - nikdy sme napriek vekovej blizkosti k sebe blizko nemali. Skratka sme nemali dobry vztah a uz vobec nie doverny. Nevedela o mojich frajeroch, trapeniach, nic. Skor som si bola blizsia v tomto so starkou. Takze ak je clovek mlady duchom, dokaze pochopit aj dieta o 40 rokov mladsie.

siska53
23. aug 2015

@red_cat tak to je blbe,ze si to mala takto... Mojho muza mali v 37.r. A 38r. A veru on si s nimi uzil letne tabory-boli veduci v nich plus doteraz (maju 76 a 77r.) chodia po dovolenkach,aj tento rok boli s nami pri mori. Ano,teta ma problemy s chrbticou.musi sa setrit,co jej padne zatazko,lebo inak je plna energie a nevie necinne sediet,tak sa dala na samostudium cudzieho jazyka... Duchom su mladi,ujo este soferuje.. Takze nie je to len o veku. Exsvagor ma mamu o 10r.mladsiu od nich a pred cca 10-12r.,ked som ju videla 1.x,som mala pocit,ze ma vyse 70,hoci vtedy ani 60 nemala..
Mna mama mala v 22,vztah mame dobry,ale to je skor tym,ze ja som nemohla chodit do skolky,bola so mnou doma,tak sa vazba vytvorila,kedze som.bola dieta,co si pozornpst ziadalo,ale teda po diskotekach so mnou necbodila,ani vymetat obchody,mna to sice ani nebavi...ale ja radsej so sestrou ci kamoskou a dovoleniek sme si tiez vela neuzili..
Skor je pravda stare-zname: Mas tolko rokov,na kolko sa citis. Ja ma 40a hadaju mi o dobrych 10menej.a nie je to kvoli detom,mmohi ani nevedeli,ze mam male deti.

elne74
24. aug 2015

Drzim Vam vsetkym-tehotnym v 40-tke palce. Ja som to dnes zial prehrala, priroda urobila svoje a ....je mi toho velmi luto. Budte stastne a nerozmyslajte kolko mate rokov. Teste sa z toho daru, da sa on velmi rychle prist. Drzim vsetkym palce.

evaveva1
25. aug 2015

@elne74 zase príde výhra,držím palce

gabusssa
26. aug 2015

@elne74 Držkaj sa moja...Čas je veľmi milostivý....

vikusss
26. aug 2015

znama mala v 42 teraz ma mala uz 5 r a nieje ziadny problem ako keby mala 20 ked bola tehotna.... velmi si mozes uskodit psychikou nemysli na to pre dieta to nieje dobre aby si sa trapila... prave tvoja psychika moze nieco narusit...... ber to tak ze vsetko je osud.... drzim palceky vela zdravia prajem.... 🙂

elne74
26. aug 2015

dakujem, no plac je stale silnejsi, nic mi nepomaha. citim sa hrozne, neviem preco prave ja, viem, ze to citia vsetci rovnako, ale ozaj, ked to clovek prezije,,,,,a nevie preco. Vsetci okolo boli zlati, dokonca aj v nemocnici, No lepsie mi je samej,...a mozno ked to napisem.

vikusss
26. aug 2015

@elne74 bývala si takáto emotívna aj predtým??? možno su to len Tehotenské hormóny no zrejme by som sa na toto spýtala doktora.... nerozumiem ale preco s toho robis taku vedu v dnesnej dobe je normálne mat prvé dieta v 40 ja osobne keby mam 40 a cakam babo bola by som rovnako stastna ako ked by som mala trebárs 20..... to iste uz len v tv vidis ze zname celebrity mavaju az v 40 a vela z nich aj po 🙂 🙂 🙂

blanch12
26. aug 2015

@vikusss ...citaj cele!!...elne74 uz babatko necaka ☹....

katuska123456789
26. aug 2015

@elne74 je mi luto čo sa ti stalo ja mam tiež 41 a chceme mať ešte dieťa...aj ked sa nedarí...ale ja si myslím že každy má právo rozhodnúť sa a vek nie je dôležity ale ako sa citime...veľa sťastia ti prajem 😉

vikusss
26. aug 2015

@blanch12 uz som si vsimla prispevok som nahlasila na odstranenie ospravedlnujem sa .... ☹

ukulela
26. aug 2015

@elne74 ja som prve rodila ako 36 rocna. pol roka pred otehotnenim som raz potratila :( - bol to prvy pokus o tehotenstvo a prvy potrat. ale doktorka ma skvele utesila - ze to, ze som v pohode otehotnela prirodzene znamena, ze som OK a deti mat mozem. ze nebude asi treba ziadny zasah zvnka, a na druhy krat sa aj podarilo ... a chcem aj druhe a teda vychadza mi to okolo 40ky. mam teraz kamosku, co sla k doktorovi, ze je v prechode a bach, ma po 40 a o par tyzdnov rodi drue dieta ... ja sa veku nebojim. s porodom som sa vyrovnala ako s niecim prirodzenym. treba si povedat, ze radsej skor a takto, ako neskor vo vyssom stadiu ... okrem toho okol mna potratilo vela mladsich bab ... je to smutne, no je to normalne. drzim ti palce, nesmut, pozeraj sa dopredu a bude dobre. si zdrava, mlada, ak sa zadari, bab este bude. drzim palce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre