Tehotná v 40 rokoch. Mali ste aj vy zlý pocit?

trogir
18. jan 2009

dovolim si najs damy, ktore otehotneli v styridsiatkke, hladaju zodpovednost voci svojmu dietatu, obe etuju karieru a situuju sa do pozicie zeny v domacnosti. Ja osobne som pracovala ako fitness trenerka, momentalne som doma, v piatom mesiaci tehotenstva nemozem dvihat cinky a velmi behat po vonku, nakolko baby je nizko, od momentu, ked som zistila, ze mam pozitivny test mam negativny pocit, ze baby sa nenarodi, alebo budem mat problemy velke problemy, nedokazem si uzit radost z tehotenstva, aj moja rodina je rezervovana a irituje ma to. Mam po amniocenteze a cakam na vysledky. Neviem, cim to je, mozno najdem mamicku v rovnakej poziciil.Mam dospeleho syna, na male sa velmi tesi.

bastika
19. jan 2009

ja ti viem len tolko povedat, aj ked nie so v tvojej situacii ze gratulujem, je to krasne co sa ti prihodilo a prosim nemysli na to, ze budu problemy a ine negativa, to babo to citi, uvidis vsetko bude ok a ked ho uvidis, zmizne vsetko zle a bude to uzasny pocit. moja sestra ma 35, veľmi by chcela, zatial sa nedari...

katy2
19. jan 2009

ja budem rodit v 39.... je to anse 1.babo a velmi sa nan tesime 😵

trogir
autor
20. jan 2009

Dakujem bastika.

Katy2, drzim palce, obdivujem to, ze Ta neprepadava strach ako mna, nech to vydrzi a ste v poriadku.

felixko
20. jan 2009

trogir na také veci prosím ťa ani nepomysli. teš sa, veď ten drobček čo v sebe nosíš všetko vníma, aj tvoj smútok, premeň celé svoje tehotenstvo na radostnú udalosť, začni sa tešiť, pekne sa obliekať do tehotenských vecí, vystavuj svoje bruško druhým na obdiv a uvidíš ako sa všetci v meste budú za tebou otáčať!! nie je krajší pohľad, ako keď vidíš šťastnú maminu v očakávaní - uvidíš, že aj tvoja rodina zmení zmýšľanie a budú sa tešiť spolu s tebou.
ja som si tiež zo začiatku nevedela zvyknúť na to, že mám menej pohybu /rada som si zacvičila/, ale snažila som sa to vynahradiť si dlhými prechádzkami (aj do obchodov s detskými vecami..), doma som si robila poriadky a hlavne rozprávala som sa s bruškom - tam som čerpala energiu a nikdy som sa necítila sama.

zuzka_w
16. feb 2009

Ahoj trogir, ja mam 42 a asi som tehu 🙂 Doma mam 20 a 17 rocnych fesakov ... 🙂)

mode
16. feb 2009

ahoj trogir. mne sice niekolko rokov do 40-ky este chyba ale tiez som uz starsia mamina, najma na prve dieta. ja podnikam v inzinierskej profesii, v ktorej som si najprv musela pracne tak zo 12 rokov budovat karieru, aj studovat dalej kazdy den...co uz teraz nemozem. teraz som s malym dietatom uz niekolko mesiacov doma a dost tym trpim. moja profesia mi zabera 25 hodin denne a to sa s dietatom neda. ale koli malemu som to vsetko zahodila a nosim ho uz asi pol roka na rukach a som stale pri nom, lebo si to moje dietatko vyzaduje. nechcem ho ani nikde koli praci zatial odlozit aby neskor citovo netrpelo. neviem, ci robim spravne, niektori to odsudzuju.

spika
16. feb 2009

Ahoj trogir, ja mám 43 a 3 deti, z toho jedno polročné 🙂 Čítam tvoj príspevok, ale neviem z neho dešifrovať, či sa TY na bábätko tešíš, alebo je to len zlyhanie antikoncepcie. Z toho môže prameniť aj tvoj negatívny pocit, ak máš prácu, ktorá ťa teší a vieš, že tento stav zmení celý tvoj život......Myslím, že aj fakt, že zrazu nemôžeš tak intenzívne cvičiť, ako doposiaľ k tomu prispieva....Určite sa budeš cítiť lepšie po výsledkoch amniocentézy...A čo sa týka práce, podnikania, zodpovednosti - no to je už iné kafe....veľmi individuálne, ale pre staršiu matku väčšinou negatívne. Ak nepodnikáš sama, potom je návrat do práce prakticky nemožný!

habibi78
16. feb 2009

trogir, uvidíš, bábo bude zdravé, ty si už teraz vo veku, kedy budeš zodpovednou a starostlivou maminou, neboj, tvoja práca sa dá robiť aj s bábatkom, všetko bude fajn..... hlavný je pozitívny prístup, viem to podla seba, bola som riziková..... 😵

atonn
17. feb 2009

ahojte dievčatá, ja sa chcem s vami poradiť. Som v 36. týždni a bývam často nervozna z podnikania. Ako môžem tomu zamedziť? Ďakujem

alisia
17. feb 2009

Ahojte kočky, prišla som vás trošku povzbudiť 🙂 som v 37.tt, budúci týždeň ma čaká sekcia, tento rok budem mať 37 rokov a podnikám, mám účtovnícku kanceláriu s 1 zamestnancom na polovičný úväzok. Momentálne je čas daňových priznaní, zmena meny, DPH-čky, ročné zúčtovania pre zamestnancov... a ja už som od vianoc doma. Zatiaľ účtujem doma od rána do noci, bývam unavená, popritom domácnosť, chystanie vecičiek. Absolútne si neviem predstaviť ako budem fungovať s bábätkom, lebo daňový úrad sa nebude pýtať prečo som neodovzdala daňové priznania na čas ale naparí hneď pokutu. No aj napriek všetkým týmto "prekážkam" sa neskutočne na naše prvé bábätko teším a budem sa snažiť popriňom aspoň dve hodinky denne pracovať. Snáď sa mi to podarí s pomocou manžela. Malé je pre mňa na prvom mieste. Tak vám všetkým podnikateľkám-či už nastávajúcim mamičkám alebo mamičkám želám veľmi veľa sily na zvládnutie materských aj podnikateľských povinností! Drže sa!

atonn, ja som si povedala tak, že mi nikto nestojí zato aby som sa rozčulovala nad nedonesenými dokladmi, neskoro noseným dokladmi a proste sa nerozčulujem. Každého som v lete upozornila že čakám bábätko, aby mi nosili poriadne doklady a ako si si to skoro nikto nezobral k srdcu. Takže mi to je teraz jedno. Takže sa nernervózňuj, babulko je omnoho dôležitejšie! Držím palce!

danka5
17. feb 2009

Ahoj Alisia,
držím palce, nech Ti to budúci všetko dobre dopadne.
Ja tiež podnikám - len v inom odbore /projektovanie/ . Tento rok budem mať 38 rokov a mám jednu dcéru. Keď sa mi pred 10 rokmi narodila, tak som vlastne len 1 týždeň nepracovala, po návrate z pôrodnice o dva dni som už dokončovala rozpracované zákazky.
Teraz nás straší kríza, tak asi bude menej roboty. Keď sa chce, tak sa dá pracovať aj pri bábätku. Pred desiatimi rokmi som veľa pracovala v noci, teraz sa bojím, že to už nebude také jednoduché a nebudem mať toľko energie. Ale neviem si predstaviť, že by som na 3 roky vypadla z práce.

Jednoduché účtovníctvo si robím sama. zatiaľ to bolo úplne v pohode, od budúceho mesiaca sa však stanem platcom DPH. ☹

Nevieš mi poradiť, ako je to s DPH počas materskej? Strašia ma vysoké odvody a už teraz viem, že také zákazky ako som mala vlani, na budúci rok nebudú. Preto uvažujem na čas aj o možnosti prerušenia činnosti. 1.polroka - počas poberania materskej - nemusím platiť odvody a činnosť by som neprerušovala / je možné, že bude treba dotiahnuť nejaké zákazky/. Až od času poberania rodičovského príspevku. Čo však zatiaľ s DPH? Asi sa budem musieť ísť na daňový úrad odhlásiť. Môžem vôbec počas poberania materskej /1. polrok/ fakturovať? Mám v tom trochu chaos. Vopred vďaka, ak mi poradíš.

alisia
18. feb 2009

Ahoj danka, napísala som ti IP. A dá sa ako tak zvládať podnikanie chvíľu po pôrode? MŃa strašia daňové priznania, neviem či ich vôbec zvládnem.

creo
9. sep 2010

ahojte
mam 50 rokov, moja zena ma 42 a chceme este dieta (mame uz jedno)
obaja pracujeme
penazi vela nie je
v podstate sa "BOJIME" len zdravotnej stranky...
mate niektora takuto skusenost...?

shiona
10. sep 2010

@creo v sucasnosti je medicina na velmi vysokej urovni.. u zeny sa po 35-tke zvysuje riziko jednak narodenia postihnuteho dietatka alebo aj potratu.. cca po 16tyzdni tehotenstva sa da spravit vysetrenie- odber plodovej vody amniocenteza- ak sa zisti nieco tak do 24tt sa da tehotenstvo ukoncit zo zdravotnych dovodov..

janka2709
9. jan 2013

JA poznám veľa mamičiek čo rodili po 40 tke a v pohodičke.... MYslím že vynosiť a odrodiť nieje až taký problem ak je maminka zdravá ale.... v 50 tke prvé písmenká v 60 tke stužková a vlastné vnúčatka ??? Sama na sebe vídi že mám kúsok po 41 detičky 10 a 5 a pohravám sa s myšlienkou ešte ,, do tretice,, ale sily ubúdajú .... Nieje to egoizmus ale konštatovanie A doba je náročná na výchovu io financie . Tiež som sa moc doma neohriala, na rodičovskej som ani nebola a úprimne by som to ani nevydržala .... a necítim sa o nič menejcennejšia matka a vôbec nemám dojem že mi dačo ,, ušlo,, práve naopak. . Ale ktovie možno....? manžel nieje proti takže uvidíme 🙂 🙂

elin20
10. jan 2013

Ahoj uvidis ako ti to babo zmeni zivot, v dobrom...aj moja mamka rodila v 38, sestra má teraz 7 ja 25, a rodicov dobija energiou, a sú stastni ze maju takeho maleho maznacika....a moja sestra je uz teta....všetci si myslia ze je to moja dcera 🙂

betunka39
10. jan 2013

Ahoj , aj ja som otehotnela neskoro, deti už mam velke. Ja som sa skor bala, aby bolo babo zdrave. Ale potom som sa tým už nezaoberala. Ani na amnio.som nešla, nie vždy je to pravda čo vyjde. PO 4D ultrazvuku mi povedali, že može mať dawnov syndrom, koli malej nos. prepažke. Ja som povedala len tolko, že kolko ludi ma maličky nos a nemaju DS. Nechala som to na božiuvolu, a podla rady mojho gynekologa viac som sa tým nezaoberala a tešila sa na maličke. Manžel to predychaval 3 mesiace, ažked som mu ukazala zaznam z ultrazvuku, začal sa tešiť. Moje deti to prijali najprv s velkou nevolou, ale to im trvalo asi 1-2 dni, dcere to trvalo až do 8 mesiaca, kym nevidela ako sa malička pohybuje v bruchu.Narodila sa nám krasna, zdrava dcerka, ktora as teši už 8 mesiacov. Deti by ju nedali za svet, ked prídu zo školy je u nu doslova bitka, kto ju vezme na ruky. Po pol roku som nastupila na pol uvazku do prace, lebo mam pracu, ktoru by som nechcela zanechat a tiež trocha si finančne prilečšit. Ked som v praci tak sa o malu stara manžel, ktory si to doslova uživa, alebo svokrovci. A ide to, napriek počiatočnym obavam. Manžel dokaže urobiť okolo malej všetko, čo pred rokmi pri prvych deťoch mu robilo velke problemy. Moj najstarši, kedže manžel chodí pracovať preč, bol dokonca so mnou aj pri porode, ale nie priamo, ale počul všetko, kedže bol za plachtou, nechcel odísť, hoci som mu to kázala, maličku videl hned po porode.,Tak hlavu hore, začni sa tešiť na babo, hlavne ked sa teší syn ,ten nech ti je hlavnou oporou, všetko dobre dopadne, len treba pozitivne myslieť, a hlavne nezaoberať sa všetkymi možnymi zlymi scenarmi, len tými dobrymi.A inač, porod som mala ovela lahši ako tie štyri, aj po porode som bola ako rybička, čo manžel nevedel pochopiť.

svetlana5
14. feb 2013

ahoj,ja som tiež tehotna a mam 40 a mam tiež zmiešane pocity a každu noc sa budim a nemožem spat,ale na dietatko sa teším

trogir
autor
18. feb 2013

@svetlana5. Je to davno, co som otvorila tuto temu, Dcerka bude mat v juni 4 roky a nic lepsie sa mi stat v mojom zivote nemohlo. Absolutne mi dietatko zmenilo zivot, kazdy den je pre mna stastny. Obavy som pocas gravidity mala enormne, ale akonahle sa malicka narodila, a chvalabohu zdrava, tak to zo mna opadlo. Neviem, ci by som ju dokazala milovat este viac, ako ju milujem, ale myslim, keby sa aj narodila chora, alebo nejakym sposobom handicapovana, mala by som ju o to radsej. Mamicky po styridsiatke, kazdopadne je to ine materstvo, ako ked som mala 20. Clovek je zrely a zodpovedny a dokaze dat dietatu nielen to materialne, ale vie ho aj dobre vychovat a to nehovorim, co Vam dava vlastne dieta. Je ako zrkadielko, kolko lasky mu davate, tolko Vam vracia.

lienka6671
18. feb 2013

@trogir Ahoj, tak to mozem iba s tebou suhlasit je to je to fakt ine tolko som si neuzila pri dvoch starsich ako teraz a i ked vsetkym bolo luto a trocha i mne ze to nieje dievca tak nemenila by som za nic na svete, zasa je u nas velmi rusno,veselo a je velmi mile sledovat ako sa starsi syn hra s malym a vymyslaju nezbednosti 🙂

rockerka731
12. apr 2013

keď som sa dozvedela že som tehotná okamžite som požiadala o prerušenie tehotenstva, rozhodnutá na 100 % že to malé proste nechcem , moja sestra si "moju malú " doslova vyplakala a vravela mi že ak ju dám zabiť budem toho neskôr ľutovať, na zákrok som nešla .. povedala som si že čo sa má stať sa stane a nechám to na prírode, veď mám takmer 40 rokov .....do 12 týždňa som čakala na samovoľný potrat, kedže sa malej chcelo žiť tak som nabehla po 12 týždni do poradne 😀 žiadne komplikácie ... som v 36 týždni .... už len polehávam, preberám sa v detských vecičkách a teším sa ako s kamarátkami budem kočíkovať ,daňové som zvládla , a na robotu som sa ako súkromná podnikateľka vykašľala na neurčitý čas 😅 od toho 12 týždňa som sa úplne zmenila , veľa som čítala a pozerala dokumenty na všetky možné témy... mám iný pohľad na svet a aj na ten finančný, namiesto kopy peňazí uprednostňujem kopec priateľov .. a celkovo si myslím že ma to tehotenstvo ako človeka posunulo inam a zachránilo

rockerka731
27. máj 2013

PS: 10.5.2013 o 9.25 sa mi cisárskym rezom narodila krásna zdravá dcérka Nikolka 😉 teraz sestre ďakujem že ma presvedčila nechať si ju

trogir
autor
30. máj 2013

@rockerka731 Blahozelam, prezivala som podobne tehotenstvo, uzivajte si dietatko, je to zazrak, A napiste, ako sa Vam dari, aj na IP 🙂

vavrenka
9. júl 2013

@trogir ja som cakam druhe babo zaciatkom novembra a koncm novembra budem mat 41. vzdy som chela vacsiu rodinu, po narodeni dcerky - mala som vyse 38 rokov-som mala kuraz este na dve tehu 😉 , ale teraz mam vleke zdravotne problemy nie s babom ( tehu prebieha ukazkovo) ,ale ja osobne, takze toto je moje posledne tehu a je mi to normalne luto ☹ ... este jedno by som brala 😀

lelia
3. sep 2013

@trogir ja som otehotnela ako 40 rocna. Vzdy som chcela babetko a nejaky cas som hladala na testoch aspon ducha. Ked som zrazu nasla dve ciarky,tak somtomu neverila.Tehotenstvo prebehlo uplne krasne, ani raz mi nebolo zle a robila som do 7 mesiaca, kedy som si este s bruskom zatancovala do rana na vlastnej svadbe. Jasne, ze som sa tesila, ale stale som tomu neverila, ze ja budem mamou. Bala som sa tesit, aby sa nieco nestalo, predsa uz nemam cas sa snazit . Sla som aj na amnio, chceli sme my s manzelom, aj ked samozrejme by sme si babo nedali vziat. Vnutorne som nemala najmensi strach z amnio, vedela som ze dobre dopadne. 2 mesiace pred 41 sa mi narodila krasna dcerka. A nechali ma rodit prirodzene,napriek tomu ze som bola prvorodicka v dost vysokom veku. Tes sa, ja si to strasne krasne uzivam a som hrdou mamou. Je mi ale smutno, ze to tak strasne rychlo bezi. Ja by som privitala este dalsie babetko. Necitim sa unavena ani nervozna. Kariera? Pominie. Uz po nej netuzim, ked sa na mna usmeje ten najkrajsi bezzuby usmev, Tes sa a bud hrda na svoje brusko. Na ludi ani na rodinu nedaj. Ja keby som dala na inych tak nemam nic. Strasne Ti drzim palce a hlavu hore, dietatko citi Tvoj strach. 🙂

lelia
3. sep 2013

@trogir jeeeej teraz citam, ze uz ma 4 rocnu dcerku. No skoro som reagovala 😀

rockerka731
18. sep 2013

@trogir DAKUJEM SUPROVO 😉 trocha ju asi rozmaznávam, ale to si v tomto babkovskom veku 😀 môžem dovoliť 😉

diablica130
3. okt 2013

Ahoj ja mam 44 rokov a mam 5 deti z prveho mazelstva 4 chlapcov uz dospelych 23,21,19,16 a s priatelom s ktorym som 6 rokov mame 2,5 rocnu dcerku otehotnela som ked som mala 41 a velmi sme sa na nu tesili bol to najlahsi porod trval iba 5 hodin a to pocitam aj cestu do porodnive s takmer nulovymi kontrakciami nelutujem vobec ze som ju mala tak neskoro a hoci mam 44 s priatelom tuzime este po jednom babetku niekto teraz povie asi jej sibe ale nieje to tak priatel ma 32 rokov a je to jeho jedine dieta a kedze vychovava 4 cudzie chapem ze chce k malej surodenca budem bohu vdacna ak vyslisi moje modlidby ale chapem,ze vzhladom k mojmu vyssiemu veku sa to mozno nepodari kedza som pred 5 mesiacmi potratila v 12 tyzdni zacinam pochybovat ale chcem podporit vsetky zienky ktore vahaju nemajte strach a nic si nevycitajte urcite Vam to vsetko vase dietatko vynahradi a bude Vam to za to stat

slivo255
8. okt 2013

Ahojte, ja mam 39, na buduci rok 40 ka, bivam uz 17 rokou v nemecku, pred 2 rokmy som spoznala novu lasku a za 4 mesice
Sme uz spolu bivaly, pred 8 mes, som prestala brat anikoncepciu, velmy si zelame babetko, boly sme na vysetreni, moj priatel ma 36 rokou, a spermiogram 😖 ....ja som v poridku, rozhodly sme sa na Kiwu,dnes sme maly termin, ale to dopadlo ☹ lekar mi naznacil ze som STARA na babetko a 20% procent mam na tehotenstvo,a aj ked zostanem tehotna tak rizikove
Zostala som bez slov,,,,,,,,,,,, 🤐 vipisal mi hormonalne injekcie,,,, este pockame do konca novembra a v becebri sme sa rozhodly na kliniku v Brne na umele oplodnenie,,,,,, len som sa chcela vispovedat, viem ze uz nie som mlada ale zijem zdravo a necitim sa stara,,,,
🙂

mircalla
8. okt 2013

@trogir Ja som sa snazila 10 rokov, otehotnela som v 37 po 5 IVF, rodila v 38. Este by som si kludne trufla. Nic som neodkladala, proste to neslo. Ja som si to uzivala. Nesmies mat negativne pocity, ze nieco nebude ok.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre