Tehotná v 40 rokoch. Mali ste aj vy zlý pocit?

trogir
18. jan 2009

dovolim si najs damy, ktore otehotneli v styridsiatkke, hladaju zodpovednost voci svojmu dietatu, obe etuju karieru a situuju sa do pozicie zeny v domacnosti. Ja osobne som pracovala ako fitness trenerka, momentalne som doma, v piatom mesiaci tehotenstva nemozem dvihat cinky a velmi behat po vonku, nakolko baby je nizko, od momentu, ked som zistila, ze mam pozitivny test mam negativny pocit, ze baby sa nenarodi, alebo budem mat problemy velke problemy, nedokazem si uzit radost z tehotenstva, aj moja rodina je rezervovana a irituje ma to. Mam po amniocenteze a cakam na vysledky. Neviem, cim to je, mozno najdem mamicku v rovnakej poziciil.Mam dospeleho syna, na male sa velmi tesi.

jajacova
28. jan 2014

@celasapremenim ďakujem, to bol zámer. skutočne sa celá premeníš, aký je tvoj príbeh?

diablica130
28. jan 2014

@jajacova ahoj noo lebo mne to ukazuje ked mi napises dole pod tvojim prispevkom ze termin oktober 2013 a kedze uz bol nechapem preco to ukazuje.Moje babo sa ma narodit v sptembri a modlim sa kazdy den aby sa nic zle nestalo trosku vidim krv ked sa utieram po malej potrebe ale nieje akoze na pradle iba ked si utriem a velmi maalo tak snad to nieje nic hrozne.A ano budem mat 6.babo ale je to druhe s tym partnerom co teraz zijem a jeho celkovo druhe kedze mam synov velkych chceme k dcerke surodenca lebo aj ked nas je vela ona je sama a nema sa s kym hrat no velmi sa bojim ci to donosim kedze som uz v pokrocilom veku a mala som jeden zamlknuty plod a v marci som potratila v 12 tyzdni

jajacova
29. jan 2014

dufam, že všetko dobre dopadne a súrodenec bude hlavne zdravý. to je to najdôležitejšie.dávaj si pozor na seba, aj keď to je určite veľmi ťažké pri takejto XXL rodine. zabezpečiť full service pre každého, to dá zabrať.Náš malý chlapček, je tiež sám v úvodzovkách. tri veľké sestry, je síce fajn, má sa ako v bavlnke - princ bajaja... 🙂 🙂 🙂 No nemá odvahu už na ďalšie bábatko. veľmi som sa bála,aby bolo zdravé. keby že mám o osem rokov menej hádam by som sa nechala nahovoriť. mám dve dievčatá s ročným rozdielom. spočiatku ťažké, ale do polroku sme krásne fungovali.zahrali sa a aj dnes majú veľmi pekný vzťah. a to aj s najstaršou sestrou. o to mi vždy išlo, aby sa ako sestry mali radi, aby celý život pri sebe stali, jedne bez druhej a tretej nevedeli byť..poznám rodiny kde súrodenci sa mesiace nepočujú a nevidia a vobec im to neprekáža. tak držim palce a prajem všetko dobré tebe aj tvojej novostarej rodinke.

renuska23
29. jan 2014

@diablica130
@jajacova ahojte baby, náhodne som tu natrafila na túto tému a nedá mi, aby som sa k vám nepridala. Mám 42 a pred rokom mi k dvom už skoro dospelým dcéram pribudla ďalšia. Veľmi som túžila po bábätku a po jednom potrate sa mi to podarilo. Mala som neskutočne problematické tehotenstvo, ale malá je našťastie zdravá a pre mňa najkrajšia na celom svete. Keď vás tu tak čítam, tiež by som jej rada dopriala ešte súrodenca, aby nevyrastala sama, ale už si netrúfam - vzhľadom na vek, aj na priebeh môjho tehotenstva. Je to krásny pocit, mať dieťatko v tomto veku a nikdy by som ju nevymenila za žiadne pohodlie 🙂

jajacova
29. jan 2014

Je to úžasné mať po štyridsiatke dieťaťko. Ja to fakt každej odporúčam. len keby tu nebolo to riziko všelijakých chorôb. Na plánované tehotenstvo by som si netrúfla, ale keď sa to stalo, bola som neskutočne šťatná. Moje tehotenstvo bolo nádherné, každý deň som si užívala s drobčekom. vedela som, že toto je určite posledné. bolo absolútne bez problémov, pribrala som len 11kg, tlak, krv, všetko bolo v najlepšom poriadku. pôrod bol priam nadzvukovou rýchlosťou. ledva ledva sme stíhali.Po toľkých rokoch stereotypného chodenia do práce, je to nádherná zmena. Cítim sa ako ako tridsiatka 🙂 🙂 Aj keď večer keď líham do postele prvé sa ozvú kríže, krčové žily, a pri nočnom vstávaní z postele sa ozívajú kolená 🙂 🙂 🙂 Darmo už nie som tridsiatka 😖 Ale to sú len také zanedbateľné boľačky. Bábatko je veľmi dobručké. Teraz má tri mesiace. každé ráno medzi 4.30 a 5.30 kaká, čo ho samozrejme absolútne preberie. ten úsmev čo ma čaká v postieľke je nepopísateľný. keď večer zaspávam, normálne sa už na to teším 🙂 🙂 🙂

luci5
29. jan 2014

@renuska23 to je ktaasne. Ja som este mlada, mam dve dievcata rok pi roku a tiez by som ch cela niekedy babo v neskorsom veku a s odstupom🙂 prajem vela zdravicka...

renuska23
29. jan 2014

@luci5 ja som tiež tak mala baby, teraz majú 18 a 16, je medzi nimi rozdiel 20 mesiacov 🙂 .... držím ti palce, nech sa ti to podarí 🙂

coralee_wiley
29. jan 2014

@trogir ja som sa narodila ked mala moja mamka 38 a ocko 45 🙂 sestra je odo mna starsia o 14 a brat o 17 rokov, osobne si myslim, ze su vsetci velmi radi, ze som 🙂 tiez boli v rodine vselijake sumy, ked ma mamka cakala, ale nikdy som nebola na obtiaz, ale skor na pomoc 🙂 kedze brat so sestrou maju 6 deciek, tak som od svojich 7 rokov robila pestunku 🙂 co vsetci velmi ocenili 🙂
a celkom zabavny je pribeh mojej babky, ktora ked sa dozvedela ze je mamka v tom, akurat sla na operaciu a lucila sa so vsetkymi, ze ona uz urcite umrie, a ked sa teda dozvedela ze opat bude babkou, tak povedala, ze sa toho musi dozit, potom sa musela dozit mojej svadby a tento rok bude mat 100 a caka este na pravnuca, ktore este ani je na ceste 🙂
takze osobne si myslim, ze deti ako ja, sme len a len na radost a na pomoc 🙂 kasli na tych co maju blbe reci, alebo vyraz v tvari ... bude to starost v starobe samozrejme 🙂 ale hlavne si predlzite mladost 🙂

borkavan
9. feb 2014

@jajacova joj, aký pozítivny komentár si sem dala. Ja mám 38 r. a našla som si práve dve čiarky. Ked všetko dobre dopadne, ešte stihnem porodiť svoje prvé bábo v 38-mičke a tiež si želám, aby toto teho bolo bezproblemové. dúfam, že to tak bude. Lebo už jeden potrat za sebou mám.
🙂

jajacova
11. feb 2014

@borkavan tak to skutočne gratulujem. uži si to.aj tehotenstvo, aj bábatko.Bábatká sú úžasné. Milujú nás bezpodmienečne, také aké sme: nenamaľované, s opuchnutými očami,strapaté, neupravené, s kilečkami navyše, s vráskami...lebo sme ich maminky, ktoré ich milujú. Ja mám štvrté dieťatko, a viem, že tento čas kým sú taký malinký, rýchlo ubehne a nikdy nikdy sa to nevráti. Preto si užívaj každý deň tehotenstva, keď už budeš cítiť pohyby...každý deň s bábatkom, aj nočné vstávania, prvé úsmevy, prvé zúbky...Držím palce nech všetko dobre dopadne.. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

siska53
18. feb 2014

@borkavan drzim paste!
ja by som tak este rada raz tehulkovala! Len..nejak nemam odvahu o tom,este povedat mm,obavam,sa,ze to hned zamietne..zatial som,to vravela len,sestre a odaktorym,kamoskam,no a tu sa vypisujem. 🙂)
snazim sa presvedcit samu seba,ze uz nie,mam,dve deti,hladam proti presviedcam,sa,rozumom,preco uz nie,ale nejak to nepomaha.
urcite si najskor dam skontrolovat svoj zdravotny stav i u gyndosa,ci este stale,plati,ze v pohode do tretice sekcia byt moze..
splnila,by som,si,tak,davnu tuzbu,asi aj potesila svagrinu,ktora chcela mat 3deti,ma,vsak,len,1 a kedze moja segricka mozno mat babo nebude a ak,tak,len,1,bolo by zaujimave mat 3.nech maju stari rodicia viac radosti.
dalsia vec,ci sa,to podari tak lahko,ako pri prvych dvoch?
uvidime...
vsetkym,ktore otehu vo vyssom,veku zelam,krasne tehulkovanie a radost,z deticiek.

borkavan
18. feb 2014

@siska53 vidis ty si plna optimismu, že oteho a vsjo bude v poradku. a napr. ja sa bojim, či je všetko v poriadku, či vôbec budem aj toto jedno, lebo akosi už som si našla tmavú krv ... atd...
a už mam jeden MA za sebou....
ja zavidim v dobrom a želam vam taketo bezproblemove myslenie ohladne tehu. kedysi som si myslela, že aj mňa to čaka... ale len strach a obavy.
teraz som 6 tt a priznaky sa mi akosi zastavili, skôr sa citim fyzicky super ☹ a psychicky na dne. vôbec sa nedokažem tešiť cez ten strach čo preživam. lebo už minule tehu som sa tešila a hovno z toho, nosila som v sebe asi 5-6 týzdnov mrtvy plod a ja planovala postielku a tak... a tešila sa, ako je mi fajne byť tehotna...
a teraz sa zas citim fyzicky dobre ☹
26.2. mam kontrolu. aj sa bojim na ňu isť. aj sa tešim. len nech už viem čo a ako

siska53
19. feb 2014

@borkavan praveze mam velke obavy,coby nie,mam,jemne dvojrohu maternicu,za sebou dva cisarske,vyssi vek,napriek tomu srdce si neda povedat,je tam strasne velka tuzba..vzdy som sa bala,ci deti budu ok,ved som otehotnela ako 34r. A viem,ze ani nizsi vek nezaruci,ze babo bude ok...v mojom,okoli,kamaratky,zname si uzili dost aj zlych veci,tiez potraty,jedna kolegynka dokonca uz tesne pred polkou,tu co citam,sestra nemohla otehotniet vobec..az sa rozvadza..takze zas az taky optimizmus u mba nie je. Len ta silna tuzba...napriek vsetkemu..
drzum,ti paste,nech sa tesis z maleho vonaveho uzlicka! A chapem ta,ja som obe tehu dost prezivala i,poradne,stale sa sledovala,ci nekrvacam,ked uz bolo,citit pohyby,ci ich citim,raz ma,i dr.vylakal,lebo,mala sa,nehybala,ale,srdiecko bilo,ona len hajkala..mala,som,pri nej zlcnikove kamene i maly zachvat,kvoli tomu som sa bala predcasneho porodu,nastastie sme vydrzali az do konca,zlcnik sa zachoval,ohladuplne..takze uplne chapem,hadam ani nie je tehulka,ktora by bola bez obav. Mozno len tie,ktore vyslovene dieta nechceli,alebo im je to jedno,nebudem menovat,koho myslim,lebo i tam sa najdu vynimky. A nemysli si,babo sa narodi a zas su len obavy,ci je ok,ak,ma,naznak choroby,ci to nie je,vazne...ak spadne,aby nebol uraz,prosto stale,je sa coho obavat.
naozaj si zelam,aby kazda,ktora chce,sa svojho vonaveho uzlicka dockala.
takze verim!

helmanka
19. feb 2014

ahojte, ďakujem za tému, ja som tiež tento prípad, mám 40 r. a som v 20tt, rodiť by som mala ako 41 r.,ale tehotenstvo neznášam dobre ako aj tie 2 predtým, ale čo už, zo začiatku som to prežívala veľmi ťažko aj keď som s tehotenstvom počítala, len sa nám akosi skôr nedarilo, čiže nebola som happy, ale to asi ten stav , aj teraz mi býva zle ,ale už nie tak, ja to beriem ,že to práve teraz muselo prísť a pre niečo to takto má byť, ako zdravotník viem, že dnes sa veľa u mladších ročníkov prejavujú rôzne poruchy u detičiek, čiže vek nie je indikáciou, a naše staré mamy rodili až do 50-ky, ono to z hormonálneho hľadiska je výhoda, aj v 80-tych rokoch bol v Amerike boom 40 ročných mamičiek, len ,aby sme boli zdravé a čo poznám takéto mamičky ako keby stárli neskôr.
Nie som podnikateľka, ale mám celkom lukratívne miesto, určite chcem ostať doma aspoň 2 roky, lebo tie prejdu celkom rýchlo a do 68 r odchodu do dôchodku (ak sa dožijem 🙂 ) sa ešte môžem realizovať a bola som prekvapená u nás v práci sa dosť žien priznalo, že keby to mohli vrátiť tak by to takto riešili, čiže neskorším tehotenstvom.

siska53
19. feb 2014

@helmanka ahoj,mimo temu,ale kratka otaxka: to az v 68 sa uz chodi do dochodku? To budem robit o 9r dlhsie,ako moja mama a aj ta uz bola rada,ze ide,lebo bola uz vycerpana z tych stresov..

helmanka
19. feb 2014

@siska53 to si fakt nerobím srandu, môj ročník 73 by mal ísť tak podľa sociálnej poisťovne ☹

siska53
19. feb 2014

@helmanka normalne som vypulila oci! Tak nas asi z roboty rovno do truhly ponesu, ako kedysajsich sovietskych prezidentov a inych funkcionarov!

helmanka
19. feb 2014

@siska53 to tvrdí aj môj muž, ja stále hovorím, ak sa dožijeme, tiež to vidím na kolegyniach čo nadsluhujú aj 5 rokov, že už nevládzu.

celasapremenim
20. feb 2014

chcem sa opytat, v tehotenstvach ste mali niektora vobec dobry vysledok z triple testov v 16 tyzdni? 🙂 sa citim dobre, zatial vsetko ok, ale toto si ani nedovolujem predikovat, zeby som to mala negativne, vzhladom k veku :D

silviami
20. feb 2014

@celasapremenim Ja som mala dobrý, resp. zlý bol iba kvôli veku, všetky ostatné parametre boli ok. Dr. mi to vysvetľovala tak, že sa to hodnotí komplexne a že jeden parameter nehrá úlohu. Prvé dieťa som mala v 36 a druhé sa narodilo 2 mesiace pred 40, obe sú zdravé, obe tehotenstvá a pôrody bez problémov a komplikácií, resp. len také drobné, pri prvom tehotenská cukrovka, ale len na diéte, pri druhom ma to našťastie obišlo, ale vysoký tlak, avšak len hraničné hodnoty, nič vážne. Pri prvom mi bývalo dosť zle, hlavne v prvom trimestri, pri druhom to bolo lepšie. Želám všetko dobré.

celasapremenim
20. feb 2014

no a kedze teda zly bol iba kvoli veku, tak na amn netlacili 🙂 lebo mne je to odporucane napriek negativnemu vysledku z prvotrimestralneho screeningu

simimi
20. feb 2014

Ahojte super tema ja som minuly rok rodila prve dieta synceka ako 38 rocna tehotenstvo aj porod (cisarsky) prebehli velmi dobre. S manzelom sme sa dohodli ze budeme mat aj druhe za take 2-3 roky a to budem mat nad 40 a problem si z toho nerobim nemyslim negativne ved aj nase babky a prababky rodili neskoro a deti boli zdrave treba pozitivne mysliet ale to je moj nazor pravdaze kazda z nas to preziva inak

borkavan
28. feb 2014

@simimi ja tiež budem rodiť teraz ako 38 ročná. Som v 8 tt a vôbec mi neni zle a ani pachy necitim. V nedelu som mala tmavu krv, tak som v pondelok letela na sono a všetko v poriadku.
Ale odvtedy sa mátam, či je naozaj všetko v poriadku, lebo aj prsia mi ako zmäkli dnes. ☹
iným tehulám je už zle, mne nič. som na PN a som dosť oddýchnutá, možno preto je mi tak fajne. Už som mala MA a vtedy mi tiež bolo dobre a už som nosila v sebe mrtvy plod.
Ale tak tentokrát verím a viem, že bábo vo mne žije a je všetko v poriadku. Už som sa naň tak pripútala, ked som videla to srdiečko, že keby sa čosi posralo, dosť ťažko by som to zvladla. A vzhľadom na vek, by som nemohla dlho smútiť a hned šup na dalšie...
och joj.
inak mne vek vôbec nevadí. možno až naivne si myslím, že moje bábo sa narodí zdravé

simimi
1. mar 2014

@borkavan no ja som take myslienky ani nemala ze by nebolo zdrave to sa neda to by som si nevedela uzivat tehotenstvo a ja som si uzivala velmi aj mi bolo smutno ze sa to uz skoncilo ale nevadi bude este jedno tehotenstvo dufam Maximilian je teraz moj nas poklad nase slniecko a to som na amniocenteze ani nebola

sarah27
2. mar 2014

@trogir tak si ako Silvia Lakatošova, aj ta rodi v 40-ke , čo je na tom? na veku nezalezi 🙂

danielahamar
2. mar 2014

@sarah27 a aká je krásna 🙂

dzindzer
3. mar 2014

ahojte
ja sa citanim vasich clankov snazim tiez upokojit, mam o chvilu 40 a som v 9tt,mavam totis velke depresie stale by som plakala a preto sa velmi bojim,minuli rok som potratila v 11tt,neviem ako sa zamestnat aby som nemala depresie som od sameho zaciatku doma na rizikovom,velmi si prajem aby bolo vsetko ok no nejak to nezvladam,chcela som od lekarky nejake antidepresiva no nechcela mi dat nic lebo ze vraj uz mam vek a nie je to dobre pre babo,mate niektora skusenosti s antidepresivami v tt a tomto veku?
vsetkym prajem len to krasne

maleveci
3. mar 2014

drzim palce, ja som mala dcerku v 41 rokoch a nemala som vobec problemy, prave naopak, citila som sa vyborne. dnes ma dcerka 4 roky a mozem povedat ze mat dieta v takomto veku je ozaj super!!!! ved pozri na americké celebrity!!! len ziadne chmurne myslienky, zaklad je mysliet pozitivne. budem rada ked ti vsetko dobre dopadne a rada by som sa to dozvedela. 😉

zuzka_w
22. mar 2014

Ja som rodila ako 21 rocna, potom 27 a nakoniec 43,5 rocna 🙂 Teraz mame najmladsieho uz 4 rocneho syna a sme neskutocne stastni vsetci kolko nas je, by ste neverili ako starsi synovia miluju toho najmladsieho a celkovo mam pocit, ze aj ako rodina travime spolu ovela viac casu spolu 🙂 Teste sa ak otehotniete aj v 40-ke alebo aj po nej ako ja, omladnete a doda vam to neskutocne vela energie 😉

evaveva1
4. máj 2014

@trogir Veľmi ti držím palce,výsledky budú určite v poriadku.Nerieš tak okolie,to nie je dôležité,aj keď viem z vlastnej skúsenosti,že je to nepríjemné keď napr.povedia/chceš byť stále mladá,keď máš tak neskoro dieťa/,vôbec nevedia o čom hovoria.Moje deti mali 22,17,keď sa narodil malý.Veľmi sa tešili,aj mi samozrejme pomáhali.Teraz je už malý 15.ročný pubertiak,ja mám 58.Staršie deti sa mi snažia pomáhať pri výchove,aj keď to nie je vždy dobré,lebo na výchovu má každý iný meter.Ale vychádzajú super a to je hlavné.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre