Tehotná v 40 rokoch. Mali ste aj vy zlý pocit?

trogir
18. jan 2009

dovolim si najs damy, ktore otehotneli v styridsiatkke, hladaju zodpovednost voci svojmu dietatu, obe etuju karieru a situuju sa do pozicie zeny v domacnosti. Ja osobne som pracovala ako fitness trenerka, momentalne som doma, v piatom mesiaci tehotenstva nemozem dvihat cinky a velmi behat po vonku, nakolko baby je nizko, od momentu, ked som zistila, ze mam pozitivny test mam negativny pocit, ze baby sa nenarodi, alebo budem mat problemy velke problemy, nedokazem si uzit radost z tehotenstva, aj moja rodina je rezervovana a irituje ma to. Mam po amniocenteze a cakam na vysledky. Neviem, cim to je, mozno najdem mamicku v rovnakej poziciil.Mam dospeleho syna, na male sa velmi tesi.

dana_l
9. dec 2015

@havedka amino znamena ze ti zoberu plodovu vodu na rozbor a povedia ti percentualne ake je riziko u dietata mat urcite choroby - pripadne ake choroby zistili z plodovej vody. uz som pocula ze povedali ze dieta bude mat down syndrom a narodilo sa uplne zdrave.
vela veci sa teraz da zistit zo sona. na down syndrom sa meria nosna kosticka a krcne stavce - tie su vzdy viditelne aj na sone a vedia povedat ci dieta by sa malo narodit s takouto chorobou. i ak by boli problemy na srdiecku, s oblickami, hydrocephalus alebo ine choroby ti vedia "vidiet" na sono.
nie na vsetko co ti doktor povie ze by si mala urobit - vysetrenia - znamena ze musis ist. je to tvoje rozhodnutie. niektore veci (neinvazivne do tvojho tela) mozes mat urobene bez zbytocneho zasahu (amino)

ukulela
10. dec 2015

@havedka na amniocentezu - odber plodovej vody - posielaju automaticky kazdu nad 35 (myslim) ... jasom prve rodila v 36, no doktorka mi povedala: "Chodte najprv na morfologicke sono ku grochalovi, ak bude vsetkoOK, nebudem vam radit amnio, bude to zbytocne" . a vsetko bolo OK. poslala ma aj na genetiku, no tam milen vypisali papiere, niec splietali o amnio, no druhy krat som tam uz nesla 🙂🙂🙂
amnio mozes odmietnut a ak by ta dok aj neposlala na morfosono, mozes sa aj sama objednat.
mam kamosku, co teraz, tiez po 40ke, rodila druhe dieta - 15 rokov po prvom. a ja chcem este tiez jedno stihnut, a bude to okolo 40 tiez.

katrin21
10. dec 2015

@havedka namiesto amnio si radsej zaplat ( ak by si mala zle vysledky tripple testov v 16tt) TRISOMY testy... je to ako amnio, ale robi sa to z krvi matky.... oddelia DNA dietata a otestuju.. ja som mala zle testy, tak som si to dala spravit, na genetike.... cena je 350E, ale pri zlych testoch mali akciu za 100E. riziko som mala 1:45 na Downa, co je velmi vysoke a samozrejme, ze je to len statistika.... v podstate je to 2% riziko a 98% je zdravych 🙂 A aj moje dievcatko. trisomy vysli uuuuuplne OK,. amnio som odmietla.. Isla by som na nu LEN ak by aj trisomy vysly nejake zle....
A kazdopadne, povinne to nie je... su zeny, co si babo nechaju, nech by boli testy akekolvek, takze ... netreba im ziadne testy v tom pripade.

janaochi
20. dec 2015

@nissa je mi ľúto, že to nevyšlo. Škoda. Ale verím, že kedže nebol problém otehotnieť, tak sa to onedlho opäť podarí a už so zdarným koncom.

havedka
2. jan 2016

tak baby od vcera sa pokusame o babo .idem do toho,tak uvidime

bohjelaska
2. jan 2016

@havedka Držím palce, aby sa podarilo čím skôr, my sa už snažíme 1,5 roka a zatiaľ nič. 😒

ukulela
2. jan 2016

@havedka tak drzim silno palce 🙂 nasad si nejaku kyselinu listovu, ja som (na radu doktorky) brala aj inofolic, ale len 1 denne,nie 2 (drahy je 🙂 ... a mozes cyklus podporit aj alchemilkovym cajom, ale pri snahe otehotniet sa pije len do polovice cyklu - teda do ovulacie. potom 2 tyzdne pauza a zasa sa zacina pri MS.
mne sa velmi pacia viacdetne rodiny a v dobrom zavidim 🙂

lavinis
2. jan 2016

@ukulela no, neviem, či automaticky posielajú, ja som mala 35 a lekár mi povedal, že nevidí dôvod, výsledky z prvého skríningu som mala dobré, že keby som mala 40 a viac, tak by to riešil.

sardinka335
2. jan 2016

@havedka no tak klobuk dole...ja mať 43 rokov, tri uz velke deti a z toho jeden autista plus pridružene diagnozy tak do toho nejdem. Ale kazdy ako sa citi. 🙂

pips
2. jan 2016

boh ta zehnaj. neboj sa vsetko bude vyborne. madona mala prve dieta v 42 rokoch a nikto ani necekol. 😀

sardinka335
2. jan 2016

@pips no len s tým rozdielom ze ta madona nerieši domacnost, nakupy, varenie, pranie a na všetko ,,ma lidi,, a troška iny servis a pristup okolo seba, takze to sa fakt mate s kym porovnavat... 😉

ukulela
2. jan 2016

@lavinis mna aj na genetike chcleli automaticky posielat, ze vekovo spadam a aj moja gyndoska mi povedala, ze spadam uz do skupiny, ktoru automaticky odporucaju z dovodu - vyssi vek. no to neznamena, ze musim ist a vzdy mozem odmietnut. okrem toho ako som pisala, mne dok hned povedala, ze si mozem zaplatit morfologicke sono (nie u nej, takze nenahanala ksefty sebe, bola som u Grochala v Martine) - a ked to ukaze dobre vysledky, tak amnio je nepotrebna.
mam kamosky, ktore na amnio akosi automaticky sli, lebo vsak lekar odporucil a mam aj take, co odmietli. hoc aj triple testy boli zle.(a viem aj o pripade, ked lekarka na genetike na zenu tlacila, lebi zle triple, musi na amnio a potom ma len par tyzdnov na vyriesenie, lebo "uvedomujete si, aka je to rpe spolocnost zataz, vychovavat postihnute dieta? - a nesla a babo je zdrave 🙂 --- zena v konecnom dosledku moze vzdy odmietnut.

lavinis
2. jan 2016

@ukulela hm...tak to asi závisí od gyndoša, lebo ja som sa môjho pýtala hneď, či mám amnio automaticky a on že nie, ak sú dobré výsledky...až po40tke...ja som nešla, lebo som mala výsledky ok a ak by boli zlé, tak by som asi investovala do toho krvného testu, aj keď je to drahé

katrin21
2. jan 2016

@pips to nie je celkom pravda.. druhe mala po 40tke, Rocca.... to mame naraz, pamatam sa.... ja mam 15r dceru a on sa tiez tak narodil.... prve mala tusim skor... 🙂

nissa
2. jan 2016

Ahojte! Tak ja zacinam odznova,prvy pokus nevysiel na 5den meskania menstruacie dosli krce a krvacanie. Ziadne vazne zdravotne problemy som nemala,tak sme to skusili znova. Dnes 3 dni do mrchy na teste duch,tak uvidim,mozno to tentokrat vyjde. Zrejme nemam problem otehotniet,len ci sa to uz podari udrzat. No uvidime,zatial nestracame nadej....

havedka
3. jan 2016

baby tak musim absolvovat vsetke tie testy po 40?ci ako to je?

ukulela
3. jan 2016

@havedka testy mozes odmietnut. nie je to tvoja povinnost ich absolvovat. ja (v prip dalsieho tehotenstva) nemam problem s testami, co robia z krvi (triple a pod, ved nech ich urobia, ked uz rozumiem, o com to je a svedci). ale urcite nepojdem na amniocentezu,ani ked ma lekar/ka bude presviedcat. opat si tadsej zaplatim morfologicke sono a hotovo. radsej obetujem 50 eciek, ako si nechat pichat ihlu do brucha. rovnako, ked ma opat budu posielat do genetickej ambulancie, tak to zvazim, lebo tam som zabila zbytocne pol dna. gyndoska ma tam poslala, tam mi len vypisali rodimnu anamnezu a zvr 😔zali ma, ze som tam prilis skoro, ze nema vysledky testov este, ze mi budu odporucat amnio a pod. ze mam prist neskor. no prd, uz som sa tam neukazala.

vydrnik
3. jan 2016

@havedka ak sa ti podari otehotnet mal by ti gyn zobrat krv na triple testy ale niesu spolahlive,urcite foporuci na genetiku,amnio mozes odmietnut,a to uz je lepsie sa ako tehotna objednat do Martina k Mudr Grochalovi.Najdi si stranku Femicare Martin Mudr Grochal je tam napisane ake vysetrenia robi a kolko sa plati,ale je to dkvely odbornik a prima lekar

vydrnik
3. jan 2016

@ukulela my zme boli v SNV na genetice a super,prijemna sestricka skvely lekar,nikdy zme necakali dlho,bola som spokojna,

ivushqa
3. jan 2016

@havedka podľa mňa všetko závisí od toho, či tie vyšetrenia budú podstatné pre Tvoje ďalšie rozhodovanie 😕 , teda či chceš dieťa alebo chceš len zdravé dieťa 😔

havedka
4. jan 2016

@ukulela aha,ved ano co satyka bratia krvi ani ja s tym nemam problem,len ta amnio ma desi,nemoziu ma nutit lebo mne to doktorka tak vravela ze to musim absolvovat

vydrnik
4. jan 2016

@havedka je tam riziko potratu,ano mozes amnio odmietnut,gyn ta nemoze nutit,to uz radsej tak sko som pisala do Martina k Mudr Grochalovi,

ukulela
4. jan 2016

@havedka nemusis. mozes odmietnut. urobila tak moja sestra aj jej kamoska. pre svoj pokoj zvaz tenmorfologicky ultrazvuk a tak povedz aj doktorke, ze radsje sono ako ihlu do brucha. . resp predbiehame 🙂 neboj, vsetko vyriesis za pochodu, ked sa zadari.

pitufinka
4. jan 2016

@havedka alternativou k amnio je trisomy test, je to odber krvi do piatich orac dni mas vysledky cena 350,- .. Ja som ho podstupila, mozu ti povedat aj pravdepoobne pohlavie dietatka 🙂

ukulela
4. jan 2016

@pitufinka mojej dooktorke ako alternativa k amnio stacil morfologicky ultrazvuk - u grochala za 50. on presiel vsetky organy, skontroloval srdce, nosovu kosticku aj NT (vylucil tak Downa) dokonca mi aj v 12 tt spravne povedal pohlavie. trisomy by som volila az ked by Grocal videl nieco zle,resp.mal pochybnosti. preda len, radsej usetrim 300 napr na kocik 🙂

pitufinka
4. jan 2016

@ukulela 300 kazdeho volba ;)

pitufinka
4. jan 2016

To 300 tam nemalo byt 😄

dana_l
4. jan 2016

@havedka amino testy nemusis vobec absolvovat. su to len odporucane testy kvoli vyssiemu veku. morfologicke testy su tie ktore ti povedia ak by mali byt nejake zdravotne - vyvojove problemy dietata. ale aj tie teoreticky mozes odmietnut. ale zase ja by som tie neodmietala lebo ti aspon nejako napovedia co by ta mohlo cakat a nebola prekvapena pri porode ak by predsa len nejake "chyby" boli.

janaochi
6. jan 2016

@nissa A zasa GRATULUJEM! Nech je všetko v poriadku tentokrát. 🙂

nissa
6. jan 2016

@janaochi Dakujem! 🙂 🙂 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre