Tehotná v 40 rokoch. Mali ste aj vy zlý pocit?

trogir
18. jan 2009

dovolim si najs damy, ktore otehotneli v styridsiatkke, hladaju zodpovednost voci svojmu dietatu, obe etuju karieru a situuju sa do pozicie zeny v domacnosti. Ja osobne som pracovala ako fitness trenerka, momentalne som doma, v piatom mesiaci tehotenstva nemozem dvihat cinky a velmi behat po vonku, nakolko baby je nizko, od momentu, ked som zistila, ze mam pozitivny test mam negativny pocit, ze baby sa nenarodi, alebo budem mat problemy velke problemy, nedokazem si uzit radost z tehotenstva, aj moja rodina je rezervovana a irituje ma to. Mam po amniocenteze a cakam na vysledky. Neviem, cim to je, mozno najdem mamicku v rovnakej poziciil.Mam dospeleho syna, na male sa velmi tesi.

natalym
20. júl 2015

@angelinja Nie nemám, ale nemám rada ak niekto kritizuje 40 tničky normálne vyzerajúce a pritom po ulici behajú aj 15tky čo vyzerajú no jedna katastrofa. To je podľa mňa na zamyslenie a nie toto.

angelinja
20. júl 2015

@natalym ano viem viem aj tak aj tak je vseliako je ja len ze neni to proste prirodzene nidky to nebolo a tato doba je "chora"..

natalym
20. júl 2015

@angelinja Inak to máš pravdu, ja sa tiež chystám byť skôr babka ako mamina. Ale keď je normálne nemať deti v 30 tke? Je normálne nevydávať sa a neženiť? Je normálne žiť vo vlastnom byte a priateľka s dieťaťom vo svojom? Je normálne mať 4 deti s rôznymi mužmi? Čo je vlastne dnes normálne? Každý nech si urobí ako chce, nie?

angelinja
20. júl 2015

@natalym ale ja nsom nikde nenapisala nic o vyzore ..ano napisala osm ze vyzeraju jak ich babky ale skor to bolo myslene duchom a naozaj vacsina uz v 60 tke je duchom trochu inde maloktori by dokazali pochopit veci "dvadsiatnikov " a pod...tak myslim ze by boli aj vacsie nezhody a pod...ale ja viem nemusi to tak byt no myslim ze z vacsej casti to takj je..a bolo by..., ale nech si kazdy robi co chce...

slavomiraaa
20. júl 2015

Ja som z dvojičiek a nás mala mama v 35 a bol to jej 4 pôrod. Tu sme, žijeme, vydali sme sa a nikdy sme na druhých nepozerali čo o náš hovoria. Nevšímaj si ani ty a keď chceš bábo všetko sa dá zvládnuť. Hlavne myslí len na krásne vonave bábo.

fra
20. júl 2015

@angelinja akože to nikdy nebolo? samozrejme, že štyridsiatničky mávali deti odjakživa, žiadna chorá doba 🙂
spomínala som tú babičky čo som stretla, ale napríklad aj moja mama sa jej mame narodila keď mala skoro 40 a rozhodne nebola žiadnou vynimkou 🙂
... o umelom oplodnení samozrejme nehovorím, ale keď to šlo prirodzene, prečo nie?

angelinja
20. júl 2015

@fra nebudem sa hadat lebo ked tu ma niekto iny nazuor ako vacsina tak je tu len osocovany..., tvoja mama bola skor vynimka ako pravidlo...uz naozaj prestante tu byt vsetky za vsetky a majte aj svoj nazor neni to normalne nidky to nebolo normalne a to povie kazdy normalne zmyslajuci.

fra
20. júl 2015

@angelinja kde ťa tu kto osočuje ? to by ma zaujímalo 🙂 ked niekto s tebou nesúhlasí a diskutuje, osočuje ťa?

peneloppe
20. júl 2015

Mne to nenormalne nepride, asi preto lebo poznam dost vela mamiciek ktore mali svoje druhe, tretie ci stvrte dieta okolo 40-ky.
Ano, dnesna doba je "chora" ale nie v tomto ze zeny rodia neskor, jednoducho vsetko sa zmenilo, na mladych ludi su vysoke naroky, neda sa zacat so zakladanim rodiny po strednej skole. A potom co? Budem mlada mamicka a kto sa o mna postara? Ide to jedno s druhym.

Ale nie je to nic nove. Aj moja svokra mala svoje posledne dieta v 40ke, aj moja babka mala moju mamu dost neskoro, uz sa blizila k 40ke.

Ludia by mali tolerovat ostatnych. Mne osobne su sympatickejsie zodpovedne mamicky okolo 40ky ako nevyzrete 20ky. 😀

red_cat
20. júl 2015

@angelinja
@fra
@natalym žienky v niečom sa musím angelinji zastať- má pravdu v tom, že pre dieťa už budete staršie ako by bolo ideálne- to sa nezaprie. Ja ako dieťa 40tničky, mám teraz 25 a moja mama 65, ocko o pár r. viac. Od útleho veku mám strach o rodičov natoľko, že som musela navštevovať psychológa, lebo som s nimi prežívala ich dôchodcovské choroby a starostli. Posledné roky mám paniku že o nich prídem..Chceme s manželom bejby a už dávno som bola upozornená na to, nech nerátam s ich pomocou lebo nevládzu (kríže, kĺby...). Má to svoje proti, to určite...Aj keď sa teraz cítite fit, zdravé a plné síl, nemôžte tušiť ako to bude o 20 rokov. Ale myslím že to každá jedna z Vás zvažovala kým sa rozhodla mať v 40tke dieťa. A tiež si myslím že žiadna z nás nevie, po čom bude túžiť v 40tke..možno tiež po dieťatku a bude to našim jediným zmyslom.

fra
20. júl 2015

@red_cat ja som mala deti celkom idealne medzi 25 a 30 takže momentalne sa ma to netýka 🙂 len nesuhlasím s tym, že kedysi ženy okolo 40 deti nemali- samozrejme že mali 🙂 ... a že je to choré mať ich v 40-ke - nie je to choré, len je to iné 🙂

gabinecka_
20. júl 2015

@red_cat moja mama ako dieťa narodené svojej mame v 45 rokoch mala tiež celý život strach, že príde skoro o rodičov. A prišla v 38 rokoch a bolo to fakt skoro. Ale zasa teraz sú ženy menej zrobené a dožívajú sa viac rokov, sú v lepšej kondícii, takže až tak tragicky by som to neviedla. Úplne s tebou súhlasím. Inak mama bola 10. dieťa 🙂 A ja by som sa zbláznila šťastím keby som otehotnela aj v 40 🙂

katy2
20. júl 2015

Na prvej strane diskusie som pisala, ze cakam svoje prve babo.... Takze aktualizacia: V 39.rokoch som porodila zdravu dcerku (teraz uz ide do 1.triedy) a ako 41-rocnej sa mi narodil zdravy syn 😵 😵 😵 A nelutujem ani chvilocku 🙂

anickaaa6aaa
20. júl 2015

Doba je kadejaka keď ma 20rocna dieťa osocuju ju že je mladá nič nezvládne pritom kedysi bolo normal že to boli už skoro staré dievky. Mne sa syn narodil keď som mala 22 nechcela som tak skoro ale mam ho tu a som šťastná že budem mladá mama. Niekomu sa fakt nedarí tak na babo dlho čakajú. Mňa mala mamka v 37r a věru bolo cítiť nás rozdiel. Nevedela veľa pochopiť teraz je to lepšie ale bolo kadejako

kiki68
20. júl 2015

to aka mama z vas bude zalezi strane na osobnosti,nie na veku. Moja mama ma mala v 33 rokoch, na vtedajsiu dobu asi take ako dnes v 41, vtedy rodili tie 18tky. Ale mame spolu super vztah, bavime sa o vsetkom, casto ju volam ze cica a takto. Ja tam ten rozdiel necitim, prave kamoska mala mamu strasne mladu oproti mojej a jej mama bola total konzerva, kamoska si ani neprdla chuda. Takze vekom to urcite nebude, ale myslenim. Mala som na vyske docentku,co v 73 mala myslenie uplne pokrokove a potom 30rocnu doktorandku co si snad nevidela na spicku nosa, proste co nebolo v knizke zo 70tych nebola hadam ani pravda.
Podla mna kazda baba,co ma 40 a ma prve dieta sa tesi jak blazen,ze sa to podarilo. Dnes su ludia uplne inde, a radsej nech ma dieta zdrava 40tnicka,ako 20tnicka,co ma ale cigaretami,alkoholom zhumplovane vyzite telo a je na tom fyzicky horsie.

anickaaa6aaa
20. júl 2015

@kiki68 nechcem sa hádať ale 40tnicka môže byť rovnako zhumplovana ako 20tnicka

kiki68
20. júl 2015

@anickaaa6aaa moze byt, to velmi zalezi prave od zivotospravy, mne staci,ze ja mam 30 a nepredaju mi cigarety ani dospelacky cestovny listok, vraj naco sa robim starou a ucila som 17rocne decka co vyzerali starsie ako ja, proste tie baby boli zhmuplovane tym,ze do noci vysedavali na facebooku, chodili po diskotekacha ono sa to po case zratalo. Staci,ze baba zacne v 16tich dost fajcit a uz sa dostane na iny level. Ako uplne rovnake to mozno nebude,ale kto je zdravy tak tie deti mat moze.

anjelik43
20. júl 2015

@trogir -treba myslieť pozitívne a všetko bude OK -ja mám 2 dospelých synov s prvého manželstva a s priatelom sme bábo veľmi chceli aj ked sme sa na to už necítili,hlavne ja kedže som rodila pred 20-timi rokmi,ale jedného dňa to prišlo a ja som vo svojich 45 rokoch porodila krásnu zdravú dcérku 🙂 celé tehotenstvo bolo ukážkové,žiadne problémy,takže si užívajte toto krásne obdobie,nedajte sa nikým a ničím odradiť a uvidíte ako sa budetete tešiť ked budete držať to malé voňavé bábatko v náručí.Držím Vám palce aby ste to dotiahli do úspešného konca a prajem obom veľa zdravíčka 🙂

uzanka16
20. júl 2015

Moja mama porodila v 40-tke a tiez na amniocentezu a iba lutovala, lebo skoro o moju sestru prisla, iba 3 mesiace v nemocnici, vysledky vysli take ze hrozilo ze bude mat sestra poruchy, potom rastep na chrbte atd. Takze dalsich 6 mesiaocv iba v strachu. Nakoniec je sestra zdrava ako ryba nic jej nie je. Zato ze ma niekto 40 neznamena ze babo bude chore alebo sa nenarodi, mame znamu a ta mala v 42 a dieta zdrave a riadna sibalka. Ja by som sa tesila a nerozmyslala nad negativnymi vecami.

ivushqa
20. júl 2015

@angelinja chcem zareagovať na tvoju opakovanú vetu, že "mať dieťa po 40-ke, to nikdy nebolo normálne"...moja babka porodila ako 44 r zdravého syna a samozrejme aj x iných mne neznámych babičiek, prababičiek a praprababičiek....totižto vždy sa rodilo až do ukončenia fertilného veku ženy, teda skoro do 50ky....potom prišli do "módy" interupcie a HAK, tak sa rodilo po 40-ke možno menej.....a je to na každého slobodnom rozhodnutí, každý si musí utriediť svoje priority 🙂

angelinja
20. júl 2015

@red_cat dakujem...konecen to niekto povedal, ja nehovorim majte si deti kedy chcete ale aj tie deti budu chcet a potrebovat pomoc rodicvo a presne ako to povedala red_cat tak proste nebudu muset vladat.., ja nehovorim nekto naozaj nemoze mat deti a je happy ked konecne v 40 tke ale nechapem ako niekto ma prvve v 20_30 a dlasie si VEDOME spravi v starsom veku alebo ako to nazvat..podla mna je to naozaj sebecke.

angelinja
20. júl 2015

@natalym nevydavat nezinit..ja mam 29 a mozno v necom mam zastarale nazory ale reci typu a hlavne od zien ziadny papier k tomu nepotrebujeme/hlavne tych co este nemaju ani zasnubak a cakaju nan ktovie kolko moc neverim..vacsina zien tuzi po svadbe/zo strany chlapov to je podla mna take ze naozaj lahsie vycuvaju zo vztahu ako keby su zenati a zeny sa prisposobia a predsa nebudu davat na verenosti najavo ze tuzia byt konecne vydate...

natalym
20. júl 2015

@angelinja Aj sa zhodneme. 😎

gabusssa
20. júl 2015

@angelinja
@red_cat
Dievčence sebecké ste Vy, pretože podľa Vášho názoru je žena v 40-ke odpísaná. Keď som bola mladšia, v živote som sa nezamýšľala nad tým, že tá už je stará na dieťa. Obdivovala som také matky a videla som, akým šťastím ich materstvo spravilo a z celej duše som im to želala. Videla som, že tieto ženy sú omnoho šťastnejšie, ako ženy, ktoré sa nudili, pretože deti už odrástli a oni nemali čo s časom. Tie aj skôr bojovali s rôznymi chorobami. A to som ešte neplánovala, že aj ja by som snáď chcela tak neskôr dieťa. Prišlo 40-rokov a neplánovane som otehotnela. Keďže sa to skončilo ako sa to skončilo a moja náruč ostala prázdna, i tak veľmi túžim po dieťatku. Nevzdám sa svojich snov, len preto, že si niektorí ľudia myslia, že som sebecká. Možno tomu dieťaťu dám omnoho viac (nemyslím materiálnu stránku), ako by dala žena 20-ročná. Nikdy nechápem ľudí, ktorí kritizujú konanie druhých. Je to absolútne každého osobná vec, ako si svoj život zariadi. Žiaľ niekedy i dieťa narodené 20-ročnej žene, ostane bez rodičov. Takže Vás poprosím, táto téma nie je o tom, čo si myslíte o tom, keď má žena dieťa v 40-ke. Táto téma je o tom, že jedna matka mala strach z toho, ako jej tehotenstvo dopadne. A ten strach vznikol aj vďaka ľuďom, ktorí miesto toho, aby povzbudili, vzdychajú, posudzujú a odcudzujú.

red_cat
20. júl 2015

@gabusssa myslim ze si ma v tomto prispevku oznacila nepravom a taktiez ma nazvala sebeckou..hovori z teba tak trosku zatrpknutost. Ja som zienky v predoslom prispevku povzbudila, ale aj poukazala na negativa ktore som zazila a zazivam ako dieta 40 rocnych rodicov..ale je to na kazdej zene ako sa citi. Ale ako 20tka predsa o tom nic nemozem vediet. Pekny vecer.

ukulela
20. júl 2015

@angelinja v minulosti zeny rodili pocas celeho svojho plodneho veku. moja starka mala 4 deti v rozmedzi skoro 20tich rokov, posledne prave ako 40 rocna. a dozila sa od neho aj dvoch vnucat. druha starka mala dve deti - ako 32 a 39 rocna. ta uz ma aj pravnucata.
zena moze rodit ako 15 aj ako 45 rocna. a mnohe 40nicky, ktore zatracujes, maju lepsiu koncidku ako 20nicky. nie je to kremami a liftingom, ale stravovanim a sportom. kym to telo a priroda dovoli, tak je normalne mat dieta.

evaveva1
18. aug 2015

@angelinja Presne o tom to je vedome alebo nevedome,to je tiež dôležité.Chcela som sa spýtať na názory ako sa citia podľa vás deti so staršími rodičmi,nie ich rodičia.Neodsudzujem mladé mamy,aj ja som mala tiež dve deti v mladom veku,a keď by som mala dnešné zázemie,financie,skusenosti určite by som nebola podráždená nervozna ako niektoré mladé maminky dnes aj pred rokmi.Všetko má svoje plusy aj minusy

lenadka
18. aug 2015

Mám 38 a som neplánovane tehotná 3x a nemám dobrý pocit....presne sa obávam všetkých tých vecí čo sa tu písali a cítim sa už na bábo stará, ale vziať by som si ho nedokázala dať. Viac ako toho, že by som nevládala sa bojím či bude krpec zdravý vzhľadom k nášmu veku sú vyššie riziká...no ak bude na svete verím, že mnohé veci ma už nevyvedú z miery ako pri prvom alebo druhom bábätku a budem to brať s nadhľadom a skúsenosťami a určite väčším kľudom.

lauricka
18. aug 2015

@lenadka ahoj, ja mam 35, tak to je o trochu menej, ale nie velky rozdiel a tiez tretie babo neplanovane...a neskutocne si ju uzivam 🙂 . Tesim sa z nej. Moje dvojcata maju len 3,5 roka, tak asi preto som sa necitila az taka stara. Tvoj pocit tkvie, podla mna, hlavne v tom, ze starsie deti uz su podstatne starsie a tak uz si niekde inde (ja to mam pomaly s jednymi plienkami, ako sa hovori), ale prichodom babatka to pride vsetko samo. Zelam, aby to bola radost celej rodiny, ako je to aj u nas a aby ste boli vsetci zdravi!

amaxima
19. aug 2015

@dargelis Zlatko, každému je nadelené len toľko, koľko zvládne 🙂 Ty si určite skvelá mama a má to tak byť 😉
Ja som 3x otehotnela v 43 rokoch. Deti mali 13 a 11 muž ma nepodporil a mimino nechcel... Dnes mám doma ročného chlapčeka a nedala by som ho za nič na svete, Rád sa napapá, miluje spánok a keď je hore stále a na všetkých sa smeje, taký malý pôžitkár. Tak nebuď smutná 🙂 🙂 🙂 všetko sa deje tak ako má 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre