Tehuľky a mamuľky - part IV

madeleine
4. dec 2006

Takže, pri príležitosti svojho 9000eho príspevku otváram nové tehulky a mamulky. Verím, že než bude téma uzavretá, bude sa ma táto téma aspoň trochu týkať... 😀 Píšte, šťažujte sa, raďte, bavte sa. Život je taký krásny, aký si ho urobíme. 😎

A nejaké múdrosti veľmi k veci:
"Dávaj si pozor na to čo si želáš, mohlo by sa ti to splniť."
"Optimizmus nie je stav mysle, ale stratégia úspechu."

diddi
5. dec 2006

froschka a ked cakas jednovajecne babätka, mate to v rodine?...lebo jednovajecne su dedicne

dorotka
5. dec 2006

diddi naopak ja som citala ze dvojvajecne su dedicne ze tam je pravdepodobnost ked sa tvojej mame vytvorili dve vajicka naraz tak aj tebe sa skor vytvoria cize dedicnost po zenskej linii

madeleine
autor
5. dec 2006

za jednovajecne moze nahoda... proste manzel ma sikovne spermie...

dvojvajecne su dedicne, pretoze zena musi pri ovulacii uvolnit dve vajicka naraz a to nie je take bezne alebo nahodne, ze dozreju dve naraz... 🙂

preto napriklad, moj manzel, ktoreho mama je z dvojiciek sa nemusi bat, lebo u nas ak sa to stane, bude to nahoda a nie dedicnost...

a po vysadeni HAK sa tiez rodia dvojvajecne, lebo po vysadeni HAK sa v zdravom pripade telo snazi rychlo dostat do bezneho stavu a teda s v zenskom tele uvolnia viacere... alebo po stimulacii... 🙂

mixka
5. dec 2006

ahoj made, uz ti je lepsie ???

madeleine
autor
5. dec 2006

ano, uz sa citim lepsie... ziaden zazrak, chyba mi pohyb, ale pomalicky je to lepsie... 😎 mozno do piatku sa dostanem do formy a pridem na mikulasske stretko predsalen... 😎

diddi
5. dec 2006

to fakt?...nie som si tym ista, citala som clanky, ze jednovajecne su rovnake, aj pohlavie rovnake a su dedicne...dvojvajecne su z HAK, umel.oplodnenia a liekov na vytvorenie vajiciek...je to proste "naprogramovane"....kdezto pri jednovajecnych neexistuje iny vonkajsi zasah iba priroda a genetika

diddi
5. dec 2006

jeeej dorotka, prave som si precitala clanok o 3D usg a co nevidim - teba, tvoje brusko a babo...v ktorom tt si tam bola?...co vsetko tam zistuju?

froschka
5. dec 2006

didi ma pravdu ja viem ze jednovajecne su dedicne lebo je to vrodene ze jedna bunka sa rozdeli a oplodni sa jedno vajicko jednou spermiou a potom nastava delenie buniek na dve rovnake

dvojvacne su nahoda po HAK alebo len tak sa uvolni viac dozretych vajicok

jednovajecne su vzdy jedno pohlavie bud baby alebo dvaja chalani

dvojvajecne mozu byt aj kombinacia nakolko nositelom chromozomov je spermia a boli oplodne dve vajicka dvomi roznymi spermiami

vycitane z knihy Klara Rulikova Dvojcata

madeleine
autor
5. dec 2006

Jednovaječné dvojčatá vznikajú oplodnením jedného vajíčka, ktoré sa vo svojom vývoje veľmi skoro rozdelí na dve samostatné vývinu schopné časti. Delenie len niekoľko hodín po oplodnení vedie k navzájom nezávislým prechodom vajíčkovodmi a k navzájom nezávislému uhniezdeniu v maternici. Obidve dvojčatá majú svoju vlastnú plodovú dutinu a vlastnú placentu (dichoriata-diamniota). Skôr zriedkavé delenie v maternici po vytvorení plodovej dutiny podmieňuje vývin oboch dvojčiat v spoločnej plodovej dutine jednou placentou (monochoriata-monoamniota). Ak sa obe deti delia o jednu placentu, môžu byť ich krvné obehy navzájom spojené. V nepriaznivých prípadoch môže týmto spojením dôjsť k poruche zásobovania jedného dieťaťa, čo môže viesť k nedostatočnému vývinu až k smrti tohto dieťaťa. Jednovaječné dvojčatá majú vždy rovnaké pohlavie a sú vo svojich dedičných vlohách úplne identické. Kvôli tomu sa spolu veľmi zhodujú, tak telesne ako aj charakterovo. Skúmania dvojčenských párov, ktoré boli z najrozličnejších dôvodov od seba hneď po narodení oddelené, to dokázali.

tak, asi to bude pravda... 😎

froschka
5. dec 2006

made ako mi vysvetlis ze moje su jednovajecne maju kazdy svoj vlastny plodovy vak a delia si jednu placentu 😎 😎 😎

froschka
5. dec 2006

made nevies inak najst nieco viac o tom ked sa jedno vyvinie menej ako druhe? 😕

madeleine
autor
5. dec 2006

no kuknem... mmt

nic ti nevysvetlim, nie som na to skolena, maximalne ta viem presvecit, ze mas chodit nacas do prace... 😀 ale nie, no neviem. 😕 vynimka potvrdzujuca pravidlo? 😎

froschka
5. dec 2006

ty si cislo hehe no ja len ze ked sa tak smatras v odbornej literature 😀

emjee
5. dec 2006

btw made, ak je matka tvojho manzela z dvojvajecnych dvojiciek, mozes byt aj ty starou mamou dvojvajecnych dvojiciek - tieto sa vraj dedia po muzskej linii 😉

madeleine
autor
5. dec 2006

poslem ti ip 🙂

froschka
5. dec 2006

oukhey 🙂

sue
5. dec 2006

MADE, aj ja chcem vedieeeeeeeť, sledujem vás tu od začiatku a vyvinulo sa to k zaujímavej debate 😅

diddi
5. dec 2006

mad...ja mam dvojvajecne - nikto v oboch rodinach ich nikdy nemal...a do maternice sa kazde z nich dostalo v inom case, s odstupom niekolkych dni...takze tam sa vylucuje dedicnost...otehotnela som po HAK a clomhexalom sa mi upravovali cyklus
inac 13 den je poslednym dnom, ked sa embryo moze rozdelit na dve a vytvorit dvojicky - jednovajecne...ak sa rozdeli neskor, vyvinu sa spojene-siamske dvojicky

ikke
5. dec 2006

froschka, toto som nasla pri patrani o dedicnosti dvojiciek:

Dvojčata mohou být buď monozygotická (vznik z jednoho oplozeného vajíčka) nebo dizygotická (vznik ze dvou oplozených vajíček). Monozygotická dvojčata vznikají oddělením ve velmi časných fázích intrauterinního vývoje a mají společnou placentu, mohou však vytvářet buď jeden nebo dva amniové obaly (monoamniotická a diamniotická dvojčata). Dizygotická dvojčata mají vždy dva amniové obaly, ale mohou mít jednu nebo dvě placenty.

http://ucebnice.euromise.cz/index.php?conn=0&se...

...he, ale moc tomu nerozumiem 😅

froschka
5. dec 2006

didi 😀 sme to pripady co? xi xi

madeleine
autor
5. dec 2006

diddi, no sak v pohode... to moze byt, ze pri stimulovani taka situacia nastala... aky velky rozdiel vo "veku" dvojciat mas?

diddi
5. dec 2006

moje babätka su lakomne...kazde z nich ma vlastnu placentu 🙂

madeleine
autor
5. dec 2006

froscha, no tak máš monozygotické diamnotické dvojčatá... môžeš strašiť rodinu.... 😀

diddi
5. dec 2006

lekar tvrdi,ze az tyzden...ale my sme sa tulkali vo stvrtok a v sobotu...takze dva dni...jedine ak ta druha ovulacia nastala neskor a spermie dlho,dlho zili 🙂 ale podla merania je rozdiel 2mm

froschka
5. dec 2006

made no taky strach nemam ani ja 🙂

madeleine
autor
5. dec 2006

noo, tak to ani nebudes vediet, ze to bolo tak rozne... obcas sa inak divim, co vsetko lekari mozu zistit... 😕 je to sila... 😎

froscha, co ja viem, kopu ludi vydesi uz len cudzie slovo... a nieto este dve... 😅

froschka
5. dec 2006

madeleine 😀 😀 😀 xi xii i i i i

mixka
5. dec 2006

tak sa zda, ze sa tu zase nieco nove dozviem... 🙂 cumim, ze su dvojcata a splodene s rozdielom dni, o tom som nevedela...

madeleine
autor
5. dec 2006

mixka, no vsak prave... spermie preziaju tusim 48 hodin, alebo kolko, takze to zjavne mozne je, hlavne po stimulacii, kedze dozrieva viac vajicok... 😕

froschka
5. dec 2006

babulky prijemny vecer zelam idem off troska sa aj chlopovi venovat 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre