Začiatok tehu so zakázanými liekmi. Bojím sa o dieťa

ela222
2. apr 2009

Ahojte,
keď som ešte nevedela, že som tehotná, tak som brala silné lieky, ktoré sa v tehotenstve nesmú. Máte niekto podobnú skúsenosť? Narodilo sa vám zdravé dieťatko? Teraz som v 6 tt. Bola som u farmakologičky, ktorá mi vysvetlila, že čo všetko dieťatku hrozí. Lieky som brala na prelome 2-3tt. Na potrat som neišla, ale bojím sa o dieťatko. Budem musieť absolvovať aj odber plodovej vody a pod. Na bábenko sa tešíme s manželom a veríme, že všetko dopadne dobre a budeme mať zdravé bábo.

jarulai
2. apr 2009

ahoj, držím ti paste, aby bolo bábenko zdravučké. nech všetko dobre dopadne.
drž sa a nemysli na najhoršie 😉

pink_lady
2. apr 2009

ela, tazko povedat, pokial nevieme ake su to lieky...Ale myslim ze na prelome 2/3 tyzdna to vlastne este len otehotnievas - resp. dojde k oplodneniu takze bola by som bez obav lebo take veci zacnu mat v plyv az po uhnizdeni a to je tak v 4-5 tt

dinduska
2. apr 2009

ela ja som na zaciatku tiez nevedela,ze som tehu a brala som antibiotika sumamed.a mam krasnu zdravu dcerku.riez som bola na amnio a vsetko je ok.nebojkaj bude dobre 😉

salikova
2. apr 2009

ela: Takhle brzo to ještě nevadí. Buď v klidu... 😎

siralk
2. apr 2009

ahoj elo, já jsem dostala léky ve 12tt, které se nesmí ani v době kdy plánuješ těhotenství, ale už nebylo jiné zbytí. Moje švagrová dostala ještě než věděla že je těhu antibiotika a vaginální čípky, protože si doktor myslel, že má silný zánět dělohy. Všude četla, že by měla jít na potrat. Ze zánětu dělohy se vyklubal naprosto zdravý klučina, kterému jsou dnes 2 roky. Plno kamarádek mělo ze začátku těhu antibiotika na záněty močáku a tak podobně a všechny mají naprosoto zdravé děti. Výrobci se tím většinou jen jistí. A pokud jsi byla takhle uplně malunko těhotná, tak by to vliv mít nemělo, vajíčko se uhnizďuje cca 10 -14dní po oplodnění, což je při pravidelné menzes 4tt. do té doby se k němu nic od tebe nedostane. Můžu se zeptat, co jsi brala za léky? Hlavně se zbytečně nestresuj, i když se to asi těžko řekne. 😉

siralk
2. apr 2009

ještě jsem zapomněla napsat, že jsem pak absolvovala všechny možný testy (krom amnia) a vypadá to, že mimčo je naprosto OK 🙂

ela222
autor
2. apr 2009

kočky, teraz ste ma potešili. brala som entizol 250. tiež sa upokojujem, že to bolo úplne na začiatku a bábenku to neuškodilo. Ale ten začiatok bol ťažký. Teraz to už v pohode zvládam a teším sa na bábetko. len môj lekár bol dosť nepríjemný. najskôr by spravil kázeň, že to bolo odo mňa nezodpovedné a pod. že je to veľký problém a pod. ale tá farmakologička ma upokojila troška. vraj robili testy len na myšiach a že keď brali nejaké vysoké dávky a dlhodobo, tak sa malým myškam nič nestalo. Až pri nejakých extrémne silných dávkach a dlhodobo sa u niektorých myšiek vyskytli nádory. Tak hádam mojich 20 tab. na začiatku neuškodilo. Ale bolo to hrozné. Ten pocit zúfalstva. Teraz beriem tú kyselinu listovú, vraj tá je prospešné pre dieťatko. A neviete, či je pravda, že keď sa berie táto kyselina listová, tak sa už nesmú žiadne iné zmesi vitamínov.

blka
2. apr 2009

Já jsem měla na začátku těhu opar (cca 7.-8. týden). Vzhledem k mé nepravidelné MS jsem netušila, že jsem těhu, tak jsem se mazala Vectavirem, který se v těhu nedoporučuje. Zatím je všechno OK, na odběru plodové vody jsem nebyla. Tak doufám, že miminko bude v pořádku 🙂 . Mazala jsem se cca 3 dny, tak 3x denně a pak už ne, i když jsem opar ještě pořád měla.

mimmix
2. apr 2009

elo, já brala cca ve 4. tt zaváděcí antibiotika a polykací Entizol.
teď jsem v 15.tt a zatím vše o.k.
myslím, že pokud by se mimčo léky poškodilo, nastal by buď samovolný potrat nebo zamlklý.
buď v klidu!
já beru léky za první trimestr už potřetí a mimčo zatím roste jak má.
držím pěsti 😉

bibi78
2. apr 2009

Blka, mne doktorka (vseobecna) povedala, ze lokalne maste nemaju ziadny vplyv na babo, navyse ty si sa mazala len 3 dni, to je urcite v pohode. Ja som sa mastou proti oparom tiez mazala a ta vystraha je tam len pro forma, keby sa dokazali nejake vedlajsie ucinky, bol by tam jasne napisany zakaz.
Ela, doktori su absolutne najvacsim stresom pre tehotne, namiesto, aby ich ukludnili a vysvetlili, ze pre dieta je najdolezitejsie, aby mamicka bola v klude a dopredu sa nestresovala, tak este podporia ustrachanu tehulku a podniecuju uzkost z neznalosti. Takyto obrovsky strach o babo je nezdravejsi, ako hocijaky liek. Mne sa to stalo so vseobecnym doktorom a po tejto skusenosti som ho vymenila. Takyto pristup je momentalne posledne, co potrebujem.

blka
2. apr 2009

Mimmix, souhlasím, že by to miminko v tom začátku samo vzdalo, kdyby bylo něco špatně.

Bibi, napsala jsi to krásně. Děkuji za uklidnění všech těhulek 🙂

smajli
2. apr 2009

🙂 s bibi uplne suhlasim. mam podobnu skusenost. Ked som chcela otehotniet a brala som nejake lieky,bez ktorych nemozem byt,a vravela doktorke,ze chcem byt tehu,lebo uz mam svoj vek a tych tabletiek sa mozno v zivote nezbavim, tak mi doktorka svetu svete tvrdila,ze je to ok,ze v takych malych davkach,ako beriem,ze kludne mat babo mozem,ze ma aj skusenosti,ze to zeny brali aj vo vyssich davkach aj silnejsie lieky,a babo bolo ok,a ze ked budem tehu,tak nech sa jej ukazem...., tak som bola uplne kludna a spokojna... riziko je vsade,ale ked to inak ako bez liekov nejde..., No a ked som bola tehu a isla som jej to povedat,tak sa doktorka obratila o 180stupnov,ze tie lieky brat nesmiem,ze ich mam poznizovat na co najmensie davky,ze najlepsie by bolo,keby som ich nebrala...atd. To bol pre mna sok..., vsak preto som sa jej predsa predtym na to pytala! uplne ma tymto zradila. a to som vedela,ze ked ich vysadim,tak sa mozem rovno odpisat,lebo presne rovnako som o jedno babo pred troma rokmi prisla... Bola som na nu riadne nastvana,ale gynekolog sa zachoval super a upokojil ma,ze ma skusenosti,a ze su to fakt male davky,aj som si to potom preverila este u inej doktorky,tak tiez ma upokojila..., takze tak... doktory si to riziko nechcu zobrat na seba,aby sa to potom proti nim neobratilo... ale ten ich postoj je otrasny...
takze hlavne klud a kludne si daj do googla nazov liekov ... v tehu a ono ti mozno volaco zo skusenosti inych zien vyhodi...
inak suhlasim s dievcatami,ze to sa len vyrobcovia liekov kryju, a nie je to preskumane,a nikto nikomu nic nezarucii....
tak vela zdaru a drzim palce :o)

mami.sk
2. apr 2009

ela, ja som na zaciatku tehu / do 6 tt/ uzivala silne lieky na alergiu a na vysoky tlak, kt. sa v tehu nesmu 😉 po konzultacii s dr. lieky vysadil resp. nahradil inym vhodnym a dcerka je zdravucka 😉

k.ate
2. apr 2009

ahojky, já četla někde názor doktora, kterej říkal, že pokud na začátku ty zakázaný léky mimčo ustojí (jedná se fakt o prvních pár týdnů) a nejdojde kvuli tomu k samovolnýmu potratu, dopadne to většinou bez nějakých větších následků...

mimmix
3. apr 2009

ještě bych chtěla říct, že většina výrobců se sichruje tím, že do příbalu napíšou, že léky není vhodné užívat v těhotenství, ale léků, u kterých byly prokázaný opravdu škodlivý vlivy na dítě je hrozně málo.
to by musely být opravdu silný léky např. na srdce nebo chemoterapeutika.
taky mám zkušenost, že léky co se v těhotenství můžou, moc nepomáhají.
takže radši týden dva s lékama než něco zanedbat.

linnetka
7. apr 2009

Ahojte, ja som brala na zaciatku tehu MYCOMAX, ktory ma v pribalovom letaku vetu, ze v tehotenstve sa moze brat len v pripade, ze ucinky lieku prevysia nad moznymi poskodeniami plodu. Strasne som sa zlakla, ked som zistila, ze som uz bola tehotna, ked som lieky uzivala. Brala som ich cca 2-3 tyzdne po oplodneni. Ale to stale nie je iste. Uz som objednana na podrobny ultrazvuk, kde mi uz snad povedia v kolkom tt presne som.
Po precitani tejto temy som sa trochu ukludnila, ze farmaceuti to tam pisu fakt len pre istotu a ze vsetko nakoniec bude v poriadku.

srdcko81
7. apr 2009

Ahojte.My sme sa začali snažiť o bábatko a ja užívam už takmer 3 roky lieky.Na všetkých je napísané že sa v tehotenstve nesmú.Môj internista však povedal,že ich postupne vysadíme až keď budem tehotná,takže tiež je to risk ale zase na druhej strane sú baby,ktoré berú lieky celé tehotenstvo lebo bez nich memôžu byť a majú zdravé babatka.V dnešnej dobe má problém každý druhý človek a užíva lieky a to by potom nemohlo mať babatko veľa žien.Sú ženy ktoré majú epilepsiu alebo cukrovku a uznajte,že máloktorej z takýchto žien niekto lieky vysadí.A tiež sú to silné lieky,na ktorých je napísané že sa v tehotenstve nesmô

ikke
9. jan 2010

lienka1076 • 24tt • Včera o 21:37
V auguste 2009 ma začali strašne bolieť kríže. Som si sama naordinovala dorsiflex, lebo som sa bála ísť k lekárke, že i pichne injekciu. Tieto lieky som brala asi 6 dní a potom ešte dva dni brufen 400. No a vtedy som zistila, že som tehotná. Keď som to povedala lelekárke, tak mi nevedela k tomu nič povedať, ale zatiaľ vyzerá s bábom všetko ok.
Toto isté sa stalo mojej sestre, ale tá šla na injekciu a malá sa jej narodila bez konečníka. Tak a teraz mám stále strach, že či bude moje bábo ok. Na ultrazvuku je všetko v poridku, ale aj sestra mala všetko ok a malá mala problémy .
Nemáte niekto s týmto skúsenosti?

vejula • 28tt • Včera o 22:04
lienka myslím, že tie problémy nemusia byť na 100% kvôli tej injekcí. Môže byť mnoho iných príčin, to sa dá len špekulovať, že to bolo kvôli tomu alebo hentomu.
Ja som do 5tt užívala lieky každý den lebo som neveela že som tehu a doki povedal že je to OK. Prvé týždne ešte s dieťatkom nemáte spoločný krvný obeh takže by mu to nemalo uškodiť. Najriziíkovejšie je to na konci 3. mesiaca lebo vtedy sa tvoria vnutorné orgány... A v ktorom tt si bola ty?

lienka1076__2
9. jan 2010

Teraz si to neviem presne tak spätne vypočítať, ale bolo to asi medzi 3-5 tt. ☹ No sestre tiež nevedeli presne povedať, že z čoho to malá má. Ale pripisujú to tej injekcii.

casiopeia
14. jan 2010

Omlouvám se , že zasahuji, ale lienka pokud vím tak když mimču chybí konečník, tak se jedná o VVV na to nemá vliv nic. To se prostě děje. Nikdo z lékařů ti nedokáže říct proč a jak ani genetici. Má Káťa měla jinou VVV a pořád jsme řešili proč a nikdo nám nedokázal odpovědět.

kvetulienka253
4. jan 2014

ahojte maminky, prezivam to teraz rovnako. Od novembra som temer vkuse chora... brala som antibiotika, acc long, solmucol, olynth, endiex, theraflu... vsetko od lekarky, lebo sme nevedeli, ze som asi tehotna. Vo stvrtok a vcera som si robila test, a jasne 2 ciarky. Na gynekologiu idem vo stbrtok 9. Ale uz teraz mam obrovitansky strach, ze ak sa tehu potvrdi, mimco nebude zdrave 😢 strasne sa pre to trapim. Keby som to bola vedela... alebo aspon predpokladala. Lenze gyno mi pred mesiacmi povedal, ze s mojim dlhorocnym PCO bude mimco jedine po laparke. Teraz mam strach, ze mimco bude, ale chore ☹

shellly
5. jan 2014

@kvetulienka253 uplne ta chapem, ja som si robila test dnes a tiez mam dve vyrazne ciarky a hrozne sa bojim, ako to dopadne, lebo uz asi tyzden lezim so zapalom priedusiek, vysokymi teplotami a samozrejme antibiotikami a teraz neviem co s tym, ci ich vysadit alebo este vydrzat do utorka a konzultovat to s lekarkou 😒

kvetulienka253
5. jan 2014

@shellly no, nie som lekarka, ale antibiotika by si zrejme mala dobrat do konca, ako je predpisane. Inak by mohli napachat viac skody jak uzitku. No to sme dopadli 😒 Ja sa utesujem, ze aj zeny, co sa o seba menej staraju, donosili zdrave babo... to je asi jedine, co mi teraz pomaha. Vo stvrtok idem na gyneko, tak uvidim, co povie. Drzme si palec

lila15
5. jan 2014

@shellly @kvetulienka253 nebojte sa,vsetko dopadne dobre🙂....mne lekari povedali,ze viac ako antibiotika v prvych tyzdnoch moze babtku - plodu ublizit obycajna chripka :(....a z vlastnej skusenosti viem,ze priroda (osud) si v prvych tyzdnoch poradi s poskodenym plodom tak,ze to neskonci stastne....a kedze vase babatka ziju, nie je to zle, tak sa nebojte a nestresujte 🙂))

shellly
5. jan 2014

@kvetulienka253 budem ich musiet dobrat, nech sa konecne vyliecim, ale ironia je, ze som naposledy brala antibiotika a celkovo bola chora naposledy na zakladnej skole a to uz je 15 rokov prec 😅 a na just ma to zlozi prave teraz...ale verim tomu, ze vsetko dobre dopadne 🙂 drzim palce vo stvrtok😉

shellly
5. jan 2014

@lila15 dakujem za povzbudive slova 🙂 uvidime, co ukaze vysetrenie, sama som zvedava, co mi povie lekar, ale snad to bude v poriadku 🙂

vera_vila
5. jan 2014

@kvetulienka253
@shellly
Holky, pokud jste teprve na samém začátku těhu, tak bych se zbytečně nestresovala... Dokud mimi není propojené s tělem matky placentou, aby mu tělíčkem kolovala "matčina" krev, pak se k němu v prvních týdnech přes stěnu dělohy dostane minimum škodlivých látek... Počkejte na gyn. vyšetření, pokud už jste aspoň 7tt, tak by měla jít vidět srdeční akce a klidně se dr. hned můžete i zeptat, jaká je pravděpodobnost, že miminku hrozí nějaké poškození... Určitě to vše dobře dopadne...

romantika
6. jan 2014

nestrachuj se, mela jsem něco obdobne, bylo mi vysvetleno, ze v začátcích telo funguje bud vsechno nebo nic, uz to tu psali. narodila se mi krasna zdrava holka a to mne ještě v tehu potrapili kde cim. Dnes je tech vysetreni a stresu a to je snad horsi nez kde jaky lek. 2-3 tyden je uplne v pohode, neboj se a užívej tehu.

livka299
6. jan 2014

@lila15 @ketulienka253 @shellly "priroda si v prvych tyzdnoch poradi s poskodenym plodom tak,ze to neskonci stastne " Mne to pri mojom už neviem ktorom tehu povedal odborník, krčiar /neviem čo mi bolo/ ale tak sa mi to vrelo do pamäte ....... 😉

shellly
6. jan 2014

@vera_vila uz by som mala vysetrenie najradsej za sebou, nech viem na com som a hlavne, v ktorom tyzdni som 🙂 a otazok budem mat urcite vela, pravdupovediac som sa doteraz o tehotenstvo nijak zvlast nezaujimala, len sme si povedali, ze ved skusime, ale necakala som, ze to pojde tak rychlo 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre