Atopický ekzém, potraviny čo ho zhoršujú

denisa0504
4. feb 2019

Ahojte. Keď malému dieťaťu zistia atopický ekzém, radia obmedziť čokoládu, med, orechy a citrusy. Moje dieťa nič také neje, ale jedla som to ja a keďže dojčím mohlo sa to dostať do jeho organizmu. Vylúčila som to úplne zo svojej stravy ale aj tak ma obdobia, keď sa to z ničoho nič začne zhoršovať. Viem že aj stres je spúšťa počítač ale nemá byť prečo v strese. Niekde som čítala že aj iné potraviny môžu ekzém zhoršovať. Neviem či je to pravda, že aj zemiaky a rajčiny. Čo by sme mali ešte skúsiť vylúčiť z potravín? S čím máte skúsenosti, že to vašim deťom zhoršovalo ekzém? Ďakujem

deanka123
4. feb 2019

Ahoj, ja sama mám atopický ekzém už od mala a všetky spomínané potraviny čo si písala tak sú pravdivné plus mne škodia aj všetky mliečne vyrobky

denisa0504
autor
4. feb 2019

@deanka123 aj mliečne výrobky? To sa mi zdalo že jej škodí, len som si nebola istá. Skúsim teda na chvíľu nedávať ani tie. Ďakujem

deanka123
4. feb 2019

@denisa0504 áno mne škodia aj mliečne ale asi je to individuálne ale liečiť atopický ekzém je beh na dlhú trať ja mám pomaly 25 rokov a stále ho mám a to som vyskúšala mastičiek od výmyslu sveta kazdy rok dovolenky pri mori jedine to mi ho zlepšuje ale mne kozná lekárka povedala že proste je to choroba kože ktorá sa vyliečiť nedá len zmierniť. Tak držím prsty aby sa to len zlepšovalo 🙂

evkamotka
4. feb 2019

Ja mam zo skusenosti vacsie problemy aj z rajcin, kecupu, kyslej kapusty a celkovo vsetkeho kysleho (aj spominane citrusy) no a zial dodam, ze at. ekzem nie je vwc, z krorej sa casom vylieci, alebo sa da dlhodobo udrziavat stravou a mastami na nule. Je to bohuzial tak, ze su horsie aj lepsie casy, prip len tie horsie :/ za 30rokov som na nic ine neprisla. More velmi pomaha, trwba skusit aj kupalisko v Podhajskej

diewcatqoo
4. feb 2019

Ahoj, ano, vsetky tebou vymenovane potraviny patria medzi tzv. rizikove. U nas robili najvacsi problem mlieko a vsetko mliecne, vajicka a jahody.
Alergia na kravsku bielkovinu je, bohuzial, najcastejsou alergiou v dojcenskom veku. Pokial dojcis, skus na dva tyzdne vyradit vsetko, co by mohlo obsahovat mlieko. Ak sa za tie dva tyzdne ekzem zlepsi, bude problem tam. Ak nie, budete musiet hladat problem inde.
Okrem potravin na ekzem posobi stres, zmena prostredia, zmena pocasia, u tak malych deti aj rast zubkov, ockovanie... je to, bohuzial, beh na dlhe trate, ale su opatrenia, ktorymi sa to da drzat pod kontrolou. A dojcensky ekzem zvykne po case aj sam vymiznut ;)

tosaneda
4. feb 2019

.. nuž to je ťažko povedať, sú "obecne" dané potraviny, ktoré škodia a plus každému môže niečo iné ešte škodiť.. napr. ja nemôžem jesť zemiaky (zemiakový škrob), sója, koreňová zelenina.. Napr. aj mliečne výrobky, keď už siaham po delaktózovaných (aj keď nemám pocit, že mne mliečne výrobky škodia).. je to beh na dlhé trate, sám človek musí skúsiť, čo môže jesť, čo nie.. alebo napr. mne vadí aj zima, teda počasie je tiež pre mňa také "meradlo". teraz som na tom horšie.. určite to more pomôže, ale všetko je tak na chvíľu žiaľ.. je to taký beh na celý život žiaľ.. Ja už mám 30 rokov a stále "hľadám", čo môžem a nie.. a hlavne viem že stres je najhorší.. 😔

evkamotka
4. feb 2019

Ked supem zemiaky tak mam podrazdene ruky, robi mi to dost zle... Je to jedna vetva s paradajkymi. Ale ako som spominala, ekzem nie je vec ktora zmizne úpravou stravy :/ aku piuzivate kozmetiku? La roche ma speci na to....

denisa0504
autor
4. feb 2019

@evkamotka áno teraz skúšame akurát značku LA roche. Mali sme aj Biodermu aj a-dermu... Toľko toho je a všetko pomáha len trošku

denisa0504
autor
4. feb 2019

Ďakujem vám všetkým. Veľmi dúfam že z toho vyrastie i keď tomu veľmi neverím. Ozaj, neviete čo by pomohlo od svrbenia? V noci si škriabe krk až do krvi. Brali sme na to fenistil a aj aerius ale nepomáha to

diewcatqoo
4. feb 2019

@denisa0504 skus proti skrabaniu ovseny kupel. Predavaju to v lekarnach a v niektorych drogerkach. Pripadne mozes do kupela do vody hodit za hrst ovsenych vlociek.
Nas maly mal strasny ekzem, do piateho mesiaca sme kvoli skrabaniu zavinovali a potom sme davali rukavicky. Ktore si vzdy dokazal dat dolu a vsetko bolo od krvi. Predavaju aj take pyzamka, ktore maju rukavy, ktore sa daju vyhrnut na taku akokeby rukavicku. Ale nas si aj toto vedel poriesit a skrabat sa 🙂
Inak, ku kremom... dala som za to strasne vela penazi a nic nepomahalo. Nakoniec zabralo uplne najlacnejsie telove mlieko babylove sensitive z dm a na najhorsie loziska nam zabral atopikderm od saloosu. Toto je velmi individualne, kazdemu zabera nieco ine. Kamoske zabera napr ciste bambucke maslo. Ozaj a este nam zabralo more. Tak ak mate moznost ist k moru, nevahajte.
Kolko ma maly? Mozno by nebolo od veci dat mu spravit testy na alergiu. Len nie kazdy lekar chce detom do roka vystavit listok na alergologiu. Nasmu vysla z krvnych testov alergia na kravsku bielkovinu, vajicka a histaminova intolerancia. Nejako sme sa s tym naucili zit. Po roku nemal ekzem uz skoro vobec. Obcas pri zlom pocasi sa mu vyhodi par fliacikov.

fazula1
4. feb 2019

@denisa0504 aj my sme to zažili a trápili sa, keď mala malá 3roky, presťahovali sme sa do nového domu, nemala som tam žiadne záclony, koberce, tak sa jej ekzém zlepšil až do puberty, teraz sa zas trápi...

denisa0504
autor
4. feb 2019

@diewcatqoo má 17 mesiacov, len keď sa to zisťuje z krvi , tak neviem či by ti šlo, lebo sme boli nedávno v nemocnici a aj tam ledva pol ampulky krvi zobrali, nedalo sa viac. Ale chcela by som nech zistila či má nejaké alergie

diewcatqoo
4. feb 2019

@denisa0504 rozumiem ti, nas maly je tiez zivel a predpokladala som, ze testy u alergologa nezvladneme. Ale kozne testy znasal celkom dobre - ja so sestrickou sme mu pridrzali ruky, lekarka za 3 minutky urobila na rukach co treba a bolo to. Ani neplakal. Horsie to bolo s krvnymi testami, brali mu tusim az 3 ampulky. Maleho musel pridrziavat manzel, lebo ja by som to nezvladla. Samej mi z toho bolo do placu, ked som ho videla tam takto plakat pri odbere, ale povedala som si, ze proste musime prist na dovod tohto prekliateho ekzemu a snad potom to uz bude ok. A, chvalabohu, bolo 🙂
Skus si niekde vygooglit svajciarsky zoznam potravin. Je to zoznam potravin, ktore mozu drazdit organizmus. Samozrejme, je to velmi individualne, ale mozno podla toho zoznamu prides na to, co malemu moze robit zle.
Inak este sme mali pri ekzeme viacero opatreni, napr. na pranie co najmenej chemie (pouzivala som ecover sensitive), oblecenie len z bavlny a co najmenej farebne (najlepsie biele), ziadne koberce a zaclony, casto som vytierala podlahu a prach, mali sme aj odlozene ockovanie lebo ten ekzem bol naozak hrozny...
Snad vam nieco z toho pomoze, budem drzat palce 🙂

denisa0504
autor
4. feb 2019

@diewcatqoo veľmi mi to pomôže, ďakujem 🙂

lenkabambula
9. jan 2021

Viete mi poradiť už som zúfalá, máme aj alergiu na roztoče sme aj atopici od mala,boli sme aj v Smrdákoch, berieme iba erius a n noc dithiaden ďakujem z každé rady

chudadka
9. jan 2021

@lenkabambula Môj malý mal takýto strašný ekzém od pol roka, ale po celom tele. Najskôr od 3 týždňov od narodenia seboreu a z toho ekzém. Vyradili sme všetko na čo mu zistili potravinovú alergiu a bolo toho teda riadne. Behali sme ku kožnej a vyskúšali milión mastí a krémov, vrátane sos spreju, aj gel na pitie aloe vera. Nič nepomáhalo až keď sme po roku a pol trápenia vyskúšali skin krém. Prečítala som si o ňom dobré, aj zlé recenzie, ale riskli sme to. Po pár dňoch sa malý prestal škriabať a fľaky skoro úplne zmizli. Odvtedy máme pokoj. Sem tam sa trošku škriabe, lebo už mu dávam aj to čo nám zakázali, ale proti tomu čo sme mali je to neuveriteľné. Ak ste ho neskúšali, skúste, nás zachránil.

chudadka
9. jan 2021
veronika7281
9. jan 2021

@lenkabambula Ahoj, mám 20 mesačného syna, ktorý od 5 mesiacov má ekzém. Boli sme na imunoalergológii. Vyšlo mu, že má alergiu na banan, vajíčko, pšenicu, lieskovce. V správe má napísanú dg. atopický ekzém. Pri zhoršení dávam Aerius. Robím ovsenny kúpeľ a z kozmetiky používam iba A- dermu. Čistiaci gél z A- dermy exomega control, takisto SOS spray Atoderm a Dermalibour. Premastujem mu miesta 2-3x denne ale hlavne davam zatial pozor na stravu.

marca12
9. jan 2021

Ja si davam pozor na ecka v strave a odvtedy nemam ekzem. Jem iba ciste produkty,menej mliecnych vyrobkov. Vsetko ostatne jem normalne okrem citrusov,obcas zhresim citronom,limetkou.

lenkabambula
13. jan 2021

Aký prášok používate

ivanka0603
16. jan 2021

Ahojte maminky. Náš malý bude mať čochvíľa 2 roky. Asi pred 3 mesiacmi sa začal škriabať vo vlasoch, postupne na krku, na tvári, občas mi ukazuje aj na ušká.V decembri sa mu na tvári a na krku spravil červený výsyp, ktorý aj svrbel. Zväčšili sa mu uzliny vzadu na krku aj na hlave. Boli sme na kožnom a určili diagnózu atopický ekzém. Dali nám na to kortikoidy Locoid a premastovať máme krémom Lipobase. Pomohlo, vydržali sme asi týždeň a pol relatívne bez svrbenia, aj vyrážky na tvári sa stratili ale vo vlasoch sa stále škriabe, aj keď tam nič nemá. Žiadne suché ani červené miesta. Pred 3 dňami sa mu zase objavili červené fľaky pod pazuškami, ktoré tiež po natieraní sa už strácajú. Ale na hlavička ho svrbí stále. Dr. na to povedala, že vo vlasoch natierať nemáme, ráno máme dávať Aerius sirup a na noc fenistil kvapky alebo Ditiaden, ale nemám pocit, že to pomáha. Na kontrolu ideme až o mesiac Čítala,som že takýto ekzém môže spôsobiť aj alergia na kravské mlieko - no a u nás sa pije vo veľkom, za deň vypije aj liter mlieka, iné mu moc nechutí jesť. Väčšinou len zelenina alebo ovocie, ryžu, málo mäsa. Tie testy vedia spraviť aj na kožnom alebo musíme ísť na alergologiu? A na to svrbenie hlavičky mi neviete niečo poradiť? Nemali ste takýto problém?

veronika7281
17. jan 2021

@ivanka0603 ahoj, ja som bola na imunoalergologii. Tam mi dala doktorka žiadanku na ktorý som zaznačila potraviny, ktoré si myslím , ze malému alergizujú. Šla som ku obvodnej a tá, keď odoberala krv malemu na alergologiu, mi tam doplnila ešte vyšetrenie krvného obrazu a biochémie. Hlavne imunoglobulinov.

zuzanadeti
22. jún 2022

@denisa0504 Atopicky ekzem sme zvladali podobne ako asi kazda z nas, co tu pisete, teda od narodenia. Je to moje prve dieta a hlavne prve tri roky som si s nim odkrutila kade tade po lekaroch. Ja viem, ze to u nho bolo od ockovania a v kombinacii s mliekom (dokonca aj mojim materskym) a mliecnymi vyrobkami pripadne ked zjedol paradajky, kecup ci jahody, hned ten ekzem bol horsi a horsi. Zial, zvladali sme to len mastickami a kremami od koznej a ked bol stav horsi tak aj kortisteroidnymi mastickami. Fakt sme od malicka chodili ku koznej ako na hodiny klavira, odporucala nas cez leto do kupelov Smrdaky, ale to zabera tak na par mesiacov a znovu bol v zime ekzem a este horsi. V noci sa skrabal a budil a rano mal krvave doskriabane predlaktia. Mal to aj pod kolenami v zahyboch. Vzdy pomohla morska sol do kupela, ale fakt aspon 200g nasypat do vane, aby to pripominalo more a vecer poriadne premastit. My sme chodili raz za leto k moru a to sa mu vzdy po dvoch dnoch kupania sa v mori cela pokozka zlepsila, tak bol pokoj aspon do zimy. No ked mi kozna, ked sme tam zas pravidelne prisli oznamila, ze s ekzemom sa uz proste zije cely zivot a len sa utlmuje kremami a dietou, nechcela som jej verit. Nemozem vinit ockovanie, u niektorych deti sa kombinacia ockovanie a mlieko zle znasa, ale dcera napriklad s tym nemala vobec problem a riadne je ockovana, ziaden ekzem.

Teraz uz mame po problemoch. Pred 2 rokmi sme dostali tip na purifikacny program. Syn mal vtedy uz 14r a absolvoval mesacny purifikacny program, dostal z tela vsetok sajrajt von. Uz ma 16 rokov a ziaden ekzem od vtedy nema, ani psoriazu vo vlasoch. Tym postupnym saunovanim (nizke teploty okolo 60 stupnov) sa mu potom vylucili vsetky skodlive latky z tela von a teda aj zle vedlajsie latky z ockovania. Ten program je zalozeny na saunovani s pridanim mineralov a vitaminov a doplnovanim rastlinnych tukov a doplnenim jedalnicka o vela zeleniny (nie paradajky) minimalne 300g denne. Robia to v KE, PO, BA, Levice a pri BB. Niektore deti to zvladnu uz ako 9 rocne, ale napr kamosov syn az ked mal 13r, lebo mu dlho nechutila zelenina ani rastlinne oleje. Neviem, ci som vam teraz pomohla, ale nadej na vyzdravenie tu je. Skoda len, ze tento program nepreplaca poistovna, ale za tie peniaze nam to stalo. Nehovoriac o tych prebdenych nociach a vysedavani v cakarni u koznej. Plus tie peniaze za maste, co nie su na predpis ani neratam a malo co zaberali. Iba zial tie kortikosteroidne. Tak co, pomohla som vam nejak? 🙂

kachita
22. jún 2022

@zuzanadeti prosím vas, ktora spocnost robiten purifikacny program??

zuzanadeti
20. júl 2022

@kachita Dianeticke centrum, na SK je v BA, Levice, Kosice, Sanpor, Presov