Intolerancia na laktózu, mlieko a mliečne výrobky

labela76
8. feb 2021

Ahojte dnes mi zistili intoleranciu na laktozu mlieko a mliečne výrobky. Viete mi poradiť ako fungujete? Čím to nahrádzate? 😊

janai1
8. feb 2021

@labela76 bezlaktozove výrobky 😀

diaalex
8. feb 2021

@labela76 presne ako sa vyššie píše 🙂

tulipanicek
8. feb 2021

@janai1
@diaalex
Baby to ťažko keďže píše že aj na mlieko. Dcérka má alergiu má všetky mliečne bielkoviny. Kupujeme veganske výrobky 🙂 Mandlove jogurty, tiež taký super krém z mandlí, potom rôzne “syrové” natierky, “syry”, “smotany”, “mlieka”, “masla”. Dá sa nájsť aj vegansky tvaroh (ešte sme neskúšali). Takze fungujeme relatívne slušne 🙂

bea2804
9. feb 2021

Bezlaktozove výrobky. Akurát mi to minuly mesiac diagnostikovali, tak skúšam a učím sa novým veciam aj ja. Poviem ti, skoro má trafil šľak, že ja odmalička som bola “odchovaná” na kravskom mlieku , a teraz v dospelosti mi to diagnostikujú. Bola som smutná, lebo milujem si robiť kakauko :D momentálne som hľadala bezlaktozove mlieko :D Ale za ten mesiac, ako som vysadila komplet všetky laktozove výrobky, vidím naozaj rozdiely.

liana94
9. feb 2021

Presne ako píše @tulipanicek. Je rozdiel intolerancia iba na laktózu a aj na kravské mlieko (bielkovinu), čiže všetky výrobky z neho, vrátane tých bezlaktózových! Najväčšie zastúpenie náhrad mliečnych výrobkov sú tie vegánske sójové, kokosové, ovsené, orieškové, nájdeš rôzne mlieka (aj ochutené), rastlinné jogurty, nátierky... 🙂 Držím palce.

simsalabim
9. feb 2021

@labela76 ak to je iba laktozova intolerancia, tak nahradit bezlaktozovymi vyrobkami a tabletkami laktazanu (napr. ked jes zmrlinu niekde vonku). Laktozova intoleracia znamena nedostatok laktazy, enzymu, ktory stiepi-travi laktozu. Ak je to ale alergia na mliecne bielkoviny, tak to sa mlieku musis vyhnut uplne, v akejkolvek podobe. Alergia je alergia.

diaalex
9. feb 2021

@tulipanicek len si netreba mýliť výrobky bezlaktozove a delaktozove 😉 mám tiež intoleranciu a musím si dobre prečítať zloženie aby som ich rozlíšila 😉

sandra151
9. feb 2021

Pozri si alpro výrobky (kúpiš takmer všade)a planton výrobky (lidl)cez google.

tulipanicek
9. feb 2021

@diaalex Delaktozovane aj bezlaktozove sa vyrábajú rovnako. Btw aj bezlaktozove aj delaktozove môžu obsahovať max 2% laktozy.

diaalex
9. feb 2021

@tulipanicek nie všetky, treba čítať čo si kupuje človek

sandra151
9. feb 2021

Rozhodne si nekupuj bezlaktózové produkty, sú zbavené len laktozy a ty máš intoleranciu na kompletnú mliečnu bielkovinu.
Treba si čítať obaly lebo ju obsahujú aj čipsy, chlieb a mnoho ďalšieho kde by si to nepovedala. Takisto lieky a vitamíny ,skoro všade je laktóza,vždy si to pred kúpou over alebo pozri zloženie. Časom už budeš vedieť čo áno a čo nie a nebude to pre teba také komplikované 🙂

tulipanicek
9. feb 2021

@diaalex Ja ti ale vravím ako je definovaný či bezlaktozovy či delaktozovany výrobok podľa smerníc. Nie o samotnom zložení. A ten obsah do 2% je úplne v poriadku v prípade intolerancie laktozy.

tulipanicek
9. feb 2021

@diaalex Samozrejme, ak to obsahuje viac percent, v poriadku to nie je

janka_23
9. feb 2021

Mam to tiež, ale treba si dávať pozor lebo laktózu nájdeš aj v takých veciach kde by si ju vôbec nečakala 🙂

labela76
autor
9. feb 2021

@janka_23 môžem vedieť ktoré sú to napríklad 😁

janka_23
9. feb 2021

@labela76 v chlebe, v koreninach, keksoch, čokoláde, sušenej zelenine, dokonca v mäsových výrobkoch, skoro v každých liekoch, v paštétach, parkoch... Je toho strašne veľa a býva ukrytá pod rôznymi názvami. Treba len študovať. Ja osobne milujem syry a nevzdala som sa ich ani teraz aj keď viem ze to nie je dobre. Tie bezlaktozove sú strašne drahé

zuzikaslat
10. feb 2021

Mojej dcére zistili alergiu aj na kravsku bielkovinu, ale je zaujímavé, že jediné, čo jej robilo problém, bolo klasické mlieko. Bezlaktozove mlieko je v pohode, ale aj všetky klasické mliečne produkty s laktozou môže jesť.

luluncek
10. mar 2021

Ahojte mám ísť na kolonskopiu chcem sa spýtať či mi tam zistia intoleranciu ,alebo len z krvi..po mliečnych výrobkoch mám riedku,zltu stolicu bolesti kŕče ,až pálenie ...určite viac to do seba nedám ..len nedávno som prišla NATO ...

luluncek
10. mar 2021

Niekto má skúsenosť z odbermi na intoleranciu ako to prebieha. Apod ..ďakujem krásne

hanah3007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz