Potravinová alergia

sojorez
25. jún 2022

Ahojte, synovi z koznych testov vysla alergia a skrizene alergie. Doteraz mal len na abkm, teraz sa pridali alergia na raz, psenicnu muku, soju, vajce, kakao, paradajky, zeler, orechy... Jasne, bez posledne menovanych sa da zaobist, ale nejak sa potrebujem odpichnut, co sa psenice a raze tyka (ake pecivo, kde kupujete), ako napr. piect doma bez tejto muky, vajicka... Ja som z imuna odisla so spravou v ruke, ale nejak tieto dolezite info chybali. Dakujem.

vmatuscinova
25. jún 2022

@sojorez boli sme so synom dost dlho na podobnej strave,bez lepku, mlueka, vajecneho bielka aj soje. Piekla som, lebo vacsina bezlepkoveho bola so sojou... napistemi ss, skusim Vam poslat na zaciatok nieco na odpichnutie, je to celkom narocna potravinova logistika, no zvladnutelna;) este teda poviem, ze nas syn mal problemy od narodenia a do cca 3 a pol roka postupne tie potravinove alergie povolili... varila a piekla som teda skor babatkovitejsie

sojorez
autor
25. jún 2022

@vmatuscinova Super, dakujem, pisem. U nas praveze doteraz alergie okrem tej abkm neboli, takze ta sprava z alerga prekvapila. Syn ma 6, takze budem musiet poriesit desiaty do skoly, obedy...

kacena4
26. jún 2022

my sme na tom podobne. ale sme 4ria potravinovy alergici. mam pekaren a peciem vlastný chleba i rozky ci vianocku najlepsi je so spaldy aj cenovo najdostupnejsi, zo zaciatku som citavala etikety na nakupe dnes uz je to lahsie. viem co ano co nie. napr. predavaju pre deti aj cokoladove gulicky bezpsenicne, je z coho si vyberat len treba hladat a budes mat prehlad. inak vylucenim potraviny sa po par rokoch moze stav zlepsit. drzim palceky

sojorez
autor
26. jún 2022

@kacena4 Dakujem, ja som dnes robila taky prehlad, co mame vedla v obchode a odisli sme s burizonami, skoricovymi muslickami, kukuricnymi piskotkami a polystyrenmi (tie tvrde chrustave chlebiky). Kakao nemoze tiez, cize vsetko cokoladove je vyradene. Co som aj nasla nieco bez raze a psenice, bola v tom soja. Spaldu vraj nemoze tiez, ze to je odroda psenice 🤦🏼Tak zajtra ma caka behanie po vacsich obchodoch, a dokladne citanie etikiet.

clarissa96
26. jún 2022

@sojorez my to mame s dcérkou podobne, kakao ale môže, napríklad ryžu, jablko nemôže tiež.. do sladkého namiesto vajíčka dávam banán, napr babovku, keď robím, múka sa osvedčila pohankova.. robím jej aj rezniky, palacinky. Trojobal namiesto vajca skrob + voda, kukurična strúhanka. Tapiokovy skrob mam najradsej. Cestoviny čisto kukuričné, tie majú aj v lidli. Ťahák https://dobruchut.aktuality.sk/clanok/36080/vie... a namiesto paradajky, vo veľkom papriku používam, alebo ajvar pri omackach. Je to obmedzujúce, ale treba myslieť na to, že pri prísnej diéte sa dá z toho “vyrásť”. A ak nemá alergiu na ryžu, tak tie pečiva bezlepkove schar sú prevažne ryžové, bez sóje. Jj, spadla, kamut, tie moderne prapsenice robia ešte horšie.

kacena4
26. jún 2022

@sojorez nam alergo povedala ze pri alergii na psenicu mozeme spaldu, ze to nerobi problem