Prosím o rady pri stravovaní sa s histamínovou intoleranciou

baja_24
12. máj 2021

Dobry den, prosim Vas, je tu niekto, kto trpi histaminovou intoleranciou? Mne ju zistili cca pred 2 mesiacmi a riadim sa svajciarskym zoznamom, ktory som nasla na internete, avsak i napriek diete, ktoru sa snazim dodrziavat, mavam dosr zdravotne problemy, najmä suvisiace s bolestou brucha, silnym nafukovanim podbruska az tak, ze nezaonem nohavice a neviem povedat, ktora potravina mi to sposobila a celkovo psychickou nevolnostou. Musela som vyradit bezne veci, ktore som jedavala, ostalo to pri tom, ze niekedy uz sama neviem, co si dat na ranajky a tak to radsej ostane bez jedla. Taktiez mam problem trosku zorientovat sa v tych potravinach, kedze niekde pisu, ze sa nejaka potravina moze, inde ze nie. Viem, ze to je individualne, no rada by som sa popytala na par veci niekoho, kto trpi touto intoleranciu (aj otazky typu, ake maslo/jogurty/mlieka sa mozu napr, kedze niekde je napisane, ze iba niektore druhy, no ja netusim ake). Vdaka za kazdu odpoved.

evinajj
12. máj 2021

@baja_24 ja som si kupila knihu o vareni s histaminom...je tam fajn tabulka co a kolko mozes jest 🙂

ciernysokol
12. máj 2021

@baja_24 ja som na to isla z inej strany. Hit vznika ako pridruzena k urcitym inym intoleranc, alergiam, poskodeniam creva. Na zaciatok som vyradila potraviny, ktore treba, tiez lepok a mlieko a zaradila probiotika na hit. Vygoogli, su urcite kmene, ktore pomahaju pri hit. Ak je zle, treba skusit protizapalove stravovanie.

baja_24
autor
12. máj 2021

@evinajj Dakujem za radu, mozes sa opytat na nazov? 🙂 pozerala som, ze na trhu su rozne

baja_24
autor
12. máj 2021

@ciernysokol Dakujem 🙂 uzivam uz vyse tyzdna probiotika povolene pri hit, na cca 4 dni pomohlo, ale vcera znovu, nafuknute brucho uz po salke cistej vody hned rano

ciernysokol
12. máj 2021

@baja_24 to ale nemusi byt prave z hit, ked z vody.. No tazko takto hadat. Jednoznacne problem s crevom, to moze byt kadeco, virusy, bakterie, parazity, intolerancie, alergia, chybajuci crevny mikrobiom. Aj ine.

baja_24
autor
12. máj 2021

@ciernysokol ako to som myslela ako priklad, moze to byt caj, alebo len maly jogurt a uz sa citim nafuknuta. Cize navrhujes vysetrenie u doktora co sa tyka tychto traviacich problemov? bolo mi totizto povedane, ze to je z hit vsetko

kataina
12. máj 2021

no naozaj to ma každý inak, sama musíš odsledovať čo ti robi problém. Nafukovanie môže sposobiť napr helikobakter, nepodcenuj príznaky a chod k dobremu gastroenterologovi.
tu na MK je skupina na HIT, môžeš tu porovnať ako sa stravuješ a čo radia iní
https://www.modrykonik.sk/group/1915/

kristina.jo
12. máj 2021

@baja_24 Ahoj, robili Ti aj ine vysetrenia ako na tu HIT-ku? Lebo napr. ja som zacala s HIT. Kedze mi bolo stale zle, napriek diete, tak doktor patral dalej a dopracovala som sa k celiakii (MARSH 3A) a laktozovej intolerancii (0 % laktazy)....12 rokov som chodila po doktoroch ako posledny hypochonder 🤦‍♀️ SIBO ma tiez take priznaky, ako pises. Ak si este nebola na gastre odporucam , lebo ta HIT moze byt len ako "vedlajsi produkt" nieco ineho

ivka_makovica
12. máj 2021

Riesila som to,aby som si dala doporiadku creva. Kedysi som mala velmi tazke stavy,zdravotne problemy s ktorymi sa dalo len velmi tazko normalne zit. Mala som velmi prisnu eliminacnu dietu,pri ktorej som zistila, co mi najviac skodi. Trvalo to dlho,asi rok...Schudla som dost. Cely cas som brala Hylak forte a rozne probiotika a doplnky na striedacku. Ale odvtedy sa mi stav velmi zlepsil a dnes mam par potravin,ktore mi skodia a to je vsetko. Jem skoro vsetko.

nekonecna_katastrofa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
baja_24
autor
13. máj 2021

@kataina Dakujem, uz som tam 🙂

baja_24
autor
13. máj 2021

@kristina.jo Na laktozovu intoleranciu mi robili testy pred cca rokom, lebo najprv mali take podozrenie, ale nastastie to sa nepreukazalo no a potom takto histaminova intolerancia. No ak mi nebude lepsie, asi sa odhodlam a zajdem k doktorovi na nejake vacsie vysettrenie

baja_24
autor
13. máj 2021

@nekonecna_katastrofa Dakujem za odpoved, ano, budem sa drzat tych povolenych potravin a uvidim co dalej 🙂

hanah3007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz