Viacpočetná potravinová alergia

laskac
20. júl 2018

Prosím vás, je tu mamička ktorá má dieťatko s viacpočetnou potravinovou alergiou? Potrebujem sa s niekym poradiť, už neviem čo dať synovi papať. :( Ďakujem vopred

ink
20. júl 2018

ahoj a aké alergie mu zisitli a koľko má rokov? 🙂

jvlo
20. júl 2018

Dcera ma mlieko, vajcia, vsetka chemia v potravinach, pred 2 rokmi boli este aj strukoviny a zemiaky. Pytaj sa...

chmurkaxy
20. júl 2018

ahoj,moj ma vajce (dokonnca aj prepelicie), mlieko,orechy,strukoviny,soja, hovädzie, kuracie, aljasska treska,zeler, broskyňa a jej podobne, jablko,jahoda, čučoriedka,ryža. Pocas alergie mu opuchnu sliznice a treba kortikoidy, obcas aj adrenalin. okrem toho mame v labaku nemeratelnu hodnotu HIT,čiže mega silnu. Pýtaj sa 🙂

saraz
21. júl 2018

moj ma na vajcia, orechy, arasidy, jablko, broskyna a tento rok mu pribudla alergia na pel a este k tomu je atopik.

laskac
autor
21. júl 2018

Uz som si myslela ze som v tom sama. Syn ma 1,5roka. Ma silnu alergiu na vajce, mlieko, zemiak,muku a banan. Dalej broskyna, marhula, soja, strukoviny, raz,,ovos, mrkva, orechy,baklazan, sosovica. Po anafylak.soku ktory prekonal mu davam iba par potravin. A to je brokolica, karfiol, batat, pšeno, hruška, cuketa, cvikla, morcacie a kralicie mäso, ryza ( tu ma tiez pozitivnu ale davam) a mlieko pije Neocate. A pit mu davam iba cistu vodu.Som z toho zufala uz nwm co mu varit. Aby toho nebolo malo ma aj HITku. Musi mat vzdy vsetko cestrve uvarene. A tiez su tam potraviny co sa nesmu.Ked ideme niekam von dlhsie nemam mu co ani zobrat so sebou.Ryzove chlebiky a kukuricne chrumky mi uz hadze na zem. Ani sa mu nedivim. Co varite svojim detom? A co beriete von? Ja mu nemozem ani blby rozok strcit v obchode do ruk :(

laskac
autor
21. júl 2018

A ano este je aj atopik. Po zaradeni Neocate ma pokozku krasnu ale nie vzdy cistu. V noci sa mi skriabe ked nieco potrebuje alebo citi nekomfort. 1,5roka som sa nevyspala

saraz
21. júl 2018

@laskac s tym spankom to poznam ☹ teraz ma 4r a este su obcas tazke noci, ale stane sa uz ze prespi celu noc, aj ked len vynimocne.

jersey87
21. júl 2018

@laskac je alergik i na spaldu? Ja som napriklad kupila spaldovu krupicu. Das do kokosoveho mlieka a mozno nieco zjeditelne z toho bude.

jersey87
21. júl 2018

@laskac a este robim polentu. To je kukuricna krupica. Ja davam do ryzoveho mlieka. Ty skus ine rastlinne. Vacsinou miesam s hruskou. Jablko tiez nemozeme.

laskac
autor
21. júl 2018

@jersey87 kukuricnu krupicu som este neskusala to bude u nas novinka a z tych mam ja strach. Ryzove mlieko uz mal ale ci mu robilo zle nwm bo vtedy mal ekzem stale. Nwm ake rastlinne by som mohla kedze vlastne je vsetko z orechu ako napr.kokos, mandlove. Ale dakujem za tip

laskac
autor
21. júl 2018

@jersey87 zo spaldovej muky mal uz chlebik, tiez v case ked bol ekzemovy. Alergo mi povedala ze spalda je vlastne psenica a na male bruska je tazko stravitelna tak nemam davat. A to som sa potesila ked som chlebik upiekla ako mu chutil ze aspon dake pecivo bude moct. A nic z toho :(

laskac
autor
21. júl 2018

@saraz ked ma 4roky co cez den papava a ako to je so skolkou? Zobrali vam ho? Lebo tie vajcia a orechy su skoro vo vsetkom. A medzi detmi ho nechavate bezne o samote? A to doteraz nespava dobre? Uff tak to ma caka este dlha cesta.

laskac
autor
21. júl 2018

@ink
@jvlo
@chmurkaxy
@saraz a maju to vase deti dedicne? Ja s priatelom nemame ziadne alergie takze u nas nieco nove. No a doktori tvrdia ze to je hlavne dedicne. A pouzivate nejake lieky? A ako to zvladate? Ja mam kazdodenny stres co zase uvarit z tych par potravin ktore musia byt cerstve a syn musi kolkokrat cakat kym sa mäsko dovari lebo nie vzdy mi spava rovnako.

tribi
21. júl 2018

@laskac moj ma tiez 4roky,do skolky po znamosti,nikde mi ho nechceli zobrat,kazde rano mu nosim vlastnu stravu nabalenu....ale neviem ako je to u vas ci nemoze bbyt ohriate,kedze mame i kontaktne alergie,vsetko tam ma svoje a jr naozaj zodpovedny aj deti si zvykli,ze mu nesmu nicnukat a vpol skolke ucky poucene,preistotu este na papiery spisany zoznam alergii a na skrin polozeny pohotovostny bicek

tribi
21. júl 2018

Balicek

kubkovamama
21. júl 2018

@laskac ahoj,môjho do škôlky vzali s tým,že som bola na predĺženej rodičovskej a na obed som si ho bravala domov..predsa len,do kolektívu je dobré ich začleniť.Teraz ma 10r a veeelmi sa to vekom zlepšilo,ekzém už sa neobjavil cez 2 roky,občas malý fliacik.Jedine máva časté afty,veľké a boľavé a to zrovna,keď v strave som si na 100% istá,že nič nebolo..s tým stále bojujeme.Je plno kníh..net je nadlho a iba ťa tie info zmiatnu.Skus pohánku,quinoa,manu,zeleninové múky..Na von som piekla keksíky a pečivo.Jogurty,kyslé mlieka,bezlaktozove dezerty

laskac
autor
21. júl 2018

@kubkovamama 10rokov? Mne tvrdia doktori ze z toho vyrastie aspon dufam teda. Dokedy si bola na predlzenej materskej? Mne uz z toho tak sibe ze by som aj hned isla do roboty. T

laskac
autor
21. júl 2018

@laskac tie zeleninove muky musim vygooiglit. A mozes mi prosim poslat recepty na to pecivo a keksiky? Mozno tam xosi najdem co moze aj moj syn. Jogurt moj strasne lubil ked som mu ho davala az sa zalizoval. Vtedy mal este ok mlieko teraz uz nie

laskac
autor
21. júl 2018

@tribi uz ste museli niekedy pouzit epi pen?

jvlo
21. júl 2018

@laskac ja ani mm nie sme alergici, ale aj druha dcera je alergicka, len nie tak hrozne ako starsej. U starsej sa v pol roku vyvynula mentalna anorexia, nakoniec zistili, ze ju sposobili silne bolesti koli alergiam. Moje deti funguju na ovoci a zelenine a rybach. Starsia dlhodobo fungovala na kukuricnej polente s dakym struhanym ovocim, napriklad jablkom. Totiz ona nejedla ani nepila istu dobu vobec. Vsetko varim doma, aj jedlo do skolky. Tiez ma HIT, ale neriesime to, nakolko jej ju zistili, az ked bola uplne stabilizovana, bez mokvajucich ekzemov, s formovanou stolicou, bez krcov. Na gastre dr povedala, ze na to nemame brat vobec ohlad, ked jej uz nic nie je. Dcera posobi ako zdrave dieta, kym je na 100% diete. Uz mame dodavatelov masa, kde vieme, ze zvierata nedostali ziadne lieky/ockovanie lebo to by hned opuchla, zacali sme pestovat zeleninu bez postrekov... postupne odisla alergia na zemiaky a strukoviny. To som mala pocit, ze sme vyhrali jackpot. Do restauracii nechodime vobec, totiz na vajcia reaguje aj vzduchom. Takze kazdej rodinnej navsteve predchadza vypocuvanie co kto od rana jedol, co varili a podobne. Vsetci si zvykli a beru na nu ohlad. Dokonca bola teraz zo skolky na 1 noc na chate. Tam vedia ake ma obmedzenia, nedaju jej nic mimo toho co donesieme. Davaj jest co moze, nauc na surovu zeleninu a ovocie, ked k tomu pridas kvalitne maso tak bude uplne ok. Prestan sa trapit otazkou preco. Striktne ziadaj od okolia aby sa prisposobilo dietnym obmedzeniam. Kazdemu, s kym sa casto stretavate vysvetli podanie adrenalinu. U nas sme urobili vsetkym ukazku podania adrenalinu, kde ho preexpirovany bodali do sedacky. Bezne k nemu nosime zyrtec. Doma mame este rectodelt. Skus sa pozriet na kvaskove pecenie, tam sa da aj bezlepkovo.

jankkas
21. júl 2018

@laskac aj nasej pred mesiacom zistili na mlieko vajce jablko mrkvu paradajku zeler orechy marhulu psenicu raz a kvasnice. Nema kozne prejavy ona ma extremne pomale travenie a je velmi chuda. A tiez skoro nic nechce jest a nikdy nie je hladna ani smadna. Sme asi mesiac na diete a zmizli jej kruhy pod ocami a aj stolica sa zlepsila len tiez tazko vymyslam co jej dat jest lebo ona je strasne vyberava a kopu veci nechce a mam potom obavy aby jej nechybali vitaminy a mineraly. Ak mozem a budem vediet rada poradim

@jvlo prosim odkial kupujete masko ak by ste vedeli poradit. Dakujem

jvlo
21. júl 2018

@jankkas zajkov od svokrovcov, alebo od jednej pani z prejty, bravcove od dedka, alebo od u nana v ivachnovej, hydina z agrofarmy brvniste, telacina a hovadzina z biofarmy turie. V masiarni parizek sa da kupit zlozenim cista sunka, detske a spiske parky. Ziadne rychlosoli a podobne chutovky

laskac
autor
21. júl 2018

@jvlo ach jo po precitani vasej spravy mam.az zimomriavky. A ja sa tu idem stazovat :/
Mozete mi lepsie vysvetlit ze na vajcia reaguje aj vzduchom? Na to ste ako prisli? A ako dlho nejedla a nepila? A tu HIT ked ma a neriesite to tak nemava nejake prejavy typu bolesti hlavy, bruska, vysyp a pod.veci co k HITke patri? Lebo tiez chcem zaradit nas5 napr.slivky aj spenat, to mi nikdy neprislo ze by mu to ublizovalo.Ja som sa bala ocko MMR ale boli sme na pozorovani v nemocke. Pedina sa ho bala ocko na ambulancii. A este nieco sa chcem spytat. Ked davam synovi varenu cuketu dlhodobo a dobre ju znasa, tzn. Ze mu ju mozem dat aj surovu a bude ok? Ja mam taky strach z novych jedal. Dakujem vam vsetkym

laskac
autor
21. júl 2018

@jvlo mozem vediet odkial ste?

laskac
autor
21. júl 2018

A davate svojim detom papat kuracie mäso ked maju alergiu na vajicka?

jvlo
21. júl 2018

@laskac uz ano, ale len posledne 3-4mesiace, dovtedy reagovala na vsetku hydinu. Treba skusit

kubkovamama
21. júl 2018

@laskac do 5r,ako predskolak už chodil normálne cca do 14tej do škôlky,aj tam jedol ak teda chcel,ale mala som šťastie na super učiteľky a celkovo vedenie škôlky takže strava nebola problém.Kym chodil na doobedie brigádovala som na 4 hodiny.Chapem,že sa cítiš na palicu,varenie,málo času,únava atď,neboj,ono to všetko prejde.Skus aj kúpele, liečebné pobyty,môj mal aj astmu a schválili nám B do Smokovca na 3 týždne,inak chodili sme do Tatier často a pomohlo aj to,skús sa popýtať dr. a aj ty sa odreagujes.U nás to platí,že vekom to prešlo, samozrejme strava bola prísna a stále nemôže jesť hocičo,ale sme v leveli,že občas čokoláda,máme psa, mačku..takže celkom o.k.

jvlo
21. júl 2018

@laskac ona nema ziadne hit prejavy, okrem krvnych hodnot. Bezne je jedlo, ktoreho cast po uvareni zamrazim a nic.
Jest prestavala postupne, v 5 mesiacoch bola na dennom prijme 0-120ml tekutin za den. Tuha strava vobec. Do roka sme bojovali s blokom voci jedlu, kde nechcela nic, bolo to velmi zle, krok za krokom sme lamali jej odpor k jedlu. Doteraz obeduje strasne dlho ale to je jedno. Hlavne ze je.
Ak pride vecer do miestnosti, kde sa napr rano smazili rezne tak opuchne a dusi sa, ak jej da pusu na lice niekto, kto si dal na ranajky prazenicu, tak jej lice ocervenie, spuchne a vytvoria sa pluzgiere. Raz si odkusla z piskoty a bol z toho anafylakticky sok. Vajcia doma nemame vobec.
Ak je maly zastabilizovany, bez koznych prejavov, s formovanou stolicou, bez bolesti tak by som tiez skusila potraviny, ktore predtym nerobili problem. Takisto zeleninu, ktoru toleruje varenu dat aj surovu. Po troske a pozorovat.Velke pozor na nakupy v hypermarketoch a na trhoch od neoverenych zdrojov. Tam je to striekane, prehnojene a vznikaju falosne reakcie. Nam sa osvedcilo dbat na kvalitu a povod potravin. Potraviny, ktore su pozitivne z krvi nedavat kym nebudu negativne.
Byvame pri Bytci.
Netreba sa toho bat. Treba to vziat ako fakt. Postupne budu tie alergeny odpadat a zostanu len tie velmi silne. Jedalnicek sa postupne rozsiri.

chmurkaxy
21. júl 2018

@laskac ahoj, moj ma 5 a chodí do škôlky,všetko varím skoro ráno a nosim mu. kvôli Hit kazala imunologicka ohrev v mikrovlnke, nech je čo najrýchlejší. U nás sme platili nejaké genetické testy na imuno (ale 280 eur) a povedali nám,že vajce,orechy a strukoviny bude mať doživotne. Ostatné alergie sa mu budú striedať aj zlozenim, aj intenzitou.
U nás to vychytal od oboch (pelove alergie aj ja,aj mm), mne nedávno zistili alergiu na mlieko, v tehu sa mi spustil atopicky ekzem a mám ešte aj autoimunitnu poruchu Hashimoto. Čiže sa mu to pekne nazbieralo. On mal od detstva atopicky, potoom od 28 mesiacov alergie a opuchy (prestala som vtedy kojit a alergia krásne prepukla :( ), no a najnovšie už ma z alergie aj astmu. úplná paráda,čo ti poviem. S tou histaminovou je to u nás také divné. On podľa mňa reaguje na stopove množstva (napr vajíčko máme aj kontaktnu alergiu a broskyna v auguste stačí,aby sme sa priblížili k stromu,lebo kvitne aj ambrozia). Jemu sa zbiera histamin z tých mini reakcií na stopove množstva, čo sa nijak inak neprejavi, ale keď sa zdvihne,tak 2x rocne ma histaminovy záchvat (telicko akoby vyvalane v zihlave, kortikoidy a hydrokortizon to stiahnu tak do 2 hodin). A teraz nám začali aj laryngitidne zachvaty.
Denne berie Zodac 2x10kvapiek, 2x daosin, 1x nalcrom a 2x2 Ventolin a 2x2 flixotide a ma nám pribudnúť nejaký ďalší sprej. pohotovostny balíček v skolke máme (rectodelt,epipen,hydrokortizon krem), ale nie sú moc ochotní,keby nieco. preto si robím dalsiu skolu a idem tam aj ja učiť. nech som blízko.
my sme ho zatiaľ rozdychavali 3x, úplne jazyk von a vytrestene oci, hrdlo a jazyk a pery opuchnute a modrel. doktorka nás zdzubala, ze uz mal mať epipen. ale to mám v hlave nejaku poistku,ze keby už fakt nedycha. snáď to už nikdy nebudeme musieť.
aha,a kvôli tým opuchom (Quinckeho edem) mu hrozia bronchialne spazmy (zastáva dýchania), takže akákoľvek narkoza alebo analgetika len pod kortikoidmi a spať takisto len s nami,aj keď je veľký.

jvlo
21. júl 2018

@laskac hlavne sa tym netrap. Su ovela horsie choroby ako maju nase deti. Je to len o zvyku, sice to velmi obmedzuje, ale casom ti to pride normalne. Ja o nelke hovorim, ze uz je zdrava, lebo pri dietnych opatreniach aj je.... drzim palce