1,5 ročný syn si nechce čistiť zúbky

sandri
9. apr 2015

Prosim o radu ako postupovat, maly mi posledne dni nechce uz ani len pusu otvorit ☹ Zubky umyvame od Vianoc, najprv ho to velmi bavilo, videl mna aj tatinka ako si cistime zuby a aj on chcel. Ale posledne 2 tyzdne je to boj, najprv bol ochotny si ich nechat prebehnut kefkou aspon vecer, ale dnes uz neotvoril pusu ani rano ani vecer. Co s tym?

evita_g
9. apr 2015

Daj mu kefku do ruky a dovoľ mu samému si umyť zúbky. Aj moja malá (tiež 1,5 roka) nemá vždy náladu na umývanie zubov, no samú ju to baví vždy 🙂 Je síce pravda, že len hryzie štetiny, ale lepšie ako nič.

sandri
autor
9. apr 2015

Praveze ja mu kefku davam... poda mi ju naspat - bez toho, aby co i len pusu otvoril 😀

nikoletka_h
9. apr 2015

No my sme sa vytrapili teda s umývaním zúbkov..ale my sme začali umývať od 7.mesiaca, od vykuknutia prvého zúbku- každý deň až doteraz...do roka a pol v pohode 🙂 nebol žiadny problém..no tiež mi začala štrajkovať...od 1,5 roka do 2 rokov to bolo katastrofa..potrebovala som na to pevné nervy..zabralo mi to aj polhodinu denne kym som jej akotak umyla zubky...ale nevzdala som to...prelom nastal ked mala 2 roky...uz voobec nerobi problemy...ocisti ich sama, a potom ich docistim ja 🙂 a ma z toho zabavu..kazdy mesiac jej kupujem novu kefku a pasty..a tak ju to nenudi 🙂 nevzdavajte to..skuste pribehy o zubožrútovi 🙂 som si ista že onedlho sa zmeni ta apatia voči umývaniu zúbkov...

sandri
autor
9. apr 2015

A ako si to bojovala? Nasilu si otvorila pusu? Lebo mne dnes aj hlavkou uhybal pred kefkou... bojim sa, ci mu nesposobim nejaku fobiu, ked ho do toho budem nutit (asi som len prehnane citliva prvomatka, vsak?)

nikoletka_h
9. apr 2015

@sandri prehovaranim..slubovanim..vacsinou to nakoniec zabralo...a ked nezabralo tak veru bolo aj take že som nasilu otvorila pusinku a sup-sup ako tak rychlo umyt zubky...bolo mi jej luto ale trvalo to len par sekund..ale ked som videla a vidim niektore deti co maju uz v 3-4 rokoch strasne pokazene zuby..tak som rada ze sme to nevzdavali..moja dcerka ma zubky ako perlicky, krásne biele... 🙂

tajka1986
9. apr 2015

@sandri u nas zabralo raz pozriet rozpravku Masa a medved v tej casti,co si Masa robi lizatka a potom boli zub. Odvtedy mala tuto cast nepozera lebo ju preplace,ze aj ona papa sladke a ma z toho "traumu"ze aj ju bude boliet. Ak odmieta,staci jej pripomenut ci chce aby ju bolel zubok a uz ma taha do kupelne 😀

bonaqa2013
10. apr 2015

Že 1,5 ročný - som sa pobavila. Troška počkaj časom nato príde, že je to jednoduché. A v škôlke o tom budú mať besedy, budú si spoločne umývať po obede.....Nič zlé na tom nie je keď si začne umývať aj neskoršie. Môj svokor tvrdí, že si v živote neumýval zuby - a má aj zuby dobré aj takmer 70 rokov.

henikav
10. apr 2015

@sandri davas mu na kefku detsku pastu??

bubula_007
10. apr 2015

@sandri nemyslím si, ze je dobre nechať to tak, ked ste uz raz začali. Určite sa nevzdať, lebo nie každý ma na to, aby si zuby neumýval a mal ich aj tak zdravé. Ako moja svokra tvrdí, ze ústna hygiena nie je základ a to ma umelé zuby pomaly od dvadsiatky. 😠 Takze aj my sme bojovali, niekedy prehovaranim, inokedy sa hneval a plakal, vtedy pusinku dokorán, aj som kričala, proste skúsiť všetko... A za nejaký čas si zvykne. Ja som ho niekedy dokonca fotila pri tom, robila video... co napr. pomohlo na ďalšie večery, pozerať fotky atd. Nevzdávajte sa, dieťa skúša a ked povolíte, budú to stále nové a nové začiatky. Držím palce, dá sa to zvládnuť. 😉

dzejn80
10. apr 2015

U nas su vzdy dve cesty, po dobrom, alebo po zlom, po zlom si vybrali vacsinou len 1.x 🙂)

aliza
10. apr 2015

@sandri ja si tiez myslim, ze umyvat zuby este nemusite, ale iba za predpokladu, ze nepijete sladke vody a caje a ze nechodi s flaskou s mliekom vecer spat. Moj maly si prve 2 roky vobec neumyval zuby a to mal prve zuby uz v 3 mesiacoch, ale on pil iba vodu a mlieko nepije od roku a pol, cize pred spanim len par glgov cistej vody a dnes ma 4 a pol a ma zubky dokonale, bez jedineho kazu. Ak to nejde a skusila si vsetko mozne, tak to nechaj tak. Dnes moj maly bez umytia nechce ist ani spat, sam vyskoci z postele, ze si musi este umyt zuby a v zivote sme ho nenutili.

sandri
autor
10. apr 2015

tak dakujem za rady, ste ma ukludnili 🙂 a nie, nic sladke nepije, len vodu. Mlieko mi odmieta. Len pred spanim jedava kasu a ta je sladka 😒

lilitela
10. apr 2015

@sandri Moze mat v ustach nejake bobo, aftu, rastuci zub, par dni pockaj, vylucit sladke a potom skus znova

lucinka144
10. apr 2015

@sandri no u nas to bolo to iste... najskor sme sa hrali tak ze on umyval zuby mne..a ja jemu-sucasne. to ho bavilo. aj ked nie raz mi trafil aj do oka... no aspon ze sme umyvali. aj som slubovala..aj sme sa hrali. pomohla kefka s jeho oblubenou postavickou.. a pasty trosku... a ked nechcel ani po dlhom úrehovcarani..dostal na vyber..bud otvoris pusu pekne sam..a maminky ti rychlo umyje zubky...alebo jednoducho nasilu ! par krat videl ze jednoducho tie zuby musi umyt a rychlejsie je to ked pekne sam utovri... teraz uz neprotestuje..aj ked sem tam skusa... jednoducho musime zubky umyvat a hotovo. drzim palce...je to tazky boj. 😀 ja som bola niekedy az spotena z toho kym sme ich vycistili...

sandri
autor
10. apr 2015

prave sme dopozerali vsetky mozne pesnicky o zubkoch - efekt nulovy... 😀 takze pekne som mu pusu otvorila na silu a zuby umyla. Prekvapivo, ked zistil, ze nevyhra, pekne drzal pusu otvorenu 😀 ale v momente ako bola kefka von, ju zase zavrel 😀