1.kvalifikačná skúška. Rady ako ste to písali.

vavka33
16. apr 2008

ahojte maminky i nemaminky ucitelky.Konecne som sa rozhodla,ze si idem napisat kvalifikacku,preto vas chcem poprosit o akekolvek rady,ak ste to uz pisali.
Viem ako postupovat,aj ako to ma byt napisane,skor by som rada vedela ako ste sa na to vrhli vy a kde ste cerpali,kolko vam trvalo to napisat,proste vase postrehy a pripomienky.Normalne sa obavam,ci to napisem,akosi neviem kde a ako zacat

martinka211
18. apr 2008

hej ved ja som si tiez robila mam aj nejake certifikaty kde sa pise presne pocet hodin co sa preratava na kredity potom...som zvedava co z toho bude ked sa budem vracat do prace po materskej,ja som tu 1.kvalifikacnu robhajovala teraz v marci 😉

martinka211
18. apr 2008

a gartulujem Matuskovi k 1.mesiaciku 😵

vavka33
autor
19. apr 2008

Mati,praca sa vraj da napisat aj skor ako mas tych 5 rokovale platovy postup by mal byt az po 5 rokoch.Tak neviem.To je ako vodicak,mozes ho urobit pred 18tkou,ale dostanes ho az na 18narodky 😀
A co si pisala?
Normalne by som si rada precitala,ako si to pisala a co.Nech viem,ako to ma vypadat.Nezicnes mi ju? 😀

vavka33
autor
19. apr 2008

A este sa chcem opytat,kde si sa na nu prihlasila?do BA?

zulok
19. apr 2008

Martinka, dakujemeee, teda gratulujem k obhajobe. Sikulka. A aj ja som zvedava,. co bude s kreditmi a s tym vsetkym, ci zas nevymysleli daco, co nedotiahnu do konca. Ale kvalifikacne su dobre, to nikto nemoze zobtrat... to sa bude stale akceptovat.
Vavka, tebe s tym vsetkym drzim palce.

matar
19. apr 2008

problém je že u nás na fakulte (filozofická v BA) vraj zrušili malý doktorát, na ktorý som sa chystala. musím tam zavolať a zistiť ako to je- neviete o tom niečo? no musím sa k niečomu donutiť, som doma už 4 roky a pomaly ale isto hluuuupnem 😖 😀

zulok
19. apr 2008

MAly doktorat u nas nazyvali tu rigoroznu pracu, ja som si to zacala robit, ale asi nedokoncim, no a povedali mi, nech si stym svihnem, lebo sa to ma zrusit, no paraaada, tak naco teda to robit? no, ale ono v skole to zohladnuju, ved clovek sparvi kus prace.
Matar, ak si nezacala maly doktorat, neviem, ci sa oplati to robit, plat vyssii nebudes mat, asi je lepsia kvalifikacna.. alebo nejake to 2rocne skolenie, ci nadstvba (praca s takymi a takymi.... detmi... a tak)alebo dialkovo normalny doktorat. Sice ten trva viac rokov, ale dalo by sa asi stihnut aj skor, a mala by si cinnostou pokrytu celuu materskuuu. 😀
Ale viem, ze ak ho este nezrusili, urcite sa na to chystaju.

martinka211
22. apr 2008

Vavka ja som pisala:
Profesionálny vývin študentov študijného odboru Škola podnikania na SSOŠ Animus v Nitre,
pisala som to ako vychovna poradkyna 😉 a robila som to v Blave.

erka12
22. apr 2008

vavka podla mna je 1.kvalifikacna, iba formalitka, aspon u mna to tak bolo. teoriu som odpisala z diplomovky a prakticku cast som dopracovala a bolo. tiez som mam prvy stupen. 😉

katy2
15. aug 2008

Ahojte!
Robila niektora z vas v poslednom case kvalifikacku?
Ja sa stale neviem nakopnut a cas uteka..... Neviem, kde zacat a ako zacat... a o com pisat..... 😒 poradte nieco.... 🙂 vdaka....

sasenka
15. aug 2008

Ahojte ja som robila teraz čestvo v júni, takže moje dojmy:

U nas to bolo tak, že jeden pán z odboru školstva to organizoval tu v meste. takže super príležitosť to bola, že som nemusela nikam cestovať. My patríme pod MC v Banskej Bystrici (ale tam su vraj otrasáci) a on to vybavil do MC v Bratislave. Volal našej riaditelke, že aby sme ti to spravili, kto ot ešte nemá, takže som písala ja a ešte moja kolegynka - tak to bolo dobre že sme sa popoháňali 🙂
1. Výber témy: existuje jedna knižka - taky manuál k 1.KS, čo vydala Blava (ak mate zaujem, niečo vam z toho odpíšem, ale lepšie si to zohnať celé) a tam to je všetko popísané, teda okruhy tém a ako može vyzerať názov, ale možete si aj samé vybrať. Ja som mala Návrh mat. zadaní v Nemeckom jazyku pre úroven B. Volali sme tam, či taká tema može byť a povedali že ano, a na obhajobe mi výber témy sprdli, tak neviem... 😖 Chceli, že vraj som mala skor písať o príprave na maruritu - praktické veci u vyučovania, nie ako návrh súboru zadaní - to vraj ma byť kolektívna práca (na našej škole nebola.... robila som to sama)
No a tie zadania som vlastne mala, a teoriu som dorobila k tomu - teda čo musi splnať, aký je priebeh tvorby, časti zadania ... blá-blá-blá
2. Formálna stánka - tak na toot si potrpia - všetko nájdete v tej spomínanej knižočke, alebo ešte lebpšie u Kaťuščáka - Ako písať rozne druhy záverečných prác (neviem presne ten názov, ale niečo v tom zmysle), vyšlo to teraz, videla som to v knihkupectve. Alebo na stránkach MC v Banskej Bystrici. Tie upravy, citácie, bibliografie to mi zabralo pomaly najviac času 😠
3. Čas - ja som to písala dokopy asi 2 mesiace, ale pri malom dieťatku - takže som písala po ránach, každy den 2 hodinky... alebo v nedelu, po večeroch. Keby že si to zrátam, tak za 1-2 týždne sa to dá stihnúť v poho (ak máte podklady a vybratú tému, prip. niečo hotové)

katy2
15. aug 2008

sasenka, dakujem za tvoje skusenosti....
brozurku o formalnej stranke kval. sk. vydalo aj nase MPC v Presove, teraz sa uz len musim rozhodnut, o com pisat a pohladat nejake materialy, aspon pre teoreticku cast..... Tlaci ma to a nejako sa do toho neiem dokopat... a skola vola.... 😒

sasenka
15. aug 2008

No ešte som chcela dopísať, len mi maly nedovolil...

Od septembra ako vstúpi do platnosti nový škol. zákon by sa malo niečo meniť aj ohladne 1. KS - preto nas do toho talčili teraz narýchlo, aby sa to obhájilo do konca júna 😖 Vraj na 1. KS nebude stačiť ako doteraz 5 rokov praxe, ale bude treba absolvovať aj vzdelávanie, nazbierať istý počet kreditov a mala by sa meniť aj obsahová stránka, teda nebudu platiť staré okruhy tém. Ale nič nie je ešte isté, možno to aj ostane postarom, len si treba vyzistiť na prísluškom MC.
Každé MC ma asi svoju brožúrku, ja som mala z Blavy od Ivana Tureka.

Čo sa týka výberu témy, dobré je celkom Testovanie, Tvorba testov, prípadne Zavádzanie nových prvkov do vyučovania v predmete..., Modernizácia vyučovania. Mne sa páčilo aj využitie didaktických technológií (PC) v predmete.... Motivácia je vec zapeklitá a dosťna tom drbakjú a aj vyhadzujú.
ja som si vybrala tie Zadania, lebo som to mala hotové, ale keby som mala viac času tak robím to Využitie PC vo vyučovaní cudzích jazykov.

sasenka
15. aug 2008

No a na 1. KS musí byť 30 strán, ale neráta sa uvod, obsah a záver a bIbliografia... teda 30 čistých strán práce, plus tie veci okolo toho. Moja mala až 54 strán, lebo len tie zadania boli na 30 strán, 17 strán teorie a zvyšok tie omáčky kolo toho.
Isto treba 5 rokov praxe, kedysi sa to dávno tak robilo, že si mohla aj skor robiť, ale platila až po 5 rokoch praxe /vyššia platová trieda/, ale už sa to nesmie robiť takto dopredu.
Keby že za to nie su navyše peniaze sa na to odpredu vykašlem, to vam poviem na rovinu... aj tak je to smiešne, navyše asi o 800,- 😕 To si zarobím na prekaldaní za 1 večer 🙄 Ale nas do toho tlačí aj vedenie, už aby som pomaly rozmýšlala nad 2. KS, ja mam praxe 6 rokov a nejaké mesiace.

Nad rigoroznou som rozmýšlala, že pojdem na KU do Ružomberka, také renomé ma ta škola, že tam sa to da vraj lahšie spraviť ako v NR alebo v BB - ved aj ti študenti čo nam odtial chodia na prax to je nepripravené, oproti iným školám - no ale je mi to jedno, hlavne že by to bolo. Ale nemam od maleho ako cestovať a toto som nemusela nikam chodiť.

sorciera24
15. aug 2008

ahoj baby, ja rozmyslam tiez nasd rigorozkou, kedze mam len 1 rok praxe, cize KS este robit nemozem a maly doktorat sa potom berie ako nahrada za 1.KS, ale vraj sa to ma rusit do nejakeho 2011, myslite, ze sa to oplati este robit?
a inak ja by som pokracovala tam, kde som studovala, V Presove, mi veduci katedry vravel, ze nie je problem....

gabriela111
16. aug 2008

Ahojte kočky!!
Som taká rada,že som práve natrafila na Váš rozhovor o kvalifikačkách. Práve sedím nad prácou aje mi ☹ ☹ Má to mať čistých 30strán?!?!Teóriu som zmákla no so svojou vlastnú časťou sa tráááááápim!!!!
Všetko mi pripadá zbytočné rozpisovanie na x strán. A ževraj ešte aj záver má byť na 2-3 strany? Uf, dodajte mi niekto optimizmus a chuť makať!
SASENKA, to si mala normálne rozpísané každé jedno zadanie podrobne? Ja totiž robím prácu z TV a téma je Aerobik ako prostriedok na zvyšovanie pohybových schopností dievčat. To mám jednotlivé cvičenia rozpisovať na strany?Pripadá mi to trápne. Veď ja som ich nevymyslela! Iba som ich zaradila na vyuč.hodiny! A to mám na 5 svojích strán a neviem sa pohnúť ďalej.Pomoooooooooooooooooc!

sasenka
16. aug 2008

Gabriela, ja som mala normálne návrh súboru zadaní a tých je 30,
v teorii som mala taký úvod - 1. z čoho treba vychádzať (zmena vyhlášky u ukončovaní SŠ a súvisiace dokumenty ...) 2. ´Jednotlivé časti mat. zadania 3. ake typy su tých zadani . Uvod som mala na stranu a záver na stranu a pol. V Závere som mala take blaboty, z čoho som vychádzala a k čomu som dospela, či je k teme dostatok literatúry, využitie mojej práce v praxi.
Na obhajobu chceli, ako tie decká na tu maturitu pripravujem, ako ich učíme stratégie riešenia zadania a podobne.
Inak obhajoba totálna fraška, neviem, teda ja som 2 zo 4 členov poznala osobne, tak ma tam ešte vychválili aká som snaživá a inoavtívna... 😀 😀 😀
Myslím, že v tvojom prípade skus ako tie cvičenia prakticky používaš na hodine , prípadne by bol vhodný návrh konkrétnej vyuč. hodiny podla tej teorie - príprava. Dufam, že som ti pomohla

Sorciera dobrý nápad, ale rob čim skor, kym to platí po starom. tiotul ked ho raz maš, nemožu zobrať.

sasenka
16. aug 2008

ešte ma napadlo, možeš urobiť aj nejaký dotazník medzi dievčatami adať si to tam do toho, teda ako oni to hodnotia, ale tym sati to predlži ☹

gabriela111
16. aug 2008

Sasenka, tak to Ti gratulujem! Si dobrá!
ďakujem Ti za odpoved a radu. Obhajoby sa ani ja nebojím Neviem síce kto v komisii bude, ale "obkecať si to viem", teda aspon dúfam 😉
Len už nech to mám napísané!!!!!!!
Ten dotazník je super nápad.Asi to tam fakt dám.
Ak máš ešte nápad,budem rad! Ja už som "vyšťavená" ☹ ☹ ☹

p.s.vo vlastnej časti mám:
- nastolenie problému (konkrétne na našej škole, na mojich hodinách)
- ako som ho chcela a začala riešiť
- roupísané riešenie problému:v konkrétnych TC, ako príklady mám rozpísanú jednu vyuč.hodinu v jednom TC
- v závere asi to čo si písala,vyšlo mi to na 1 stranu
Celá moja časť má bez záveru 7 strán! Však je to strašne málo?!
ahoooooooj

sasenka
16. aug 2008

no skus sa informovať, nam hovorili že teoria a vlastná časť tak pol na pol... takže to zomáčkuj, aby ti to vyšlo na tých 15 + zaver nepočítaj
Inak ta štruktúra vyzerá dobre, tých hodín možeš dať aj viac 2-3 so zameraním na rozne skupiny (mladšie, strašie žiačky napríklad, telesne zdatnejšie... alebo ja neviem čo tam máš a mohla by si porovnať)

Ale v banskej chcú vlastnej časti viac ako teorie, ja som mala teorku na cca 16 strán, ale tiež som tam niečo ešte tesne pred záverom dopisovala a vyhadzovala, lebo kym som dopísala, zmenil sa zasa!!! zákon. Teda ani som nevedela, aká novela vlastne platí, ked som teraz mimo školstva (na MD)

Inak ja som bola aj sklamaná, lebo som dúfala, že si to aspon nejaká kompetentná osba bude čítať, a že mi to skritizuje, prípadne napíše, čo je na tých zadaniach konkrétne dobré a zlé. Ale oni sa vlastne vyjadrili, e či je tema aktuálna, a čo som písala (akoby som nevedla 😕 ) a niečo k formálnej stránke - že splnila práca ... ale k tej teme ako takej ani nie. 🙄 🙄 🙄

gabriela111
16. aug 2008

Júúúúj, tak s tým pol na pol si ma nepotešila.No aj tak ďakujem za info. Je dobré to vedieť.
Tak sa idem rozpisovať 😀 😀
Inak to, že si to skoro nikto neprečíta a v podstate sa konkrétne nikto nevyjadril ma neprekvapilo.Očakávala som, že to bude celé fraška a prepáč buzerácia učiteľov za 800sk mesačne 😒
Je to žiaľ tak, zas si tam hore niekto niečo vymyslel, aby mal čo robiť.
Nápad kvalif.sk.sa mi celkom pozdáva, no zas to nemá úroveň a ani finančnú odozvu pre nás.Hm.
U nás žiaľ je asi zbytočné sa k niečomu postaviť férovo. Verím, že ak si to robila s plným nasadením, vie človeka takýto postoj na....
tak nerozveselila si ma, idem písať omáčky ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
ahoj a ďakujem!

sasenka
17. aug 2008

no to si píš, že ma to nas.... Lebo ja som tie zadania mala a nanovo prepracovávala, podla najnovších požiadaviek, ešte som kvoli tomu letela na 4-dnové!!! školenie 😠 Ešte že už za to su kredity aj certifikát (za to školenie)
A ten kreditný systém, to bude "veselo" - to je tiež normálne buzerácia, hlavne že si to maš robiť vo volnom čase, skoro žiadne cestovné, diety a pod... no neviem kde inde v podnikoch by toto zamestnanci robili... normálne mam dojem, že sa porušuje zákon 😠 😠 😠 Ja som na tom školení bola v máji a cestovne a diety, ani certifikát mi ešte neprišli, aspon som to mala do ZA blízko, ale boli tam kolegovia z Ružomberka, čo na cestovné vysolili kopa penazí.

ked si predstavím že robíme za 400 eur mesačne, je mi do revu 😢 😢 😢

gabriela111
17. aug 2008

No veru.Mne je do revu pri všetkých tých voľnočasovýh aktivitách, venovanie sa triede poobede, nekonečné klasif.porady,..............za tie smiešne drobné. Keby som tú prácu nemala rada,hm....
Dúfam,že sa niečo zmení,lebo toto nie je život s takým platom.
A tie kredity, školenia, certifikáty,...No neviem.
Ja sa napríklad nerada púšťam ani do lyž.zájazdov a pod. Do 15hod.odučíš.O.k. No a poobede robíš program,celú noc strážiš (čo nie je dnes nič ľahké na SŠ-drogy,...) a nie je za to ani koruna!
To fakt robíme asi iba my v školstve.
tak ahoj, ozvem sa ako som dopadla, čo bolo,....
Keby som ešte potrebovala radu, asi napíšem.
Pomohla si mi,ďakujem,ahoj
Gabi

sasenka
17. aug 2008

No u nas sa davajú aspon 4 hodiny NV za den. ale tá zodpovednosť 🙄 🤐 Tiež učím na gympli, takže viem o čom to je. S mojimi som na výlete bola, ale mala som dobrú triedu, takú, že sa dalo dohodnúť, aj ked alkohol som naška vždy! 😕
No pekne sa snaž písať a potom daj vedieť, ako pokračuješ 😉

ananaska
28. sep 2008

caute baby
robite niekto kvalifikacku o hodnoteni?
dajte vediet, aj ja sa asi na to dam

janka257
29. dec 2012

Ahojte, tato tema je uz dost stara ako tak pozeram, ale predsa to skusim. Potrebovala by som nejake knihy o didaktike, najlepsie Turek, Kalhous, Petlak. Nemate niekto? Odkupim, alebo ak nechcete predat, tak aspon pozicat za nejaky poplatok, poctivo vratim!!!..... Dost ma to suri, koncom januara mam mat hotovu pracu a nemam este ani ciarku a v knizniciach je po tych knihach pusto 😖

sorciera24
29. dec 2012

@janka257 Jani ahoj, som ta podla foto a Sonicky spoznala....tak ty si robis 1.atestacnu?

janka257
29. dec 2012

Ano robim, len kto si ty dievca moje? Ale skusim tipnut..... Ivanka?

sorciera24
29. dec 2012

@janka257 tak, tak....no koho z MT s drobcom poznas, ze? som to ja.....a uz si sa vratila do prace po materskej?.....ja om si zacala robit rigorozku, zda sa mi to schodnejsie riesenie na ziskanie kreditov.....

petkave
26. jan 2013

ženy, učiteľky,pomoc... Téma je stará, problém ale aktuálny... u mňa určite. 😅

Chystám sa na 1. atestačnú. Môj problém je v tom, že rigorózku, ktorú som si robila pred pár rokmi,mi neuznali ako náhradu 1.KS, iba som dostala 60 kreditov a premenila ich na nejaké tie % k platu.
Tým pádom ma však náš riaditeľ nechce pustiť na predatestačné, lebo vraj, kreditov mám dosť a mám dať priestor ostatným kolegom,čo sa chcú vzdelávať.
Práca sa totiž dá písať aj bez tohto vzdelávania, no ja nemám ani šajnu, ako na to... Mala som jedno stretnutie s metodologičkou a som z toho úplne mimo. Pomohlo by mi, keby som videla nejakú tú prácu, aby som aspoň vedela, ako to má vyzerať a čo všetko tam mám(nemám) riešiť. Nemáte niektorá???
Metodologička ma totiž iba zmiatla a zostala som na vážkach, či to vôbec zvládnem a či téma, ktorú som si chcela zvoliť, je vhodná...

Ďakujem. 😵