16-ročná dcéra sa rozhodla byť vegetariánka

tenerifka
20. jan 2019

Zaujimali by ma vase skusenosti s vegetarianstvom u dospievajucich deti. Moja dcera chcela na mesiac vyskusat, ako sa bude citit, ak vyluci zo svojho jedalnicka maso. Konzumuje ovocie, zeleninu, strukoviny, cz vyrobky, tofu, ryby, vajicka, orechy, syry,kvalitne oleje, cokoladu, obcas pizzu.....no a ten mesiac presiel a ona chce v tomto sposobe stravovania pokracovat, t.j. ziadne sunky ci parky(co nejedavala prakticky ani predtym a s cim suhlasim), ale teda uz ani ziadny steak ci masko s ryzou, paprikas, gulas a pod. Trochu sa obavam, ze by jej tymto mohli v strave chybat proteiny a aj zelezo(vieme, ze z rastlinnych zdrojov sa do tela vstrebavaju horsie ako zo zivocisnych). Ako mam odhadnut, kolko jej treba bielkovin na deñ, kedze okrem vajicok a mliecnych vyrobkov je vsetko rastlinneho povodu?
Zatial to mam odsledovane tak, ze za deñ 1 vajicko, bud ryba alebo strukovinovy salat(striedame obdeñ), hrst pistacii, ci kesu ci inych orechov, syr tak 2-krat za deñ, k tomu samozrejme ovocie a zelenina a ine veci, ktore ale neobsahuju bielkoviny, raz za 7-10 dni tofu.
Ma organizmus z takejto stravy dostatok bielkovin a zeleza?
Co by som mala este pridat a kolko?

siasis
22. jan 2019

@ivca88 mozem receptpoprosit?

ivca88
22. jan 2019

Zemiakovy satalt len bez vajec v mojom pripade a s vegan majonezou z tesca. Perfektny. Robime si ho casto

ivca88
22. jan 2019

@siasis na čo konkretne ? Priznam sa, ze manzel mi vsetko varí. On je v tomto smere uzasny. Stale mi hlada, skusa, vymysla, aby som to mala lahsie kvôli dcerke.
Takze vela veci ani neviem ako robi 😅 musim sa opytat

siasis
22. jan 2019

@ivca88 ten karfiolovy paprikas 🙂 tak to mate super muza Aktivneho 🙂

montemotherone
22. jan 2019

@prevenar tak úplne "nič" to asi nebude 😉 Je rozdiel ak ješ mäso a k tomu ešte mlieko, vajcia.... A ak len mlieko, vajcia... 😉 Okrem toho, väčšina ľudí má potom tendenciu vyhľadávať aspoň živočíšne výrobky v bio kvalite a hlavne tiež ich prijímať obmedzene (aspoň ja mám z okolia takú skúsenosť). Vysadením mäsa nezvyšujú podiel ostatných živočíšnych výrobkov, naopak, ešte znížia

ivca88
22. jan 2019

Včera som robila nutellu domacu. Najprv si vravim, ze to bude grc, ale realita bola, ze som este vylizala misku 😏
( nemozem ani klasicke cokolady, ani vysoko percentne, lebo mozu mat stopy soje. Takze sladke vobec nemozem a tento recept ma zachranil )
1/2 avokada - makke
2 banany
Kakaova hmota = 100% cokolada ( je to fest horke, takze kvôli tomu aj trstinovy cukor podla chut.Ale ak su zrele banany, staci 1 č.l )
A trochu mlieka na roztopenie cokolady - ja mozem len ryzove, ale to je fuk ake date.
Dala som to do takeho vajcoveho mixeru - taky maly. A mixovala som to tak minutu.
Vznikla neskutocne dobry cokoladovy krem. Trojrocna starsia dcera az plakala ked sme dojedli posledok, ze ona este chce 😅
Odporucam.

modra_kolobezka
22. jan 2019

@tenerifka ahoj, tiež som bola v puberte vegetarianka. Mne ale mama nevarila, ale ja jej. Nakupila som si kuchárske knihy a skúšala som recepty. Naučila som sa súčasne variť aj organizovať si stravovanie a nakupvanie. Postupne som prišla na to, že sem tam mäsko a domaca strava neuskodi
@tenerifka

ivca88
22. jan 2019

Este toto mi manzel robi.
Zemiacky, baklazan, cuketa, batat, mrkva.
Vsetko dáte na plech. Prebehnete olivovym olejom a cervenou paprikou. Dosolite.
Hotovo.
Papam to s veganskou tatarkou - tiez s tesca. Skvela je, rozdiel nepoznáte.
Manzel ma este trik. Baklazan treba nasolit aspon 15 minut pred pecenim. Pusti stavu a nebude hnusne horky.
Toto jedlo milujem.
Robievame si ho miesto neskorej vecere a jeme ho priamo z plechu cela rodina 😅
Mrkva je sladucka. Fakt super

evelyn0303
22. jan 2019

@montemotherone ufff,to už sa volá obžerstvo,a smrť vnútorným orgánom,preboha 😮😮😮a určite boli aj ,, športovo aktívni,,..😑my sme teda mäsková rodina,ale je rozdiel,kde tie potraviny nakupis.. snažíme sa všetko v poctivej kvalite a striedmosť,sa vypláca 🙂nie sme žiadni tučkovia, ani nič 😀

kobume
22. jan 2019

@tenerifka Som vegetarianka, porodila som tri 4-5 kilove deti, kojím siedmi rok a som zdrava, silna. 😄 Nech si dáva dcerka pozor na bielkoviny.

ivca88
22. jan 2019

Este som si par screenov nasla z môjho uctu. Nie su to ziadne profi fotky, ale tým chcem naznačiť skor to, ze vela ludi mi povedalo ,, pane boze , čo teraz jes "??! A naopak, mne to pride ze som nikdy nezila zdravsie ako teraz.
Mnoho klasickych jedal sa da upravit

ivca88
22. jan 2019

@siasis pise, ze to je zlozitejsie. Ale mám to velmi rada. Navyse to mam vzdy aspon na dva dni.
[22.1. 13:18] ICE Maťko: Najskôr pripravíme poriadny cibuľový základ tak, že na masti orestujeme väčšie množstvo nasekanej cibule. Keď je cibuľa pripravená, nasypeme mletú červenú papriku, môžeme dať okrem sladkej aj štipľavú. Papriku krátko orestujeme a zalejeme menším množstvom horúcej vody. Za stáleho miešania paprikovú cibuľu varíme. Keď sa tekutina odparí, znovu podlejeme, miešame, varíme. Toto robíme dovtedy, kým sa cibuľa nerozvarí a vznikne nám niečo ako omáčka s malým množstvom tekutiny. Ja to mám väčšinou na 3 až 4 podliatia. Korenie čierne a soľ podľa chuti, a trochu bobkového listu. Potom pridať karfiol a zaliať vodou. Potom variť do mäkka a zaliať bud zmiešanou kyslou a šľahačkovou smotanou, alebo kúpiť creme fresch, ja ti davam ovsenu smotanu. Nakoniec citrón podľa chuti.
Vody nie veľa a ak treba zahustit tak hocičim: solamyl, múka, špalda, je to ozaj jedno.

katrin21
22. jan 2019

Problémom vegetariánov je že fungujú na veľkom množstve sacharidov a múky a mliecnych veci, čo vôbec nie je tak zdravé, ako si oni myslia. Určite by som odporúčala doplniť nejaké kvalitné proteíny ako doplnky stravy napríklad od Herbalife.. nie že by som bola zástancom tejto značky ale viem že oni ponúkajú veľmi kvalitné proteínové veci. Určite sa nedrž toho že jedno vajíčko denne vajec Nech si dá kľudne aj viac a tiež tvaroh a také veci.
A tiež by som odporúčala rybí tuk v tobolkách

alexa933
22. jan 2019

@tenerifka Ja nejem maso od 4 rokov a mam 40. Ked som ho zacala nosit vo vreckach nohavic zo skolky tak to konecne mama vzdala . Mozno to bolo aj tym ze ked bola tehu vobec maso nemohla ani citit a zrejme sa to prenieslo aj na mna. V tu dobu som bola za divnu kedze som nosila desiatu este aj na svatbu😉 Nejem vobec ziadne maso salamy sunky ryby nic . Co sa tyka zdravia nebyvam vobec chora ani som nebyvala. Ja mavam pri odberoch vysledky ukazkove. Tiez jem vela zeleniny + bielkoviny , a ovocia pojem ze vopcham do vrecka aj opice zo Zoo 😂

eeffka
22. jan 2019

@ivca88 ti poviem ze ja som teda echt slovensky typ co bez rezna ani na vylet nejde, ale tie tvoje taniere by som aj pojedla 🙂

alexa933
22. jan 2019

@miadi Nechodila si do tej istej skolky 😂 Aj ja som nosila vo reckach maso 🙈 Najskor som ho hadzala pod stol ale ked na to dosli tak vo vreckach . Vzdy mastne nohavice a konecne to vzdali . 😂

jumama
22. jan 2019

Najdite si na youtube Pick up limes - ma skvele recepty a rady ohladom zeleninkoveho stravovania. Inspirovat sa da velmi dobre 🙂 A necitam celu diskusiu, ale napadlo ma,ze mi si stale robime doma hummus z ciceru, s tahini, a k tomu bud cerstve alebo grilovane zeleniny, niekedy vajicko. Moj muz by to jedol aj kazdy den... No prave ma navareny jaznaci gulas a nepohrdne ani tym 🙂 Tiez mal za mladi vegetarianske obdobie, ale ked navarila stara mama husacinu a lokse, prestal na chvilocku vegetarianom byt 🙂 Teraz je aj maso. Ja som zase prirodzene odmietala maso, uprednostnovala som mliecne vyrobky... tiez som sa pri malej naucila jest ho trosku viac, lebo ona je cisty masozrut 🙂

denisekkk
22. jan 2019

@tenerifka ahoj, ja som vegetariánka od 15 a to som nemala vyvazenu stravu v tom čase ale počas tehotenstve sa mi osvedčilo veľa strukovín, vajec najlepšie domácich. Pri druhej dcére som mala v tehu ok krvný obraz, pri prvej malo železa.. Rozdiel v strave bol v množstve húb. Pri druhej som jedla veľa šampiňónov s ryžou a strukovinou+veľa zeleniny... Čiže keď bude jesť strukoviny, šampiňóny, zeleninu a vajcia bude ok😙 a skvelé sú semena ako mak, lan,orechy...do šalátu ci pečenia

lenuliatko84
22. jan 2019

Asi 6 rokov som som bola vegetarián. Vysledky som mala vždy dobré. Jedla som špenát A mungo fazuľky a nič mi nechybalo

tyelde
22. jan 2019

Ja som vegetariánka od 13tich,nejem ani ryby... A nikdy mi nič nechýbalo, ukážkové výsledky... Kľudne ju v tom podpor 🙂

ivca88
22. jan 2019

@eeffka jeee. Zlata, dakujem 😊

prevenar
22. jan 2019

@montemotherone ..z hladiska vyzivy v tom nie je rozdiel , preto pisem ,ze je to "nic" . ..z hladiska vyzivy dietata, alebo dospeleho v tom nie je ziadne riziko pre zdravie z hladiska nedostatku "bielkovin" , alebo "zeleza" . z hladiska nasledkou / vysledkou je masozravstvo a vegetarianstvo je statisticky rovnocenne.

zuzanaam
23. jan 2019

Som vegetariánkou od 13 rokov, tj. 25. rok. Ak sa vyhnete tzv. "pudingovému vegetariánstvu" , tak rozhodne žiadne zdravotné riziko nehrozí, práve naopak. Niekoľko rokov som bola aj vegánka, ale vtedy sa mi začali kaziť zuby a tiež si treba postrážiť príjem B12 a jódu. Základom vyváženej stravy je zelenina (a nie múčne veci, či mliečne výrobky). Dopĺňať bielkoviny lepkom v obilninách , ako bolo radené vyššie je úplne mimo , sóji by som sa tiež vyhla (roky som ju jedla, odpísala mi štítnu žľazu, alebo k tomu minimálne významou mierou prispela). Ak dcéra je vajíčka, ryby, mliečne výrobky (radšej s nimi nepreháňať, ideálne nájsť ako zdroj bio chov), tak jej nedostatok bielkovín určite nehrozí. Myslím, že by jej nehrozil ani bez toho. A k tej melase, tak to je odpad, radšej za ušetrené peniaze by som si kúpila niečo iné. Železo mi nikdy nechýbalo ani bez melasy, ani ako darcovi krvi, ničím som nedpĺňala. Inak tej slabšej menštruácie by som sa nebála, ja som ako mladá mávala tak 2 dni, s otehotnením žiaden problém nebol. Otehotnela som na 1. raz, dcéra je vegetariánka od narodenia a je najzdravšia spomedzi všetkých detí naokolo, za svoj život bola chorá tak 3-4x, aj to bola opäť rýchlo fit a to bude mať 9 rokov. Inak, ako som prestala jesť mäso, tak som 15 rokov nebolá vôbec chorá a odvtedy tiež len zriedka, raz za pár rokov. Držím palce nech ozdravenie jedálnička vezmete zo správneho konca a dúfam, že vám moje skúsenosti budú na niečo užitočné.

renka27
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tenerifka
autor
23. jan 2019

Baby dakujem, aj za recepty.Ja sa praveze chcem uplne vyhnut umelym vitaminom ci vyzivovym doplnkom, preto chcem vsetko toto mat zo stravy-pre celu rodinu, lebo tak nejak sa pridavame vsetci, ani manzelovi maso nechyba, vzdy mu chutili salaty a ryby, strukoviny....a mne detto

mima172
23. jan 2019

@tenerifka Ak jete ryby (čo je mäso, napriek názorom niektorých ľudí, čo asi nikdy nepochopím 🙂 ), tak sa nemusíte naozaj obávať ničoho. Ja ryby nejem, samotné mlieko nepijem, sem tam kvalitný syr a sporadicky domáce vajíčko od našich sliepok (max 1-2 týždenne) a ako som spomínala, tak suplujem len B12 a v tehotenstve kys. listovú a krvné testy mám v top stave.
Mať strach je v poriadku, mala som ho spočiatku tiež a bojovala som s názormi ako budem chorá, ako mi bude niečo chýbať, ako robím zle a rok za rokom to bolo lepšie a postupne prestali i tlaky z okolia, lebo som dôkazom toho, že to ide aj v plnom zdraví 🙂

meluela
23. jan 2019

@tenerifka ten jedalnicek ako pises vyzear byt uplne v pohode .. mozno by som pre istotu podavala kyselinu listovu a B12 a po pol roku ci roku spravila odbery ci je vsetko ok.

bluka2
23. jan 2019

Odporúčam odstavovat červenu repu s jablkom a mrkvou, sušené marhule ale úplne top sú kešu orechy. Mala som nízke hodnoty železa/hemoglobínu, že mi spomínali transfúziu, ale toto mi pomohlo tak, že lepšie hodnoty som nikdy nemala

canis_lupus
24. jan 2019

Ja som vegetariánka od jedenástich rokov, žiadne mäso ani ryby, mlieko čisté tiež nevypijem, hnusí sa mi. Všetci ma odhovárali, že budem podvýživená, nevyvinutá a hľa, mám 21 rokov, 181 cm a okolo 70 kg (pred tehotenstvom) 😄 Krvný obraz som mala bezproblémový, chodievala som pravidelne darovať krv, len teraz v tehotenstve mám trošku nižšie železo, ale to je normálne. Bábo tiež tabuľkovo veľké 😊 Takže ak sa dcéra bude stravovať vyvážene a pestro, nie len biele rožky a keksíky, určite bude v pohode 😉

missdiva
24. jan 2019

@tenerifka ahoj, tiez som vegetarianka uz 20rokov. Nejem ani ryby a nikdy mi to nechybalo. Tazko ti poradit co jej mas varit kedze kazdemu chuti nieco ine. Osobne jem vacsinu veci nevarenych (hlavne ovocie a zeleninu) ale v kazdej vegetarianskej kucharke najdes mnozstvo tipov, napr. indicka kuchyna ma takmer vsetko bez masa ak ma rada koreniste jedla.