2 deti v 1-izbovom byte. Žijete tak niekto?

sammy
25. sep 2008

Zijete tak niekto? Myslim tym dve male deti: babatko a surodenec starsi tak o 2,5-3 roky od neho.
Zaujima ma hlavne ako mate riesene zaspavanie, spanie, varenie, "obyvacko-hernu", kde skladujete vsetko oblecenie...Ci sa tak da vobec existovat...

lucxy
25. sep 2008

ahoj sammy, my byvame v izbovom, ale s dalsim malym babom si to uz neviem predstavit, mne uz aj teraz zacina vadit to ze sme v takom malom priestore a asi to zacneme riesit,,,ja uz nemam kde odkladat veci myslim hracky, vkuse len prekladam a odkladam,,,,,zacina mi to liezt na nervy
co chcete druhe babo? 🙂

sammy
autor
25. sep 2008

My sme sa chceli prestahovat uz pred polrokom, no nemame kupcu stale, tak sme tu. Ale teraz sme zacali rozmyslat tak trochu inac - ked sa prestahujeme do vacsieho bytu, budeme platit hypoteku, penazi nebude nazvys a ja budem musiet ist cim skor do roboty, mala do skolky. A potom ktovie kedy sa odhodlame na druhe. Ked sme v 1-izbaku, financne sme celkom v pohodicke, tak rozmyslame, ci tu neodchovat este aj druhe a stahovat sa az potom ked pojdu obe do skolky a nam uz nebude visiet nad hlavou otaznik kedy dalsie dieta. Lebo nechceme jedinacika a bolo by fajn keby si boli vekovo blizke, no ak sa prestahujeme, fakt neviem kedy potom druhe. Ale zas na druhej strane, prakticky si neviem velmi predstavit byvat tu s 2 detmi, uz teraz sme preplneni 😒

lucxy
25. sep 2008

no je to tazke ale ja radsej nechcem mat, az ked budeme vo vacsom,,,,ja si to neviem predstavit, i ked clovek nikdy nevie co ho caka 🙂

sammy
autor
25. sep 2008

Tak ja zatial len sondujem, co kto k tomu napise. Ak tu budu velmi bedakat, urcite si to rozmyslime 😀

sirinka
25. sep 2008

sammy ahoj, ja ti napisem len taku moju uvahu. byvali sme v dvojgarsonke a nemohli sme sa tam s muzom potlacit, s babatkom si to neviem predstavit.
ale terba si asi uvazit, ci ta zatazi viac to, ze mate malo miesta, poriadok sa kvazi neda urobit a udrziavat, ked jedno babatko place, vacsinou zobudi aj druhe...urcite je to velmi narocna situacia
ale na druhej strane zit z mesiaca na mesiac a pocitat kazdu korunku musi byt tiez velmi narocne a mnohi ludia tazko zvladaju take situacie s pokojom. bohuzial casto dochadza potom ku krizam vo vztahu a to tiez za to nestoji, clovek sa nemoze venovat rodine ako by chcel...
no je to tazka dilema...ja by som na tvojom mieste asi volila prvu alternativu, ved dobrych ludi sa vsade vela zmesti 😉 teda ak mate potom vyhliadku na zvacsenie priestoru, lebo zase s dospievajucimi detmi by to bolo o... 😨
tak drzim palce pre spravne rozhodnutie

jaduska
25. sep 2008

Sammy, poznám u nás jednu rodinku, tiež bývajú v 1-izbovom byte a pred pár dňami sa im narodilo bábätko - už štvrté!!! Takže keď sa chce, tak sa to dá. Kým sú deti maličké, až tak veľa priestoru nepotrebujú. Sezónne oblečenie vaše aj detské môžeš dávať do vákuových vriec, ušetríš kopec miesta, hračiek tiež dieťa nepotrebuje milión a aspoň sa deti od malička naučia tolerovať jeden druhého. Presťahovať sa môžete, keď budú väčšie, hlavne keď to staršie pôjde do školy a bude potrebovať nejaké tiché miesto na učenie.

katka76
25. sep 2008

vsetko zavisi od cloveka, ked sa chce, tak to jde.
my sme byvali v 3izb v podnajme a ked sme zhanali vlastne, a boli sme len 3ja, do mensieho som odmietala ist, lebo sme boli zvyknuti kazdy na vlastny priestor.
svagrina maju 3 deti a ziju v 1izb a ani to nemienia riesit, im to tak vyhovuje. lenze deti, ked sa dostanu von, su jak utrhnute z retaze, nevedia sa "dohltat" priestoru... a nic ine nerobi, len uspava najskor jedno, potom druhe a tretie

dannynka
25. sep 2008

dobra tema,my tiez teraz byvame v jednoizbaku a cakame druhe....uvidime ako sa vsetko vyvrbi ale vyzera to tak ze sa budeme asi stahovat do vacsieho,ale viem si to predstavit aj v jednoizbaku s dalsim dietatom,ako sa tu pisalo kym su deti male moc toho nepotrebuju 😉

sammy
autor
25. sep 2008

Katka, tak 3 uz su naozaj vela na 1-izbak 😝 My sa tu niekedy citime aj s jednym ze uz sa niet kam podiet, niet kam veci dat a hlavne mala je teraz v takom veku, ze vsetko pred nou treba schovavat a uz ani nie je kde 🙂
Tak ma zaujima, ci mate niekto osobnu skusenost a ako to zvladate aby ste nezblbli 😉

kili
25. sep 2008

sammy, ja som predtým, ako sme sa ocitli v takejto sitoácii rozmýšľala tak. že byť v 1-izbáku, rýchlo po sebe mať dve deti, kým toľko miesta nevyžadujú a presťahovať sa až potom, keď ja nastúpim zas do roboty. takže aj teraz by som ti radila skôr túto variantu. To jedno dieťa zatiaľ do tých 3 rokov môže spávať s vami v posteli, takže netreba postielku. hračky už máte, síce pre tú staršiu budú už iné, ale aj tak sa zahrajú s veľa s tými istými, takže o toľko viac ich nebude. Navrhujem mať postel s úložným priestorom, tam trebárs hádzať tie hračky. Ostatné veci, tak to už ťažko takto na diaľku, keď neviem, ako bývate... že či sa dá s kuchyne spraviť aj taká miniobývačka, mali to tak moji známi.

majka35
26. sep 2008

ja tu zase trošku zaoponujem ... ja by som si bývanie s 2 deťmi v 1-izbovom byte nevedela predstaviť ... moja dcéra je od malička zvyknutá spať sama v izbe a v postieľke, na posteli mi nezaspí ani náhodou a aj to by som sa bála nechať ju na nej spať, pretože sa v noci pretáča dookola a takýmto spôpsobom by z postele určite spadla ... keď chce spať, absolútne neznesie prítomnosť druhého človeka v izbe ... čo sa týka uskladńovania vecí, neviem si predstaviť, kam by som dávala všetko, čo nechcem, aby sa toho dotýkala, pretože moja dcéra by najradšej zničila všetko ... už 2 mesiace bývame v 3-izbovom byte, vzali sme si hypotéku a odišli sme z 2-izbového, kde sme sa tlačili a malá bola vyslovene nervózna, musela som s ňou byť väčšinou von, pretože pobyt v byte nezniesla ... teraz s ňou môžem byť doma aj týždeň, má svoje kráľovstvo a je spokojná ... ďalšia vec, pre ktorú by som nemohla žiť v 1-izbovom byte je súkromie ... či už pre mňa, pre muža alebo pre malú ... niekedy vidím aj na nej, že chce byť sama a nerušená ... a keď dám malú poobede spať, tak by sa mi teda vôbec nechcelo trčať v kuchyni celé 2-3 hodiny jej spánku, lebo pri nej by som nemohla byť ani náhodou ... toto je len môj názor a ním vyjadrujem aj svoj veľký obdiv rodinám, ktoré takto pokope v jednoizbovom byte žijú ... 😉

sulamith
26. sep 2008

Ahojte,tak pokusim sa optimistickym nazorom prispiet aj ja 🙂 🙂
My zatial byvame v jednoizbovom byte s dvoma detmi. Skusim vam vysvetlit ako to u nas funguje. V spalni mame manzelsku postel,Sarka ma vlastnu postel a Matko vlastnu postielku 😉 .Postele mame s uloznym priestorom,takze tam davame sezonne veci,a veci s ktorych deti uz vyrastli. V spalni mame vsetky hracky.A v kuchyni mame vsetko ostatne 😀 .Tak citajte-kuchyna,jedalen,herna pre deti a obyvacka 😀 A este som zabudla-aj cestovna postielka. Ked Sarka spi,s Matkom sa hrame v kuchyni,kde ma vlastny kutik. Vobec si nestazujem.
Mozno uz cos´koro sa budeme stahovat do vacsieho,ale za tym mi asi bude luto,vsetko sme uz mali super prespekulovane 😀 😉
Ak chcete nieco vediet tak sa pytajte

sulamith
26. sep 2008

A este neico,s manzelom sa koli tomu vobec nehadame,ze nemame priestor...Skor naopak.Sme tu stastni,a vsetko sa da ked sa chce.

majka35
26. sep 2008

klobúk dolu sulamith ... ja by som to takto nechcela ... a napríklad si neviem predstaviť, keď otec rodiny chodí pracovať na smeny a chce sa napríklad vyspať po nočnej ... no moja dcéra by teda celý ten čas v kútiku v kuchyni nevydržala ... 😀
máte naozaj môj obdiv, my sme zase šťastní v 3-izbovom byte a ani za svet by som nemenila ... 😀

sulamith
26. sep 2008

majka,tak iste sa lepsie byva vo vacsom,ale ak sa inak neda,tak na vsetko sa da zvyknut,a vsetko si vies zutulnit a prisposobit. My sa uz tesime do vacsieho,ale chcela som povzbudit mamicky,ktore sa toho boja,ved je to len docasne riesenie.
A este nieco,deti nie su cely cas v kutiku,ale pohybuju sa po celom byte,a vobec mi nevadi,ze hracky mame vsade. 😀 ...a kto k nam pride tak sa citi prijemne...

sasiki
26. sep 2008

Ahoj, my síce bývame vo veľkom dome, no zatiaľ máme prerobené dolné poschodie-kuchyňu, veľkú izbu, chodbu, kúpelku a wcko. Ked dorobíme tri izby navrchu, aj tak chcem ešte nejaký čas ostať tu ,,dole" akoby vo väčšom jednoizbovom byte, keďže deti sú malé a aj tak by sme spavali v jednej izbe a mám poruke kuchynu a kupelku 🙂 . Mne to zatiaľ vyhovuje, čo sa úložného priestoru týka, dá sa vymyslieť všeličo, viď IKEA, aj keď má to aj svoje nevýhody. Napríklad, že nikdy tu nemám 100% poriadok, lebo dieťaťu nezakážeš rozťahovať hračky, takže aká taká obývačka by aj bola, ale spojená s detskou izbou. U nás to návštevám nevadí (veď vedia, do čoho idú). No, ale aj tak ma hreje pri srdci, že keď budem mať toho dosť, sťahujeme sa aj na horné poschodie 😉

majka35
26. sep 2008

no čo sa týka hračiek, hrncov, variech, pohárov, tak tiež ich máme rozmiestnené po celom byte ... pri malých deťoch sa určite poriadok udržiavať nedá ... ale to u ani neriešim, to by som sa zbytočne rozčuľovala ... 😀 😀 😀
ja viem, že sa dá bývať v 1-izbovom byte, tuším som aj tu niekde čítala na stránkach MK o jednej mamine, čo má 3 deti a žijú aj s manželom takto ... má aj fotky v albume ... je mi to veľmi sympatické, ja som len pridala svoj názor, keďže sa sammy pýtala, či sa dá takto existovať ... tak určite sa dá, ale ja by som to nechcela ... 🙄

sulamith
26. sep 2008

majka chapem ta zeby si to nechcela 🙂 .
Chcem este napisat,ze to samozrejme ma aj svoje vyhody. Napr. naucili sme sa skromnosti a ustretovosti voci sebe,a vidim to aj na dcerke.Sarka sa uci respektovat to ked Matko potrebuje klud pri zaspavani a pod.
Ale samozrejme sa velmi tesim na to,ked nasim detom vytvorime svoj priestor na realizaciu.Ale kym su deti tak male tak sa to zvladat v pohode 🙂

ukana
26. sep 2008

my sme byvali v jednoizbaku, pokial mal maly 8 mesiacov, dovtedy sa to dalo, len maly cim bol starsi, potreboval svoj klud, ked spal...ako riesite vecer napr.pozeranie TV, navstevu a pod.? toto ma dost obmedzoavalo, ale co sa poriadku tyka, v tom malom byte sa rychlejsie upratalo a muselo sa vsetko poukladat, vo velkom casto mame vacsi neporiadok 😅 😔

noe
26. sep 2008

Urcite sa to da. My zijeme v UK v dvojizbovom (malinka spalna len na postel a nocny stolik a trosicku vacsia obyvacka), jednoznacne mensie rozlohou ako jednoizbaky na Slovenku. A sme s manzelom zatial sami, no uz je nam tesno. A mame susedov, ktory v takomto byte ziju este s babatkom. A to nemame ziadnu pivnicu na kociar a podobne. 😢 Takze da sa to, ale zalezi aj od ludi, ze aky velky zivotny priestor potrebuju. 🙂 Ja viem za seba, ze s babatkom len jednym by som uz bola velmi nervozna a mazel tak isto 😒

Ale mozno nieco taketo by v malom byte pomohlo:
http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/7006...

Je urcite vela moznosti a da sa to, ked chcu obaja 🙂

mirka_mt
26. sep 2008

Hm, zaujímavá téma. Hoci čakáme len prvé, už sa zaoberám touto otázkou. Len, baby, nie je 1izbovy ako 1izbovy. Ono tie výmery bývajú dosť rôzne. A ja už teraz mám problém, kde dám bábätku postieľku, príp. neskôr posteľ. 😒

dai
26. sep 2008

ahojte,
ahoj sammy. no ja riesim nieco podobne ale s 2-izbovym bytom - momentalne v nom byvame s 1-nym babatkom. Nasa mala je velmi ziva a pokial som bola na materskej tak som riesila jej pohyb pobytom vonku, doma som jej musela stale nieco zakazovat ( moj nazor je , ze v malom byte sa tazsie udrziava poriadok, hlavne ked mate malo odkladacieho priestoru ) a to malu znervoznovalo... Problemy sme moc nemali pokial sme boli sami - teda traja. kedze ale nie sme z bra a stari rodicia chodia na navstevy - po nejakych 2, 3 nociach ktore u nas stravia mame ponorku az to boli... oni spia obycajne v obyvacke, co znamena ze si nemozme spravit manzelske intimco 😅 - s malinkou v izbe si to nevieme predstavit a jednoducho nam to chyba....
to je dovod preco sa snazime stahovat do vacsieho - v jednoizbovom si moj momentalny zivot neviem predstavit - keby nebolo ale ine vychodisko a moznost, tak sa v nom urcite zit da...s velkymi obmedzeniami, obrovskou mierou tolerancie a podla moznosti s pokojnymi detmi 😔
my sa snazime dostat aspon do 3-izboveho, co nas tiez na urcity cas zastavi v planovani dalsieho babatka, ktore urcite chceme ( ceny v ba su zial take ze do prace musim ist aj ja aby sme si to mohli dovolit )... ja dufam ze to nebude na dlho, lebo na druhej strane si myslim, ze obetovat pohodliu dalsie babatko je prilis velka obeta ☹

milhaus
26. sep 2008

mi sme byvali prveho pol roka po sobasi u svokrovcov a potom sme kupili trojizbovy byt ale mala sa narodila až ked sme byvali sami tu a ma svoju izbu ale nabuduci rok by sme chceli ešte možno druhe, uvidime ako to vide i finančne

lyongirl
26. sep 2008

noe - super link, práve o tom uvažujeme 😉

Viem, že keď sa chce, tak sa dá, záleží od ľudí a podmienok, aké si vytvoria, no ja prispejem tiež a svojimi pocitmi:
Bývame v 2-izbovom byte, maličkom, bez balkóna. Je mi tu už trošku tesno s 1 dieťaťom, ale v podstate, nechýba nám nič. Máme spáľňu s postelami, postele s úložným priestorom, aby sme sa vpratali a v obyvke máme obývaciu sten a v nej asi všetko od oblečenia po poháre a haraburdy. Kuchyňa je malilinká, jedálenský stôl žiadny.... no a všetko by bolo ok, zvládame to, nehovorím, že by som nechcela niečo vačšie a lepšie, ale nemáme na to. No a čakáme druhé, tak riešime spálňu, do ktorej vojde nanajvýš ešte 1 postel, ale to bude potom u nás vyzerať ako pristávacia dráha a ja nebudem môcť asi ani okno umyť a to nehovorím, kam dáme veci, ako to rozdelím do skríň - toto pre bábo, toto pre staršie.... a tak. Viem, že to zvládneme, že si nájdem systém, nemám s tým nejaké veľké problémy, ale dúfam, že "čoskoro" budeme mať aspoň o 1 izbu viac, aby mali vlastnú izbu deti, my vlastnú spáľňu, kde sa zmestia aj skrine a do nich naše veci a že budem mať konečne klasickú kuchynku.

sammy
autor
27. sep 2008

Majka, taketo veci ako spanie a hracky a veci mame uz zmaknute 🙂
Mala je naucena spat aj pri telke (samozrejme nehuci uplne nahlas), aj pri zvuku mojho tukania do klavesnice 😀
Lyongirl, presne takuto minikuchynku mame aj my, stol sme si tam dali napevno na stenu urobeny na objednavku a uz sa tam nezmesti nic. No a k tomu mame jednu dost velku izbu, no kedze v nej mame kopec skrin, manzelsku postel, postielku, rozkladaci gauc, nezmesti sa tam uz tiez nic. Mali sme aj konferencny stolik, ale ked sa mala zacala stavat a chodit okolo neho, zrusili sme ho, lebo zavadzal a padala pri nom 😒 No ani nam nechyba.
Tak je to tu dost stiesnene, no ked tak nad tym rozmyslam - keby prislo dalsie dieta, bolo by treba vyriesit akurat otazku kde bude spat, ako ich obe uspavat spolu, kde dat veci pre male (ale vacsinu veci po malej mam odlozene v posteli v odkladacom priestore a ako by male vyrastalo, nekompromisne by som ich davala prec) a co este? 😅 Ani neviem...

kili
27. sep 2008

sammy, ináč, tých vecí by si potrebovala menej, keďže by ste prali pre dve deti, tak práčku by si zaplnila rýchlejšie a nepotrebovali by ste toľko body a ost. vecí, lebo by ste ich častejšie točili.

zuzana030
12. júl 2009

no ja mám tiež 2 deti a sme v jednoizbáku, bola som z toho tiež nervózna, keď som bola tehu, lebo som si to nevedela predstaviť, manžel ešte aj o prácu prišiel zo dňa na deń, tak si viete predstaviť ako mi bolo, no a teraz...?
mala som čas si prešpekulovať a preorganizovať bývanie po 10tych rokoch
staršia dcéra má už 12rokov, tak je rozumná a neruší bábatko, keď hajá..a návštevy sú usmernené, keď je malinká hore, príp. spinká vedľa v izbe,
izbu máme velikú, tam sme urobili jednu veľkú priečku-skriňu, do ktorej sa dá vojsť a zvyšok je detská
kuchyňu máme spojenú s obývačkou a spávame na sedačke- v pohodičke a malinká je zatiaľ s nami, keď bude trošku staršia a prespinká celú noc, tak šupho k staršej do detskej...no a my sa s manžšlom nesťažujeme..pomestíme sa a sme si blízkejší 😀 😀 😀
verím, že je to dočasné a chceme malý domček, no z materskej...až ke´d si ju odkrútim a to si ju chcem užiť, nie sa drať v práci..ešte sa v živote napracujem dosť

zitaje
12. júl 2009

My sme mali jednoizbak 30m2, izba celkom normalnych rozmerov + minikuchyna, plus balkon na celu dlzku bytu. Asi tyzden sme tam byvali styria. Bolo to hrozne u nas hlavne z toho dovodu, ze bol marec, vonku bola dost zima, a strasne sme tam nadychali, bolo priserne vlhko a kvoli babatku sme nemohli stale vetrat, i ked som sa snazila ako sa dalo. Inak mi to az tak nevadilo - teda nebyt tej vlhkosti, mozno by to aj slo. Este jeden problem ale bol - nebolo kam dat kocik, do chodby sa nezmestil kvoli skrini...
Nakoniec sme sa prestahovali k nasim, a po pol roku do vacsieho, kde sme teraz spokojni. Starsia isla do skoly, tak sme hlavne jej chceli zabezpecit nejaku izbicku.
Ale myslim si, ze ak je ten jednoizbak vacsi, napr. tak vyse 40m2, cize s vacsou kuchynou, tak sa celkom aj da a mozno by som to aj tak riesila. Hlavne ak je vekovy rozdiel maly, aspon na obe deti hned vidis. 😎

dominka11
12. júl 2009

tak ja si to bohužial neviem dobre prestavit, nie kvoli sebe, ale kvoli detom. mne ked malý zaspí, tak stačí, že ho niečo vyruší a je hore, takže si neviem predstavit napr. ten spanok...ale zavisí aj od detí ako si zvyknu. osobne by som ešte počkala.

libka1
13. júl 2009

Mne sa pacila sirinkina uvaha, tiez si to neviem sice predstavit ako by to fungovalo, ale urcite sa to da 😉