9 mesačné bábätko ešte nesedí

lenka0906
30. aug 2012

Ahojte maminy,
mám 9 mesačného synčeka a ešte sa sám neposadí. Prosím poradíte mi čo robiť? Ako mu pomôcť? Chodíme do nemocnice na cvičenia a užívame Encephabol (predpísaný neurológom).

cicimon
30. aug 2012

@lenka0906 nic, cakat kym sa sam posadi.... ved ma 9mes a nie 9 rokov!!

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 ma cas... mne ani syn ani dcera v 9 mes. nesedeli .... syn si sam nesadne doteraz, ale ho ani pasivne sediet nedavam.... nechaj mu cas... chodis aj na rhb, je pod kontrolou, vsetko bude dobre.... neskor vsetko dobehne.... 😉

dadushka007
30. aug 2012

moj zacal sam sediet, ked mal o tyzden 10 mesiacov....nechodili sme na ziadne cvicenia, nic sme neponahlali, cakali sme, kedy na to sam dozreje. tyzden na to ako zacal sediet, sa sam postavil pri nabytku, chodit zacal ako 14 mesacny....takze ziaden strach, stale ma dost casu 🙂

lenka0906
autor
30. aug 2012

@katy2 Ahoj Katy, dakujem za povzbudenie. No...mamicky co stretavam vonku (som z Povazskej Bystrice). Si medzi sebou suskaju, aha ...tam je ta mamicka, a jej este vobec nesedi. Lebo im sedeli v 6.mesiaci. Nie kazdy ma take stastie. Maly sa narodil cisarskym rezom 3 dni pred terminom a mozno preto mu to trva trosku dlhsie.

lenka0906
autor
30. aug 2012

@cicimon Ahoj Cicimon. To sa lahko povie. Mamicky si uz vonku medzi sebou suskaju, ze aha, jej este maly nesedi. Vraj je to podla njich divne. Jedna mamicka, ci si mysli, ze je moja kamaratka davala svojho maleho do pavuka ked mal 3 mesiace a ked mal 6 sa posadil, a vraj ked mal 10 mesiac tak uz zacal chodit. Kazde babo je ine, ale pocuvam z kazdej strany , ze je to len moja vina, ze on este nesedi.

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 vobec si z inych mamiciek nic nerob..... 😉 a hlavne netreba deticky porovnavat.... dcerka tiez bola pozadu, teraz ma 3 roky a je UPLNE v pohode.... ani naznak nejakeho opozdenia vo vyvine...... 🙂
daj mu cas a reci nepocuvaj... je to tvoje dieta... 😉

mabika
30. aug 2012

Ako pisu baby, je to normalne, nam sa posadil 10mesacny... Nerobte nic, len sa prizerajte a jedneho dna vas prekvapi, mozno o tyzden, mozno o dva mesiace. A neverim, ze tie 6mesacne babatka sedia. Je rozdiel posadit sa sam a je rozdiel sediet oblozeny vankusmi, ci v stolicke. Kym sa sam neposadi, nemal by dokonca ani sediet v stolicke detskej este resp. v kociari, chrbat musi mat vzdy oporu. Sedenie je zlozita vec, casto nasleduje az po lozeni a postaveni sa, takze nestresuj a na mamicky sa vykasli 😉

lenka0906
autor
30. aug 2012

@dadushka007 My musime chodit na tie cvicenia kvoli tomu, ze mojho maleho na druhy den ako sa narodil nahlasili na neurologiu, ze nieco nie je v poriadku. Tak sme tam zacali chodit a neurolog nas poslal na tie rehabilitacie, ze nie je normalne, aby 9 mesacne babo nesedelo. Vzdy ked prideme na kontrolu, maly len tak lezi a ni sa nepohne. Neurolog mu napisal do karty ze ma vraj razstep chrbite. Boli sme aj na rengene a nic take nema. To by sa potom ani na brusko nepretacal.

cicimon
30. aug 2012

@lenka0906 nie je to tvoja vina, dieta sa ma nechat nech sa vyvija samo a niektore sa posadia skor a niektore neskor... a to ze ine davaju sediet a do pavukov - skor skodia svojim detom

eficenka
30. aug 2012

@lenka0906
jsem dětská fyzioterapeutka a JE normální, že dítě ještě v 9měsících nesedí... Důležitý je, jestli vidíte i pokrok vy... moje neteř si sedla až v 10ti měsících, není kam spěchat, je dobře že vás hlídají..
a přetáčí se na bříško? na záda? uchopuje do obou ručiček hračky?

nae
30. aug 2012

@lenka0906 kašli na ostatné super matky!! Daj synčekovi čas. Jedna z najhorších vecí, čo tie super matky robia, je pasívne sedenie. Deformujú si tak deti odmalička, potom sa im poriadne sami nevedia posadiť ani v 2 rokoch a o iných zlých pohybových vzorcoch ani nehovorím. Nerob nič, nechaj mu čas, voľnosť, nechávaj ho loziť po tvrdej zemi/podložke, aby sa dokázal správne odrážať a pohybovať a časom sa ti aj posadí. Moj syn skor lozil, ako sedel - ba čo viac, už dokázal stáť a ešte sa nevedel sám posadiť. Postupne sa naučil aj to.
A už vobec nerieš, kedy bude chodiť, nabeháš sa za ním celý život, až ti to bude nemilé 😀
Držím palce!

lenka0906
autor
30. aug 2012

@katy2 To sa lahko hovori. Raz sa urcite posadi. A niektore babatka rovno stvornozkuju a az potom sedia, teda podla toho, co som pocula.

zmrzlinkams
30. aug 2012

@lenka0906 my sme na tom boli uplne rovnako vobec sa nám nechcela sama posadiť, ale loziť behať a staviať na nožičky to ano, zo staja sa ako posadila ked spadla na zadok alebo ked som ju ja posadila tak pekne sedela ani za svet sa sama neposadila napr. ke lozila a posadila sa sama tiež som nad tym hutala ale netlačila som do nej a v 10 mes tak asi niečo za polovicou my jeden den povedala MAMA a hned na druhy den sa sama posadila tak som mala dvojnasobnu radosť 😀 a odvtedy to robi stale a automaticky akoby to robila už neviem ako dlho.
netrap sa necham to spontane a maly sa sám posadi ked bude chcieť 😀

lilysk
30. aug 2012

@lenka0906
Zacni si aj ty nieco suskat ked pojdes okolo -nebudu vediet zaspat 🙂))
Ty len bud v pohode ,lebo len tak moze byt tvoje dieta v pohode ak je jeho matka statna a vyrovnana!!!
drz sa a drzim palce

xxx123
30. aug 2012

@lenka0906 ahoj , aj ja som z PB :D, nic si z toho nerob. Moj maly sa v 10 m.zacal stavat na nohy a sadol si az vtedy ked urobil prve kroky. Tiez sme cvicili vojtovku, lebo sa mi v 6 m.nepretacal, ako som prestala snim cvicit v 9m, sam sa zacal dvihat, a aj pretacat a potom to uz islo. my sme cvicili kvoli zvysenemu napatiu na dolnych koncatinach, aj to nam na rhb davala cviky len na pretacanie, lenze moj maly to zle znasal, tak som snim cvicila na velkej fit lopte, na nej sa dobre natahuju vsetky svaly. Neurolog nam povedal, ze sedenie nie je podstatne. Daj mu cas a co robi? Dviha sa? Alebo sa plazi, alebo co?

zmrzlinkams
30. aug 2012

@nae presne moje slova - aj my sme to takto maly 😀

nefertiti7
30. aug 2012

@lenka0906 Ahoj....pokiaľ sa inak vyvíja nie je potrebné stresovať. my sme mali ten istý problém, malý mal 9 mesiacov a necchelo sa mu do sedu a keď sedel, tak padal..boli sme na kontrole u pediatričky a tá mi v 7 mes odporučila neurologa, lebo ona je stará škola a že dieťa v 6 mes má už sedieť atď. U neurologa nám diagnostikovali ľahký hypotonický syndróm, ohybné svalstvo a keďže Adam ani neštvornožkoval, mal slabučké chrbtové svaly a všetko to preto vzniklo, narodil sa cisárskym, pridusený a odvtedy je trošku pozadu, čo sa týka klasického vývoja detí. Inak ok. Sám sa postavil na nohy v posieľke, ked sa vytiahol v 11 mes, chodiť začal v 14 mes, uplne chodiť v poriadku v 16 mes. Nehovoril asi do 23 mes, len tata, ci, a skratky iných slov, čo som sa bala, že nebude asi vobec hovoriť. teraz máme skoro 3 roky, chodíme stále na kontroly k neurológovi, stále je veľi ohybný ale rozprávame, zatiaľ nie čisto ale kecá a kecá, chodí, a všetko, neboj. Nesiľ to.

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 lahko sa to hovori... sama tym prechadzam s oboma detmi, viem o com pisem..... naozaj treba nechat dietatu cas... dcera zacala stvornozkovat a na druhy den sa posadila sama.... v 11 mesiacoch...... syn este nie.... a je starsi ako tvoj....

lenka0906
autor
30. aug 2012

@nae Ahoj Nae, ďakujem za povzbudenie. Cítim sa zle, keď na mňa z každého rohu útočia tie reči rôznych mamičiek. Aj podľa mňa tá, čo dávala svojho malého už keď mal 3 mesiace do pavúka je podľa mňa pardon za výraz blbá. Zničí mu chrbátik. Teraz má ten malý 14 mesiacov a ona furt frfle, že aj keď sa už postavý nevydrží dlho behať.

zmrzlinkams
30. aug 2012

@lenka0906 na tvojom mieste by som zmenila lekára lebo nema rozum a to čo ti vravi no nechapem alebo nech ti ešte jeden odbornik povie čo si o tom všetkom mysli a - ktovie možno tam ani chodiť nemusite a je to všetko zbitočne možno to čo videli na začiatku už davno neni a maly sa vyvaja pekne a spravne a to že už by mal sám sedieť a sadnuť si tak to je rozdiel a dieťatko sa každy den uči a každy den nás niečim prekvapi a pokial na pekne prevracia, lozi a pekne chyta hračky do ruky a je žive a neleži ako matoha tak sa nemusiš bať ..... 🙂
a to čo si kto o tebe vravi v okoli alebo ine ukážkove mamičky tak to si nevšimaj .... poznám už aj take čo od 4 mesiacov davali detičky do pavukov len aby sa čo najskor naučili chodiť a neviem čo ešte, davaju detičky sedieť do sedacej polohy na niekolko hod. len aby sedeli to je podla mna chore lebo ubližuju babatko a možu mu poškodiť chrbticu to každy ortoped povie ...

katyxq
30. aug 2012

Však v 9 měsících má na sezení dost času 😉, rozhodně není pozadu. Nejdřív bude lézt, pak si sedat na patičky nebo bokem, pak hodí jednu nohu dopředu (tam jsme právě my), pak i druhou (povedlo se jí to asi 3x a sama nechápala jak 😀), až bude mít obě nohy vepředu, tak se naučí i s oběma nohama vepředu nedržet země a to je teprve ten správný sed.
Moc hezký článek na toto téma - https://www.modrykonik.cz/fotoblog/qitecek/clan...

lenka0906
autor
30. aug 2012

@xxx123 Ahoj, dvíhať sa snaží. Pretáča sa na bruško a späť na chrbátik (niekedy sa mu to nepodarí) a občas ráčkuje do zadu. Neplazí sa.

hradnapani
30. aug 2012

@lenka0906 ahoj, moj syn sa posadil az ako 11 mesacny. Velmi mu pomohla ohradka, v ktorej sa naucil pri tyckach stavat na kolienka a pri tom sa naucil aj posadit sa. (a potom sa za dva tyzdne naucil stvornozkovat, postavit sa i chodit pri tyckach - takze skoro vsetko naraz).
9-mesacne dieta naozaj nemusi este sediet, to mi povedala aj neurologicka, ale malo by sa aspon plazit, teda vyvijat nejaku aktivitu, ked je na brusku, alebo pohupovat v kolienkach, ked je na styroch.

halienka
30. aug 2012

@lenka0906 no hlavne si nič nerob zo šuškajúcich mamičiek na ihrisku, strašne veľa žien potrebuje mať pocit, že ich dieťa je v niečom lepšie a kvôli tomu poukazujú na každú aj tú maličkú odchýlku u iného dieťaťa, len aby oni mali pocit, že sú lepšie. Len aby ste sa za pár rokov nestretli na rodičku v škole a tvoje dieťa bude chválené a vyznamenané a ich bude nosiť domov poznámky a prepadávať 😀 Vtedy už nebude dôležité ktoré skôr sedelo, že 😀 Ja už som len pre toto rada, že už malá ide do škôlky, lebo presne toto mi už začínalo na tom ihrisku liezť na nervy, permanentne sa ma furt niektorá vypytovala, či moja malá už robí toto a hneto, vyslovene akoby hľadali, že či nájdu niečo čo moja malá ešte nevie a ich dieťa to už robí, tak sa hneď práve toho chytili a začali mudrovať. To že moja malá ich zas predčila vo všeličom inom radšej preskočili 😀 A k veci. Moja malá síce začala sedieť v 7m. ale to tak, že ja som ju vytiahla do sedu a sedela popodkladaná. Samostatne začala sedieť tiež až o nejaký ten mesiac a do sedu sa sama posadila veru tiež hádam až v tom 9-10- mesiaci. Nikdy neplazila ani neštvornožkovala, lebo polohu na brušku od narodenia neznášala. Čiže do 11.m len sedela. Až po 11m sa začala nejako divne prehadzovať dopredu a ihneď sa snažila dvíhať o niečo. V 12m chodila za ruky a samostatne sa pustila až nejako 14-15m. No a sme tu, nikdy sme s tým nechodili po doktoroch, pediatrička ma stále ukľudnila na poradni, že ešte je stále čas, na malej bolo vidieť, že je inak zdravá, pevná, živá tak fakt bolo treba len počkať a ono to vážne prišlo postupne všetko samé. 😉 🙂

nae
30. aug 2012

@lenka0906 chúďa decko,čo viac dodať... ☹ Chápem ťa, že to nie je príjemné počúvať také ohováranie, každý je citlivý na svoje dieťa. Vieš, ono všetko "nenormálne" je ale strašne príťažlivé pre ostatných - to nenormálne dávam do úvodzoviek, lebo v tvojom prípade sa o niečo nenormálne nejedná, to si myslia len ostatné kolegyne z pieskoviska. Nie všetky deti sú však podľa časopisov a príručiek a lekárskych tabuliek. Ty si dobrá mamička, že sa synčekovi venuješ. Viem, že ti to vŕta v hlave, ale naozaj treba dať tým našim malým človiečikom čas.
U niektorých mamín mám však dojem, že treba rýchlo preskočiť detstvo, lebo to je strata času... 😔

lenka0906
autor
30. aug 2012

@nefertiti7 Ahoj, aj môj malý sa narodil cisárskym rezom, 3 dni pred termínom. Lekár, čo viedol pôrod mi hovoril, že sa veľmi zle vyťahoval. Tiež mu diagnistikovaly ľahkú hypotóniu.
Len neurológ stále tvrdí, že nie je normálne aby v 9 mesiaci ešte nesedel. Vraj je to dosť divné, že ešte nesedí a do karty ešte napíše , že maá nejaký druh retardácie.
Na bruško sa začal pretáčať keď mal 5 mesiacov, inak myslím, že sa vyvýja celkom dobre.

xxx123
30. aug 2012

@lenka0906 no vidis, moj sa ani moc neplazil... Takze nestresuj, tvoje babo ide rovno na vec, ako aj moje islo. My sme chodili k neurol.do tn, bol naozaj moc dobry. Do pb sme nechodili...na tie trapne maminky sa vykasli, ktore si len porovnavaju ine deti so svojimi, asi nemaju svoje starosti! Ja zasa pocuvam na svojho maleho, ze mi rozprava skoro na vsetko ehm. Povie aj par slov, ale moc ich nepouziva...ma 18m.

nae
30. aug 2012

@lenka0906 prvá veta ako reakcia na tvoju odpoveď z 14:36 😉

xxx123
30. aug 2012

@lenka0906 vyskusaj aj ineho neurologa!

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 s tymi neurologmi je to niekedy tazke... mozno by bolo dobre ist aj k niekomu inemu.... sestrinej dcere povedala neuro, ze bude retardovana a mala je uz druhacka a je nadpriemrne inteligentna.....