Aj od vás pýta učiteľka rodný list do školy?

viktoria12
4. sep 2018

Ahojte dnes prišla dcéra domov že na zajtra jej treba rodný list pre ucitelku. Dcéra chodí do 4 triedy . A vraj podľa nového si ma učiteľka overiť rodný list kvôli ochrane osobných údajov. Plus priniesla papier kde som mala vyplniť jej udaje . Moje jej otca a zamestnanie kde pracujeme . Aj od vás to vyžaduje učiteľka

pecatica
5. sep 2018

@loginexistuje - mne je to uplne jasne, ze maju vsetko, ale preco im vsetko opakovane davat vsetko na zlatom podnose. ak chcu, nech si to pozistuju sami. aj z mojich dani islo na tieto systemy dost penazi

vroni
5. sep 2018

@loginexistuje, v tomto pripade je to neaplikovatelne, skola nevykonava ziadnu verejnu moc (v tomto pripade), pripis z ministerstva nie je verejna moc, take easy to zas nie je.

matik3110
5. sep 2018

Ja len nechapem, ci to je az taky problem doniest ten RL k nahliadnutiu do skoly osobne? Ak nechcete po dietati posielat.. myslim, ze niektore mamicky to uz dost prehanaju.. nikto neide zneuzivat vase udaje, asi to len na nieco potrebuju predsa.. zavolam, pridem osobne a pozistujem naco to treba.. takisto s ostatnymi udajmi, urcite si ich nezbiera pre vlastnu potrebu ani ich neveda niekde na stenu nech to kazdy vidi.. nikdy s tym nemal nikto problem len teraz s tymi udajmi uz vymyslaju totalne.. viem ze doba nie je ako niekedy, je kopec nastrah, ale ako toto je uz cez.. ved aj niekedy sa vedelo o detoch vsetko a aj o rodicoch kto kde pracuje, nebol s tym problem prave naopak.. ak s niecim potrebujem pomoct tak viem na ktoreho rodica sa obratit ved o tom to je.. o spolupraci, v tom je najvacsia chyba dnes..Podla mna len o to lepsie pre lepsiu spolupracu rodica a ucitela.. maju byt partnermi a nie ja neukazem nic lebo naco vam to je.. moji rodicia by takto nikdy nekomunikovali s ucitelom.. to len teraz si uz niektori rodicia totalne dovoluju a robia zo seba dolezitych 😒 Rodic nad ucitela

pallacinka29
5. sep 2018

@matik3110 Do bodky suhlasim... Neviem, co si myslia niektori rodicia, co s tym ucitelky asi tak robia.
Vcera ma skoro prekotilo - uspavam maleho hengabim v kociku pred kostolom (bolo tam ticho) a pozeram na tabulu a tam nejaka “ohlaska” - snad vsetky osobne udaje - adresa, datum narodenia, mena rodicov, povolania buducich manzelov...

bluka2
5. sep 2018

@korunka1 vydajom si nezmenila rodičov, vidím v tom veľký rozdiel a aj logiku

pecatica
6. sep 2018

@matik3110 - za mna. Pretoze suhlas bol pred dvoma rokmi na 2 riadky, teraz je to cela A4. Pretoze platim dane statu, ktory z nich nakupil vsetky mozne informacne systemy, ktore maju byt uz roky prepojene. A hlavne pretoze sa konecne dozviem kam vsade tie udaje idu a ako s nimi nakladaju

vroni
6. sep 2018

@matik3110, urcite ich ucitelka nezbiera pre svoju potrebu, ma dost inej roboty. Ale casto ich zbiera pre potrebu veleduleziteho blba, ktory potrebuje odovodnit svoju existenciu a tvoje udaje nakoniec skoncia v pocitaci nejakeho marketinkoveho “maga“, poistovaka ci ineho smejda, tvojmu dietatu zacne telefonovat uchyl, zacnes dostavat vyhrazky, no same mnamkove situacie, co by som nerozhadzovala svoje data po svete, ved nemam co skryvat. A to som sa k zneuzitiu udajov ani nedostala. Takze kludne daj cokolvek komukolvek, ak to bude pytat z pozicie autority. Ale nevyhlasuj to za nieco rozumne a nasledovaniahodne. Este by ti niekto uveril.

matik3110
6. sep 2018

@vroni 😂 O com tocite? Pisem ze treba ist za ucitelkou a opytat sa naco to potrebuje a to s kazdou informaciou, nie rozdavat moje udaje iba tak, takze sa ukludnite a neprehanajte hned... urcite si ucitel alebo vyssie postaveni ludia dovolia zneuzit udaje, aby potom mali len oni problemy... vidno ze do toho absolutne nevidite ale mne je to fuk ved robte zo seba dolezitych rodicov, to potom si nechajte vsetky udaje pre seba a vlastne ani dieta nedavajte do skoly.

bluka2
6. sep 2018

@matik3110 niektorí pochopili. Ja ti poviem z krajiny, kde ochrana údajov prakticky neexistuje. Dáš svoje t.c. niekde raz a zavolá ti 10 ľudí, či náhodou pre nich nemáš job a podobne otravovania. Takže by som skôr ocenila pokrok v tejto oblasti v Európe

vroni
6. sep 2018

@matik3110, daj si magnezium, to pomaha na nervy. Ja sa ukludnovat nepotrebujem, na rozdiel od tvojich bludov s udajmi pracujem. Ucitel udaje zrejme nezneuzije. Nema preco a nema ako. Ci niekto nezneuzije ucitela, tak to je ina vec (nie, nie pri pive v krcme, ale napriklad precitanim nekodovaneho mailu, ktory vzorny ucitel poslal na vyssiu institucii so vsetkymi udajmi, tak, ako mu prikazali) A obvinia koho? No nikoho, ucitel mal prikaz, nadriadeny organ konal vramci zakona a ten, kto udaje ziskal nenechal podpis. Naposledy (v auguste) takto unikli udaje z danoveho uradu (samozrejme, ze zodpovedny nie je nikto) Takze sa nezosmiesnuj filozofickymi uvahami o teme, ktoru poznas len z Noveho Casu. Isteze je nezmysel si predstavovat, ze len na moje udaje uz caka uderka hackerov a bude ma prenasledovat cela CIA. Ale od drobnych neprijemnosti az po velmi vazne problemy unik udajov sposobit moze. Je to ako prebehnut cez cestu - auto daleko, si si ista, ze sa nic nemoze stat. A vacsinou sa ani nic nestane. Ale moze to mat aj fatalne nasledky.

susminka
6. sep 2018

Ahoj, odo mna tiez pytali kopiu rodneho listu. A plus prefotit karticku poistenca.

erikavesela
6. sep 2018

@matik3110 prosim ta skade si?...to co je, ze spolupraca?...ked skola nieco chce musi predsa vyhlasit sutaz a nie oslovit rodicov stylom ako si to predstavujes...ked chce rodic ponuknut pomoc moze ju sam navrhnut...to co je, ze ifem niekoho oslovit, to si ako prefstavujes, ze ked skola potrebuje naistalovst compy, tak oslovi rodica itckara ci co?....dorry, takto to fungovalo za sicializmu, teraz uz davno nie...

ckatka
6. sep 2018

@korunka1 blud? 😂😂😂😂 mame adoptovane dieťa, tak asi viem. Mení sa to číslo za lomitkom. Preto komplet nový rodný list lebo rodne číslo sa tým pádom zmení.

petrofka
6. sep 2018

Pozrite.. ucitelia tieto papierovačky z duse neznasaju. Maju dost s učením vasich deti. Tak by ste im to mohli ulahcit a nie stazovat. Urcite si udaje nenechavaju a odovzdavaju vedeniu.
Ked sa vas pytaju v nejakom pedagogickom dotazniku na vase povolanie, pytaju sa zvacsa preto, ze sa zaujimaju o vase dieta a nie preto, ze od vas nedajboze si dovolia nieco chciet. Ak viem, ze rodic pracuje na tri zmeny, tak viem pochopit, ze je dost zlozite vzdy vychystat dieta nacas do skoly, vzdy s nim spravit ulohy a ze je možno niekedy doma aj same a ze je to v tej rodine proste zlozite. Takisto ak viem, ze mamicka je na MD s druhym babatkom, tak viem, ze sa dieta niekedy asi nevyspi lebo sestrička v noci place. A ak nechcete, nemusite to tam uvadzat. Uz par rokov nie som v školstve, tak neviem ci je teraz nejaký zakon, ktory by to od vas pod nejakou hrozbou ziadal 🙂 Len robte prieky ucitelom, ale potom sa necudujte, ze ani oni sa s vami bavit nebudu, ked bude nejaky problem, ktore vase dieta vyrobi. Lebo vsetkemu sa da zabranit a predist, len clovek musi vediet. Je dobre, ak ucitel vie, ze sa rodicia rozvadzaju, ze napriklad otec zomrel pred niekolkymi rokmi. Mne sa stalo, ze ma raz jeden chlapec vytocil a dovolila som si zvysit hlas. Vtedy sa postavil, ze on sa na to vsetko moze vysrat a vyskoci z okna (nastastie sme boli na prizemi), pretoze pred rokmi prisiel o otca a az teraz to na neho doľahlo. A to proste ak nemáte informacie je tazko riesit. Nechapem, preco rodicia taja, ze dieta je psychiatricky pacient. A je dobre vediet, ked napriklad dievca zle znasa rozchod s chlapcom, lebo potom na nu viac dozriete a nemôže niečo vyviesť napriklad na toaletach. Ono to co sa deje doma, sa nejak na tom dietati odrazi vzdy. Preto je dobre s ucitelmi komunikovat za kazdych okolnosti.
A prosim vas ak mozete a nic vas to nestoji, doneste im kancelársky papier, firemne pera, kalendar, mydlo do triedy. A chodievajte na rodicovske zdruzenia. ✌️

tortelinka
6. sep 2018

@korunka1 to že to počuješ prvý krát, neznamená, že to neexistuje..áno, rodné číslo, resp. štvorčíslie sa mení

korunka1
6. sep 2018

@ckatka Mea culpa.Nepočula som o tom.Neviem všetko,Ty áno?
A tvrdím aj teraz(nepatrí to tebe),že zmena RČ pri adopcii mi nepríde logická,kým ju niekto logicky nevysvetlí, čo sa aj stalo.Teraz to už pre mňa nejakú logiku dáva.

tortelinka
6. sep 2018

@korunka1
@korunka1 neviem či si mala vysvetlenie, ale je to dosť dôležité,aby sa dieťa nedalo vypátrať

ckatka
6. sep 2018

@korunka1 je to veľmi dôležité. V prípade že napr dieťa bolo odobraté z rodiny kde ho tyrali, je dôležité aby ho nevedeli vypatrat

ollynka
6. sep 2018

ochrana osobných je proti ľudom, a čo s novým zákonom dorobili banky čo sa týka manželov katastrofa. Aj manželia sa tomu bránia a banky ich financie rozdelujú.

vroni
6. sep 2018

@ollynka, ktora banka? Ja som si zatial nevsimla, ze by banky nieco zmenili (ano, davaju podpisovat nieco "akoze", ale obsahovo cisty bullshit, nic kompatibilne so zakonom) A co robia manzelom? (Ja sice manzela vlastnim ale bez pristupu na moje konto) Takto staznost som este nepocula...

ollynka
6. sep 2018

@vroni máme spoločný B.účet, naň založený internetbanking na moje meno chodia tam manželove peniaze, moje peniaze takže vidím všetko manipulujem s tým ja, manžel to nevie. Chceli sme si založiť jednu kartu nie je dôležité prečo, na moje meno, kedže mám malé dieťa pracujem sporadicky kde tu brigáda a pod. takže nemám stály príjem, takže hop muselo to byť na manželovo meno. A chceli sme tú kartu mať v int.bank.ved máme spoločný účet, int.b už nie a nastal problém. Že nie. Ochrana os.údajov aj ked z karty míňam peniaze ja, nevidím pohyby na účte , musím kartu pchať do bankomatu a zisťovať si zostatok, alebo počkať mesačne na výpis podrobný. Ak by povolili int.bak.ktorý je na moje meno ak by som potrebovala ja alebo manžel zo založenej karty súrne peniaze pohodlne by sa to dalo previesť z domu cez počítač na BÚ zadarmo. Takto jeden z nás ide k bankomatu ,vyberie peniaze a zaplatí 5 eur ako poplatok za výber z bankomatu. Na odpoved že sme manželia máme spol.účet ,na int.bank.chodi manželovy výplata takže s nou dokážem manipulovať tak povedali že je to ochrana os.údajov v tomto prípade neviem aká,a že manžel si má založiť svoj internet banking.

vroni
6. sep 2018

@ollynka, no veselo!!!! Ale toto je buzeracia banky, s ochranou osobnych ani bankovych udajov to nema nic. Takyto cirkus mi robila Tatrabanka, ked som previedla cast uctov inam, tak sice skrotli, ale obstrukcie s kartami a internetbankingom robia veselo dalej. V inej banke to iste vobec nebol problem. Asi sa nedohadas, treba zalozit ucet v inej banke. Zakon na ochranu osobnych udajov je v mnohych bodoch nedomysleny a blby, ale az taky debilny, ako z neho robia banky tiez nie je.

ivett1
11. sep 2018

no, ja by som poskytla len kópiu RL alebo osobne priniesla k nahliadnutiu ... aj keď naše deti sú zodpovedné, stať sa môže hocičo ...

ollynka
11. sep 2018

@vroni určite že áno, mnohé inštitúcie nevedeli ako majú naložiť s ochranou os.úd. a prispôsobili si to sami sebe. Takže zase a opäť ja opakujem že zákony sú proti ľuďom a nie pre ľudí. Aj keď sa poniektorí tvárime aký sme dôležitý a ako nás štát chráni. Zdiera nás, ponižuje, smeje sa nám do očí. Je z toho smutno.

evittam
11. sep 2018

@ollynka My nie sme ani manzelia a žiadny podobný problém vôbec nemam.

vroni
11. sep 2018

@evittam, toto je fakt vecou banky. Ja mam firemny ucet a banka mi vramci ochrany osobnych udajov nepovoli nahlad do obratov firemnych kreditiek zamestnancov (co je uplna pakovina, ale oni to tak maju a hotovo) Takze vsetko dostavam az s dvojmesacnym meskanim (to uz nespada pod ochranu osobnych udajov podla banky, asi) a uctovnicka presedi hodiny nad parovanim listockov s vypismi z kreditky... Teda uz nie, preniesla som cast uctu inde a ina banka nevidela najmensi problem....

anga82
13. sep 2018

od dcéry pýtali tiež rodný list, ale čo je ešte viac zarážajúce, že mal byť overený notárom, učiteľka ešte podotkla, že len ofotený neoverený akceptovať nebude. Teraz som si o tom trochu čítala a nenašla som žiadnu zmienku o tom, aby si škola uchovala takýto doklad, čiže teraz som z toho dosť nesvoja, že disponujú rodnými číslami oboch rodičov