Aká je najlacnejšia forma prepisu domu?

antonia2077
18. júl 2009

Ahojte neviete mi poradiť čo je výhodnejšie prepis, kúpa, alebo darovanie domu bývame u rodičov a mamka po smrti ocka ostala v dome sama chcela aby ho prepísať na mňa ako na dcéru ale nevieme čo je všetko potrebné a hlavne čo je nenapadnuťeľné a lacnejšie, lebo súrodenci chcú vyplatenie z domu , napriek tomu že sme ho opravovali my sme s manželom a zobrali si tiež na to pôžičku. Nevie my niekto poradiť s týmto problémom ďakujem

andzi
20. júl 2009

antonia: ani kúpna ani darovacia zmluva nie je napadnuteľná, pokiaľ ju urobia účastníci slobodne a vážne, zrozumiteľne a určito a sú spôsobilí na právne úkony.

Z pohľadu, že si súrodenci nárokujú vyplatenie, to vidím lepšie na kúpnu zmluvu, pretože ak budeš obdarovaná, tak v dedičskom konaní to budú súrodenci namietať a žiadať započítanie do dedičského podielu. Myslím si však osobne že aj keď si dom rekonštruovala a tým zvýšila jeho hodnotu, z pohľadu spravodlivosti by si súrodenci zaslúžili nejaký podiel z pôvodnej hodnoty domu pred rekonštrukciou.

wewe4
20. júl 2009

antonia, my sme tiež na mna prepisovali dom minulý rok a právnička mi poradila tiež kúpnu zmluvu ( aj keď len napr. na 1eur...).
V rodine s týmto môžu zždy czniknúť nejaké problémy a takto to je istejšie...

nika251
20. júl 2009

Ahoj. Kupna zmluva je nenapadnutelna, darovaciu mozno do isteho obdobia (su to snad 3 roky) napadnut. My sme mali tiez moznost po babke byt bud darovaciou alebo kupnou a urobili sme kupnu s dozivotnym provom byvania 😉

antonia2077
autor
20. júl 2009

dakujem za odpovede pekný deň

andzi
20. júl 2009

ani darovacia zmluva nie je napadnuteľná, darca sa môže domáhať vrátenia daru ak sa obdarovaný správa voči nemu alebo členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Toto preukázanie porušenia dobrých mravov je však ťažko preukázateľné. Domáhať vrátenia daru sa môže darca do konca života, toto právo sa nepremlčuje, takže tie 3 roky na "zrušenie" darovacej zmluvy je hlúposť. To píšem len kvôli tomu, aby tu nevznikali dezinformácie. A ešte jedna vec: kúpna zmluva na nehnuteľnosť za 1 € alebo cenu, ktorá nezodpovedá zjavne jej hodnote je relatívne neplatná.

bodliak2
22. máj 2010

Z ust. § 630 OZ a z jeho výkladu vyplýva, že predpokladom úspešného uplatnenia práva darcu na vrátenie daru je veľký nevďak zo strany obdarovaného, prejavujúci sa v takom jeho správaní, ktoré možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Takýmto kvalifikovaným porušením dobrých mravov je napr. fyzické násilie, hrubé urážky, neposkytnutie potrebnej pomoci.
V ust. § 100 a 101 OZ a ich výkladu sa konštatuje, že k uvedenému správaniu obdarovaného môže dôjsť v akomkoľvek časovom odstupe od uzavretia darovacej zmluvy. Zároveň ale treba podotknúť, že právo darcu na vrátenie daru sa premlčuje. Premlčacia doba je trojročná a začína plynúť odo dňa, keď darca mohol uplatniť svoje právo po prvý raz, t. j. odo dňa, keď obdarovaný svojím správaním naplnil skutkovú podstatu ustanovenia § 630. darca mohol uplatniť svoje právo po prvý raz, t. j. odo dňa, keď obdarovaný svojím správaním naplnil skutkovú podstatu ustanovenia § 630.“
Pozor ! Súd na premlčanie prihliadne iba na námietku obdarovaného. Ak sa obdarovaný premlčania dovolá, nemožno premlčané právo na vrátenie daru darcovi priznať.

macka14
27. máj 2011

Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu presťahovali sme sa s rodinou do domu rodičov, kde žije už iba otec z mojou sestrou, ten svoju polovicu domu prepísal na sestru a druhá polovica zostáva medzi nami piatimi súrodencami, z ktorých štyria chcú svoju časť darovať mne a ja ich vyplatím. Chcela by som poradiť čo je lepšie či darovacia zmluva a kúpa od nich. A ešte sa chcem spýtať či sa to dá uskutočniť, ak ešte nemáme vyrozumenie od notára z dedickeho konania po mame. Ďakujem.

sisaha
27. máj 2011

@macka14 nie som sice pravnik, ale myslim, ze tvoji surodenci sa priamo pred notarkou mozu vzdat svojho naroku z domu v prospech teba. To je myslim najjednoduchsia cesta...

sandruska81
27. máj 2011

@sisaha presne tak a je to aj lacnejsie,nez keby sa ukoncilo ded.konanie a nasledne robila zmluva.

blans12
25. júl 2012

Dobry den,prosim Vas o radu....Za slobodna som si kupila dom,na uver,ktory budem este splacat 4r. Vydala som sa,no dom potrebuje upravit,tak sme zburali 2 izby,ktore chceme nanovo vybudovat..berieme si spolocny uver,tak na dome by mal mat aj manzel nejaky podiel....Ako je lepsie polovicu manzelovi darovat? prepisat, alebo predat??? dakujem za radu a prajem prijemny den...

vypoved
20. sep 2012

Dobrý deň, poprosím o informáciu ohľadne bytu v osobnom vlastníctve. Jeho majiteľkou je moja dcéra, nakoľko keď som ho kupovala, som bola v rozvodovom konaní. Teraz po rokoch, keďže mám deti dve, chcela by som ho prepísať na mňa, aby mohli deti dediť rovnakým dielom. Ďakujem, príjemný večer

danu
21. sep 2012