Aké budeme mať finančné výhody, ak sa vezmeme?

alesb
9. nov 2007

Prosim Vas o radu: s priatelkou zijeme spolu 6 rokov,cakame dietatko, nikde nepracuje, trvaly pobyt ma u mna, ja pracujem, zarabam dobre, ale vela splacam, hypoteka na byt a pod.. Chcem sa opytat, ake su vyhody a nevyhody FINANCNE keby sme sa teraz vzali?

ella1
9. nov 2007

priateľka asi dostáva nejaké peniažky teraz však?tak keby ste sa vzali,tak kým sa nenarodí baby,tak by nedostávala nič.aspoň u nás to tak bolo.lebo manžel tiež dobre zarábal.ale neviem,či by ti počítali do toho aj tie splátky a tak.tak to by možno menilo situáciu.

najjulinka
9. nov 2007

Finančne to vyjde asi lepšie ak sa nevezmete... 😉
Ale potom myslite na to, že ešte pred pôrodom treba zájsť na matriku a podpísať dohodu o priezvisku 😉

chrobaak
9. nov 2007

ak sa chcete vziat, vezmite sa. nie je vsetko len o peniazoch..... ked ste vyzili do teraz, urcite sa to rapidne nezhorsi 🙂

alesb
autor
9. nov 2007

dakujem za odpovede. Zvazime to este. Budem rad ak tu este pribudnu nejake prispevky k tejto teme. 🙂

elise
9. nov 2007

ja by som ti chcela iba povedať že ked priateľka nastúpi na materskú tak je lepšie ako slobodná vttedy má nárok na 37 týždňov lebo vydatá má iba 28 týždňov materskú a tým že je nezamestnaná tak dňom odchodu na materskú jej zastavia vyplácanie sociálnych dávok alebo podpory, ale vyžijete neboj my máme tiež hypotéku 1500000,- a som teraz už na rodičovskom príspevku, ale účty a dieťa sú prioritou, velmi som sa snažila kojiť až sa mi to podarilo kojím do dnes a tým sa ušetrí na mlieku zo začiatku, zvládnete to uvidíš, vyhlásenie na matriku o otcovste je potrebné pred pôrodom a potom ked sa bábo narodí tak s rodným listom si môžeš na mzdovom upltniť daňový bonus, je to výhodnejšie....držím palce zvládnete to 🙂 😉

najjulinka
9. nov 2007

No ja som hovorila čisto finančne ako to je, lebo na to sa pýtal... Ale pred nástupom dieťaťa do školy by som ten sobáš určite už zvážila - niekedy počas školky možno... Deti vedia byť potvory riadne a sú zákerné, tak aby drobec s tým nemal problém.... Ale tiež to nie je nevyhnutnosť... 😉

dobromila
9. nov 2007

mily ales, a uz si sa priatelky pytal, ci by si ta vzala bez ohladu na akekolvek financie??????
inac ta predlzena materska by mala byt len pre osamelo zijuce slobodne matky, ale vo velkom sa to zneuziva....

maca793
9. nov 2007

neviem, po mojich skúsenostiach, je svadba v tejto dobe úplne zbytočná, zbytočne vyhodené peniaze. keď sa dvaja majú radi, tak na to netreba papier. ale ľudia sú rôzny.
keby sa ma partner spýtal, či si ho chcem vzdiať, tak by osm povedala rázne nie, lebo už jednu stranš zlú skúsenosť s manželstvom mám. ale nechcem nikoho odrádzať.
zvážte to. teraz svadba aj keď malá, stojí nejaké tie peniažky. ja by som to využila na niečo užitočnejšie.
prajem veľa šťastia

jacka
10. nov 2007

Vec každeho názoru.Ked sa lubia a chcu to spečatit tak pri dvoch svedkoch a určite to nie je také drahé.
A bábätko sa má narodit do normálnej rodiny.Možno som zastaralá ale podla mna to tak má byt.

dadka212
10. nov 2007

My tiež nie sme zobratí a máme malého 8 mesačného synčeka a nemám s tým žiaden problém...svadbu určite chceme, ale neskôr teraz nie sú na to financie, lebo ja keď už svadbu tak takú akú som si vždy predstavovala s ľudmi, ktorých mám rada a nie iba tak sa vybrať na matriku so svedkami 😒

My sme spolu 4 roky zarábala som aj, ja aj priateľ a bolo to také priemerné a keď som zostala tehotná tak sme si museli zobrať hypotéku a splácame aj auto a máme kopu iných výdavkov a zatiaľ to celkom zvládame, ja teraz dostávam iba tú almužnu od štátu a priateľ zarába tak že keď vyplatíme účty tak nám zostáva len na to najdôležitejšie, ale radšej si odtrhnem od huby aby to malý nepociťoval...nevidím žiadne výhody ani nevýhody manželstva 😝

milhaus
10. nov 2007

urobte si ako chcete, poznam jednu babu ktora ma dvoch synov a jeden už chodi do školy a nema problemy, ja som vydata ale vzali sme sa ešte ked som nebola tehotná a neschvalujem to že sa niekto chce zosobášiť len koli dietatu, neviem ako je to u vás

maca793
10. nov 2007

sobášiť by sa nemalo len preto,že je žena tehotná. bolo to kedysi. robilo sa to hlavne preto, aby neboli ohováračky z okolia. teraz sa dá žiť aj bez papierov a bezproblémovo to funguje.

cat
10. nov 2007

svadba ako zbytocnost a vyhodene peniaze? Ano aj to je nazor.
Moj nazor znie, ze je to sviatost, slub milovanej osobe, nieco nedotknutelne a krasne a na cely zivot. Takto to beriem ja.
Alesb- ak vam ide iba o peniaze, vyhodnejsie je sa nevziat, tak ako ti aj baby pisali.

ella1
10. nov 2007

inak nevidím nič zlé na tom ak sa niekto zobere preto,že čakajú dieťa.
my sme sa tiež tak brali a sme spolu 8 a pol roka.
a vzali by sme sa aj tak,len bábo to trošku urýchlilo.
takže netreba hned takých odsuzovať,lebo aj v okolí počúvam,že no,tá a tá sa ,,musela" vydávať.a to nielen babky,ale mladé moderné ženy,takéto zastaralé veci vypúšťajú z ust.
a ešte klape nám to stále(aby nik nepovedal,že sme spolu len kôli dieťatu) 😀

biba12
11. nov 2007

Myslim, ze to by si mal vediet Ty. Nezalezi na nazore inych ludi, ale na tom ako to citis. A ako to citi priatelka.

poleva
13. nov 2007

to sa berieš len kvôli fin.výhodám ? ej dala by som ti

katrin
13. nov 2007

ja si tiež myslím, že by ste sa nemali brať len kvôli láske k deťom 😔 Ale mám dojem, že to berieš z tej finančnej stránky..... Keď sa zobereriete a žena ti porodí dieťa, budeš to aj tak ty, čo ich budeš musieť živiť. Ak sa nezoberiete, budeš musieť platiť výživné na dieťa. Pokiaľ priateľka nepracuje, aj tak musíš všetko ťahať ty, takže nechápem tvoju otázku 😕 Aké finančné výhody, keď ona nenosí domov ani korunu? 😕

poleva
13. nov 2007

presne tak

tlapicka
13. nov 2007

jste na to dva. Jestli by si svatbu tvoje pritelkyne prala, tak se vemte, jestli je vam to jedno, tak se do toho nezente. My se brali, kdyz bylo ale pul roku a bylo to super. vsichni jsme si to uzili vcetne ji. urcite bysme to udelali zase stejne. s miminkem v manzelstvi se citim mnohem lip, nez svobodna. Nedokazu rict proc, ale je to tak. Moje rada zni: vemte se, ale dejte si zalezet na tom, kdy to bude...svatba s miminkem je urcite prijemnejsi nez s briskem a nevolnostma. Navic z pohledu tehotne nevesty clovek nevi, jestli dela dobre, jestli to neuspechal atd.... ten den stoji dost penez a proto je lepsi si ho uzit...

maruschka
13. nov 2007

alesb.Keďže to vidíš takto racionálne-čisto racionálne,tak ti aj tak odpíšem.Tvoja priateľka by mala dostávať väčšiu materskú keďže je slobodná mamička-to je tuším okolo tých 7 tis.Ale neviem ako to je,keďže má trvalý pobyt u teba.V každom prípade by ste sa mali informovať na sociálke.
A prosím ťa len o jedno,nepýtaj sa to tak,že aké sú finančné nevýhody a výhody manželstva,lebo by som ti na to musela tak celko neracionálne odpovedať...... 😕 😕

najjulinka
14. nov 2007

Manželstvo je zmluva, ktorá poskytuje isté výhody:
1. Ak sa jednému z Vás niečo stane v nemocnici má ten druhý právo na informácie - toto je pre mňa dosť dôležité... Ako matku spoločného dieťaťa Vás nemusia k nemu ani pustiť, ale ako manželka máte nárok - nikomu neprajem, ale treba aj na to myslieť
2. Za istých okolností to môže byť aj finančne výhodné (to je podľa situácie)
3. Ak partner umrie ste prvoplánovým dedičom (to je dôležité pri byte a podobných nehnuteľnostiach, aby ste neostali na ulici), máte nárok na vdovské nejaký ten čas...
4. Niekomu je to jedno, ale niekomu nie: Ako Vás prijme okolie ako slobodných? - to treba zvážiť...

No a všetkým čo tvrdia, že sobáš sú vyhodené peniaze, tak pokiaľ viem poplatok za sobáš vysoký nie je, alebo žiaden? Toto presne neviem, lebo ja som si brala cudzinca a tam tie peniaze do papierov idú jedna radosť... Ale inak ani oslava nebola drahý špás... 😉 Mali sme zhruba 40 ľudí a ešte aj môj ocko skonštatoval, že nevedel, že svadba nie je taká drahá 😉 Pokiaľ to nechcete mať draho, tak sa dá aj lacno 😉 A ľudia boli spokojní... 😉

markeeta
20. jan 2008

alesb: at je ta materska jakakoliv, tak tech par kacek na vic, vam vasi financni situaci nepomuze vylepsit.

Tady je jeden problem. Ty mas na sebe vlastne dluh, ona nema poradny prijem a bude tedka nekolik let s ditetem doma. Pokud se vezmete a ty nedej Boze umres, tak ona dostane ten dluh na sva bedra.
Pozadej ji o ruku, pokud vite, ze oba se chcete brat, ale pamatuj si, ze to musis vyresit s tou hypotekou, aby z toho nebyly problemy. Jestlize mas zivotni pojistku, tak by bylo fajn ji napsat na ni.

maminasr
8. feb 2008

alesb:ja s priatelom spolu zijeme a nevzali sme sa ..mysleli sme si ze to bude mozno financne vychadzat lepsie ale omyl..dostavam to iste ako mojja sestra ktora je tiez na materskej a vydata je...ono je to vlastne jedno ale ti tam hore by si mali uvedomit ze zivotne minimum je 7600a my mamicky mame 4560+540rodinne..a to mame peniaze na dvoch ludi...(matka a dieta)je to trocha chore...este ze priatel celkom fajn zaraba ale pri najme (byvame u svokrovcov a najom myslim platenie na dom.(nie prave najnizsie))a leasingu a ostatnyck splatkach to nie je bohvieco...od vyplaty do vyplaty...manzelstvo nie je o peniazoch.ano sobas a hostina stoja peniaze,,prstienky,saty,oblek,atd..ale to sa za svadbu oplati dat...ak je clovek presvedceny ze s tym druhym chce zit tak nevidim dovod preco nie...!!!!

markeeta::ahoj tak som rada ze tu stretavam niekoho s rovnakym menom...tesi ma som tiez Markéta...nepoznám este nikoho s rovnakym menom.. 😀 😀 😀 😀 😀 😎

vroni
8. feb 2008

No, vidim to tak, ze Ales ma byt (co aj na hypoteku) a jeho priatelka nic. Ani len pravidelny prijem. Ona sobasom ziska narok na byt (bude splateny az v manzelstve a teda bude spadat do BSM) a financnu istotu a strati narok na 9 tyzdnov materskej. Ales ziska teoreticky neplatenie alimentov na dieta a na matku pocas materskej/rodicovskej dovolenky (teoreticky len preto, lebo ich i tak bude zivit) a strati svoj absolutny narok na byt. Pri pripadnom rozvode je absolutnym porazenym on. Pokial sa pyta, ake ma pre neho manzelstvo financne vyhody, je odpoved jasna - ziadne. Cize ja by som sa na jeho mieste nezenila. A co sa dedistva tyka - ak by sa Alesovi cosi prihodilo, nebude dedicom sice manzelka, ale dieta. Kde je problem?

nanyka
8. feb 2008

vroni - myslím, že to nespadá do BSM, aj keď bude byt splatený až počas manželstva..my tiež s mojím nie sme zobratí, ja sa zatiaľ vydávať nechcem, máme spolu nehnuteľnosť pol na pol a keď sme spisovali závet tak sme sa presne na toto informovali..majetok, ktorý je nadobudnutý pred manželstvom, do BSM nespadá.
ale nemyslím, že manželstvo je o peniazoch, či sa ženiť či vydávať kvôli lepšiemu hmotnému zabezpečeniu, to mi pripadá trochu choré..vydám sa, keď to tak budem cítiť a chcieť nie?
no keď Ti Ales ide len o to, tak sa radšej nežeň.. 😔 .

vroni
8. feb 2008

Nanyka, neprisahala by som, to segre povedal pravnik, vraj to je posudzovane takto, ze byt sa platil zo spolocnych penazi a teda je spolocnym majetkom. Lebo byt, technicky vzate, nadobudas az splatenim hypoteky (dovtedy patri banke) a to uz je v manzelstve. Parakraf je klukaty, asi zavisi od pravnika, ako ho vylozi. Ked mate nehnutelnost pol na pol, tak je to jedno 😎 Manzelstvo by malo byt o inom nez o financiach, ale o nich bola otazka. Ja by som sa nevydavala kvoli bytu, dietatu alebo susedom, ale na to sa Ales nepytal 😉

nanyka
8. feb 2008

vroni, rozumiem, v jeho prípade je to o to zložitejšie, že v prípade rozvodu by mohla druhá strana apelovať, že hypotéka sa platila zo spoločného..to je logické..ale ona sobášom automaticky nezískava polovicu bytu, je to jeho majetok získaný pred manželstvom, čiže sa do BSM nezahrňa a je len na ňom, či na ňu polovicu napíše, alebo nie..a v prípade rozvodu súd nemôže rozhodnúť o prepise polovice na ňu, ale jemu môže stanoviť čiastku, ktorú jej má splatiť, keďže to splácali počas manželstva zo spoločného..a to jej môže splácať celý život po malých čiastkach podľa toho, ako na tom bude finančne, čiže veľká výhra by to pre ňu nebola...btw. je to jeho majetok, nie banky, tá ma na byt len záložné právo v prípade neplatenia...

vroni
8. feb 2008

No ved - ak si babenku nezoberie a zostanu spolu, nestane sa celkom nic. Bude zivitelom rodiny ako spusty inych chlapov ako keby bol zenaty. Ak sa rozidu, bude ho to stat nejaku sumu x mesacne na alimentoch a dost. Povedzme si pravdu, to co sa na SK plati ako alimenty rozhodne nepokryva polovicku financnych potrieb dietata. Ak si ju zoberie, bude ju musiet vyplatit z bytu, lebo nan isli "spolocne" peniaze (ktore zarobil on) + presne tie iste alimenty na dieta. Teraz je jedno, ci jej bude musiet vyplatit 10 percent z ceny bytu alebo polovicku. Tiez sa nemusia rozviest 😉 Ale manzelstvo pre neho momentalne predstavuje financne riziko. To som tym chcela povedat 😝 S BSM mas urcite pravdu, tu take nepoznaju, takze nebudem musiet riesit ani ak sa raz rozhodneme sa zmanzelstvit 😀 😀 😀

mory
8. feb 2008

alesb asi viem co presne chces v odpovediach tak sa pridam:
moj nazor ze keby som vedela ake vyhody maju slobodne matky tak by som sa v zivote nevydavala mozno neskor ale kym su deti male tak je to strasna vyhoda.
mam kamosku ktora nieje vydata a maju s priatelom uz druhe babo a sice aj slusne zarabaju ale ona plati vsetko o viac ako polovicu ako ja 😠 po financnej stranke je to velmi vyhodne sa nevziat no ale nebudem sa len koli tomu teraz rozvadzat 😀 😝
prajem vam krasny zivot uz ci s papierom alebo bez a zdravucke babetko 😉

nanyka
8. feb 2008

vroni, to "finančné riziko" si to vystihla 😖
vy nemáte niečo ako BSM? a ako to potom u vás riešia? najlepšie, keď sa také riešiť nemusí, samozrejme 😉 😀