Aké budeme mať finančné výhody, ak sa vezmeme?

alesb
9. nov 2007

Prosim Vas o radu: s priatelkou zijeme spolu 6 rokov,cakame dietatko, nikde nepracuje, trvaly pobyt ma u mna, ja pracujem, zarabam dobre, ale vela splacam, hypoteka na byt a pod.. Chcem sa opytat, ake su vyhody a nevyhody FINANCNE keby sme sa teraz vzali?

vroni
8. feb 2008

No, nemame a riesia to blbo 🙄 Aj v manzelstve patri kazdemu to, na co si zarobil (alebo na cie meno je to pisane) Ale "vdaka" tomu, ze vacsinou zeny ostavaju doma s detmi a potom pracuju vacsinou len na ciastocny uvazok, vyzera to v praxi tak, ze je vsetko chlapovo. Aby zakon tuto nespravodlivost vyrovnal, prisudzuje manzelkam po rozvode alimenty (cize aj bezdetnym) a nie male, cca 35 percent z prijmu (alimenty na deti prijdu k tomu) Jednoducho namiesto BSM maju vlastno vynajdenu blbost. 🤐 Ale je fakt, ze ti manzel nezavesi na krk svoje dlhy z podnikania (alebo inej cinnosti)....

maminasr
11. feb 2008

mory..prosim ta ake moze mat financne vyhody ked je slobodna??ja s mojim nie sme zosobaseny a nemam ziadne vyhody..
🙄

siduska
16. aug 2008

ja uz som si povedala, ze sa vydavat nebudem...nedavno som sa rozvedla a po ex som zdedila akurat len dlhy....
toho mesiaca som myslela, ze ma porazi... ked som volala do sporitelny a mi povedali, ze mam exkeuce na ucet...a ze mi stiahly celu matersku

abetka
16. aug 2008

ja by som bola za svadbu. Clovek nikdy nevie a myslel si na to, co by s nimi bolo keby sa ti nieco prihodilo a tak???Moj muz a ja sme tiez riesili podobnu situaciu a myslim , ze v manzelstve je to aj o nejakej istote a pod.

ssissi
16. aug 2008

Ahoj, nepridavam sa na stranu ani za pre, ani za proti.
Svadba je zvazok dvoch ludi, ktori su s danym zvazkom stotozneni, a ktori sa spravidla lubia. Nepremyslala by som v cislach... Tiez mame hypoteku, asi ako vacsina ludi, nie je to lahke, ale som rada, ze sme svoji. Ak ju lubis a si za svadbu, tak urob gesto a poziadaj ju o ruku. Peniaze su dolezite, to hej, ale ziadne zazraky od statu pri zivote bez svadby necakaj.

Ano, osamela matka ma narok na dlhsie vyplacanie materskeho prispevku. Ale mnohi si to mylia - zakon nehovori o slobodnych, ale o osamelo zijucich, takze bude treba na urade klamat.. Na druhej strane zas nejde o nejaky extra balik penazi, len o par tyzdnov dlhsie vyplacanie materskej... otazne je, ci tvoja draha na ma vobec narok na vyplacanie materskej, najma ak pises, ze nikde nepracuje.
Na druhej strane, ak si ty zamestnany, tak za manzelku, ktora mala v kalendarnom roku nizsi prijem ako je stanoveny zakonom (v praxi - zena na rodicovskom prispevku), tak za nu si mozes uplatnit nezdanitelnu polozku v danovom priznani...

maca793
16. aug 2008

svadba? ja som po nepríjemnom zážitku proti ale záleží na každom jedincovi či je za alebo nie. spoločný život sa dá žiť aj bez papierov, a svadba to sú len zbytočné výdavky to je môj názor

pass
17. aug 2008

ssissi - trefa 😀 presne to mi tu chýbalo 😉

pensadorcallisto
17. aug 2008

Ahojky...

My sme mali svadbu len s dvoma svedkami, pretoze sme sa tak dohodli...
Svadba to nie je len o peniazoch. Ja osobne by som sa necitila dost dobre, ak by sme neboli manzelmi a zili len tak.. Nikdy by som nemala pocit, ze sme rodina... Ale len taki spolubyvajuci...
A Ssissi to vystihla presne.
Spolocny zivot sa da zit sice aj bez papierov, ale pre mna by to skor znamenalo chaos.

ditina
18. aug 2008

Ahojky, já o tom, zda se máme vzít či ne také stále přemýšlím. A nějak poslední dobou docházím k názoru, že do toho nepůjdu. Abych nastínila mou situaci: mám byt a chatu a přítel se nastěhoval ke mně. Vzít si mě chce (kdyby mě náhodou někdo napadl, že svatbu nechci, protože si mě přítel nechce vzít). S přítelem se velmi milujeme, ale přesto uvažuju co kdyby. Jde o to, že jsem před ním měla přítele 8 let, dala bych za něj ruku do ohně, ale po našem rozchodu jsem zjistila, že člověka skutečně poznáte, až když se s ním rozcházíte, protože většina lidí přestane být slušná. No takže se samozřejmě bojím o svůj majetek. Jasný, to se dá upravit předmanželskou smlouvou. Ale co když se mi něco stane? Můj majetek zdědí manžel... A co mé děti? Znám případ, kdy jednomu manželovi zemřela manželka, která vydělávala velmi sulšné peníze a vesměs bylo všechno její. Zdědil to samozřejmě on. A na děti se úplně vykašlal. Takže jsem opravdu na cestě se nevdat.
A pokud jde o příjmění - to se dá na matrice změnit, abychom měli jako rodina stejné.
A co se týče informací, kdyby ten druhý skončil v nemocnici, to lze také vyřešit tím, že toho partnera na úřadě prohlásíte za svého druha. Pak máte stejné právo na informace v nemocnici jako manželka.
No sama jsem zvědavá, jak to jednou vyřeším!!!

martinka17
18. aug 2008

alesb
napísali ti kopec plusom pre manželstvo aj proti manželstvu. Ja som tiež budúca "slobodná" mamička.
Takže môj postoj:
Podľa mňa je to dnes jedno, či ste svoji alebo nie, čierne obdobie stredoveku skončilo a žena sa teraz konečne sama môže rozhodnúť, či bude s dieťaťom sama alebo nie. O to krajšia je Tvoja snaha o manželstvo.
Slobodna mamička má dlhšiu materskú, nárok na rôzne dávky, ktoré ako vydatá nepoberá...takže aj finančne to často víde lepšie, ak sa nevezmete. čo sa týka dedenia, ak dieťa je tvoje, prvým dedičom bude ono. Prípadne môžeš spísať záveť, alebo sa iným spôsobom poistiť a zabezpečiť svoje dieťa.
Okrem toho, svadba je dosť drahá a stresujúca záležitosť, pribudnu hádky kvôli zbytočnostiam.....a tehulke takéto stresy netreba, stačí, že sa bojí o to maličké 😒
Sobáš si potom môžte romanticky spojiť s krstom, ak to budete chcieť 😀 Hlavne nezabudni na ten zápis do rodného listu. Ja osobne som samostatná a moje bábo bude bez otca, pretože je neschopný sa starať čo i len sám o seba, nie to ešte o iných 😝 Preto si cením Tvoju snahu, všetko si vysondovať, veľmi príjemná zmena 😀

sylvar
22. aug 2008

já s přítelem, otcem naší malé žiju 5let, svatbu neřešíme...je nám takhle fajn... a za korunky, co by stála svatba, letíme všichni společně na dovolenou 😉

možná do budoucna se vezmeme, ale na tom se asi neshodnem, on chce větší svatbu, já jen se svědkama 😎

takže tak 😉

jsme spokojení, máme společně hypo na byt, společně splácíme auto, malá má tatínkovo příjmení, v čem se to liší u sesdaných 😅

betkavlcekova
22. aug 2008

Sylvar ja som na tom s priatelom asi tak nejako ako ty, sme spolu 5 rokov, maly ma 3,priezvisko ma po nom, byvame spolu a do tej svadby sa mi tiez nejako nechce, ja mam taky nazor ako ty 2 svedkovia a hotovo a on by pozyval celu svoju rodinku. 😀 😀

lukin
22. aug 2008

Na mě osobně působí sezdaní lidé více jako rodina než nesezdaní. Navíc manželé mají právo vědět zdravotní stav druhého apod.

lefika
22. aug 2008

tak ja som sa nechla dotlacit do svadby mojimi a manzelovmi rodicmi, ked sme cakali babetko: doteraz mi je luto vyhodenych penazi, oni si zorganizovali zabavu pre kategoriu 50+, my sme tam boli len ako inventar a nasledne behacky po uradoch kvoli zmene priezviska 😠
tak mi treba, mala som si presadit svoj nazor, aj ked som bola vycerpana z 2 zamestnani a tehotenstva 😖

matica2
22. aug 2008

ja by som sa ptreto ze som tehotna nevidavala a ani som sa nie. si myslim ze ked to islo predtym tak papier na tom nic nezmeni. manzelstvo musia chciet obaja a preto ze je im spolu dobre, ze sa lubia a tak ... ved dietatu je jedno ci su mamina a ocino manzelia alebo nie hlavne ze je stastne 🙂 na svadbe su vzdy mladomanzelia babky ale hlavne ze sa zide rodina a o tom by to malo byt

verusamarusa
22. aug 2008

som rozvedena a z manzelstva mam dcerku ,ktora ma meno svojho otca a tak som si aj ja nechala meno za vydata,ale zijem teraz s otcom druhej dcerky a ona ma zase meno po svojom otcovi,takze kazda dcerka ma ine priezvisko...nerobi to problem... a to ze nie sme zobrany? tak ci tak, ci mame dost penazi alebo menej,faktury sa platit musia a nepocitujem nejak ci bolo lepsie zit po financnej stranke za vydata alebo takto ked len spolu zijeme.Tiez som sa bala ci zvladneme zabezpecit vsetko tak ako treba ale urcite to ide. Mna vzdy mama ucila,ze na prvom mieste gazdina poplati seky,urobi zasobu do spajze,oblece deti,muza a ak jej daco zostane tak si aj ona moze daco kupit🙂 Takze nemajte z toho strach.pokial ste na vsetko dvaja zvladnete to lavou zadnou.A svadba? ta pride vtedy ked bude na to ten pravy cas ,v prvom rade to musite chciet sucasne v tu istu chvilu,bez ohladu ci to prinesie nejake vyhody alebo nie.Treba sa hlavne s partnerkou o tom dokladne prediskutovat .... s pozdravom verusa

brumdinka
26. feb 2010

celou diskuzi sem nečetla, ale k tématu, my osobně sme se vzali až loni, kdy našemu Jiříkovi bylo 5 a půl roku. Nikdy sme to nějak extra neřešili, bylo nám fajn předtim i ted´ a prostě přišel čas na svatbu, tak sme se vzali 🙂

ale spousta lidi si myslela, že je to kvůli penězům - velký omyl - dnes se nebere to zda jste vzatí nebo ne, ale to zda spolu žijete ve společné domácnosti, pokud ano a máte oba stejné trvalé bydliště, tak je úplně šumák zda jste vzatí nebo ne, jelikož dostanete uplně stejně.

brumdinka
26. feb 2010

p.s. a pokud tu rozebíráte SJm, tak doporučuju uzabřít manželskou smlouvu, kde je to dobře stanmoveno a třeba dluhy z hypotéky by šli jen na jednoho a né na celou rodinu 😉

brumdinka
26. feb 2010

co se týká odpovědi na otázku zda se máte vzít, tak to záleží jen na vás a řešila bych určitě jiné hledisko než finanční - tedy svadba souhlas s verusou - ta pride vtedy ked bude na to ten pravy cas ,v prvom rade to musite chciet sucasne v tu istu chvilu,bez ohladu ci to prinesie nejake vyhody alebo nie. (u nás třeba až po 10 letech 😀)

rimmel
28. feb 2010

ja osobne, by sa sa mozno aj bala nebyt vydata,co ak ta partner opusti a ty ostanes s holou ritou.

denka28
28. feb 2010

boze, vsak ze to manzelstvo nie je len o peniazoch? a co tak pouvazovat na tom, ze sa zoberiete z lasky, cakate babatko, a budete jedna rodina?! a spolu si budete vytvarat buducnost? to akoze uz fakt nie je v mode?

martinka17
1. mar 2010

rimmel
s tou holo riťkou 🙂 .... ostalo kopec žien aj po svadbe ☹ , a naopak, aj keď som nebola vydatá, tak som mala zmluvu, vďaka ktorej ma nemohol ošklbať ako plánoval, ak by som sa bola vydala. Ináč by mi tá holá riť bola ostala.
Ja som sa vydávať chcela a aj mala....potom mi môj "snúbenec" nepekne otvoril oči a teraz by som už nenašla odvahu ☹ Ale aj tak si myslím, že svadba je na mieste vtedy, ak to chcú obaja a nie ak je ona tehotná a má pocit, že by to bolo správne 😨

brumdinka
1. mar 2010

naprosto souhlasim s martinkou, těch žen je spousta co zůstali s holou ritkou právě až po svatbě 😅

já když sem vydatá nebola, tak sem smlouvu neměla, ale můj přítel a ted´už manžel mě nechtěl oškubat aspon zatim 😀 😀 ale stejně z různých důvodů si tu manželskou smlouvu mezi sebou chceme udělat, na našich citech se nic nemění a do budoucna kdyby náhodou něco, tak at´s tou holou ritkou právě třeba i s malym nezůstanu 🙂

alienka24
1. mar 2010

no tak já si myslím, že brát se jen kvůli nějaké jakože jistotě, nebo různým výhodám či nevýhodám není zrovna dobrý start do manželství, mělo by to být proto že to tak oba cítí a mají třeba pocit že chtějí jejich vztah touto cestou zpečetit, furt je to závazek a mělo by se do manželství vstupovat s pocitem že chcete aby to bylo navždy, to že to občas nevyjde to se prostě stává 😒 my jsme se brali po 7letech vztahu a jsem za to moc ráda že jsme nyní manželé, stmelilo nás to ještě víc

rimmel
1. mar 2010

ja osobne si myslim ze tym ze sa niekto vyda, na citoch to nic nemeni, ci na spravani ci na vztahu, cize ak je dvojica spolu uz par rokov, maju spolu dieta a vedia ze budu spolu navzdy, preco nemysliet na fin.stranku svadby, pre niekoho to ozaj moze byt iba kus papiera.

to nehovorim o sebe, ja som sa vydala po 4 mesiacoch prave z lasky 😉 ale su aj ini ludia nic zle natom nevidim.

rimmel
1. mar 2010

pre mna, to ze sa vydam, neznamena ze sa zmenim, ze sa zmeni vztah ci cit.

svadba bola pre mna skor taka oslava nasej lasky, taky prislub ...

nie ze zacalo daco nove ine, zodpovednejsie ci co ja viem co. 😀

moravanka
1. mar 2010

nemelo by to byt jen o penezich. ale znam pary, co se kvuli penezim neberou, aby zena jako svobodna matka dostala vic od statu.

martinka17
1. mar 2010

moravanka
som slobodná matka...ale viacej od štátu som nedostala 😠 Takže tento argument mi príde pritiahnutý za vlasy 😵 😵 . Možno v čechách je to iné, ale tu v SK, bieda, bieda. Nemať našetrené peniaye, tak nezplatím ani účty s pomocou od štátu.

moravanka
1. mar 2010

me to rekla kamoska. ze si pritele nebude brat, protoze tak je to financne vyhodnejsi, kazda koruna dobra.

martinka17
2. mar 2010

🙂