Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aké kvety budete sadiť na jar?

ruzicka603
2. jan 2021

Ahojte,prestahovali sme sa do svojho a chcela by som na jar zasadit vseliake kvetinky do predzahradky.Mam rada vela druhov ako narcisy,tulipany,kaly,lalie,konvalinky,gladioly,hyacinty,ruze.Odkial objednat za rozumnu cenu?Pozerala som zatial katalog Sieberz,ale nemaju este velky vyber.

10zabka
2. jan 2021

@ruzicka603 narcisy tulipány, ľalie, konvalinky a hyacinty sa už sadili. Sú to ozimné cibuľoviny, sadia sa na jeseň 🙂 Kaly v predzáhradke nevypestuješ, u nás sa pestujú len vo vnútri. Teraz majú fázu odpočinku. U ruží je tiež najlepšia jesenná výsadba, na jar sa zvyknú prerezávať.

cacianka
2. jan 2021

Lepsie ked kupis na trhu, v zahradnictve, obi/hornbach, alebo sukromne v okoli, lebis aj sieberz maju dost zlu povesť.
Cibuloviny ktore kvitnu na jar (tulipany narcisy hyacynty modrice sa sadia ba jesen. Na jar sa sadia take co kvitnu v lete.
Dobre aj efektne su lalie a laliovky, ruze hortenzie a fura inych. Krasne je ich kombinovat so zeleňou /hosty a papradie, stalozelene kríky. Kym korene rastliny podrastu, je pekne a vhodné vysievat letničky
Avsak dolezite je aka svetova strana a kvalita pody.

cacianka
2. jan 2021

@10zabka mala som kaly vonkajsie, kamoske tiez krasne isli. Su aj exter odrody.

lintu
2. jan 2021

Každá rastlina potrebuje iné nároky na pestovanie. Takže najprv si zisti, aké máš na záhradke svetelné podmienky, typ pôdy,.....
Jarné cibuľoviny (kvety, čo kvitnú na jar - tulipány, narcisy, hyacinty...) sa sadia na jeseň. Jesenné na jar. Tie jarné už teraz asi veľmi nezoženieš.
Ďalej si treba zvážiť, či si ochotná cibule/hľúzy na jeseň zo zeme vyberať. Nie všetky totiž vydržia zimu vonku.
Rastliny nakúpiš na slovensketrvalky.sk, lumigreen, rastlinky.sk ..... Počítaj ale s tým, že eshopy boli minimálne poslednú sezónu maximálne vyčerpané množstvom objednávok a tak to nakoniec v nejednom prípade aj dopadlo. Ideálne si je preto kúpiť niečo z trhu/záhradníctva v okolí, popýtať sa známych so záhradkami, či by sa u nich nejaké prebytky nenašli alebo potom využiť aj bazár.

10zabka
2. jan 2021

@cacianka jj, existujú. Ale nie je ich veľa druhov 🙂 Viac-menej sa predávajú interiérové.

cacianka
2. jan 2021

@10zabka viem 😉boli krasne, tmave listy s bielymi skvrnami.v zime cibule zozrali 🐀

10zabka
2. jan 2021

@cacianka ach, škoda ich... museli byť fakt krásne 🙂

viestta
2. jan 2021

Prv nez zacnes nakupovat a sadit zacni o kvietkoch a rastlinach studovat a citat. Co sa kedy sadi, ako vyzera, kedy kvitne, aka je velky, ake podmienky potrebuje. Teoreticka priprava nie je na skodu, usetris si mnohe sklamania a este viac penazi.
Kup si nejaku knihu, citaj na internete. Potom si sprav zozna podla toho co sa ti na obrazkoch pacilo, prestuduj este raz co ktora rastlina vyzaduje a sprav si vysadbovy plan. A potom mozes zacat nakupovat. Z eshopov na Slovensku su dobre slovensketrvalky.sk, lumegreen.sk vlani nebol taky ako byval, rastlinky.sk su tiez dobry obchod. Ale aj tak je najlepsie ist rastliny kupit do najblizsieho zahradnicstva. Tie bezne pre zaciatocnikov maju vsetky v sortimente ked je sezony vysadby, ked sa trosku so zahradkarcenim zoznamis, mozes zacat dokupovat aj "lahodky pre vasnivych zahradkarov".
No a ak by si chcela investovat trosku penazi do vzdelavania odporucam kupit tuto knihu. Dobra aj pre zaciatocnikov ale aj zabehany zahradkyr v nej najde mnoho dobrych rad
https://www.preskoly.sk/p/82370-2000-rad-pre-za...

hettinka
2. jan 2021

Mne teraz prišiel katalóg od Starkl, majú všeličo.
Na jar sa ale sadia letnicky (priesady, slebo výsev) a trvalky.

ruzicka603
autor
2. jan 2021

Ďakujem žienky za rady

didush27
2. jan 2021

@hettinka
@ruzicka603
Ja som minulý rok objednala muškáty aj iné kvety zo Starklu a nikdy viac..
Objednávka dlho meškala /vraj mali veľký počet/ a keď prišla, hneď som reklamovala. Muškáty boli v úbohom stave, niektoré sa ani neprijali už.
Ako písali baby vyššie, určite kúpiť rastlinky z nejakého lokálneho záhradníctva.

cacianka
3. jan 2021

@10zabka a ja som sa tesila ze ich namnozim a bude cely záhon.mala som asi 3 cibule od kamosky, ona uz cely záhon cca 1x1,5m. Nadhera.svokra jej ich nejako zlikvidovala nechtiac....
😰

hettinka
3. jan 2021

@didush27 ja som objednavala od nich dávno, pár rokov dozadu a prišlo v poriadku. Len bol asi problém, že priesady vypestované v teple na juhu tu na severe sa ťažšie ujimali.
Na muškáty chodím na trh, alebo do OBI.

10zabka
3. jan 2021

@cacianka asi by mi to bolo veľmi ľúto... milujem kvety 🙂

vafinka
3. jan 2021

@ruzicka603 ahoj no krasne su aj cinie ci astry margarety kludne aj aksametnice.mas mnoho letniciek ktore su fakt krasne a aj napr nieco stalo zelene.pozri po nete a ako ti kocky hore uz radili riad sa aj svetovymi stranami a jlavne aj tym ci je miesto tieniste ci slnecne

simca06022011
3. jan 2021

Podla toho ake kvety, ak trvalky, vybrala by som si hlavne doveryhodny zdroj, ja chodim do zahradnictva. Letnicky mi je fuk kde kupim (u nas je sklenikovy predaj na jar/jesen a kupim tam vsetky, aj muskaty atd)... a rovnako kupim dobry kvet aj vo vypredajovej polici obi (oni sa doma pozbieraju :D ) ako aj na trznici. 99% trznicanov to aj tak ma z polska, rovnako ako v obchdoch.Informacie o pestovani si najdi, presne podla druhu aky chces, na miesto ake ich chces vysadit - vsetko sa lisi druh od druhu, ci sa im bude darit u vas je aj na stasti trochu, treba vyskusat. Uvidis, nieco pojde, nieco nie...
Kopu kvetov som dopestovala nahdoou, kupila semienka, vysypala a bolo :D A pycha mojej zahrady je Budleja davidova :D k tej fakt nic netreba, vystaci si ta zahrada aj s travnikom 🙂
Ruze mozes sadit celorocne ak budu kontajnerove (to su v kvetinacoch) a aj vela trvaliek. Teraz je este u nas teplo, este aj zem je roztopena komplet,v iem si predstavit tam aj cibule napchat. Ale mne sa tulipany, narcisy a podobne veci neosvedcili, malo muziky za vela roboty... :D chvilocku to kvitlo a potom len cibula v zemi. Cize davam ich par len tak aby na jar ich bolo vidno (teraz sme mali take jarne pocasie, ze oni takmer okamzite odkvitli, niektore mi fakt iba take malicke vyrastli, proste im bolo teplo), za to primulky mi kvitli hadam aj v lete donekonecna... take kvety uprednostnujem, ktore kvitnu dookola a nie len tyzden a potom trapenie co s nimi :D

Tu začni písať odpoveď...

Odošli