Aké máte skúsenosti s cystou?

eviq
24. sep 2011

Ahojte. Asi dva tyzdne som pocitovala bolest na pravej strane. Myslela som si, ze ide o nejaky zapal, nakolko som asi mesiac po kyretazi. Doktorka mi vsak zistila 5 cm cystu na pravom vajecniku. Povedala, ze ju budeme zatial sledovat. Nikdy predtym som cystu nemala, preto sa chcem opytat, tych, ktore s tym mate skusenost, ako sa zvykne cysta riesit? Zmizne sama? Alebo operacne? Akym sposobom prebieha operacia? atd...za vsetky skusenosti dakujem...

adlerka
24. sep 2011

Ahoj. Ja som mala cystu až 2X. Prvý krát mala 6 cm, tiez na pravom vaječníku. No kamarátka mi poradila, aby som pila alchemilkový čaj. Tak to si mala vydiet, kolko som jej vylúchala. 3X denne asi 2 mesiace a ked som potom išla k lekárke, tak už tam nebola.Alchemilka ju ževraj vysušila, ale asi mi zmizla pri menzes, lebo som mala dost silný. Potom po pol roku sa mi objavila dalšia asi 2cm, tak ma poslala na laparoskopiu. Ale to bolo aj koli tomu, že som nemohla otehotniet, tak tam mi aspon všetko vyčistili. Laparoskopia je jednoducha operácia, 2 dierky do brucha a jedna cez pupok, síce ma to po operácii bolelo asi tak 3 dni dost, ale potom to všetko ustupilo. A si na PN, záleží aku máš prácu. Ale je to v pohode. Tak do 2 týždnov si zasa ok.Ja sa teraz trápim pri umelom oplodnení, momentálne čakám do buduceho týždna, či to vyslo. Mám ist na tehotenský test...

silvia371
25. sep 2011

aj mne po ms zmizla sama 😉

gabinka41
26. sep 2011

ahojky. Ja som bola na laparke,keďže sa nám nedarí otehotnieť.Bola to len diagnostická laparoskopia (či sú vajcovody priechodné a tak ) 🙂 . Po troch týždňoch som bola u doktorky na kontrole a tá mi našla cystu - teda cystický folikul na pravom vaječníku (ale pichanie na pravej strane som mala dosť dlho).Mal len nejaké 4 cm. Nasadila mi duphaston, kyselinu listovú a chodila som na injekcie Thiamin....trošku štípali. Dnes idem na kontrolu a tak som zvedavá,či cysta zmizla.... 😉

stanca22
18. okt 2011

Ahojky, ja som mala cystu dosť veľku, až takú že bolesti z nej ma doviedli na sálu, predtým ako sa začínala tam objavovať, tak doky že budeme ju sledovať, krava a kvôli nej som sa dostala na operačku. Takže tak.

halienka
18. okt 2011

Ja som mala cystu 2x, prvýkrát asi pred 15 rokmi, vtedy sa to riešilo len operačne a ja som mala "šťastie" že u mňa zvolili laparku, teraz sa to už bežne rieši laparkou. No kým ma všetci tí doktori povyšetrovali pred zákrokom, tak po zákroku mi povedali, že cysta už bola prasknutá a bola tam len tekutina 😖 Tá mala okolo 6cm. Potom asi 10 rokov po tejto som mi pri náhodnom vyšetrení sonom u gastroenterológa bolo povedané, že mám veľkú cystu, treba isť ku gyn. tak som šla, ten mi ani veriť nechcel, že taká veľkosť - 10cm - to by už ma bolelo, no mňa brucho bolieva aj s iného problému, tak ma to ani nenapadlo a ona tam fakt bola! No tentokrát to chvalabohu gyn. riešil injekciami Thiamin, s tým že ak do 3 týždňov nepraskne, tak budem musieť ísť na laparku, no našťastie po tých injekciách praskla a bol pokoj. Podľa mňa je vždy lepšie pokiaľ sa dá vyhnúť sa zákroku, a keď už teraz tá možnosť je že rozohnať to injekciami, tak isto najskôr takto skúsiť. Táto vodová Cysta v podstate vzniká z neprasknutého folikulu, ten potom rastie rastie, častokrát praskne pri menzes a mi o tom ani nevieme. Väčšinou keď praskne tak sa tekutina sa vstrebe a je po probléme. Preto je dobre, že ťa lekárka hneď neženie na laparku, bude to sledovať, možno zmizne sama, možno ti pomôže injekciami, laparka by mala byť až posledná možnosť. 🙂

cmeliatko
21. okt 2011

ja mam viacero malickych ktore su velke asi tak do max 1 cm.
su to neprasknute folikuly ktore mi zostali vo vajecniku.
vraj to ma ale kazda druha zena.aj sesternica to mala, aj ma..ma inak deti uz a pohoda🙂
nemeni sa to. tazkosti s tym nemam ziadne.