Aké meno sa vám páči najmenej?

huma3
4. apr 2008

nechcem nikoho urazat alebo znehodnocovat dake mena len cisto nazory. ved je tema ake mena sa pacia tak moze byt aj opak 🙂

ella1
20. júl 2008

minule bol nejaký pán v reflexe,ale zachitila som to neskoro...a tam sa vravelo o týchto menách,že budúci rok budú všetky v kalendári.
a dá sa aj tak,že ak meno vášho dieťatka nenájdete v slov. kal. tak požiadate o nejaký dátum a oni to tam pripíšu.....

pd900bo
21. júl 2008

mne osobne by bolo strasne luto keby sa povyhadzovali stare mena z kalendara.. pripada mi to uz ako Slovenska diagnoza vsetkeho slovanskeho sa zbavit a opicit sa po zapade.. ved nikto vam nekaze aby ste svojim detom davali mena Dezider a pod. Okrem toho stare mena maju tendenciu sa vracat tak neviem ako by k tomu prisli Hanky Anny Agnesky Amalie Margaretky Vavrincovia Urbani atd.
My osobne ani meniny neoslavujeme ved co je to uz len za sviatok???? 😅

melory
21. júl 2008

co je to za sviatok??? predsa som nositelka toho mena a patricne to aj oslavim....prave to neoslavovanie mi pripada opicenie sa po zapade, tam sa meniny neoslavuju.

mirrinka
21. júl 2008

súhlasím s melory 😉 veta:čo je to za sviatok,je dosť blbá 😝

pd900bo
21. júl 2008

no ja za sviatok povazujem nejaku dolezitu udalost nieco naozaj sviatocne.. ked sa narodi nova bytost je to pre mna sviatok ked sa nieco podari na com sa uz dlho pracovalo je to sviatok ked niekto uspesne skonci studium je to sviatok atd. je toho vela.. ale to ze niekto napise do kalendara moje meno prave na ten ktory den.. tak ja to proste nexapem ako sviatok.. takze za tou blbou vetou si stojim 😉

..no jedine ze by som sa mylila v tom ze niekto IBA TAK napise meno na ten ktory den, mozno to ma s niecim suvislost ze prave take meno je v dany den.. neviem ci som to napisala zrozumitelne, nevie niekto o tom nieco??????

melory
21. júl 2008

pd to je predsa jedno....ty neuznavas, ja uznavam, je to len vyjadrenie nazoru 😵
mne sa spajanie mien paci s pranostikami...martin na bielom koni, katarina na blate vienoce na lade, ked vavrinec "nasti do vody" sa uz nekupe vonku....to mi pride velmi pekne a ma to tradiciu...takze s tymi menami to asi nebude LEN TAK napisane v kalendary.

pd900bo
21. júl 2008

mel samozrejme ze to je jedno ja tu nevyhlasujem neoslavujte meniny 😀 ..
mne sa tiez velmi paci spajanie mien s pranostikami preto by bol fakt krok spat povyhadzovat stare mena z kalendara ako tu uz odznelo..

ale z tyx pranostik mi aj tak nijako nevyplyva ze su tam mena neni napisane len tak.. teda mozno na niektore by sedelo ze su tam z nejakeho dovodu ale asi nie na vsetky.. je velka skoda ze je to uz zabudnute lebo mna by to velmi zaujimalo. My Slovania mame co dat tomuto svetu len ked sa o to nezaujimaju ani slovaci tak sa necudujem ze ani zbytok sveta.. 😅

ikke
21. júl 2008

o menach v kalendari je tu uz jedna rozbehnuta diskusia, myslim, ze tam sa to viac hodi... 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

inak ja osobne suhlasim s inou vetou, co tu uz niekto raz povedal: Naco davate detom cudzokrajne mena, ked s nimi chcete oslavovat slovenske sviatky??? 😉
nuz ale...proti gustu ziaden disputat 🤐

melory
21. júl 2008

preto som dala cudzie mena ktore v nasom kalendary su 🙂 , ked sa ma pytali ci chcem dat stele dva l, tak som nesuhlasila prave preto, ze v nasom kalendary je jedno.

melory
21. júl 2008

pd 🙂 🙂 takze pozyvam ta na meniny 😵

pd900bo
21. júl 2008

no ta tema je skor o cudzokrajnyx menax a slovenskyx kalendarox..

ono globalizacii sa nevyhneme ani v menax to mi je jasne nex si dava kazdy mena ake xce mna tiez pridali do kalendara asi pred 20 rokmi takze vtedy som bola exot s mojim menom.. preto viem ze moje meno nema nic spolocne s pocasim so slovanstvom alebo s niecim.. neviem cim.. a preto neoslavujem 😔

melory
21. júl 2008

😀 akurat rozmyslam co ma moje docinenia s 'prirodou" asi ani nic...ale je krasne...preto som hrda, ze ho nosim a som stastna, ze mam dovod zavolat k nam par znamych a dobre si pokecat a pri tom dostat kvet.

detom sme oslavolali vsetko, ale kedze sa rodina rozrastla, tak uz len narodky vo velkom a meniny len s nami a par kamoskami.

pd ani darceky si nedavate? ja mam statie, ze vzdy na moje meninky je u nas jarmok...tak si vzdy nieco kupim...ale to by som si i bez menin.

ikke viem o tej teme, no ked tu je taaak dobre.

zuzana76
21. júl 2008

a co takto Kazimir, poznate nejakeho Kazimira?

melory
21. júl 2008

zuzana hihihi 😀 ja som mala byt kazimir...ale som nastastie zena...no predstav si co to moju mamu napadlo 🙄 to uz vtedy sa experimentovalo s menami.
mne sa to meno nepaci, lebo ma zly umysel..ten co kazi mier

zuzana76
21. júl 2008

melory, hej cudne meno, take negativisticke ☹ , ja si spomeniem na toho princa z Pysnej princeznej, ci ako sa volala ta rozpravka a tam bol Kazisvet

pd900bo
21. júl 2008

ved aj ja mam krasne meno a som s nim spokojna len proste nemam potrebu ho oslavovat..

no tak darceky si praveze nedavame na meniny ja len malemu poviem.. zlaticko dnes mas meniny samozrejme mu zaprajem vsetko naj.. spravime si nejaky spolocny program alebo ideme na jeho oblubenu pizzu.. mozno sa mu venujem troxa intenzivnejsie ako inokedy takze je to taka mala oslava 😀

ale napr. sestrinym deckam kupim na meniny nejaku drobnost fakt len malickost aby vedeli ze som na nix nezabudla, lebo ja im nevnucujem nazor ze meniny nie su sviatok ale prisposobim sa..

mracik
21. júl 2008

tak trochu súhlasím s PD. Meniny boli vlastne sviatky svätých, ich zaradenie v daný deň malo rôzne významy - bol to buď dátum narodenia alebo umučenia 😒 daného svätca. Neskôr sa k nim začali tvoriť pranostiky. No a keď sa oslavoval daný sviatok, oslavoval nositeľ mena spolu s patrónom. Pri niektorých menách to ostalo zachované (Peter a Pavol, Cyril a Metod...), niektoré mená sa zmenili a tie pôvodné ostali len v cirkevnom kalendári. Takisto aj moje meno je len v "civilnom" kalendári.
Ja meniny neoslavujem, mám totiž narodky aj meniny naraz. U chalanov oslavujeme, všetci (aj manžel) majú "pôvodné" mená

Inak zaujímalo by ma, ako to bolo v predkresťanskej dobe, či aj vtedy boli pranostiky, asi áno, len neboli viazané na mená 😕

pd900bo
21. júl 2008

melory jarmok je u vas ... netusim odkial si, tusim trnavu si tam mala este nedavno napisanu alebo sa mylim

melory
21. júl 2008

mracik zaujimave, ta minulost...inak mne moje tety vzdy gratulovali podla cirkevneho kalendara, vyzerala som asi takto 😕 😕 😕
mam kamosku "slovanku' a ty maju tiez svoj kalendar s menami...ja som bojislava, ina zas luboslava ci krasomila...no sranda, ze? cize nieje kalendar ako kalendar, a kdo chce dovod na oslavu si najde.

pd900bo
21. júl 2008

mracik ja mam praveze dojem ze hlavne v predkrestanskej dobe vznikli rozne pranostiky, ved vtedy ludia zili v sulade s prirodou, riadili sa lunou slnkom a hlavne vycitovali svojimi zmyslami kt. mame my dnes uz zakrpatene.. a az potom sa k tomu zacali pridavat mena. Inak mala som moznost si pozriet slovansky kalendar teda myslim so starymi menami .. no tie mena nemaju s dnesnym kalendarom nic spolocne.. napriklad takeho Ziarislava v kalen. nenajdete

pointa.. dnesny kalendar nema absolutne nic spolocne so starymi slovanmi predkrestanmi.. ani len nazvy mesiacov

melory
21. júl 2008

🙂 pd asi tak...pacil sa ti slovansky kalendar? mne ano! ziarislav ho zrovna vytvoril...nahoda?
paci sa mi lebo su tak tie mena optimisticke a ludove

pd900bo
21. júl 2008

ano mel presne take mena ako si napisala mam na mysli

cim som starsia tym sa mi viac take mena pacia

inak Stelu som xcela aj ja podla Stely Zazvorkovej 😀 , ale mam xalana

mracik
21. júl 2008

pd, naozaj by som bola zvedavá, či vtedy boli mená v kalendári, teda či sa pranostiky vzťahovali len k rôznym obdobiam roka (napríklad k slnovratu), alebo k menám

no ale som fest mimo tému

pd900bo
21. júl 2008

ziarislava som spomanula preto lebo ma ryxlo nevedelo ine napadnut.. jasne videla som ho u Miroslava asi hovorime o tom istom cloveku ze?

melory
21. júl 2008

tak ja zas pretoze mam doma astrofyzyka a jedna hviezdicka sa doma hodi.

pd900bo
21. júl 2008

mracik ved aj ja len tapam

pd900bo
21. júl 2008

ja mam zas xlapa hovoriaceho plynulou taliancinou A TEN MI PREZRADIL ZE JE TO HVIEZDA

melory
21. júl 2008

pd myslim, ze urcite o tom istom....

pd900bo
21. júl 2008

no ja dufam ze bude mat ten clovek stale viac nasledovnikov lebo robi paradnu vec.. je fakt skoda take nieco nexat zapadnut praxom.. mala som aj ôlink na jeho stranku ale netusim kde.. nemas??

pd900bo
21. júl 2008

baby mali by sme zalozit temu Slovania, lebo teraz sme uz fakt mimo tej povodnej 😀

ale ja uz musim padat caute