Aké meno sa vám páči najmenej?

huma3
4. apr 2008

nechcem nikoho urazat alebo znehodnocovat dake mena len cisto nazory. ved je tema ake mena sa pacia tak moze byt aj opak 🙂

katy1979
17. júl 2010

Niektore nazory su tu zaujimave. Moje deti maju medzinarodne mena. Schvalne nehovorim zahranicne. Lebo na slovensku sa vyskytuju desatrocia iba ich malokto pouzival. Ano zijeme na slovensku ale beriem to tak ze nase deti uz mozu cestovat a nikde na svete nebudu mat ludia problem vyslovit ich mena a pochopit vyznam.

henikav
17. júl 2010

katy1979 najdolezitejsie je ze sa pacia Vam a ze boli vyberane s laskou a su to krasne mena, pacia sa mi

monkula
17. júl 2010

@katy1979 meno marco milujem... je to moja srdcovka, aj my sme ho chceli dať malému, ale nehodilo sa nám k priezvisku, aj Sebastiana sme chceli, pri oboch deťoch boli v úzkom výbere 😉

snezienocka
18. júl 2010

@maggie2 som sa zamyslela nad tym faktom ze by si nenasla turka s menom josef, maria alebo sarah lebo tieto tri mena su islamske mena. no viem ze niektore islamske krajiny maju povolene iba niektore islamske mena. samozrejme ze jozef by bol yousef. 😉

maggie2
18. júl 2010

@snezienocka Turecko má napríklad vlastné zákony a obmedzenia voči svojim občanom a zdôrazňujem i tým, ktorí žijú v zahraničí, napr.v Nemecku. Ak takíto rodičia dajú svojmu v Nemecku narodenému dieťaťu meno, ktoré nie je v zozname úradne povolených mien v Turecku, musia si to nechať schváliť od tureckých úradov, inak by mohli mať napr. problémy s vystavením cestovného pasu a podobne.

YOUSEF(perz.., irán.) , myslíš teda napr. i YOUSSEF (moslim., arab.), YOSEF (žid.), YUSEF, JUSUF (tur.), sú skutočne tamojšie podoby biblického mena Jozef (po slovensky) , Joseph (angl.,franc.) , Josef (čes.,nem.) To meno ak dávajú, tak to dávajú rodičia ktorí majú kresťanskú vieru, resp. nie sú až takí nábožní (neznamená, že v arabských krajinách žijú len "prísni" moslimovia).

Ak by teda Turci chceli dať meno: Jozef, Joseph, Josef, MUSIA zvoliť podobu YUSEF alebo JUSUF.

snezienocka
18. júl 2010

jasne ze si musia zvolit podobu s Y. lebo inak by sa to uz necitalo rovnako napriklad v anglictine. ono ide o to ako to meno vyznie ked ho precitas a nie o to ako ho pises. lebo moslimovia v roznych europskych krajinach pisu meno tak aby sa dalo precitat v danom jazyku a vyznelo rovnako ako v arabstine. takze ono na tom ako ho napises nnezalezi. ale napriklad sarah sa nemeni v ziadnom jazyku. je iba sara alebo sarah ale to su dve rozlicne mena. to iste plati pre hannah a hana. lebo kazda z nich ma iny vyznam. ja sama som moslimka a zvolili sme chlapcom mena aby s nimi nemali nikde problemy. 😉
videla si uz niekedy vyspelovane meno mohamed? je ich x verzii. ide o to ako to meno vyznie ked ho citas.

maggie2
19. júl 2010

@snezienocka nebudem a ani nechcem sa s Tebou hádať ale v niečom pravdu nemáš. Sorry. Sarah a Sara sú síce dve mená, ale vôbec nie rozličné. Detto Hanna, Hannah alebo Hana. Jedine že by si si pod slovom "rozličné" predstavovala iný význam, než sa bežne používa.

No a napr. naša teta síce nie je moslimka hoci má manžela moslima. Volá sa Mohamed ale všetci ho voláme Mahmad.

snezienocka
19. júl 2010

ja sa ale s tebou nehadam. ano, pod slovom rozlicne som myslela ich vyznam. a stym pisanim je to asi tak. v arabstine maju jedwen tvar ale v cudzich jazykoch je to o inom. moj manzel je mohamed amine a spoluziak mojho syna je muhhammad ameen. a je to to iste meno. 😉

maggie2
19. júl 2010

@snezienocka bola som v presvedčení, že hovoríme o pôvode mien a nie o ich význame

blanblan
24. júl 2010

mne sa velmi pacilo mano Suzanne ale tu je to velmi stare meno a vela ludi mi pekne do oci povedalo ze je to hrozne meno (vratane manzela) tak sme sa nakoniec nejak dohodli na kompromise Suzanna co vraj znie modernejsie 😔 ale kedze stare mena sa vracaju do mody, snad to nebude mat az take tazke s tym menom (ako som to mala ja s mojim)
Inak mnohe mena co sa teraz nosia na slovensku su pre mna dost hrozne napriklad taky Jakub, Timur (znie ako tumor 😒 ) hugo ...tie dievcenske su celkom ok akurat sa mi zda ze kazda druha je ema 🙂

katecameron
3. aug 2010

mne sa strasne nepaci meno Martin a Michal ide ma rozdrapit ked pocujem tieto mena proste katastrofa 😠 a z dievcenskycj jednoznacne Zuzana ine mi az tak nevadia ale Janko Jozko Ferko by som tiez nechcela mat doma

mateson
16. aug 2010

mne práve Martin a Michal prídu ako jedny z najkrajších. Syn je Matej. Mne pripadaju staré klasické mená najkrajšie. Ja som češka a keby sme žili tam tak bude Jan. Iba že tam by byl Honzík a tu Jano. Proti gustu žádný dišputát ale když vidím ve školce jméno jako Kevin Slaninka tak fakt nevím.

maggie2
16. aug 2010

@mateson súhlasím 😉

livijja
16. aug 2010

pekna tema neda mi napisat moja sa mala volat karolinka a chlapcek alex no nevyslo ked som utekala na salu vyslo so mna frantisek a moj dzuko sa tak vola a je to meno kore si vyziadal sam preco som vybrala take meno? neviem asi pre to ze moj otec sa tak volal a velmi mi pomahal pocas tehotenstva a vtedy osm na neho myslela , velmi lubim sovjkho ocka a dam aj zivot za neho

roo
16. aug 2010

😀 😀 😀 fakt vtipna tema. sto ludi, sto chuti, skoda citat...

janca13
17. aug 2010

každé meno je pekné,len ho treba pekne volať 😉

flamenga
17. aug 2010

náš je Janko a bez ohľadu na rôzne názory.... nám s manželom sa páči a sme s výberom mena spokojní... a nemám pocit, že sme týmto menom malému ublížili alebo mu zaistili nejakú traumu do života 😅 Tým nechcem povedať, že nejaké iné mená spôsobujú dieťaťu traumu... tým len reagujem na niektoré príspevky, v ktorých sa prispievateľky tvária, že dať dieťaťu klasické "nemoderné" meno 😅 je to najhoršie, čo mu môžete v živote urobiť 😅 😕

maggie2
17. aug 2010

@flamenga áno práve opak sa môže stať pravdou. Myslím si že je to túžba po niečom výnimočnom a "nesprofanovanom". Ale uvidíš za nejaký čas sa tradičné mená stanú znova módne a to obkľukou cez ich zahraničné cudzie znenie. Toto sa práve deje s menom Žofia. Navracia sa v podobe Sofia, Sophie, Sophia. Takisto Tobiáš a Lukáš bez mäkčeňov. Prípadne v nemeckej podobe Matthias - inak Matúš, či v talianskej podobe Marco - Marek. Určite sa zanedlho objaví i Johannes či Ian (prve písmeno i namiesto j), čo bude zase návrat k popularite. Momentálne v nemecky hovoriacich krajinách je také obyčajné Slovákovi znejúce mená JANA či LENA tá najväčšia exotika a sú veľmi vychytené.

samasa
17. aug 2010

Jakub a Juraj blééééé

mimkao
17. aug 2010

@flamenga Janko je krásne meno. Ja som ho tiež chcela dať jeden čas. Nakoniec máme dievčatko a volá sa Janka.
K tej tradičnosti a netradičnosti: prvá dcéra ma nezvyčajné meno, volá sa Lejla. Mne sa strašne páčilo, ale keby śom mohla vrátiť čas , tak už by som ho asi druhykrát nedala... 😅
Takisto, syn sa volá René, a to meno sa mi aj teraz strašne páči, ale nehodí sa mi pre malého chlepčeka, ale pre dospelého muža. Aj keď ho voláme Renko, ale dlho mi trvalo, dokiaľ som prestala ľutovať, že som ho dala.
Tretia sa volá Hana a mylím, že som tým menom nič nepokazila. Štvrtá v poradí je Miriam a posledná už spomínana Janka. Tie posledné tri mená som ani raz neľutovala, že som dala.

murinka
17. aug 2010

@flamenga a ako ho volate doma?moj brat je tiez jan a velmi sa mi paci ked mu este teraz nasi hovoria JANIK 😵

flamenga
18. aug 2010

@murinka Janko, Janík, Janíčko 😵

murinka
18. aug 2010

@flamenga kasne 😵

lula26
18. aug 2010

Ja mám doma Juraja a veľmi sa mi to páči. Ja asi ani neviem povedať na nejaké meno blééé. Každý si dá také meno aké chce a určite sa mu nezdá blééé

flamenga
18. aug 2010

@lula26 mne príde dosť detinské napísať na nejaké meno "blé" 😅 Samozrejme, že nie každému sa musí každé meno páčiť... dôkazom je to, že sme sa s mužom nevedeli dohodnúť na mene pre dievča... našťastie máme chlapa 😀 , ale napísať "blé" 😕 😅 😎

traktor
18. aug 2010

kazde meno je pekne, pokial pasuje aj k priezvisku, pokial nie je hanlivo povedane..kolko ludi tolko chuti 😉 ..ble..no , ak nieco zjem..ale z mena urcite nie.. 😉
@mimkao mne sa leila nahodou velmi paci..nie je to bezne meno, ale je pekne a tvojmu dievcatku pristane 😉 ..a gratulujem k dalsiemu drobcekovi 😉

mimkao
18. aug 2010

@traktor ďakujem. 😵 No, mne sa páči to meno, ale na niekom inom. Nie na mojej dcére. Ale už to rozdýchali aj babky aj dedkovia, takže... 😀
Ja by som tiež na žiadne meno nepovedala bléé. A asi ani nemám také, ktoré sa mi vyslovene nepáči.

bets
18. aug 2010

mam tiez jedno z tych mien bleee a keby bolo dalsie dieta, tak mojim detom by sa pacilo to druhe meno bleee... a mne sa bleee nezda ziadne meno, nad ziadnym menom sa nepozastavujem.
a uz len napisat bleee mi tiez pride detinske, vobec na cokolvek reagovat blee, to ani moje deti nerobia..

lula26
18. aug 2010

flamenga, dosť sa mi to nepáčilo, keď tak samasa napísala. Všetky si dávame mená aké chceme a nikdy som nikomu meno nekritizovala.

mateson
18. aug 2010

Janík je fajn to mi nenapadlo, Jakub je krásne aj Jurko. Kolegyna v robote nam raz hovorila že jej syn má kamaráta a ten sa volá patrik škvaridlo.