Aké skúsenosti máte s britskou mačkou?

babula90
8. nov 2009

Ahojte, dnes sme boli na medz, výstave mačiek- dcéra je ich veľká milovníčka a pomaličky uvažujeme o kúpe britskej mačičky. Dočítala som sa, že je mierumilovná povaha, hodí sa k deťom, atď.
Chcela by som sa dozvedieť viac , Vaše skúsenosti, názory, rady. Budem vďačná za každý príspevok.
Chceme kúpiť mačku, nie kocúra, je menšia.

jahodka35
8. nov 2009

Ahoj, my mame doma 3 rocnu macicku, mame ju od jej 3 mesiacov. neviem, co konkretne by Ta zaujimalo, ale urcite Ti mozem povedat, ze aj my sme kupovali macku dcere, ale staram sa o nu ja 🙂 v podstate s nou nie su velke starosti, urcite mensie ako so psikom. treba sa ale pripravit na to, ze jej chlpky budu vsade a obcas si miesto skrabadla zaskriabe na inu cast nabytku alebo ako nasa na koberec 🙂

babula90
autor
8. nov 2009

fíha, jahôdka, tak toto aby nečítal môj muž 😉 zaujíma ma všetko, neviem si to vôbec predstaviť, ale dočítala som sa, že sa nemusí venčiť ani kúpať- čo ma udivilo 🙂 , česať raz to týždňa, atd..
Bývame v dome. To škrabanie ma tiež zaujíma, máme všade parkety, dúfam, že tie škrabkať nebude 😀
Ako naučíme také mača na WC? Je tá mačka prítulná? Lebo chceme niečo na mojkanie, vraj odoberá zlú energiu. 🙂

babula90
autor
8. nov 2009

jahodka, kolko vas vyjde krmivo na mesiac? Musí mať mačka aj mačiatka- ako je to u Vás? Napíš, čo Ťa napadne. 🙂

trixi
8. nov 2009

ahoj babula, ako dobry tip si kup casopis Nase kočky, su tam dobre clanky pre chovatelov aj zacinajucich chovatelov. Ja som mala 13 rokov kocura, macka sa rychlo nauci na svoje WC, niekedy ich potrebuje viac, hlavne ak byvas v dome. Niektore macky si nezvyknu na specialnu drt, ktora sa do macacieho WC sype, niektore si zvyknu chodit na potrebu napr. do odtoku do vane alebo sprchy. Co sa tyka skrabania, je to zasa zalezitost kazdej macky. Kazda macka je velka individualita, hoci vseobecne sa da zhrnut pre rozne druhy urcite vseobecne znaky, ktore vsak vobec nemusia na konkretnu macku sediet. Osobne macky milujem (viac ako psov), macku nenaucis poslusne panackovat na povel, macka si zachova svoj charakter, svoju osobnost. Co sa tyka kupania maciek, macky sa vseobecne velmi neradi kupu. Ale zasa obcas sa tomu nevyhnes, hlavne ked bude chodit po vonku. Hoci som nemala macku ale kocura aj u macky by som pristupila k sterilizacii, pretoze sa moze stat, ze ked k macke nepustis v case harania kocura, tak vie velmi upenlivo mnaukat. Az to doma lezie na nervy. Co sa tyka chlpov britky, tak vela chlpov nepusta, urcite menej ako perzska.

babula90
autor
8. nov 2009

trixi, dakujem za cenne rady!
chcela by som ju naucit do macacieho WC v dolnej kupelni, ta je ako pracovna, mne macaci moc strasne smrdi a ak mi niekto napise, ze budem mat doma taky smrad, tak macka nebude, vsetky macky od susedov nam obcikavaju dom a niekedy ide ten smrad aj dovnutra, odporucilinam kupit macku, ze ine macky uz nevkrocia na pozemok, ale zase vraj britska macka nemoze chodit von, tak neviem, ci nebude len na terase s nami a dnu.
Mame malo kobercov, vlastne len v obyvke a detskej, v case ucenia na WC ich mame dat prec? ako sa vlastne macka uci na WC? 😕
Ja mam rada viac psikov, kvoli tej vernosti, ze si sadnu k noham a posluchaju, ale sme casto prec, macka je predsa len samostatnejsia bytost a nebdue nas potrebovat v case dovoleniek tolko ako pes..

trixi
8. nov 2009

U nas u susedov maju britku a chodi po vonku, ja som mala perzana a behal po vonku. Neviem preco by nemohla. Moj kocur zil 6 rokov v 4 izbovom byte v panelaku a potom sme sa prestahovali do rodinneho domu a behom par dni sa z neho stal "kral" ulice. Hoci bol kastrat, vobec nebol lenivy (to sa o kastratoch hovori), kazdej macke-kocurovi vedel poriadne vyprasit kozuch. A macky cez nas dvor chodili vtedy, ked bol doma. Spaval totiz doma. A kazdy den rano si presiel svoj rajon a precikal to co macky ocikali ked tam nebol. Kazdy den sme hadicou sprchovali tie miesta. Ano, macaci moc velmi smrdi. Preto aj ja som naucila kocura na tie granule. Ucenie na WC je velmi rychle, ja som uz 6 tyzdnoveho kocura priniesla domov a uz bol zvyknuty na WC. Ale dole v hale sme mali taky chlpaty koberec, ktory sme museli dat prec, pretoze ten si casto zmylil s WC, inak sa nikdy nevycikal v byte, ani si neznackoval, kedze bol kastrovany. Nasho kocura sme nemohli nechat sameho pocas dovoleniek. On bol velice spolocensky, hoci to u perzanov vobec nebyva zvykom.

babula90
autor
8. nov 2009

to su zazitky, 😀
Mne chovatelia dnes na vystave povedali, že by nemala choidť von, ale viem, že chodia, je to indiv.
že kráľ ulice 😀
žiadne cikanie nebude, bude dnu, nech je pekne čistučký 🙂
ale ako ju naučíma na to WC som stále nepochopila 😔
a vyprášiť kožuch, trixi, si ma velmi pobavila 😀

macrela
8. nov 2009

Ahoj,
mame uz nejaky cas chovatelsku stanicu, doma mame 3 macky, s ktorymi pravidelne chodime na vystavy po svete... 😎
Neda sa vseobecne povedat, ze britske su pritulne a "tamtie" zas nie...(inac existuje velmi vela ras, treba si pred kupou rozhodne prestudovat dostatok literatury, ci uz knihy, ale aj internrtove stranky chovatelov, atd...a az potom sa rozhpdnut, ci teda britsku, alebo nieco ine)...a teda ked britsku, tak naozaj britsku, teda rozhodne s PP (rodokmenom)... 😉 (budes mat zaruku, ze to co kupis, je naozaj britska, je testovana na rozne ochorenia, atd...) Dalsia vec - dolezite je sa rozhodnut, ci chcete macku len tak "na maznacika"... 😉 , alebo na chov...podla toho sa aj odvyjaju ceny...! Ak nie na chov, taku macku treba rozhodne okolo roka vykastrovat (inac jej hrozia zdravotne komplikacie, pripadne ak by ste mali kocura, ten by vam mohol zacat znackovat a nie je to nic prijemneho... 😉 ), ak na chov, to je uz o nieco zlozitejsie, a treba sa pripravit aj na urcite finacne vydavky - napr registracia chovatelskej stanice, ucast na vystavach za ucelom uchovnenia, poplatok za krytie kocurom, atd... 😉

Co sa tyka WC - macka sa nauci chodit na svoje WC v podstate hned ako pride do bytu...(teda vo veku 3 mesiacov), v tomto su o nieco "sikovnejsie" ako psikovia 😉 Macaci moc nesmrdi - pokial sa jej WC bude riadne cistit a pokial nejde o nevykastrovaneho kocura... 😉 Podstielok do WC je velke mnozstvo, je len na vas, co si vyberiete (my pouzivame specialnu drevenu drt)...

Vsetky macky mozu chodit von, odporucam vsak rozhodne pod kontrolou - na voditku 😉...macky bez dozoru sa vystavuju riziku, ze sa stretnu s volne zijucimi mackami (= mozny prenos ochoreni), pripadne sa rozhodnu chytat nejake hlodavce (= mozny prenos chorob)... 😉...no a samozrejme pred vstupom do domu nezabudnut umyt labky... 🙂
No je toho vela, co by sa ti dalo poradit, odporucam tiez slovensky casopis "Nase macky"... 😉

Ak treba, este napisem... 😉

jahodka35
9. nov 2009

Ahoj babula, nasa macka von nechodi, ma pred vonkajsim svetom respekt, na balkon ju pustam v pohode. nekupem ju, dokonca som ju nedala ani ockovat, ani znova odcervovat. kedze nechodi von, pripada mi zbytocne do nej pchat nejake chemicke veci. ak budes kupovat macku z chovatelskej stanice, oni ti ju daju uz naucenu na zachodik. ja kupujem ako podstielku zverlit s vonou, zda sa mi najlepsia, ostatne podstielky sa ovela viac rolia. co sa tyka jedenia, tiez si nerobim velke starosti, striedam drahsie znacky s lacnejsimi (napr. obycajny Whiskas). v chovatelskej stanici ti vedia pri odbere maciatka uz aj povedat, ze ktora ma aku povahu, maju to uz odsledovane. my sme brali od jednej milej pani z Lehnic a hned nam vedela vsetko povedat. no nasu som si vybrala podla toho, ze prisla za mnou ako prva, bola najmensia a najvacsie sidlo. ono po roku, ked sme ju dali sterilizovat, tak sa jej povaha zmeni, je kludnejsia, taka usadenejsia... najoblubenejsieho clena rodiny ma mna, pretoze jej davam jest. napriklad ked uz rano v miske nic nema, tak pride za mnou do postele a labkou ma jemne zacne skrabkat, aby som sa zobudila a isla jej dat jest. tiez som pocula o tych energiach a je pravda, ze niekedy si ju najdem ako zaspi nad mojou hlavou, inokedy si vyberie uplne iné miesto v dome... este k tomu maznaniu. macka nie je psik. ona ta sice bude cakat, ked prides z prace pri dverach, ale ked nebude mat naladu, tak sa hladkat nenecha. u nas je to tak, ze ona pride sama, ked sa chce mojkat. ale je to krasny pohlad, ked pri telke spi a labky ma poskladane ako babatko. britky maju podla mna z maciek najkrajsie tvaricky, akoby zostali naveky maciatka. sterilizaciu aj aj rozhodne odporucam, pretoze to uz v istej dobe zacne byt trapenie pre nu, aj pre vas. ta macacia ruja je dost neprijemna, vdava divne zvuky a obtiera sa o vsetko, je jej to jedno a dokonca sa to zacalo opakovat tak casto, ze nam to uz liezlo na nervy. pokial nechces mat male maciatka, tak je to najlepsie riesenie....

trixi
9. nov 2009

babula, macky su velmi cistotne a naozaj sa velmi rychlo naucia pouzivat svoje macacie WC. Ako macku ucit? Macka sa na cikanie pripravuje, vtedy treba maciatko sledovat polozit ho na to WC a po vykonani potreby pochvalit. Ked sa vycika mimo, chytit jemne hlavicku prilozit k miestu kde sa vycikalo a dorazne (nie kricat) povedat NIE. Moze sa stat, ze sa to par krat zopakuje, ale naozaj macky velmi rychlo pochopia, kde maju cikat, kakat. Ako pisala macrela, je potrebne si precitat odbornu literaturu, poradit sa s chovatelmi. Co sa tyka vychadzok von na voditku, tak to sa mne neosvedcilo. Macka nie je pes a vela maciek si na vodenie na voditku nezvykne. Vonku (hlavne ked je macka chovana doma) je vela zvukov, ktore mozu macku stresovat, su situacie, ktore mozu macku vystrasit. Ale poznam macku, ktoru jej domaci beru na dovolenky, chodi von na prechadzky a spaciruje sa ako kralovna. A este k tomu, ze ste casto prec, neviem, mozno su macky, ktore znasaju dobre samotu, ale ja som taku nepoznala ani jednu. Nas kocur velmi zle znasal presuny, pretoze macka je velmi fixovana na miesto, kde zije. Ale napriek tomu, ked sme niekam isli a nemal kto s nim zostat, tak cestoval s nami. Dokonca si zvykol na cestovanie autom, to mal vyslovene rad. Neznasal sediet v aute v svojej prepravnej budicke. Najradsej mal zacpy, kedy sme ho vybrali a on sa mohol uvelebit pod zadnym sklom a pozorovat co s deje okolo. Bohuzial, pocas jazdy z bezpecnostnych dovodov musel byt vo svojej budicke.

maznacik007
9. nov 2009

mamae dve britske modre lilave.. su to sestry jedna vazi 5 kg a druha 4 kg.. su pritulne... /jedna vic ako druha/ a co robia s nimi deti no comment.. mala jednu aj oblieka vozi v kociku maly sa po nej vala a ona je ok.. ale to je v jej povahe.. druha im to nedovoli..
vecer ti mozem poslat foto... su nadherne ako plysaky..

natashkaa
9. nov 2009

no my byvame v dome a mame drevene parkety musim povedat, ze vyzeraju priserne total doskriabane o tramoch nehovoriac a to ma skrabadla, treba sa pripravit na vsetko. Vpodstate je pravda, ze starostlivost minimalna

babula90
autor
9. nov 2009

maznacik- fotky by potešili. že vozí v kočíku 😀
natashka, s tými parketami si ma nepotešila, parkety sú naša pýcha, tak neviem- neviem, čo teraz. potvorky mačky 🙂

babula90
autor
9. nov 2009

trixi, vacinou chodime na vylety a na noc sme už doma, taky problem to dufam nebude, pocas dovolenky by si zvykla u nasich myslis?
dakujem Vam za Vas cas a nazory, idem si to cele precitat, ak Vas este neico napadne, sup sem s tym! 🙂

maznacik007
9. nov 2009

nase parkety neskriabu a mame tiez drevene.. su dost nenarocne... a maznave.. teda najma Marissa foto pripojim vecer slubujemresp idem kuk ci aj tu nemam nejake aspon v slabsej kvalite

maznacik007
9. nov 2009

tak pridala som nejaku starsiu foto co som mala v notasi.. vecer pridam dalsie.. 😀

babula90
autor
9. nov 2009

moje babulky chcú mačku ako spoločníčku, pre radosť, na hranie a hladkanie, nie na chov, to rozhodne nie, na to nemáme čas.
Dúfam, že natrafíme na takú, čo sa bude rada maznať 🙂
maznacik, idem kuk na foto

katyl
9. nov 2009

Babulky, ja mam kamosku, ktora ich chova, s velkou laskou a starostlivostou
kuk sem
http://www.british-cats.sk/
andrea je uplne zblbnuta do maciek,
ak by ste chceli poradit, kludne sa s nou skontaktujte

jahodka35
9. nov 2009

babula, my mame parkety a su neposkodene 🙂

trixi
9. nov 2009

ahoj babula, jasne, ze si macka zvykne aj u Vasich, aj ja som mala kocura s papiermi, ale na maznanie, nie na chov. Ten moj bol individualista, ale kazdy vecer si lahol ku mne na gauc (teda on mal svoj), prisiel si po davku lasky a sup do svojho. Vecer spaval so mnou, ked som bola sama, na vankusi. Ked sme mali este psa, tak cez den spavali v manzelskej posteli, jeden na jednom vankusi a druhy na druhom. Mali sa strasne radi. My sme v byte mali vsade koberce, ziadne nicenie - vybral si jednu stolicku v kuchyni a na tej si brusil labky, tak sme mu ju nechali. V dome mame parkety, koberce, podlahu a na parketach nemame ani jeden skrabanec od kocura.

babula90
autor
9. nov 2009

katyl, vdaka
jahodka- dobrá prognóza 😉

maznacik007
9. nov 2009

zmazali mi foto.. 😠 babula ked chces pisni mail.. poslem ti ich

my mame odtialto cicuse nase

www.bri.sk

maznacik007
9. nov 2009

jaaj tak pardon.. uz ta stranka nefunguje ospravedlnujem sa

natashkaa
9. nov 2009

toto je nas milacik http://www.vonhunady.sk/odchovy/hvrh/hugo.html
pozor ale ja nepisem, ze by skrabal cielee na parkety znicili sa ako po nich chodi on sa sem tam rozbehne a ako brzdi a tak tak ich doskriabal

babula90
autor
9. nov 2009

maznacik, videla som to prve foto, su zlate, zdaju sa mi velikééééé 🙂 aspon im 2 nie je smutno.

babula90
autor
9. nov 2009

naša dcéra by veľmi chcela, aby micka spávala s ňou v posteli. 🙂 ozaj, koľko stojí taký maznáčik vlastne? Viem, že s papiermi sú veľmi drahé, nepotrebujeme šampionku, čo poradíte? Podľa čohos te vyberali mená?? 😉

macrela
9. nov 2009

Babula, cena maciek je velmi zapeklita vec 🙂
AK mozem poradit, nikdy sa nepytajte na cenu na zaciatku rozhovoru s potencialnymi kupcami 😉 AJ ked si myslim, ze mate naozaj vazny zaujem... 🙂 Viem, ze aj mna taketo telefonaty odradzuju... cena je naozaj rozna - strasne zalezi od akych rodicov maciatko pochadza (ci su vystavne uspesni, ci bez titulu), aka je celkovo uspesna chovatelska stanica, atd... 😎 Mozes ratat s cenou do cca 500eur...

Nase macky su naucene na cestovanie, najdalej boli minuly rok v Portugalsku na Svetovej vystave maciek 😎 , je to vec zvyku, ako sa od malicka naucia...co sa tyka vodenia na voditku, tak ochotna je na nom chodit len nasa najmladsia macicka...ale nechodime s nou vela von...v podstate len ked je teplo 😉
Nase macky spia s nami v posteli, na perine, nad ranom sa niekedy presunu aj pod perinu, je to dobre ohrievadlo 🙂

My krmime granulami Hills a podobne plus riadne premrazenym surovym kuracim masom, pripadne niektore druhy konzerv... 😉

Inac co sa tyka vztahu macka a dieta, je to v podstate velka loteria, niekedy si padnu do rany, niekedy si s detmi nesadnu, musis sa pripravit aj na to...Predsa su to velke individuality 🙂 Nase macky napr cudzich ludi toleruju len do blizkosti cca pol metra, potom uz daju svoje nesympatie najavo 🙂

trixi
9. nov 2009

mna moj maznacik stal flasu vina, co sme vypili so spoluziackou-susedou 😀 . A bol to sampion, ale mne to bolo na nic. Aj keby nebol, bol to Pan Kocur. Meno som mala, u nas bol kocur vzdy Clifo a macka Nella. Nejako sa to dedilo.
Ako som spominala, kup si casopis Nase Macky, tam su dobre inzeraty, da sa kupit za slusnu cenu. Ja som uz tiez pozerala po britke, tie macky vyzeraju ako taki macikovia. Teraz vsak mam na par rokov pauzu, tazko som znasala posledne mesiace kocurovho zivota. Bola som v 6 mesiaci tt, ked som ho musela dat utratit. Chudacik, mal rakovinu okostnice. Boli sem s nim na specialnom vysetreni v Brne, kde mu urobili vysetrenia a tam mu dali 6 mesiacov zivota, bohuzial vydrzal 3 mesiace. Treba sa pripravit aj na to, ze bude treba chodit po doktoroch, ja som velmi tazko znasala aj jeho kastraciu, cistenie zubov ci obycajne ockovanie. ☹

alexandra
10. nov 2009

Som chovatelka Britskych maciek, takze ak mas chut, mozeme pokcat 🙂 Napis mi prosim IP a dam Ti tel. cislo 🙂

babula90
autor
10. nov 2009

trixi, to by sa aj nám hodilo, fľašuu vína, lebo manžel obchoduje s vínom 😀 , no mám pocit, že nás to vyjde oveľa viac 😖 Veterinu mám 300m od domu 😉