Ako a na čom šetríte?

kamajka
20. júl 2007

Ahojte maminky.

Chcem sa spýtať, ako a na čom šetríte?
Lebo my nevieme ušetriť ani korunu, celú výplatu minieme do mesiaca ☹ .

aponchie
6. nov 2008

btw ja se setkala s tim,ze kdyz ja prej mam jedno dite zatim tak mam na vsecko a ,ze oni co maji deti tri a na nic skoro nemaji jim davaji jine hodnoty a lepsi nez ja..to jsou jen zarlive kecy pac ja malou vychovavam tak,ze nemuze mit vsecko a nastesti zatim takova neni,ze si neco vybere a vydupe to ne a musi si veci zaslouzit a nedostava nic jako na bezicim pasu,ale taky nesouhlasim s tim,ze nekdo si naflaka decka ,ktere pak ochuzuje o normalni veci ,ale vysvetluje jim to tak,ze to neni dulezite a ti druzi lidi jsou marni a ja nevim co ..proste je tzv manipuluje ..znam taky rodinu co maj tri deti a bydlej v 1+1 a tvrdej ,ze jim to staciiii a deti nechodi do kina na kolotoce nikam za zabavou(placenou teda)pac to jim staciiiiiii prej..ja nesnasim kdyz dospeli porad mluvi za deti,ale tahle rodina za deti mluvi pac co kdyby nahodou neco rekli,ze chcou nebo nechcou atd.to me hlava nebere.chapu,ze se clovek muze dostat do fin.tisne to asi kazdej a malokdo tady je na tom fakt dobre,ze nemusi nic resit kde co utrati a za co taky nemame penez na zbyt,ale na zradle nesetrim a pokazde ty dceri koupim co potrebuje a ma rada ikdybych sama mela zrat omitku nebo nezrat vubec a podle me kdo se sere o jidlo ten se sere o vsecko..muj deda rikal,ze neni dulezite co vsecko mas ,ale dulezite je se mit kde vyspat a nazrat se vse ostatni je jakoby nadbytek nadnesene receno.taky me stve jak vidim tu rodinu,ze kupuji same levne veci a pritom sou to takove shity nekdy az koukam nekdo da malinkatemu diteti zradlo pro dospele sak co at si zvyka takove rodiny fakt nemam rada. 🙄

tannawe
6. nov 2008

siss: ano,kazdy vychovava v nejlepsi mozne vire...ja to mam asi trochu jinak, ale svoje deti ucim nachazet harmonii ve vsem. Penize otviraji dvere k moznostem seberealizace, penize ziskas, kdyz neco umis, mas kvalitni vzdelani, mas vnitrni svetlo rozsvicene a viru sam v sebe, ze dokazes veci, kteri jini nedokazi. Za penize si nekoupis ani lasku ani spokojenost, ale kdyz je mas nemusis resit jine veci a muzes se venovat vecem, ktere te naplnuji. Zij tak, aby ses za sebe nemusel stydet a dvere mas vsude otevrene.
A to, ze si muzes koupit novy mobil neznamena, ze budes v tom mobilu mit i cislo na dobre kamarady... 😉
Ale tenhle svet klade na deti obzvlast velke naroky, vsichni chteji uspet a v kapitalismu to jde jen tehdy pokud mas ostre lokty. Znevyhodnovat deti tim, ze je vystavim tlaku verejneho mineni uz od utleho detstvi je sobectvi a v necem i podivna naivita, ze hmota neni dulezita. Proc by to tak melo byt?
Kdyby hmota nebyla dulezita, nevedeli bychom, ze dulezita je i duse...amen 🙂

skuli
6. nov 2008

To co říkáte je pravda.Nejstarší holka má ve třídě spolužačku,která je z té chudší rodiny.Oblíkaná chodí staromodně,nejezdí na výlety,lyžák a tak.Od první třídy jí to většina spolužáků dávala najevo.Do kolektivu nezapadla.A je to hlavně proto,že nemá moderní hadry.

aponchie
6. nov 2008

hele te rodine co sem psala se smeji vsude pac chodi jak chudaci obleceni zerou levne veci bydlej v jednom karmliku ale hlavne ze maji fotaky za 20tacu 2pocitace nove a drahe auto chapes to??? 😝

skuli
6. nov 2008

tannawe-Krásně řečeno.Se vším souhlasím.

tannawe
6. nov 2008

Samozrejme, ze vsichni resime finance, to je proste realita. Ale fascinuji me rodice, kteri detem nekoupi zdrave jidlo, ale hlavne, ze maji na cigarety, chlast a na zabavu...detsky kolektiv je nesmirne kruty a myslim, ze se to rok od roku zhorsuje. Deti se s tim musi konfrontovat driv, uz ve skolce je patrna rivalita mezi detma...kdo ma jake tricko /nejlepe s Barbie nebo Masinkou Tomasem/, kdo ma jakou svacinku, jake piti...Nedokazu si predstavit, ze moje deti jsou tercem nejakeho sikanovani nebo posmechu jen proto, ze jim nedokazu ja zajistit vhodnou stravu nebo obleceni do skoly.
To si radeji nekoupim fotak za dvacet tisic a zaplatim detem skolne na rok v dobre skolce... 😉

sassi
6. nov 2008

ja šetrím hlavne na oblečokoch - kupujem skoro všetko second-hand, do toho par nových veci (k sviatku)
ale deťom šetríme na životných poistkách aj na knižky, peniaze sa im hodia - ked vudu velkí, malu štipendijne poistenie
Aj my mame každy životku s urazovkou (a už sa vyplatila, že ju máme)+ šetrím na stavebne poistenie (v posl. dobe sa moc nedarí tam vkladať ☹ )
Deckam nekupujem zbytočné hory hračiek, nechodím po kozmetikách, nanekupujem haldy Avonu a Oriflamu(malujem s alen do spoločnosti, a nechty nepestujem - v pisku sa s drapákmi zle hra 😀 ), mam jeden overený krem a aj pre deti overenu kozmetiku, ktorá tolko nestojí.
Občas sa vyberieme do welnessu, každy druhý rok na dobolenku k moru. Mame auto, vlastný byt, čo po troške dorábame. Na splátky veci neberieme, kupime si, ked si to možeme dovoliť (len auto sme mali na leasing, a teraz mame PC na splátky - to je 1. vec za 8 rokov manželstva)
Žijeme skromne, ale PREŽÍVANÍM by som to nenazvala.
Nešetrím na mlieku, ovocí, zelenine, ani na topánkach - tie vždy nove a zdravotné, alebo značkové ADIDASy(čínana som prestala navšetevovať - same šmejdy)

sassi
6. nov 2008

tannave - k tvojmu príspevku - no asi mame šťastie a takuto "rivalitu" sme ešte nezažili a mala už je školáčka. Väčšina rodičov je tu na tom podobne, byvame v malom meste, ešte sa mi zda, že ona chodí oblečená "najznačkovejšie". Ostatne deti maju samý číňak na sebe - a ešte narieka, že aj ona by take chcela, a potom, ked to vidím ... no ide ma vyvrátiť - same činske handry, ešte aj školska taška číňacka 😖

No a tiež nechapem, že niekto fajčí a potom vyplakáva, že nema peniaze ... ja skor kupim deckam ako sebe, ked ideme do mesta, idem s dobrým umyslom, že si kupim niečo a vždy nakúpim deckam a sebe nič 😀 😀 😀

tannawe
6. nov 2008

skuli nejsi ty Kozorozka? Urcite musis mit aspon ascendent nebo jeden dum v Kozorohu 😀
Ja jsem tedy Vodnar jako remen a ani ascendent v Kozorohu to nezachrani...muj muz vzdycky rika ty brdo, ty jsi proste nejhustsi kombinace duchovne zalozeneho cloveka co je na prachy 😀 😀

tannawe
6. nov 2008

sassi: to ano, nejdriv deti potom zeny 😉

skuli
6. nov 2008

Boty taky kupuju kvalitní v obchodě.Ale trička a kalhoty ne.Každý 2 týden se snažíme jezdit do aqaparku,děcka se tam krásně vyřádí.Na dovolenou k moři jezdíme,ale né každý rok.Holka je teď v lázních.Koupila jsem ji nadstandartní procedury.Chodí si tam na perličkovou koupel,infrasaunu, lymfodrenáž.Život není jen o penězích,ale bez nich je zle.Za peníze se nedá všechno koupit,ale život s nimi je jednodušší.

sassi
6. nov 2008

no vy čo mate ešte malinke detičky, ešte len uvidíte, ako sa budu mínať prachy, ked budu decka v škole ... 😖 Takýto krúžok, hentaké vystupenie, idu na koncert, potrebuje do školy aj slušne oblečenie, a to nehovorím kolko stojí vybava pre školáka ... stale nejaké poplatky... Mna 7-ročná dcera stojí nepomerne viac ako syn, aj ked sme vybavičku kupovala skoro celu nanovo, a pije skoro od začiatku UM.

skuli
6. nov 2008

tannawe-Né,já jsem panna 😀

tannawe
6. nov 2008

skuli: ale byla bys dobry Kozoruzek 😉
No jo...deti lezou do penez, co si budeme povidat mrsky nase male, ale kdo by odolal?

sisstin
6. nov 2008

sassi: no já si to teda představit umim, já už takhle za něj utratim ...nevim přesně, ale 7tis. měsíčně určitě 😝

tannawe
6. nov 2008

siss: no a to mas jeste malinkeho, ale nas drak ve dvou letech sni porci jak dospely chlap /a to neni zadny "tucnak"/ tak si rikam jeste jednoho chlapecka do rodiny a tihle dva nas "sezerou"... 😀

sisstin
6. nov 2008

tannawe: no já nejvíc právě utratim za to jídlo, páč domácí mu zatim vůbec nejede..a ani se mi to zatim nechce patlat, takže fičí na skleničkach, a sní už ty 250, takže 2-3skleničky denně, kaše, jogurty....a je to za měsíc klidně i 3litry... 😔

tannawe
6. nov 2008

siss:jsou takove deti, ktere preferuji "hotovky" a je fakt, ze UM a hotova strava se hodne prodrazi, do toho plenky, obleceni taky porad menis, protoze ti roste jak z vody. Je to fakt "otrocina" co?? 😲
Jsi mela kojit az do dvou let a melas klid 😀 a usetrene penize vrazit do plastiky ne?? 😀

sisstin
6. nov 2008

tannawe: no za UM ušetřim, páč už ho 3měsíce nevypije ani kapku..a předtim tomu taky moc nedal 😅 on akt ty skleničky a tak 😅 hele..na plastiku bych i šla..ale mám bobky z bolesti...a i zbytečně vyhozený prachy podle mě 😅

skuli
6. nov 2008

sisstin-Jaké patlání?Koupím jeden den v týdnu kousek hovězího,kousek kuřecího,krůtího, dám vařit každé zvlášť a s jinou zeleninkou.Do něčeho přidám rýži,do něčeho těstoviny a do třetího brambory.Uvařené to je za půl hodinky.Rozmixuji,dám do skleniček a na mrazák.Pak celý týden vytahuji.Malé to moc chutná.Jedou za čas jí taky dám skleničku,ale kupuji ty s telecím masem,s králíkem a tak,to co bych neudělala doma.Ať má změnu.

tannawe
6. nov 2008

siss: zalezi na tom jaky z toho clovek ma pocit. Podle me to vyhozene penize nejsou pokud se zenska trapi, ze ma mala prsa a zvedne ji to sebevedomi, pak to smysl ma. U me by to vyhozene prachy byly, pac ja ma prirodni ctyrky co vypadaji jak umele petky 😀 i po dvou detech 😝
A bolest se taky da prezit, kdyz si nechas udelat kvalitni prsa /a dokonce i na splatky to fici... 😎 , se muzes zadluzit na novy kozy 😀 nekdo splaci barak, ty budes prsa/, nosis tu podprsenku co mas, nerakvis se moc hned po opreaci tak to asi stoji za to...
A co mu davas kdyz ne UM?

sisstin
6. nov 2008

skuli: no mě to nebaví prostě..a s nim se to nedá, by mi visel na zadku 😅 ale jemu to fakt nechutná, na domácí se tváří, jak když ho chci zabít tim..a ty skleničky mají teda mega výběr...milion masa a receptů...ale to je na každym, nechci tu poutat debatu..zda skleničky ano nebo ne 😅 mně za to ty prachy líto dát není, jinak bych vařila samozřejmě.. 😅

skuli
6. nov 2008

sisstin-2-3 skleničky denně?To jako ty masové? 😲 Kolik vážíte? 😀

sisstin
6. nov 2008

skuli: my např. nemáme mrazak 😅

sisstin
6. nov 2008

skuli: jednu masovou, dvě ovocné..a na roce měl 8,4kg 😝

sisstin
6. nov 2008

tanawe: příkrmy s kojeneckým mlíkem, jogurty, kaše...ale čistě UM pít nechce 😉

tannawe
6. nov 2008

siss: my donedavna nemeli televizi 😀 manzel uz psychicky nevydrzel a objednal si nejakou brutalni plazmu 🙄 ,k certu s moji duchovne materialni vychovou 😀

skuli
6. nov 2008

sisstin-Mě to teda baví,si s tím vždycky pohraju.Dělám to když malá spí většinou.Holky teď jsem najela na mou fotku v pase a vidím,že Martinka má 10 měsíců a 4 týdny 😀

sisstin
6. nov 2008

skuli: no..Tygr nespí nikdy..přes den..max. v kočáře...a v noci nespí taky 🙂 já prostě nejsem žínka domácí..pro mě je vaření utrpení, ani to neumim....to dělá MP..ale on zas není doma nikdy..jako jednou se to budu naučit muset, páč jako na skleničkách asi nebude do 15...ale zatim to neřešim 😅

skuli
6. nov 2008

sisstin-Tak to my jsme větší cvalíci.V úterý jsem ji vážila u doktorky a měla 10,350 g 😝 Rok bude mít 7.12.To má asi z té domácí stravy 😀

tannawe- 😀