Ako by sa dali doma pestovať klíčky a iné?

kisska
19. jan 2009

Ahojte, prosim poradte. Ako doma vypestovat zdrave chutne klicky, ale bez hliny, alebo vaty, ktora sa z rastliniek tazko odstranuje. Prave som kupila Mungo klicky, ktore nam velmi chutia, tak by som ich chcela pestovat doma. Poradte aj co vsetko sa da takto pestovat? Psenica? Soja? Kde sa daju zohnat semena, ktore su vhodne na priame jedenie, bez toho, aby boli chemicky osetrene?

zdenallicka
19. jan 2009

Ahoj, mame na to jeden skvely postup... Mungo, cocku, fazolku nebo cizrnu das do 0,7 l sklenice (bezne uzivane k zavarovani okurek) - asi tak 3-4 cm vrstvu.. Pak to zalejes az po vrch studenou vodou a nechas to pres noc v te vode stat.. Rano slijes a proplachnes mungo cistou studenou vodou. Tzn. vylijes vodu, nalijes cistou a scedis pres prsty. Totez udelas i vecer. A pak zase rano a vecer... A do tri dnu mas krasne, chutne a velke klicky.. A bez hliny, vaty nebo podobnych sajrajtu.. 😉 POradil nam to tu jeden mistni pan, co se zaobira zdravou vyzivou a nase decka miluji zeleny suseny hrach nakliceny, taky cocku a cizrnu... Mnaaaam.... 😝

zdenallicka
19. jan 2009

Jo a pozor - neproplachnes, zasmradne to a nezbavis se toho smradu ani za nic... DObrou chut... 😉

jaron
20. jan 2009

už len pridávam k tomu, čo písala Zdenallicka, že na ten pohár môžeš pri preplachovaní gumičkou prichytiť nejakú gázu (bude to ako sitko) - voda dnu a von, semená zostávajú

libka1
20. jan 2009

Moze uz 8 mesacne dieta klicky? Skusila by som dat malej z tej mungo... kedysi som to robievala casto, potom som nejak na to zabudla pocas tehotenstva a teraz ste ma zas napasmali 😀 Ja mam nato taku specialnu hlinenu nadobu, to je jedna misticka bez dierok a druha s dierkami, daju sa dat na seba, v tej dierkovej sa preplachuje, v tej nedierkovej to klici. a este je k tomu vrchnak, ale ten je len pre krasu asi 😀 Darovala mi to kedysi kolegyna, super vec to je...
Semena kupujem u nas v HC v zdravej vyzive... alebo teda som kupovala, aky maju vyber teraz netusim, pojdem nakuknut 😉

libka1
20. jan 2009

Ta moja nadoba je tiez kupovana v tej zdravej vyzive, je to nieco na tento styl, ale nie plastove, a nema to tolko poschodi 😅
http://www.suncity.sk/nadoba-na-klicenie-4-diel...

zdenallicka
20. jan 2009

jaron: My si ohledne zdrave vyzivy deti rozumime, co??? 😝

libka1: Osmimesicni dite? No nevim, nevim... Dle meho ne, ale zeptej se jarona, ten o tom bude vedet vic... 😉

libka1
20. jan 2009

Kisska ma desatmesacne babo, tak mozno aj pre nu by bolo zaujimave taketo info Jaron 😉

kisska
autor
20. jan 2009

zdenallicka dakujem 😀 , tajne som dufala, ze sa aj jaron pripoji 😉 . Malemu som dala ochutnat dva kusky (len bielu cast bez semena), tvaril sa neurcito, ale pacilo sa mu, ako to chrumka. Aj ked toto chcem viac pre MHD, ktory nie je velmi zeleninovy a minule ma shockol, ked sam navrhol, ci by som taketo nieco vedela zohnat, ze si to dava v praci na obed. Zohnala som to v Tescu, ale je asi fajn pestovat to doma...

Mate aj nejaku strukovinu, ktoru urcite klicit nedavat?

zdenallicka
20. jan 2009

Asi velke fazole bych nedavala.. Teda nezkousela jsem to, ale mensi fazolka mi nechutnala. Z fazolek jedine mungo. A jinak ten zeleny suseny hrach je skvely a taky cocka a cizrna... Mnaaam... A nemas zac... 😉

kisska
autor
20. jan 2009

libka - skvela stranka, idem studovat 😉 Mas otestovany aj zasielkovy obchod? Su spolahlivy?
Nasla som tam aj semienka dateliny, redkovky a ine na klicenie... to sa vazne daju jest aj tieto veci? 😕 😅 Myslim naklicene... dajte tipy na lahodky

jarka007
20. jan 2009

Mne pomohla stranka
http://www.mojavitalita.sk/naklicovanie/naklico...
podla nej som si aj vyrezala taky otvor vo vyrchnaku zavaraninovej flase ide to lepsie ako s gumickou.
Na ich stranke je potom aj tabulka kolko ktore klicky maju klicit.

jaron
20. jan 2009

Ahojte,
tie klíčky - sa dá zjednodušene povedať, že z hladiska toho či ich dieťa môže alebo nie, sú skoro ako zelenina. Ale mali by byť povarené - hlavne strukovinové (stačí krátko) a samozrejme nejako mechanicky rozdrobené s tekutinou na kašičku. Ale samozrejme ako dávala Kisska malémo trochu chrumkať tie biele výhonky to je asi v poriadku, to bola viac skôr taká hra ako jedlo 🙂.
Hoci zase napr. také lístky z lucerny by možno mohlo skúsiť aj surové, len po naklíčení ešte dobre premyté. Ťažko povedať, myslím, že to nie sú príliš rozhodujúce otázky života a smrti 🙂.

Dospelý môžu jesť klíčky surové, ale podľa niektorých názorov by klíčené strukoviny mal aj dospelý jesť krátko tepelne upravené (5 min) okrem fazuľe mungo, ta sa môže aj surová.

My máme tiež také misky na klíčenie - hlinené, veľmi pekné a neboli ani drahé (asi 200 Sk). Sú to dve misky s dierkami, na spodu tanierik a na vrchu pokrievka.

kisska
autor
20. jan 2009

a co s nimi potom? surove beriem ako zeleninu - do salatov, na oblozenie a pod. Ked ich uz povrim, mozem ich pouzivat ako prilohu? Napr. taky sosovicovo-klickova priloha k niecomu?

zdenallicka
20. jan 2009

Nase kuchta z nich delala pomazanku... Sparila je horkou vodou, pak pomlela, dala tam cibulku, mrkvicku najemno nastrouhanou, sul, pepr (pro dite ne), pomazankove maslo a namlela do toho cocku nebo cizrnu (samozrejme naklicene).. Byla to mnamka... 😉 A moooc dobry je chlebik s klasickym maslem, posolit a na to ty klicky... Mnam... 😀

kisska
autor
21. jan 2009

tak na to si viem predstavit tie redkovkove klicky 😝 tipujem, ze maju jemne pikantnu chut...mnam, ako vravis zdeni 😀 😝

jaron
21. jan 2009

Nám veľmi chutia lucernové klíčky, pripomína nám to chuť mladého hrášku. Daju sa použiť na hocičo ako zelenina.

zdenallicka
21. jan 2009

CO je lucerna??? 😕

mia.k
21. jan 2009

jaron,surové,či uvarené?

jaron
21. jan 2009

Lucerna siata je aj "ďatelina" a po česky že by vojteška?
a jeme ju surovú

zdenallicka
21. jan 2009

Ahaaaa, diky.... Lucerna - jatelina.. vojteska... super, vyzkousim... 😀

mia.k
21. jan 2009

Tak ste ma tu na to navnadili,že aj ja si asi zajtra pôjdem kúpiť neaké tie zrná... Skúsim tú lucernu.

jaron
21. jan 2009

Tiež sa dá klíčená pšenica (surová alebo krátko povarená na pare) urobiť so strúhanými jablkami, namočenými hrozienkami, trochou škorice, medu, citrónovej šťavy a môže byť s makom alebo bez maku.
Alebo povarená len s makom a medom.
Klíčená raž bolá dobrá krátko na sucho alebo na troche oleja opražená.

mia.k
21. jan 2009

jaron,vďaka za tipy,nechám sa inšpirovať.To s tým makom znie dobre,to by ma nenapadlo.

kisska
autor
22. jan 2009

jaron - mne tam uz len muka chyba a bol by z toho kolac ako vysity 😀

Este mi prezradte, ako to potom skladovat? Ako zistim, ze uz mam semienka "preklicene"? Kolko cm ma mat klicek na obilninach, aby to este bolo jedle?

zdenallicka
22. jan 2009

POdivej, to u kazdeho seminka jine.. Jiny klicek bude mit cizrna a jiny vojteska nebo rericha... kazdopadne se to potom musi snist rychle... treba cocku a mungo nechavam klicit dva dny, treti konzumuji.. Cizrnu nechavam tri dny.. Ale zalezi to na kvalite semene - muzes mit cerstve a vyklici raz dva, muzes mit sare a nevyklici ti nikdy... 😉

jaron
22. jan 2009

a ja už len doplňam Zdenallicku, ze mierne spomalenie rastu (po naklíčení) je chlad - chladnička, ale aj to len na chvíľu.

kisska
autor
23. jan 2009

jaron co je cizrna? bob?
vcera som kupila v DMku mungo, tak som veeelmi zvedava 😉

zdenallicka
23. jan 2009

Nasla jsem to cícer... 😀

kisska
autor
23. jan 2009

hmmmm, skvela strukovina, je tooolko veci, ktore clovek nepozna a su skvele, aj ten hummus znie skvele, najdem niekde recept aj na tahini? booze este zo mna spravite vegetariana 😉