Ako by sa dali doma pestovať klíčky a iné?

kisska
19. jan 2009

Ahojte, prosim poradte. Ako doma vypestovat zdrave chutne klicky, ale bez hliny, alebo vaty, ktora sa z rastliniek tazko odstranuje. Prave som kupila Mungo klicky, ktore nam velmi chutia, tak by som ich chcela pestovat doma. Poradte aj co vsetko sa da takto pestovat? Psenica? Soja? Kde sa daju zohnat semena, ktore su vhodne na priame jedenie, bez toho, aby boli chemicky osetrene?

kisska
autor
20. feb 2009

stresmenka - kludne preluskaj prvu stranku - tam je zaklad 😉
Snad to zhrniem spravne - klicky (naklicene strukoviny a obilniny) pouzivame ako doplnok k strave - ako zeleninu 😉 , obsahuju velmi vela uzitocnych enzymov, vitaminov a mnoho inych "pozitiv", je to taka koncentrovana zdrava bomba 😉 . Daju sa aj kupit v hypermarketoch, ale my sme sa rozhodli, ze si ich budeme pestovat doma (navod na 1. strane). Najcastejsie sa klici fazula mungo, sosovica, psenica, raz, cicer, hrach, redkovkove semienka a semena lucerny (alfa alfa). Mne najviac chuti mungo, sosovica a cicer. Niektore sa daju jest surove ako sucast vacsiny jedal - zeleninova obloha alebo salat, niektore treba povarit, oprazit a su z nich skvele polievky, natierky, privarky... Dobru chut 😉

stresmenka
20. feb 2009

kisska ďakujem, ale ešte mi vysvetli prosím ťa to si kúpim normál sušenú šošovicu, hrach, fazuľu ....a toto dávam klíčiť? a tie reďkovkové semená a a semená lucerny a cícer kde kúpim? prosím ťa
a čo je prosím ťa mungo tento názov som ešte nepočula a kde ho kúpim? 🙂

kisska
autor
20. feb 2009

cicer zozenies v tej istej policke ako obycajnu susenu sosovicu, hrach.... aj ked lepsie su Bio, ale nie su nevyhnutne 😉 V poslednej dobe tam najdes aj mungo (napr. v Kauflande alebo DM drogerii). Redkovkove a lucernove semienka sa daju zohnat skor v Bio predajni, alebo v predajni so zdravou vyzivou, s vegetarianskou stravou. Mne osobne sa redkovku este zohnat nepodarilo ☹ Inak Mungo niekto vola aj sojove klicky, tak ked ich chces najprv ochutnat, tak ich najdes aj v Tescu pod tymto nazvom 😉

stresmenka
20. feb 2009

No kisska tak ty si poklad ďakujem zajtra nabehnem do obchodu a kúpim si a vyskúšam čo to spravý či mi to bude chutiť ja šaláty milujem tak si to tam popridávam 😉

valka
20. feb 2009

takze dnesny recept na psenicne klicky (co kuchyna dala):
psenicne klicky, konzerva tuniaka a zeleninova zmes "country" (por, kukurica, fazula farebna a biela, petrzlen, mrkva, paradajky, paprika)...trosku citronovej stavy, sol, bazalka a oregano...
vsetko podusit a pridat k varenym cestovinam 🙂 mnam -uz nic neostalo 😉

mimakro
22. feb 2009

kisska, mne sójové klíčky z konzervy vôbec nechutili. Zato naklíčené mungo je ako mladý hrášok a je to vynikajúce. Práve klíčim jednu dávku 😀

kisska
autor
23. feb 2009

mima - ja som myslela na cerstve na polystyrenovych tackach, vacsinou ich maju v chladiacich boxoch so sampionmi, alebo vnatami... tie konzervovane som este neskusala...

zuzu13
23. feb 2009

ja som dnes dala zase klicit mungo...je fakt mnam... 🙂

stresmenka
23. feb 2009

kisska kúpila som to mungo v DM-ku a čo s ním teraz? dám ho do ľňfľaše s vodou a mením vodu 2x denne ja som tupec ☹ mne to treba ako po lopate 😀 😀 😀

kisska
autor
23. feb 2009

si z toho nic nerob, si precitaj, ze ja som najprv tyzden topila semienka vo vode. Prvy den nechas mungo namocene vo vode (plavat), zajtra vodu zlejes a uz ho budes len oplachovat, aby nezasmradlo... po dalsich 3-4-5tich dnoch budes mat hotove klicky, ktore cakaju len na papanie 😉 Ja som ich este nechavala v tme, tak pomalsie vyzenu zelene listky..

zuzu13
23. feb 2009

stresmenka....presne tak...najlepsie namocit vecer a nechat vo vode do rana...a potom len preplachovat....netopit...vsak kisska 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

kisska
autor
23. feb 2009

sa stava aj v lepsich rodinach 😅

zuzu13
24. feb 2009

jasné...dúfam že som ťa neurazila 😅 ja sa na tom smejem...ale keby som si to neprečítala čo si urobila...tak si myslím, že to tak má byť...takže určite by som topila aj ja 😀

kisska
autor
24. feb 2009

zuzi jasne ze nie 😉 😀 tiez mi to pripada viac smiesne... aj jaron sa priznal... alebo sa aspon nado mnou zlutoval a pripustil, ze sa aj jemu mohlo stat nieco podobne 😎
cez vikend som namotavala na klicky aj moju maminu a celkom sa mi darilo... pokial jej ich budem nosit uz hotove 😉

stresmenka
24. feb 2009

kisska a keď ich nemám topiť tak ako keď ich cez tú noc nechám a vodu zlejem to mám len tak močiť či nechť na spodku trošku vody ? 🙂

kisska
autor
24. feb 2009

ked ich uz mas napucane po prvom dni "kupania", tak ich len nechavas take mokre. Treba ich preplachnut 2-3x denne - tym ich znovu namocis a to im staci. Ked tam nechas vodu, mozu ti zacat hnit...

stresmenka
24. feb 2009

ďakujeeeeem za rady

kisska
autor
24. feb 2009

rado sa stalo - aj tak posuvam dalej len to, co ma tu naucili 😉

stresmenka
24. feb 2009

jooj keby som mala čas to preštudovať, ale aj to bude snáď

jonki
26. feb 2009

Ahojte, mám otázku....mám veľmi rada nakličené mungo. Prečítala som si tu u vás minule, že klíčite aj hrášok a že je veľmi dobrý...skoro ako ten mladý zelený. Hneď druhý deň som nabehla do potravín, natešená kúpila hrach...naklíčila rovnakým spôsobom ako mungo....ale ten môj teda vôbec nechutnal ako zelený čerstvý hrášok 😒

Chcem sa opýtať...urobila som niečo zle a preto nechutnal ako ten Váš, alebo to bolo trošku nadnesené prirovnanie k zelenému hrášku 😉 ?
Teda, ja som ho aj zjedla, bol v pohode, len nemal očakávanú chuť 😉 Ak máte nejaký tajný tip ako vylepšiť nakličovanie-prosím o radu 😀

kisska
autor
26. feb 2009

jonki aj moj chutil ako trosku starsi mlady hrasok 😉. Uplne cukrovy hrach sa asi nenechava susit 😀

jonki
14. apr 2009

Kisska dakujem za odpoved 🙂

mam na Vas fandov naklicovania dalsiu otazku....skusali ste niekto naklicovat tmavu sosovicu belugu? Ak ano potrebuje pred konzumaciou tepelnu upravu?

naklicovaniu zdar 😉

zdenallicka
15. apr 2009

Ja klicim i cocku... Jestli je to beluga, to nevim, ale klasicka cocka, ktera se pouziva na cockovou polivku, ot je... 😉

zdenallicka
15. apr 2009

A tepelnou upravu ta moje rozhodne nepotrebuje... 🙂

radoraven
18. máj 2009

Ahojte, ked klicim slnecnicove semienka, po jednom dni klicenia zacnu mat take tmave flaky, je to OK?
Este som sa chcel opytat na klicenie malickych semien = napr. redkovka, tiez to klicite vo velkych sklenenych poharoch? Lebo tie male semienka si viac drzia vodu ako velke (cicer napr.). Bojim sa aby mi nezhnil 😨 😨 i, ja to nerobim obratene, ale len tak v postavenom pohári - nie je tam teda odvod vody.

Dajte pliz rady, redkovkari, slnecnici 🙂 dakujem

Inac teraz je sparglova sezona, ked budete chciet mam super recept..

mia.k
19. máj 2009

radoraven ja ti veru s redkoukou a slnečnicou neporadím,lebo tie som ešte neklíčila,ale píšem preto,lebo ja milujem šparglu a chcela by som ten tvoj recept.

zdenallicka
20. máj 2009

JA mala semena neklicim... Za prve je nemam a za druhem nevim, jestli by mi chutnala... 🙂 Ted mam naklicenou cocku, cizrnu a hrach...

A slunecnici jsem vzdycky sezrala jeste driv, nez mela nejake klicky... 😅 Fleku jsem si nevsimla, ale myslim, ze to neni na zavadu... ROzhodne se ti oloupe svrchni vrstva (slupka).. A slunecnice je krasne krehka...

DOporucuji namocit si mandle (neloupane) a nechat je ve vode 6-10 hodin a pak si je loupat u televize a pojidat je - je to LAHODA!!!!!

radoraven
21. máj 2009

Diky za odpovede, slnecnicu davam klicit lupanu z DMka - ta je najlepsia. Staci ju namocit a uz na druhy den bez klickov chuti ako cerstvo odtrhnuta z kvetu.

Spargla origos recept a moja skusenost na zaver:

Potrebujeme

* 1 kg špargle (odstrániť tvrdé konce, potom olúpať, ak je šupka hrubá)
* 1 pretlačený strúčik cesnaku
* 1 polievková lyžica nasekaného petržlenu a pár vetvičiek na ozdobenie
* 1 polievková lyžica jemne nasekaných opražených lieskových orechov (môžu byť aj vlašské orechy)
* 1 polievkovej lyžice jemne nasekanej citrónovej trávy (môže nahradiť i citrónová kôra), plus extra na ozdobenie
* 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
* 1 čajová lyžička extra panenského olivového oleja
* štipku soli
* čerstvá bazalka

Postup

Špargľu položíme na tanier, prikryjeme vrchnákom a vložíme do mikrovlnky na 2 – 4 minúty (podľa jej mnnožstva).

Potom ju vyberieme a vo väčšej mise zmiešame špargľu, cesnak, petržlen, lieskovce, citrónovú trávu (prípadne citónovú kôru), citrónovú šťavu, olivový olej a soľ.

Ponatriasame, aby sa všetko dobre premiešalo.

Špargľu úhľadne naaranžujeme na tanier a ozdobíme vetvičkou petržlenu, citrónovou trávou (alebo kôrou) a čerstvou bazalkou.

Podávame s celozrnným pečivom.

Ja som tie lieskovce postruhal a spraglu som paril v parnom hrnci tak 8 minut a nesupal som ju (v Bille predavaju skvelu zahoracku). Bolo to mnam-mnam.

radoraven
21. máj 2009

Dalsie dobre recety nielen na sparglu:

http://www.biopotravinykrajinka.sk/biovyziva_a6...

radoraven
21. máj 2009

A co robite s naklicenym hrachom? Nemal by sa jest surovy. (stanovisko www.AKV.sk : Surový klíčený hrach niektorí ľudia tolerujú v dávkach okolo 50 g bez problémov, pre iných aj menšie množstvo môže vyvolať tráviace problémy. Myslim si však, že klíčený hrach by sa mal variť, pretože hlavný problém nie su tráviace ťažkosti, ale prítomnosť hemaglutininov, ktoré po uvarení "zmiznú", ale v surovom stave môžu prispievať k rýchlejšiemu rozkladu červených krviniek. ) Mate nejake dobre recepty na kliceny hrach a sosovicu. Nejake omacky z klickov pripadne?