Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

surviver
16. dec 2010

@lucinenka001 ahoj,tak ked ma 5 zubkov,tak už je určite najvyšši čas začat s čistenim.. 😉 ..viem ake 3 kefky mysliš z DM,tie prve dve čo služia ako hryzatka su fajn,ale ked už ma zubky tak by som odporučala kupit kefku Curakid od firmy Curaprox,maju ich v lekarnach,je velmi jemna a myslim,že najlepšia pre detičky,ved uvidiš sama ak vyskušaš...zubnu pastu do dvoch rokov netreba,lebo deti to aj tak len prehltnu,takže efekt žiadny,len sa zataži žaludok,skor zvažit uživanie floridovych tabletiek,može Ti ich predpisat detska lekarka....a ako čistit,tak najlepšie je ak daš drobcovi kefku do ruky nech si ju oblubi a nech sa s nou "hraje" a ked sa už dohra,tak zober kefku Ty a poriadne mu zubky vyčisti zo všetkych stran....chce to len trpezlivost,a ešte je dobre ak bude dieta vidiet ako si doma aj vy čistite zubky,bude ho to viac zaujimat,lebo šak všetko,čo robia dopspeli,tak je take užasne 😅 a ono nemože zaostavat 😉

my sme začali kefkovat od 3 mesiacov,presne s tymi hryzatkami z DM a od 1.zubka mame kefku curakid,ale šibal maly si sam "čisti" ale aby som mu ja čistila,tak to bojujeme,ale ja sa nevzdam 😉 a čistim aj ked mrnka...

dadex
20. dec 2010

my mame tiez problem s cistenim a pytala som sa na to doktorky a povedala, ze staci ak sa dieta pohra s kefkou a da si pastu do ust. samotna pasta potom urobi aspon maly ochranny film na zubky. 🙂

surviver
21. dec 2010

@dadex tak to asi tažko urobi ochranny film na zubky,ked tie nie su vyčistene..ak urobi ochranu,tak jedine toho plaku ☹

bibione
28. dec 2010

@lucinenka001 no pekne,ze 5 zubkov...to ta az teraz napadlo? 😅 ja len,ze ja cistim od prveho zubku...je to super,hlavne,ked mu idu zubky...obcas si poreve,lebo ho to boli,ale zas potom si sam da kefku do pusinky a sam si hryzka...inac...pastu urcite ano...zase nedas vela pasty,fakt len troska a su pasty aj bez obsahu fluoru

duplicka
28. dec 2010

no zubnu pastu by som do dvoch rokov nedavala, ved to zbytocne prehltnu so slinkami, to urcite nie a na cistenie ja odporucam elektricku zubnu kefku, deti si radi cistia a aj drobatka lebo huci a zubky su ozaj ciste, staci uz len troska docistit. a zas od troch mesiacov mi pride skoro 😉 😉 😉 a tak isto aj od prveho zubku 😉 😉 😉 😉 😉 😉

ale zas kazda mame svoje dietatko a mozme si urobit po svojom ako nam vyhovuje 😉 😉 😉 😉 😉 😉

ja som cistila ked mal cca 4 zubky a bez pasty a s elektrickou kefkou

beata.n
28. dec 2010

nám od roka dr doporučila dávat i pastu-nejlépe prý elmex,dát na kartáček opravdu jen malinký ždibeček,prý i at se učí na chut pasty a je pravda,že sice jí malej i poliká,ale vyčístíme už i s ní zoubky moc pěkně,jinak zoubky sme od 7.měsíců kdy měl první zub čistili těma kartáčkama z DM drogerie,nebo je i dobrý takzvaný prsťáček,je to takový návlek na prst s hrubou úpravou a s tou se zoubky taky dobře čistí.já bych zase el.zubní kartáček dětem zatím nedávala nejmín do 7 let,ale to je věc názoru,podle mého by se nejdřív měli pořádně naučit zuby čistit mechanicky a až pak klidně vyzkoušet ten elektrický-já jim třeba nepřišla na chuť ani teď 😅

jnak čím dřív se zoubky začnou čistit,tím dřív si prckové zvyknou 😉 malej jeden čas taky bojkotoval a teď mu napřed vyčistím zoubky já-hezky drží i podle povelů otevírá pusinku a pak si dočišťuje už sám a opravdu mu to jde krásně 😉

lucinenka001
28. dec 2010

@bibione tak vidis, ono tie zubku este neboli uplne vonku, ale myslim si, ze nic hrozne sa nestalo. 😉

lucinenka001
28. dec 2010

@surviver
Ahoj, velmi pekne dakujem za radu. Kefku, ktoru si mi poradila uz mame doma 🙂. Dakujem si zlata.
Este ma zaujima prosim Ta, ako je to vlastne s tou zubnou pastou? Davat ci nedavat? Ak ano, vies mi prosim Ta poradit nejaku kvalitnu?
A este ma napadla jedna vec, zubky malemu ako casto cistit? Rano aj vecer ci aj cez obed? Ups, dakujem 🙂

surviver
2. jan 2011

@lucinenka001 myslim,že do dvoch rokov by som pastu nepouživala,aj tak je najdoležitejšie mechanicke očistenie zubkov,pasta je už len taky bonus a dieta do 2 rokov to aj tak prehltne...no idealne by bolo čistit po každom jedle,ale aj 2 krat do dna ,teda po ranajkach a pred spanim si myslym ,že stači 😉 ...a ak pastu tak elmex

@duplicka no jasne nech si každy robi so svojim babom čo uzna za vhodne,ale elktricka kefka je pre ludi ,ktori nevedia a nemožu ovladat ruky,určite nie je vhodne zvykat deti na taky typ zubnej kefky 😠

duplicka
2. jan 2011

@surviver 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

surviver
2. jan 2011

@duplicka troška nechapem zmysel tych 😀 😀 ... ale ak pokladaš moju odpoved za taku smiešnu,tak fajn ,že som Ta pobavila....

duplicka
2. jan 2011

@surviver no pobavila jednoznacne, nechcem sa tu natahovat, ale prislo mi nevhodne od teba napisat takyto komentar na moje skusenosti, nakolko elektricku zubnu kefku pouzivaju miliony ludi vo svete, vratane deti 😉 a taktiez klasicku kefku, cize komu co vyhovuje a podla teba

...elktricka kefka je pre ludi ,ktori nevedia a nemožu ovladat ruky,určite nie je vhodne zvykat deti na taky typ zubnej kefky ...

no dost cudne ,lebo asi vsetci nevedia ovladat ruky, ved aj elektricku kefku musis drzat v ruke a ovladat rukou 😉 😉 a ja si nemyslim, ze nie je vhodne ,aby ju deti pouzivali 😉 . ak porovnam klasik kefku a elektricku, tak jednoznacne su zubky cistejsie , deti to viac bavi ,lebo kefka huci a rychlost otacok sa nastavuje detom nizsia , samozrejme podla toho o aku kefku ide.

surviver
2. jan 2011

@duplicka no ja som to asi zle napisala,nemyslela som ,že nevedia použivat ruky,ale že maju problem s jemnou motorikou prstov,takže maju problem tu normalnu kefku poriadne chytit do ruky a vyčistit si zuby poriadne....viem ,že je mnoho ludi čo tu elektricku kefku použivaju,ale jej použivanie je aj reklamny tah firiem...ja nie som v tejto oblasti laik,tak si myslim,že viem o čom hovorim....ale sto ludi sto chuti....

sejs4
28. jan 2011

ahojte mam taky problem nasa mala jolinka ma dva roky a na zubkoch nejake vidubane dierky az priehlbinky zubky si umyvala poto m prestala a zase umyvala ma rozne obdobia ale bojim sa ze ma uz po mliecnych zubkoch co robit?neviezera to moc pekne davame pastu aj niekedy nedavame.Sladkosti moc neje ale zda sa mi ze to ma s cajuOna sa naucila spavat s flasou caju akonahle ju nema je hore place ale cumel nechce.Moze to mat s caju tie flaky a priehlibynky?zmnizne to?ist aj k zubarovi?a co ked nebude chciet otvarat usta?

bubelko
28. jan 2011

@sejs4 z caju to moze byt. osobne by som skocila k zubarovi, nech sa na to pozrie. 😉

crca
28. jan 2011

@sejs4 záleží na tom,jkestli ten čaj je slazený 😉 a pokud tam jsou viditelné prohlubinky,tak bych moc dlouho neotálela k zubaři 😉 My jsme byli u zubaře už 1,5 roce,jen tak teda,aby začali a šlo to kupodivu hladce i pusu otevřeli dobrovolně 😀 Hodně štěstí 😉

ingulka
4. aug 2011

Ahojte, dnes sme boli na preventivke a nasla malej 3 kazy... zubky umyvame kazde rano, ja poctivo docistujem, kolko dovoli...
Ako to robite vy? Poradte nejake finty ako malu zaujat "hrou" so zubnou kefkou.....

dakujem

naty
6. aug 2011

@ingulka no, ono bys to měla spíš otočit - čistit zuby večer, protože, když se večer nevyčistí, dělají se kazy nejvíc...kdesi sem to slyšela od nějakýho stomatologa - jak v noci dýcháš, vysychá dutina ústní a to prej je pro bakterie ráj 😀 ...

ingulka
6. aug 2011

aha, no to som netusila...skusime 😉

tinkerbell
6. aug 2011

Ahojte, kedy treba zacat umyvat zubky detom? Hned ako sa prerezu? Matejko uz ma 7 zubkov, snazim sa cistit vecer, ale niekedy zabudam ☹

bibione
12. aug 2011

@tinkerbell najlepsie hned ako vylezie prvy,cize necakat,az mu vsetky narastu...to by bol skor bez zubov 😕

tinika
28. aug 2011

@lucinenka001 pastu mi zubar neodporučal, my sme umyvali len vodou, teraz ked uz ma skoro vsetky zuby ani za svet nechce usta otvorit ked umyva sam tak len vycuca vodu z kefky a konec .( neviem ako ho donutit inac ako na silu

vejinka
28. aug 2011

ahojte.starsiemu umyvam od pol roka a da si vycistit ked mu rastli mal take zlte skvrny na nich pediatricka povedala ze raz do tyzdna mame dat elmex gel taku malinkatu bodku na kefku a zakryt malinkatou bodkou elmex pasty.doteraz tak cistim raz do tyzdna ma s pastou aj gel zubky krasne biele a zlte flaky zmizli.s gelom si nerad umyva ale nedavam mu na vyber.inak umyvame zuby 2 x do dna.
Mladsiemu zubky od 5 m. a len raz do dna otrem kefku o pastu a umyvame.najprv ja potom sa on hra.len skoda ze potom kojim a zaspava na cicke.myslite ze je to zle? Podla mna aku taku ochranu tie zubky maju.

lucinenka001
28. aug 2011

@tinika
Ahoj dakujem za odpoved 🙂. My sa snazime po troska kazde rano a kazdy vecer umyt zubky tie co nam uz narastli 🙂. Niekedy to ide lepsie, niekedy horsie, inokedy vobec. Ako sa chce drobcovi. Cize teraz si umyvate zubky na silu? My pouzivame Elmex pastu ale davam minimalne mnozstvo, skoro vobec fakt len trosicka pasty 🙂.

babulka123
28. aug 2011

ahojte.. ja umyvam nasej ninke snad od kedy mala 1 zubok.. najprv som mala taky naprstok s kefickami {kupi sa to v lekarni} a od kedy ich ma viac tak normalne pastou a kefkou. krsna mama je zubarka ahovorila ze treba aj s pastou .. velmi malicko ale treba..
ked sme mali problemy ze nechcela tak som jej hovorila ze bude mat cervika v puse.. takze teraz je to o tom ze kazdy vecer hladame cervika ci tam je alebo nie a pekne umyvame.. zatial to funguje.. ale chce to pravidelnost.. vacsim detom sa to da uz vysvetlit.. u nas sa ruci len ked jej nejaky zub ide { este stale nam chybaju spodne ocaky a 5 stolicky}{[ ale inak v pohode..

tinika
28. aug 2011

@lucinenka001 kedy ako mam nervy na ten jeho rev, viem je to nezodpovedne :( ale trva to len chvilu to obdobie ze nechce, dufam, ze to prejde, musim niečo na neho vymysliet, mam aj nejake riekanky k čisteniu zubkov tak snad zaberu 🙂)

mima75
28. aug 2011

skús mu kúpiť takú kefku čo svieti a má tam také trblietky - my sme ju mali asi pol roka - takú svietiacu čo svieti cca 1 minútu....a takže ju môžeš zapnúť dva krát - horné zúbky a potom dolné......neviem kde som ju kúpila tuším v predajni dráčik a stála ešte 99 Sk....
skús pozrieť tam....alebo možno ju majú aj inde to neviem...
to svetielko by ho mohlo motivovať že si ho sám zapne...a ked vypne tak nech si zas zapne na dolné zúbky....
možno som poradila....ako na to...veľa šťastia.....
no a skús ešte niečo motivačné....že ked to bude dodržiavať....niečo dostane iné - podobného typu
veľa šťastia....
nám pomáha aj to ked zubárka pochváli dcéru aké má pekné zúbky, že ako si ich čistí....
skúste ich čistiť a potom na preventívku zubárke..a skús nejako aby ho pochválila....

mentolka28
28. aug 2011

moj maly nema rad chrobakov, tak vzdy ked si nechce umyt zuby otvarame okno a volam chrobaciky dnu, nech mu vsetky zubky spapaju. 😅 viem, ze by som ho takto strasit nemala ale tak nemam chut s nim kazdy vecer bojovat 😒 a toto zatial funguje.

mimikiki
28. aug 2011

aj u nas to funguje tak ze malemu poviem ze vsetky chrobaciky musime dat z pusinky prec a zatial to ide aj ked niekedy sa stane ze musime trosku bojovat. Pouzivame pastu elmex od 2-6 rokov ale len trosicku.

tinika
28. aug 2011

@mentolka28
@mima75 no len on betar sa tvari ked mu vyhovuje ze nerozumie, stale mu vravim ze čistit musime aby nemusel k zubarke chodit boli sme raz na prehliadku a tam ani usta neotvoril neviem ako na neho veru a to svetielko neviem, verim ze si ho zapne a bude na neho čumiet ale do pusy neda :(